Keresés

Részletes keresés

Maotai Creative Commons License 2006.11.03 0 0 40

Sőt, annak ellenére, h Károlynak már +volt, az ő bevételei is eltörpülnek Fülöpéi felett : míg ő megduplázta elődjéét, F. meg4szerezte (télleg erre emlékszem, bármilyen dúrva is) az övét.

És nemcsak a németalföldi, portugál és amerikai jövedelmek növelik így, hanem a 16. sz-ban igen jelentől általános mg-i és ipari fejlődés megy végba a félszigeten, mellyel párhuzamosan nő azdóterhelés is.

Szóval nem semmi, h éppen Fülöp nevéhez fűződik a történelem (tudtommal) 1. hivatalos államcsődbejelentése.ami aztán hazavágja még a Fugger-céet is.   

Előzmény: igen7 (32)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.03 0 0 39
Én nem rablóbandáztam le az oszmánokat. Csak valaki felvetette a témát, miszerint a berberiai kalózok nagy mennyiségű kincset szállítottak Konstantinápolyba:)
Erre voltam kíváncsi, hogy ugyan világítson már rá erre az állításra.
Előzmény: Galgadio (36)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.03 0 0 38
Sztambul nem jó példa, mert amikor még Bizánc leánynevén szólították a várost, már akkor is a fekete-tengeri ganoára volt szorulva. Ez nem oszmán specialitás.

falvakban meg elképesztő volt a nyomorúság

Szerintem nem nagyobb, mint a 15 éves háború sújtotta magyar részek, a vallásháborúk súlytotta észak-kelet Fro, vagy éppen a 30 éves háború német földje.
Előzmény: Galgadio (36)
igen7 Creative Commons License 2006.11.03 0 0 37
az lehet hogy nem volt "nagy a jólét", de az egységes birodalom még mindig kedvezőbb volt az alattvalóknak, mintha 8-10 kisebb államocska marakodott volna egymással a balkánon és kis ázsiában.
Előzmény: Galgadio (36)
Galgadio Creative Commons License 2006.11.03 0 0 36

Anélkül, hogy lerablóbandáznánk a törököket (bár ez sincs messze a valóságtól) a fene nagy török gazdagságról a következőket:

 

-Sztambul és más nagyvárosok lakosságát már a Birodalom fénykorában, az 1560-as években sem tudták kellő mennyiséggű élelmiszerrel ellátni. A nagyvárosokban napi szinten voltak az éhséglázadások, a falvakban meg elképesztő volt a nyomorúság. Ráadásul a 17. századtól egyre emelkedtek az adóterhek, mind több adót fizetett a falusi lakosság is.

Európában épp ekkor kezdett belendülni a gazdaság motorja, de az oszmán gazdasági életet hihetelen mértékű pangás és korrupció jellemezte és a helyzet a 19. századi reformokig csak folyamatosan romlott.

 

Hát ennyit a fene nagy török gazdagságról...

 

 

Előzmény: Törölt nick (35)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.03 0 0 35
Szerintem meg nincs tisztában:)

Kíváncsi lennék, szerinted a berberiai összerablott "kincsek" milyen kincsek is voltak, és ebből mennyi is került Konstantinápolyba...
Előzmény: Snakeins (24)
igen7 Creative Commons License 2006.11.03 0 0 34
?
1532-ben igázták le az inkákat, tehát az ottani arany és ezüstbányákhoz ez után jutottak hozzá..
Előzmény: Kidara (33)
Kidara Creative Commons License 2006.11.02 0 0 33
Nem mondod...
Előzmény: igen7 (32)
igen7 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 32
1526 körül a spanyoloknak még nem volt meg peru...
Előzmény: Maotai (27)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.02 0 0 31
Persze akar a legalso ertek ketszerese is lehetett a tenyleges lakossag, tehat akar 25M fo is.
Előzmény: Törölt nick (29)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.02 0 0 30
Tudsz mas modszert? Szerintem akkoriban a penzvaltas is ez alapjan ment, a papirpenz meg nem volt divatban.
Előzmény: Snakeins (28)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.02 0 0 29

Caroline Finkel ha jol emlekszem azt irta, nem tudni pontosan Szulejman alattvaloinak szamat, a legalacsonyabb becsles (fejbol irom, nincs keznel a konyv) szerinte 15 vagy 12M fo volt. Ami mar annyira nem sok, ha figyelembe vesszuk, hogy Ming Kina ugyanakkor kb. haromszor-negyszer (vagy akar otszor...) nagyobb nepesseggel rendelkezett. Nyugati viszonyok kozott igy is szuperhatalom voltak persze. (Meg Ming Kina akkoriban mar instabilabb es katonailag gyengebb birodalom volt.)

Előzmény: Maotai (27)
Snakeins Creative Commons License 2006.11.02 0 0 28
Hogyan arányították akkoriban egymáshoz a pénznemek értékét?
Egyszerűen a nemesfémtartalom alapján?
Előzmény: Maotai (27)
Maotai Creative Commons License 2006.11.02 0 0 27

Tán én írtam ilyesmit :)

Szolimán bevételei 1526 körül 477 M , míg kiadásai 403 M akcsét tettek ki, mely kb. 8,5 ill 7 M aranynak feleltek +.

(II Lajos bevételei ekkor a 2-300e arany körül mozogtak)

Az oszmán birodalom ekkor min. 3M km2-rre terjedt ki min. 20 M lakossal, és Sztambul (400e lakos) nagyrészt visszanyerte régi fényét.

Machiavelli az állandó haderőt 27ezerre tette.

Előzmény: Első Polgár (26)
Első Polgár Creative Commons License 2006.11.02 0 0 26
En azt olvastam valahol, hogy az Oszman Birodalom bevetele valahol 1o millio arany kornyeken mozgott Egyiptim meghoditasa utan es a spanyolok bevetele az 158oas evekben nem volt ekkora.
Előzmény: Snakeins (24)
igen7 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 25
"no és ezt kellene összevetni az érdekesség kedvéért, mondjuk, a spanyolok Amerikából származó vagyonához képest."

hajajj, ebből verekedés lesz :)
Előzmény: Snakeins (24)
Snakeins Creative Commons License 2006.11.02 0 0 24
Szerintem ezzel mindenki tisztában van.

Azonban az is tény, hogy az Oszmán Birodalom rendkívűl kedvező helyen feküdt kereskedelmi szempontból, és azt lenne érdekes tudni, hogy a vámokból, és a kereskedelmi hasznokból milyen arányú bevétele származott a Portának a hadjáratok zsákmányaihoz viszonyítva (szerintem nagyságrendekkel több)- no és ezt kellene összevetni az érdekesség kedvéért, mondjuk, a spanyolok Amerikából származó vagyonához képest.
Előzmény: Don Quixote (22)
igen7 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 23
érdekes, én ezt nem tudom :)
Előzmény: Don Quixote (22)
Don Quixote Creative Commons License 2006.11.02 0 0 22

Hagyd már ezt a szerecsenmosdató dumát, kedves Igen7!

 

Mindenki tudja, hogy az oszmán-törökök és a velük szövetséges "barbareszka" maghrebi arab-berber kalózok a világ legnagyobb rablóbandája voltak:-)

Előzmény: igen7 (20)
Libatop_6 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 21
Mindenki tudja, hogy mi volt ott
Előzmény: igen7 (20)
igen7 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 20
"Isztambulban a szultáni kincstár roskadozott a mindenhonnan összerablott kincsektől"

erre tudsz esetleg konkrét példát? mármint hogy azokat a "kincseket" összerabolták?
mert szerintem pl. a British Museum az tényleg roskadozik az összerabolt kincsektől, de hogy a török kincstár rablott kincsekből állt volna, illetve az oszmán birodalom gazdasági alapját a rablás teremtette volna meg, azt egy egri csillagoknál többet is olvasott ember szerintem nem szokta komolyan elhinni.
Előzmény: Don Quixote (17)
Libatop_6 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 19
"Drágakövek, arany és fejlett kézművesség, mégha csak feudális szinten.

A szandzsákok/vilajetek kizsákmányolása, rablóhadjáratok, betörések ellenséges területre stb. "

 

Nagyon érdekes - számomra új - dolgokat írsz. Kifejtenéd bővebben?

Előzmény: Törölt nick (0)
eMM Creative Commons License 2006.11.01 0 0 18
Nyílván nem a mezei "polgár" volt gazdag hisz polgárság mint olyan nem is igazán létezett.Nyilván voltak nagyon gazdagok és nagyon szegények.A kettő közt álhatott tán a talpas sereg katonája, aki csak összerablott ezt azt.

Előzmény: Don Quixote (17)
Don Quixote Creative Commons License 2006.11.01 0 0 17

Hát nem is tudom. Isztambulban a szultáni kincstár roskadozott a mindenhonnan összerablott kincsektől, a városokban meg hemzsegtek a legnyomorúságosabb koldusok.

Papíron meg minden és mindenki a szultáné volt.

Ez volt az a fene nagy gazdagság?

Előzmény: Törölt nick (-)
Kidara Creative Commons License 2006.11.01 0 0 16

Profi kérdésre profi válasz.

Most már bevallhatom, én tanulni járok ide ;)

Előzmény: igen7 (15)
igen7 Creative Commons License 2006.11.01 0 0 15
a kezdeti időszakban ez nem volt jellemző, csak később hígultak fel.
Előzmény: Snakeins (13)
Első Polgár Creative Commons License 2006.11.01 0 0 14
Ezt nem tudom, ha igy is volt valszeg ez inkabb kisegito jovedelem lehetett, hiszen egy hadjarat siman volt fel ev. Viszont ha jol tudom a torokok fizettek a sereguknek, de legalabbis az ellatast eleg jol megszerveztek. Az hogy Magyarorszag ellen hadjaratokat tudtak inditani, annak volt koszonheto, hogy nagyon koran osszpontositani tudtak a seregeket (mar februar marcius kornyeken) es igy tudtak nyar vegere Magyarorszag es Becs ellen vonulni.
Az, hogy ilyen koran tudtak osszpontositani, pedig bizony penzbe kerult. Ugyanis ha a sereguket nem kompenzaltak volna megfeleloen, akkor a janicsarok maradtak volna eredeti foglalkozasuknal.
Előzmény: Snakeins (13)
Snakeins Creative Commons License 2006.11.01 0 0 13
Profi sereg?
Én úgy tudtam, hogy még a híres-hirhedt janicsárok is rendelkeztek 'civil' szakmával, nem hivatásos katonák, hanem többnyire iparosok voltak, a hivatásos katonaságot többnyire a magasabb rangú vezérek testőrsége képviselte, az európai értelemben vett zsoldosok intézményét, ha ismerték is, nem alkalmazták.
Előzmény: Első Polgár (11)
Maotai Creative Commons License 2006.11.01 0 0 12

Hali,

 

Még Magyarországot sem akarta megszállni Szulejmán - Budát is tán 3x adta vissza.

A merész az II Mohamed volt, aki mivel Hunyadi elkalapálta, egyenesen Itália ellen indult és elfoglalta Otrantot, mint hídfőt - a pápa is elmenekült.

Előzmény: Első Polgár (11)
Első Polgár Creative Commons License 2006.11.01 0 0 11
Igen a törökök a Habsburg dominancia elleni szövetség részei voltak, amelyben vállvetve harcoltak a franciákkal, angolokkal, hollandokkal és protestáns németekkel.
De nem hiszem, hogy ez volt az alapvető érv az expanzióra.
A törököknek volt egy csomó pénzük, amiből irtózatos profi sereget birtak fenntartani, és ezt a sereget a maximumra járatták a földrajzi terjeszkedésben.
Persze amit irtál, az lehet érv arra, hogy miért nem mondjuk Galliciát hóditották meg a Dunéntúl helyett.
Előzmény: Snakeins (10)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!