Keresés

Részletes keresés

rumci Creative Commons License 2008.11.27 0 0 272
Békepipa elszív(v)a.
Előzmény: Glóriaa (271)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.27 0 0 271
Dehogy baj, tartottam tőle, hogy félreérted. Csak azért kaptam fel rá a virtuális fejemet, mert annyira szokatlan volt, hogy első két ránézésre fogalmam sem volt, miről beszélsz (és a ferdítésre asszociáltam). Elnézést, félig off zárójel bezárva.
Előzmény: rumci (270)
rumci Creative Commons License 2008.11.27 0 0 270
Miért baj az, hogy olyan fordulatokat használok, ami természetes nekem?
A félkövérít végső soron megfelel a jelentését tekintve abban a mondatban, de stílusértékét tekintve már kevésbé. A félkövérrel ír, szed viszont nem is lenne jó, hiszen én nem a valahogyan-t, hanem a valamilyenné-t akartam érzékeltetni.
A dőlt betűs szedésnél sincs gond: akkor kurziválunk.
Előzmény: Glóriaa (268)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.27 0 0 269
Ja, vagy: vastagít, kiemel. Utóbbi persze tágabb fogalom, de adott esetben helyettesítheti a félkövérítést.
Előzmény: Glóriaa (268)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.27 0 0 268
Akkor félkövérít. Félkövérrel ír. (Az ír sokszor el is hagyható a mondatból. És akkor itt van még a dőlt betűs szedés is.;) Megdönt? Nem túl élénk fantáziával is félreérthető az is. )
Előzmény: rumci (267)
rumci Creative Commons License 2008.11.27 0 0 267
A kövér viszont kövérebb a félkövérnél. (Amúgy akkor már inkább magamat cikizném, mint téged. És hol politizálás az, ha a munkahelyi szobám egyik előző lakóját emlegetem?)
Előzmény: Kis Ádám (266)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.27 0 0 266
Lehetne talán kövérítés, bár erre egyesek azt gondolhatják, hogy politizálsz, mások meg azt, hogy engem cikizel.
Előzmény: rumci (263)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 265
Csak a fettre mondtam. Az -ít képző produktív a ’vmilyenné tesz’ jelentésben, tehát ennek alkalmazása olyan nyelvi szabály mentén történik, mint ahogy új és új mondatokat rakunk össze meglevő szavakból.

(Vigyázat: az, hogy a Google nem vagy alig ad egy beszéltnyelviségre találatot, nagyon sokat nem jelent.)
Előzmény: Törölt nick (264)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.26 0 0 264
Attól tartok, hogy a fettítés már nem nyomdászzsargon, hanem már inkább rumcizmus :-). Nem véletlen szvsz, hogy a gugli nem ad rá találatot. Egyébként én is szeretem a német eredetű zsargonszavakat, van hangulatuk.
Előzmény: rumci (259)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 263
Az nagyon papirosízű. Olyan, mint a tolómérő, tolómérce a subler helyett.
Előzmény: Glóriaa (262)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.26 0 0 262
Mármint hogy úgy lehetne hívni inkább szerintem. Vagy attól is futkos?
Előzmény: rumci (261)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 261
Aha.
Előzmény: Glóriaa (260)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.26 0 0 260
Félkövér?
Előzmény: rumci (259)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 259
A nyomdászzsargon német eredetű, úgyhogy fett, persze. Grafikusok úgy mondanák, boldolnak, de attól az én hátamon futkorász a hideg.
Előzmény: Glóriaa (258)
Glóriaa Creative Commons License 2008.11.26 0 0 258
(Jesszusom, ez a fett... meg fettítés... Ez tényleg így?)
Előzmény: rumci (257)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 257
Bocs a hibás fettítésért. Csak a mai akart fett lenni.
Előzmény: landirul (255)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 256
Ha a mai fizetések érdekelnek, ajánlom a fizetesem.com oldalt.
Előzmény: landirul (255)
landirul Creative Commons License 2008.11.26 0 0 255
Egyébként egyet értek azzal, hogy az számít, hogy azzal foglalkozz, ami érdekel ne azzal amivel jól keresel. A nyelvek minden formája érdekel! Ezért tudom, hogypl. anglisztikával és turizmussal ezen belül el lehet úgy isw helyezkedni, hogy jól keressek. Ha a nyelvész keveset keres, nem megyek arra, mert még van más is amivel szívesen foglalkoznék! Köszönöm a tanácsokat!
Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.26 0 0 254

Kedves Landirul!

 

Így már sokkal árnyaltabb a kép. Az, hogy nyelvész, nagyon sok foglalkozást takarhart. Nyelvészként lehet valaki tanár, szótárszerkesztő, kiadói szerkesztő, lehet kutató és van még néhány raffináltabb szakma.

 

Nem feltétlenül nyelvész azonban az, aki valamely nyelvet használ a megélhetéséhez. Az idegenvezető, a tolmács, a fordító nem (feltétlenül) nyelvész,(bár akár az is lehet).

 

A nyelvész általában nem keres jól. Rumci írta, hogy az a nyelvész, aki közalkalmazott, úgy keres, mint bármely más közalkalmazott. A nyelvvel kapcsolatos szakmák közül talán a tolmács az, aki sokat tud keresni, és még esetleg a szakfordító (de a szépirodalmi fordító nem!).

 

A jó nyelvtudás valóban esélyt ad a külföldön való munkavégzésre, azonban az idegen  nyelvet tudó sem feltétlenül nyelvész.

 

Ha nyelvészetet akarsz tanulni, az dicső dolog, de a pénzt máshol keresd.

Előzmény: landirul (251)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 253
Szerintem ha jó vagy, azaz jó leszel a szakmádban, akármi lesz is a szakmád, lesz állásod, és jól meg fognak fizetni (jón azt értem, hogy meg fogod tudni találni azt a kompromisszumot, ahol olyan összegért, ami elfogadató számodra olyan munkát végezhess, ami elfogadható számodra). Éppen ezért nagyon kontraproduktívnak tartom, ha elsősorban egy prognosztizálható átlagos fizetés alapján választ az ember szakmát. Válassza azt, ami érdekli, amihez tehetsége van, és hiszem, hogy így tudja magából a legtöbbet kihozni, és ha a legtöbbet hozza ki magából, akkor a bevételre se lesz oka panaszkodni.

P. S.: Ha közalkalmazott leszel, a közalkalmazotti bértábla szerint fognak megfizetni, az meg nyilvános. (De nyelvészként a reklámiparban, a kommunikációban is megtalálhatod majd magad. Arról nem beszélve, hogy mondjuk, anglistaként egyáltalán nem biztos, hogy majd Magyarországon fogsz elhelyezkedni.)

A szerző nyelvészként dolgozik. :))
Előzmény: landirul (251)
Taira Creative Commons License 2008.11.25 0 0 252
:-)
Előzmény: Kis Ádám (250)
landirul Creative Commons License 2008.11.25 0 0 251
Most végzek a gimnáziumban, és egyetemre vagy főiskolára szeretnék menni. Érdekel a nyelvek története, fejlődése, nyelvtana stb... Úgy tudom, hogy van olyan szakma, hogy "nyelvész". Nem néztem még utána melyik egyetemen, és hol tanítják, mert nem akarok olyanra jelentkezni amivel nem tudok elhelyezkedni, vagy el tudok, de nem sokra megyek vele. Ezért kérdezem, hogy hogy lehet vele elhelyezkedni, és mennyi a fizetése egy egyetemet végzett nyelvésznek. Egyébként nyelvekkel kapcsolatban egyenlőre ilyeneken gondolkoztam: anglistika, turizmus vendéglátás (ide is kell a nyelv és a matek amivel jól kijövök). De legszivesebben nyelvészetet tanulnék! Segítség!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.25 0 0 250

Mit értesz azon, hogy nyelvész?

 

Milyen végzettséged van?

 

Hogy értetted azt, hogy fizetés? Már hogy mennyi egy nyelvész fizetése? (Attól függ, hol dolgozik és mit. Ha bankban, akkor elég magas is lehet.)

Előzmény: landirul (249)
landirul Creative Commons License 2008.11.25 0 0 249
Az érdekelne, hogy ma nyelvészként mennyire lehet elhelyezkedni? Mert most kell pályát választanom, és erősen gondolkodok rajta. És a fizetésük?
fraki Creative Commons License 2008.09.12 0 0 248
Üdv az operások világában.

Kell egy egyszerű userscript:

if (location.hostname.indexOf('forum.index.hu') != -1) {
window.opera.addEventListener('BeforeExternalScript',
function (e) {
if (e.element.getAttribute('src').match(/keymedia/))
e.preventDefault();
},
false
);
}

Ezt berakod egy .js kiterjesztésű fájlba, és a fájlt elmented a userscriptek mappájába.
Előzmény: Kvász Ivor (245)
NevemTeve Creative Commons License 2008.05.18 0 0 247
Természetesen feltehetsz junkbustert, vagy más proxyként működő spam-szűrőt, esetleg a /etc/hosts-ban átirányíthatod a www2.keymedia.hu-t a 127.0.0.1-re (ez persze ronda gányolás;)
Előzmény: Kvász Ivor (245)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.05.18 0 0 246

Jól értetted.

 

Az írás-olvasás eredendően hangos, csak az idő múltával némul el. A jelen idő a Haeckel-szabálynak szól: minden egyed először a hangzó nyelvet alakítja át írássá, illetve amikor olvas, hangoztatja a betűket - ez 2-3 év után némul el megbízhatóan. Ugyanez ment végbe az emberiséggel is, az olvasás igazán csak a könyvnyomtatás feltalálása, illetve a nyomtatott könyv elterjedése után vált általánossá. Bár MacLuhane gy helyen hivatkozik egy forrásra, mely szerint a néma olvasás méh mind a mai napig kivált bizonyos motorikus mozgásokat a hangszalagok környékén.

 

A mai, iskolázott ember természetesen nem mozgatja feltétlenül a száját írás közben, azonban ez az interneten - legalábbis nálam - kissé másképp van. Ez számomra eléggé beszélt nyelvi szituáció, de ahogy megfigyelem, mások számára is. Ez nem föltétlenül abban nyilvánul meg, hogy felfedezhető a diktálás, hanem az interakció sajátos voltában.

Előzmény: Törölt nick (240)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.05.18 0 0 245
Mivel Operát használok, ez nem tűnik jó megoldásnak. De keresem a menükben, hol lehet egy ilyen.
Előzmény: NevemTeve (244)
NevemTeve Creative Commons License 2008.05.18 0 0 244
Off: gondolom, nem adtad meg az adblocker-nek a www2.keymedia.hu-t
Előzmény: Kvász Ivor (243)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.05.18 0 0 243
Kedves rumci! Te árultad el régebben, hogyan kell kikapcsolni ezeket a zöld hiperlinkes hirdetéses hülyeségeket itt az indexen. Most újratelepítettem a linuxot és közben elfelejtettem. Légyszíves, mondd el megint. És szerintem másokat is érdekelhet.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!