Emlékezetem szerint az i.e. 217. június 22-én Rafahnál (Gáza közelében) vívott ptolemaida-szeleukida csata volt a világtörténelem egyetlen olyan nagy ütközete, ahol mind a két fél jelentős számú harci elefántot vetett be. Az egyiptomi elefánt haderő megfutott, akárcsak a mögöttük lévő szárny is, mégis a ptolemaidák nyerték a csatát!
"In the December issue of the journal Antiquity, archaeologists describe evidence of nearly 11,000-year-old beer-brewing troughs at a cultic feasting site in Turkey called Göbekli Tepe."
Sokan ezt még az őskor részének tartják (mint a Chalcolitikumot a Neolithikum részének nek veszik). De tisztán láccik, hogy ez bizony már ókor, még akkor is ha sokan Kr. e. 2 800-al, a bronzkor kezdetével inditják az ókort.
Egyiptomi és amerikai régészek tárták fel azt a helyszínt, ami a feltételezések szerint akár a világ legrégebbi ismert sörfőzdéje is lehet. Az AP hírügynökség idézte a régészetért felelős hivatal főtitkárát, Mostafa Wazirit, aki elmondta, hogy a főzde romjai egy ismert régészeti lelőhelyen, a Nílus nyugati partján fekvő Abüdoszban találták meg.
A régészek feltételezése szerint a főzde Narmer fáraó korából, azaz időszámításunk előtti 33-30. századból származhat. Narmer volt az, aki a régészek feltételezése szerint egyesítette Felső- és Alsó-Egyiptomot. A lelőhelyen nyolc nagy méretű, 20 méter hosszú és 2,5 méter széles tárolóegységet találtak, és mindegyikben két sorban elhelyezve nagyjából 40 agyagtálat találtak, ami a régészek feltételezése szerint a gabonák és a víz keverékének felmelegítésére szolgált a sör főzése közben.
Az emberek mindig találékonyak voltak, ha nincs elég nyersanyag, akkor is ki kell elégíteni a keresletet. Gondoljunk az Adidos cipők kispénzű elégedett tulajdonosaira :)
Mondjuk ott van az északi etiopid variáns, amely Egyiptom legdélibb részein, valamint az Egyiptom déli és délkeleti szomszédságában kifejezetten gyakori:
Ez a Human Phenotypes oldal több arabok előtti észak-afrikai embertani variánst is ismertet, jóllehet ma már ezek csak oázisokban vagy a sivatagok elzártabb részein maradtak fönt, a városokban és a tengerpartokon már mindenütt kevertebb a lakosság.
Hogy őszinte legyek, én a képek alapján olyan nagy különbséget ezek között a régi észak-afrikai típusok és a mai közel-keleti népek között nem látok, ezekre egy átlagos európai simán rávágja, hogy "arabok", oszt jó éjszakát.
Az ilyen finom megkülönböztetések max. az antropológiai szakembereknek mondanak valamit.
Tehát az Egyiptommal kapcsolatba hozható észak-afrikai embertani variánsok a már említett egyiptiden felül:
A Human Phenotypes oldal szerint van egy ún. egyiptid embertani variáns, amely tiszta formában leginkább a koptok között mutatható ki, de részben már ez is történelmi keveredések és migrációk eredményeképpen alakult ki.