Keresés

Részletes keresés

espace.hu Creative Commons License 2024.03.25 0 0 11380

Igen jól gondolod , szinte biztos hogy a gyújtó terhelte túl .

Elvileg még a ventillátor motor adhat neki nagyobb terhelést(áramfelvételt) , de a légnyomás-szenzor előbb ad F05 hibakódot (hogy elégtelen a ventillátor által előállított légnyomás/szállítás) mondjuk a turbinalapátok elszennyeződése miatt , minthogy túlterhelné .

 

Nálunk az egyik égőfejnél a kazánházban egy légtérben vannak (ráccsal elválasztva) a kutyák "szálláshelye" , mikor F05 hibát dobott , fogtam és kíváncsiságból szétkaptam , hogy lássam mennyire szennyezett a turbina kerék , mivel ott azért van kutyaszőr-szöszmösz stb... , de minimális volt benne 2 szezon alatt , szinte teljes tiszta volt . (végül a nyomásmérő átkotő cső volt pici kosz miatt eldugulva) .

Előzmény: colonial113 (11378)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.25 0 0 11379

Mégegyszer köszi, de talán az lenne  a legjobb, ha erre nem lenne szükség...:):)...

Előzmény: espace.hu (11377)
colonial113 Creative Commons License 2024.03.25 0 0 11378

Köszi! A tippek szuperek, elmentem magamnak 

Hála a jó égnek csak biztosíték.

A gyújtó ellenállás terhelte túl szerintem, cserélni fogom.

Előzmény: espace.hu (11372)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.25 0 0 11377

Leegyszerüsítve , ha megadná magát a PB1-es vezérlőd , nyugodtan meg lehet vásárolni a PB2-est a régebbi P7-es égőhöz is . Átdugdalod a szalagkábel csatikat X1,X2,X3 jelölésűeket , majd START és kiderül hogy a régi kijelzőt elvezérli-e az OpenTherm porton a PB2-es vezérlő (bajt nem tud csinálni , még rövidzárra is védi magát az OpenTherm port) .

Ha régi kijelzőt nem indítja , javaslom vegyél hozzá egy DSP13-as kijelzőt (X5 szalagcsatival csatlakoztatod , magyar webshop-kban is kapható 20-22eHUF) , és tulajdonképp upgradel-ted a régi P7-esedet P7N-re :-)  

DSP13-al el kell indulnia az a gyári alapkonfigja (értelem szerűen ekkor a régi kijelzőt LE KELL csatlakoztatni X3-as portról !!!).

Előzmény: rézműves1 (11376)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.24 0 0 11376

Mindenesetre köszi, mármint azt, hogy feltételezted rólam, hogy ezt a részletes kifejtését a problémának én meg is értem. Őszintén bevallom, hogy nem igazán vágom ilyen szinten, ennek az "egyszerű"  kütyünek a működését. Ha meghalna, talán azért ki tudnám cserélni, de semmi több...de azért köszi...

Előzmény: espace.hu (11374)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.23 0 0 11375

Amúgy átrágva a kapcsolást , ha régi Sun P7-ben meghalna a PB1-es vezérlőd , és vennél egy PB2-es vezérlőt , HA veszel hozzá egy DSP13-as Display modult is , akkor tuti használható/működőképes lesz a P7-esed a továbbiakban is . mondjuk a DSP13-at hova "reszelné"-d be a dobozba az kis meló ... de biztos megoldható .

Ugyanis DSP13-al totál úgy működne mint egy P7N égőfej (csak a X1-sorkapcson nincs rajt a HMV bekötési opciók , DE ha kiépíted máris van HMV vezérlésed is !!!!!) .

 

DE ahogy írtam , lehet hogy X3-ason simán felismeri OpenTherm kijelző/vezérlő -nek a régi Display-modult a PB2-es vezérlő és akkor ENNYI .

Előzmény: rézműves1 (11373)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.23 0 0 11374

Szia

 

Elméletileg IGEN . De eztet ki kellene próbálni .

A PB1-esen és a PB2-esen is ugyanazon kompatibilis csatik vannak , jelölésük :

- X1 : sorkapocs bekötés fele (itt vannak ?-kérdőjelek...)

- X2 : ventillátor+gyűjtó ell.

- X3 : foto_reziszor,NTC hőérzékelő,légnyomás mérő/kapcsoló

 

PB2-esen van +-ban :

- X5 : új DSP13 kijelző egységnek

- X8 : HMV NTC hőérzékelő , víznyomás mérő/kapcsoló

 

X3-es csati:

A PB1-esben az X3 -as (8,9 érpár) csatiban lévő RS485 csatornán oldották meg a display vezérlését . A PB2-esben a display kűlön interfészt kapott (X5 - 10érpáron) .

Valamint a PB2-esen az X3 (8,9) -re az OpenTherm portot programozták (ami hardware szinten RS485 jelszintű TTL interfész amúgy ezzel "bajlódtam" sokat) .

De hogy ha a régi Sun P7 display kerül erre a kiosztásra  , nem tudom mi történik . Lehet hogy a régi display OpenTherm parancsokkal lett vezérelve ??

Kíváncsiságból pl. a 8,9 érpárra rá kellene kötni egy Ferroli ROMEO -t (2 vezetékes OpenTherm portját) , és megnézni életre kel-e . Ha igen , akkor a régi PB1-esen a 8,9 érpáron egy sima OpenTherm portú kijelzőt/vezérlőt raktak (DSP BIT01.02 névű elekrtonikájuk) . ÉS ha így van , akár egy ROMEO RF-el a szobából is paraméterezhető/programozható a régi P7-es .... az igényérintkezőn meg rajt lehet hagyni a meglévő szobatermosztátot had vezérelje a fűtési igényt az (ROMEO-k amúgy is 0,1C kapcsolási érzékenységűek , sokat kapcsolnak BE/KI hamar kinyírják ezzel a gyújtót) .

 

X1-es csati:

A régiben 7 érintkezős , az újabb PB2-esen 8 érintkezős , DE ez amúgy 1..7-ig kompatibilis , a 8-es ponton pedig a fűtési keringetőszivattyút működteti a PB2-es , ami kihagyható .

Az 5-ös érintkezőn az új PB2 a HMV szelepet vagy HMV szivattyút vezérli , PB1-ben hibalámpa-fázis-t adott , szóval egy hibalámpát kapcsolt (lehet ezt soha senki nem használta P7-nél) .

 

Szóval ki kellene próbálni , mert amúgy a webshop-ok (kereskedők) szemrebbenés nélkül csereszavatosnak írják általában ... és lehet hogy az  !

Én a régi P7-es display működtetésére lennék kíváncsi , hogy hogy oldja meg a PB2 OpenTherm portja (...ha megoldja...).

Előzmény: rézműves1 (11373)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 11373

Szia...csak kiváncsiságból, az a PB-2 az nem kompatibilis a régivel?...csak mert nekem is régi Piros SUN-P7-esem van...

Előzmény: espace.hu (11372)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.21 0 0 11372

Szia

 

Biztosíték vizsgálata legyen az első , ahogy azt többen is írták . PB1-es vezérlőt még szétbontva nem láttam , de hát az elődje a PB2-esnek , szóval hasonló alapok lehetnek azon is . 

Ha bizti OK , akkor húzz le a PB1-es vezérlőről , gyújtóellenállást és a légnyomás-transzduktor csatiját (fotó-rezisztor/lángszenzor elvileg maradhat) majd kapcsold be ; F-es hibával kell hogy elinduljon ha PB1 életképes . Utólsóként a ventillátor motort is hízd le (a motor indító komdi halála meg tudja fogni a vezérlő indulását , legalábbis PB2-ben) , erre F05 hibát kell hogy dobjon de elindul a vezérlő (ha JÓ!) .

Ha ezek után is "halott" , akkor PB1-es szállt el . Annak javíttatásában inkább a munkadíj a húzósabb mint az alkatrász , amúgy e-bay -on PB1-es olyan 45-50eHUF (amíg még lehet kapni , mert már csak a PB2 a kínálat sok webshopban) .

Előzmény: colonial113 (11368)
colonial113 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 11371

Most szedtem ki, máshol is kaptam ilyen tippet. Megpróbálok egy másikat, el kell érte mennem. A benne lévő biztosítékon nem látok semmilyen behatást/sérülést (nem transzparens)

Előzmény: megane two (11369)
megane two Creative Commons License 2024.03.20 0 0 11370

Nekem is volt hasonló gondom.

Előzmény: megane two (11369)
megane two Creative Commons License 2024.03.20 0 0 11369

Biztosítékot ellenőrizted?

Előzmény: colonial113 (11368)
colonial113 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 11368

Én Ferroli Sun P7-em (régi piros) megadta magát... Hála a jó égnek legalább nem tél közepén. Se kép, se hang, kijelzőjén semmi.

Ötlet, esetleg szaki ajánlás? Espace, elvállalod? :)))

espace.hu Creative Commons License 2024.03.12 0 2 11367

Műhelyasztalra került egy használt Ferroli SUN P7N (nyomáskapcsoló hibával és új égőcsövet is kapott) .
Ha már itt van , hát méregettem rajt "jelszinteket" .
Kapott (szinte) mindent : HMV NTC-szenzort , Váltószelepet , analóg-termosztátot és mellette egy OpenTherm-eset is (EMOS-t , majd ROMEO N-t is .. csakazértis :)
A csigamotor pontra került egy konnektor , amibe egy "230V-os LED szervíz" lámpát dugtam , ez villant fel mikor pelletet adagolt , egy sima LED lámpával meg bevilágítva az égőcsőbe imitáltam a láng/fény-t hogy 50mV-ot elérje a fotoellenállás , így láng jelenlétet adott és szimulálta a működést . (gyújtóellenálás csatiját széthúztam , hogy ne izzítson...)
Végigteszteltem , most már a nyomásmérő-kapcsoló cseréje után dolgozik szépen (ez lesz a tartalék égőfejünk !)

 

Diskuráltam neten egy szlovák "kollégával" , aki PB1/PB2-es vezérlőket már javított és OpenTherm-et illetően is képben van (nekem meg ez "1 öröm 1 bódóttá" , hogy végre van aki foglalkozott már ezzel):

Szóval , azzal kezdte , hogy a Ferroli doksikat felejtsem el , mert ezen a téren értékelhetetlenek !
A Ferroli dokumentációban nincs teljesen kifejve az "U06" felhasználói paraméter tényleges jelentése (mind az olasz,angol,stb.. és magyar dokumentációban félreérthető)!!
Főbb alapfogalmak :
- A PB2-es vezérlő az előző PB1-es re építkezett , ezért a bekötési séma alap-kapocssora meg is egyezik .

  Itt megtalálható a ("C") igény érintkező , ami a PB1-es vezérlőben egyedűli csatlakozási lehetősége egy szobatermosztátnak

  (fontos , hogy ezen ponton 230VAC , tehát feszültség-kapcsolás-átvitel történik , de ezt a termosztátok jó része támogatja 8-6-2Amperig...

  maximális terhelésban 1,73A-t terhelés jelentkezhet SUN PN égőfejnél)
- A PB2-es vezérlő ezen felül kiegészült egy OpenTherm protokollú portal , amit a 72/139 jelőlésnél (sorkapocs 26,27) lehet elérni

  (nem polaritásérzékeny , fordítva is beköthető , elektronika észreveszi és cserél..).


Itt függetlenül az "U06" paraméter értékéktől MINDÍG aktív OpenTherm port érhető el (0,1,2 értéknél is !) , alapételmezetten ez NEM kontakt-termosztát bekötési pont !!

Beállítási lehetőségei PONTOS értelmezése :


0 - OpenTherm kommunikáció aktív , DE fűtés igény parancs tiltva (áthidalva) 

     pl. Romeo N ilyenkor csak Opentherm InfoTerminál módban üzemel

     (nem vezérel , de bármi lekérdezhető átírható az égőfejben , hibák is nyugtázhatóak reset-restart engedélyezett)

     SUN PN Égőfej fűtési igénye a ("C") igényérintkezőre kapcsolt szobaetmosztáton keresztül lehetséges !
     OpenTherm protokoll rövidzárra , szimulálja a kontakt-termosztát(ON/OFF) működését (de csakis tiszta feszültségmentes zárás engedélyezett!!) ,

     eközben OpenTherm kommunikáció inaktív (OT átviteli fesz. 27VDC ekkor 0-ra esik).


1 - VAGY logikai kapcsolat : Teljes OpenTherm vezérlés (fűtési igény is) vagy ha a ("C")-re kapcsolt szobatermosztát jelez fűtési igényt

     (vagyis akár Openterm , akár kontakt termosztát igény jelentkezik ("C")-n fűtés bekapcsolt

     FONTOS hogy mindkét igény megszűnési parancsára / OFF-kontakt("C")-nél áll csak le a fűtés .


2 - ÉS logikai kapcsolat : Teljes OpenTherm vezérlés (fűtési igény is) és egyidejűleg a ("C")-re kapcsolt szobatermosztát is jelez fűtési igényt

     (vagyis csak akkor kapcsolt fűtést , ha az Openterm és a kontakt termosztát ("C")-n igény is jelentkezik egyidőben

     bármelyik igény megszűnési parancsára / OFF-kontakt("C")-nél fűtés leáll .

 

Szervíz tapasztalatai alapján , a Ferroli Romeo N a SUN PN égőfej FH0 (elő vagy utószellőztetés/utóégetés) és FH6 (magasnyomású tisztítás/letakarítás) funkciókat nem tudja értelmezni és ezzel okoz problémákat a szoftverében ha eközben fűtési igény-parancsot (heating on/off) adnak ki az égőfejnek (ez alőállhat mivel az OT adatfrissítési ciklusideje 60mp).

Viszont a PN-es égőfej random restartjait tapasztalatai szerint a feszültségmentes kontaktot ajánló termosztát bekötési lehetősége és használata idézi elő .
Mivel meglátása szerint a 72/139 jelőlésű (sorkapocs 26,27) pont NEM-igazán kontakt-termosztát bekötési pont (csak az OpenTherm vészüzemódként deklarált : rövidzárra szimulálja az ON/OFF fesz.mentes termosztát igény vezérlést - ez része az OpenTherm szabványnak-) , szobatermosztát bekötésére Ő egyértelműen a ("C")-igényérintkező (230VAC 1,73A) pontot ajánlja (éppúgy mint PB1-es vezérlőnél , régebbi P7-esekben) és ezzel vezérelni a fűtési igényt .

Mérései szerint az OT port 27VDC húzamos rövidzára idézi elő az PB2-es vezérlő elektronikájában a problémát , amire reset-el válaszol a vezérlő .
Az OpenTherm portra kötött OT-s termosztátot Ő is távvezérlőként használja : lekérdezni az égőfej adatait , esetleg felülírni átírni paramétereket (akár "ts" -eket is, elérhető a tejes config is pl. Romeo ON-kapcsoló 10mp-es megnyomása után...) , hibakijelzésre és kezelésre ... szóval amolyan "távvezérlő"-nek használja...mondjuk kényelmesen a nappali-foteljéből :)
Az általa használt EMOS(P5606OT) amúgy szépen elvezérli a fűtési igényt is OT parancsokkal , de messze nem érhető el annyi infó és beállítás mint a ROMEO-m . Ellenben az EMOS-ban a kapcsolási pontosság állítható (+/- 0,1..0,5Celsius) míg a ROMEO-kban fixen 0,1 és így nagyon sokat kapcsolgatja KI/BE az egőfejet (ezt én is tapasztaltam a ROMEO N-nél) , ezeket inkább kondenzációs gázkazánokhoz fejlesztették már .
No szóval ilyesmikre jó a PN-es égőfejekben az OpenTherm port (ami nem igazán kontakt-termosztát bekötési hely !!!) ... ennyivel lettem "okosabb"...

Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.10 0 0 11366

Szia

 

Írtam, majd ha lesz időd beszélhetünk, köszi. 

Új ajtót kérek mindenképp kazánhoz, vissza lehessen alakítani, ha kell. 

 

Bár megmaradt fa mint írtam hagy kívánni valót xd 

Előzmény: rézműves1 (11365)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 11365

A kazánba "bevágás" előtt tényleg beszéljünk, mert van egy-két hasznos dolog, amit jó, ha tudsz...

Előzmény: Hobbit_G (11362)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 11364

Ha ilyeneket megcsináltál, szerintem semennyire...levesznek a garancia miatt vagy 30-rugóra és évekig nem lesz olyan baja, hogy szükség legyen rájuk...nekem olyan szerencsém volt annó, amikor indultam a pellettel, hogy a "Két-kör Kft" tulajdonosa (ők az importőrök a Ferrolinak) régi jó ismerősöm és én tőle vettem...

Ha többet szeretnél tudni, írj rám privátba (én publikus vagyok) és majd telón kivesézzük...

Előzmény: Hobbit_G (11362)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 11363

Köszi, már válaszoltam is...:):)

Előzmény: Puding19 (11361)
Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.09 0 0 11362

Még egy kérdés. Mennyire kell hozzá beszereléshez szervizes? 

Fizikai szerelés nem gond, bevágom a helyére, felprogramozás macerás vagy ha az érzékelők rendben vannak akkor az már semmi? 

 

Kazán - puffer - rendszerre kötést magam csináltam szerelő híján, mert akkor senki nem volt hajlandó jönni, köszöni jól működik, bár új kémény is van mellette (szerelt 180-as, bejövő cső már csak 150), barometrikussal, vészhűtővel, minden ami csak kell hozzá...

 

Tartályt kell kerítenem még, de azt nem fogom túlbonyolítani xd

 

Köszi 

Előzmény: rézműves1 (11358)
Puding19 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 11361

Reagáltam 2 email címről. :)

Előzmény: rézműves1 (11360)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 11360

Szia Puding, szeretnék veled egy kicsit diskurálni, lehetséges?...Írj rám privibe (én publikus vagyok)...előre is köszi...

Előzmény: Puding19 (11312)
Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.05 0 0 11359

Köszönöm a részletest.

 

Sztem megpróbáljuk. Mivel nekünk a gáz csak úgy jó, ha 2 hónapot megy max 2.5, így kell mellé valami, lehetőleg amihez nem kell felügyelet.

 

Következő télen kelleni fog jobban a meleg kistesó érkezése miatt, nem feltétlen csak klímázni szeretnék, bevált de mégse a legjobb :)

 

Egy a kérdés, de azt majd meglátjuk, pellett mellett kell egyáltalán a puffer vagy sem. De max 4t-ről átkötöm 2t-re a rendszert, úgyis kicsit módosítani kell a helyen a plusz tartály miatt (gondolom az inkább fémből legyen)

 

szeva

Előzmény: rézműves1 (11358)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.03 0 0 11358

Igen..."vérmérséklettől" függően, sokmindent lehet olvasni róla, de az is igaz, hogy nem a pelletfejek "Rolls-Royce"-a, inkább egy Wolkswagen, ami azért az árához képest egészen korrektül teszi a dolgát. Ha japán, vagy hasonló kerámia gyújtó van benne (mert a gyári sokszor hamar kiég és drága is) és elfogadható minőségű a pellet is, akkor nincs vele sok gond. De például egy vidéki ismerősőm, a padláson évekig jól kiszáradt meggymaggal is fűtötte úgy, hogy néha a plafonig izzott a cső...

Nálam a 10-éve alatt nem volt szerelő, vagyis inkább nem volt olyan hibája, amit ne tudtam volna megoldani.

Az egyszerűsége mellett viszont elég finoman szabályozható a legtöbb paraméter rajta...

Ha jó a pellet, hetekig még takarítani sem igen kell az égőt, hamuzni a kazánt is csak 1-2-havonta.

Nálam egy egyszerű rádiós termosztát indítja a nappaliból, amit szintén egészen jól lehet programozni nappalra és éjjelre, meg ha valaki még dolgozik, a hét minden napjára...

Jól ki lett ez találva, majdnem "gáz-fűtés" kényelmet biztosít, csak a pellet ára miatt kezd most már népszerűtlenné válni...

Előzmény: Hobbit_G (11357)
Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11357

És köszönöm, akkor jó lesz a Sun égőfej. Nagyon vegyes dolgokat olvasok róla, ezért kérdeztem inkább. 

Előzmény: rézműves1 (11354)
Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11356

Konkrétan b-steelbe próbálnám bele, mert miért is ne, alsó ajtóhoz, faelgázban hajtva a nagyobb hőleadó felület miatt. 

 

Igazából kíváncsiság hajt. Brikettel használva nagyon zabál, faelgázban, vegyes módban nem rossz, sőt, de ott meg figyelni kell mikor dobok rá és mennyit, nem rakhatom meg, mert iszonyat hőt termel és nevetséges levegővel is 86 fok felettit tol 3-as szivattyú fokozaton 10kg mellett. Fával optimális és szépen dolgozik. 

 

Ezért is próbálnám ki a pelletet, érdekelne hogy muzsikál vele. Puffert töltünk alapban, pellettel viszont lehetne ezt is jobban kihasználni. Kicsit elrendezést módosítanom kell, de megoldom.

 

Nov-január között fűtünk szigeteletlen házat, előtte, utána 2 klíma lazán megoldja. Kérdés pelletből mennyit fog kérni fához képest. 

Előzmény: rézműves1 (11354)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11355

Üdv,

 

Félreértés ne essen ! Nem leszóltam a Ferroli SUN P és PN égőfejeket , magam is erre "voksoltam" az egyszerűsége miatt (és ezt a vélaményemet fenn is tartom!) . És igen vannak azért hibái is ezt nem kell letagadni .

Amúgy én is vegyestűzelésű lemezkazánhoz illesztettem (visszalapozol fotókat is láthatsz , de "Rézműves" kollégáéról is akár) és meg vagyok vele elégedve . Én előtte dara-szeneztem Carborobot kazánokkal , és szezononként 80q (8Tonna) szenet tüzeltem el , pellet-el az 60-65q(mondjuk 6,5Tonna) , vagyis jobban jöttem ki még árban is , nem beszélve az összehasonlíthatatlanul tisztább és kényelmesebb üzemeltetésről ! De tűzeltem fával is , az is melós rendesen .

Szóval pellet fűtés ezeknél sokkal kényelmesebb .

Nem is beszélve az un. átmeneti időkről (tavasz,ősz) , mikor vegyes fűtéssel sajna sokszor "túlfűti" az ember a lakást (merthát baromi szeszélyes lehet az időjárás is) , no ezeket egy szobatermosztáttal vezérelt automatikus (ráadásul teljesítménymodulált) pellet fűtés sokkalta jobb hatásfokkal/takarékosabban fűti ki !

 

Aztán a téli jó hideg időben pedig ha van pl. fa , szén .. akár rá is segíthetsz a költségeidre ha olcsón szerezted/szedted mondjuk a fát . Ekkor jól jön a vegyeskazi+pelletfej kombó !

Előzmény: Hobbit_G (11353)
rézműves1 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11354

Nem hülyeség amin agyalsz...majdnem 10-éve, pont egy ilyet csináltam én is, amikor először meguntam a fahasogatást. Egy SUN-P7-es fejet gyógyítottam be egy CELSIUS vegyesbe...igaz az a lemezkazán leginkább fára van optimalizálva...azóta is bírják egymást...:):)

Előzmény: Hobbit_G (11353)
Hobbit_G Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11353

Szia

 

Én épp most agyaltam kipróbálni a Sun pelletégőt meglevő vegyes kazánhoz (35kw). Javasolt vagy sem? Puffer van mellette, kíváncsiság hajt főként. 

 

Ha nem melyik égő a javasolt? Normál pellettel menne. 

Előzmény: espace.hu (11352)
espace.hu Creative Commons License 2024.03.02 0 0 11352

Ferroli SUN PN esete a ROMEO N(RF) Opentherm termosztáttal

 

Mindenképp jelezném , nehogy bárkit "rossz"-útra vezessek (félrevezessek) !

Szóval 10 napos tesztüzem közben a Ferroli ROMEO N(RF)  2x is elkövetett "végzetes" hibákat . Meglátásom szerint ezeknek semmi köze a SUN PN (PB2 Bertelli & Partners) vezérlőhöz , DE a gyártó persze kapásból védekezhet hogy Ő megmondta hogy csak a régi ROMEO (W/RF) kompatibilis .

 

Beidézném az esetekről részletes beszámolómat a Ferroli képviselet fele , íme :

 

Probléma ROMEO N (RF) termosztáttal:

Általános hibajelenség : Aktuális szobahőmérsékletet NEM aktualizálja , kijelzett óra (RTC) sem működik ekkor folyamatosan a "befagyáskori" állapot szerinti időt és szobahőmérsékletet mutatja a kijelzőn és ezek szerint működik is (vagyis vagy fűtésre utasít a végtelenségig , vagy épp fűtés-kikapcsolt állapotot rögzít )
Megoldásként csak a 2db AAceruzaelem kivétete és visszahelyezése marad , ekkor óra modulja is elindul (természetesen a "befagyott" állapottól) , valamint azonnal frissül a szobahőmérséklet is és "észhez" tér .

Az eddígi 10 napos használatom alatt 2x csinálta meg ráadásul mindkét verzióban .
1. esetleírás (3.nap):
esti órában 23 óra után rettentő meleg volt már (mellette lévő régebbi Computherm Q7 kontrollként 25,7C -t mutat) , ennek ellenére a kijelzőn 22.8C-t mutatott és 20:02 -né megállt az órakijelzése is (erre az időpontra 23C-ra volt állítva a kívánt hőmérséklet, tehát fűtött) . Ekkor nem tudtam mire vélni (de mondván ez a 3.nap , és elég sokat paramétereztem állítgattam , biztos én voltam a hibás ... később kiderült hogy mégsem) . Elemek kivtele/visszahelyezése és óra pontosítása után rendben működött . Kicsit azért nyugtalanított ,hogy meg sem állt volna ilyenkor a fűtés (25-26-...32...40C-fok , stb...) ???  Így akár életveszélyes működést tud produkálni !!  Ezekután fokozott figyelemmel kísértem a működését !

2. esetleírás (10.nap):
Ma (20240301) reggel 6-órakor (érezve hogy mintha hidegebb volna a lakásban) ugyanezt a jelenséget produkálta (nem frissítette a szobahőmérsékletet és az órája is áll) szerencsére fordítva . Vagyis a termosztát 00:24 órát/percet mutatott és nem mozdult , szerencsére 23.2C-foknál "állt"-be a szobahőmérséklet kijelzés is (és mivel 00:01-től a napi program szerint 22C volt beállítva) és nem kapcsolt fűtést , mellette a ComputermQ7-es már 21.1C-t mutatott . Mivel már 2. eset fordult elő és az elmúlt 6 napban semmi programozás/beállítás módosítás nem történt (rendes üzemben dolgozott) , kicsit tüzetesebben megvizsgáltam . A P-Információ -s gombbal lekérdeztem a kazán aktuális paramétereit OpenTherm protokolon , és tökéletesen áthozott mindent , sőt kimenten a kazánhoz és változtattam a kazán kijelzőjén az előremenő fűtésvízhőt és áthozta az aktualizált étéket is , majd a termosztáttal is felülírattam azt is megcsinálta. Tehát pont az OpenTherm kommunikációs része tökéletesen működik , DE a termosztát lokális-önálló funkciói (RTC-órakezelés , lokális szobahőmérséklet leovasása/frissítése) "fagynak le" .
Temészetesen elemek kivétele majd visszahelyezése és órapontosítás után ismét teszi a dolgát ....

 

 

A leírtakból tehát kiderül , hogy a ROMEO N termosztát pont a önálló/lokális funkciókba tud "belefagyni" , amiknek (jó esetben) semmi köze sem szabad hogy legyen az OpenTherm kommunikációhoz , annak csak értékparamétereit szabadna hogy szolgáltassa . Mivel 26éve ipari mérésadatgyűjtő rendszereket programozok , végzetes hibának tartom , hogy a szobahőmérséklet NTC szenzor jelének leolvasását az RTC timer vektorára programozták(nagyon nagy valószínűséggel) , ilyet NEM csinálunk !! 

Az már egyáltalán nem meglepő hogy a ROMEO N , tulajdonképp nem is Ferroli termék , hanem ugyanúgy a Bertelli & Partners RC22-es típusú terméke , mint pl. a SUN P sorozat (PB1 - PelletBurner1) és a SUN PN sorozat (PB2 - PelletBurner 2) vezérlője , ahol szinte kísértetiesen visszaköszöntek a "Timer" lekezelési problémák :

- régi SUN P sorozatban szerintem szinte senki sem használja az időzító programrészt (legalábbis ahogy fórumokon olvastam , inkább kerülik a sok-sok meglepetést)

- új SUN PN sorozatnál szintén a random RESET-Restart események (amiket az üzem közbeni újragyújtás és tovább üzemelés miatt észre sem vesznek sokan, DE létezik a probléma!)

  (érdemes a 'Hi'-Error History -t kiolvasni és lám-lám ... a megszakítás mentes üzemórák száma árulkodó tud lenni ! főként ha a cucc UPS-el táplált ugyebár...)

Nem tudom hogy és mennyire tesztelik ki ezeket a Bertelli & Partners-nél , de oda is el fogom jutatni "udvariasan" észrevételeimet , kíváncsi vagyok mit reagálna (ha reagálnak egyáltalán) .

 

Összegezve a ROMEO N -t nem ajánlom senkinek (lehet még kondenzációs gázkazánhoz sem) . Szerencsére 14 napon belül mehetett vissza .

A Ferroli smart termosztátoknál információk szerint amúgy nem egyedi eset , pl. a Wifi-s CONNECT OpenTherm Smart termosztátnál a ráhangolt zónavezérlő infóját megkapva "néha" nem utasítja a kazánt semmiről ... (csak jelzem : Ferroli CONNECT smart termosztát , szintén Bertelli & Partners termék/fejlesztés !!)

 

KissJozias Creative Commons License 2024.02.21 0 0 11351

Próba cseresznye. Igen ! Amíg konkrétan nincs próbálva, mindenki azt mond,amit akar . Örülök, hogy sikerült, és ki próbáltad.

Előzmény: espace.hu (11350)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!