Keresés

Részletes keresés

construct Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8488

Newton rendszerét lehet úgy felfogni, hogy  az F=G.m1.m2/r2 az erő definíciója, és akkor az F=m.d2x/dt2 egy fizikai törvény. Ám ha már többféle kölcsönhatást írunk le az erő modellje alapján, a gravitáción kívül például az elektrosztatikus, a magnetosztatikus kölcsönhatásokat is, akkor furcsa lenne azt gondolni, hogy mindegyiknek megvan a maga sajátos erőfogalma.

 

(Hasonló lenne, mint ahogy régen külön volt definiálva a mechanikai energia, a hőenergia, stb, és ezek között váltószámokkal kellett átszámolni: 427mkp=1kcal.)

 

Ehelyett egyszerűbb úgy felfogni, hogy az F=m.d2x/dt2 az erő fogalmának általános definíciója, s olyan képleteket, mint az F=G.m1.m2/r2 az egyes kölcsönhatások fizikai törvényeinek tekinteni.

Előzmény: heted7 (8481)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8487

Oké, elhiszem neked. Ehhez többet kéne tudnom. Azt sem tudom, mi az a négyessebesség...

Előzmény: Törölt nick (8484)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 -1 0 8486

Száz szónak is egy a vége, én most egy kicsit (vagy sokat? nem tudom) elpihenek, elhallgatok, s majd kiderül, hogy visszajövök e.

 

Jobban is teszed, nem is vártunk mást, hiszen minden kényes kérdés elől visítozva menekülsz el. Még arra sem jutott időd, - és nem találtál minket méltónak rá -, hogy elmond: merre gyorsul az a kibaszott golyó?!

 

Erre nem sikerült választ adnod  a sok tekergőzésben, és nem is fogsz, inkább visítozva elmenekülsz, harsogod, hogy ilyen milliőben nem is vagyunk rá méltóak. Te, tudományos vitatkozó, holtig tanuló jópap.

 

Nem is vártunk tőled mást, csak ezt. Tudtuk, hogy ennyire vagy képes, és keresed a visszavonulás lehetőségét, ahol a szekértábor "tűrhetetlen" viselkedésére lehet fognod,  hogy nem tudod, merre gyorsul a golyó.

 

Szerencsétlen barom.

Előzmény: Tuarego (8485)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8485

Kedves Arilou!

 

Kétségtelen, hogy veled tűrhető modorban lehet beszélgetni, de ilyen miliőben nem sok kedvem van ide írogatni. Hiába fogadtam meg, hogy akik nem képesek tisztességesen viselkedni velem, azokkal nem állok szóba, s hiába kapcsolom ki a bejegyzéseiket, tudjuk, hogy ez nem old meg mindent. Ők továbbra is harsognak tovább, s úgy néz ki, nincs aki gátat vessen nekik. Valószínű, hogy tényleg azért jönnek ide, hogy itt szórakozzanak, s itt élik ki alantas ösztöneiket. Sajnos, még ezen a szinten tart jelenleg a Web2 minden közösségi fórumon.

Lehet, hogy jobb lesz, ha most egy időre pihentetem az itteni részvételemet (van elég dolgom úgy is), aztán majd meglátom, lesz-e értelme még ide visszajönni. Ilyen körülmények közé nem nagyon vágyom.

A kiterjesztett kúpinga modellemmel még nem végeztem. A legutóbbi (barlangos) modellnél már azt hittem, hogy megoldottam, de aztán nem sokkal a bejegyzés felrakása után döbbentem rá, hogy még sem jó így, s írtam is, hogy miért. Egy erő (a centripetális) ugyanis nem lehet egyszerre eredő erő is meg komponens is. Ezen még gondolkozni kellene. De nem az egész rossz, úgy gondolom, mert az erőhatásoknak az a „belső magja”, ami a golyó és s kötél kapcsolatát leírja, az szerintem jó, hanem még a „körítést”, a külső lezárást kell megoldani, hogy az minden követelménynek eleget tegyen. Ebbe a követelményrendszerbe már én is fontosnak tartom bevenni a Földdel való kölcsönhatást, valamint a kiterjedt testként és nem tömegpontkét való kezelést.

Az a modell, amit a többiek favorizálnak, az szerintem mindenképpen rossz, mert egyszerűen működésképtelen, s ezt meg is indokoltam, hogy miért (a kötél nem feszül, az eredő erők keverve vannak a komponensekkel). Őszintén mondom, reménykedtem, hogy akad még itt olyan levelezőtársunk, aki észreveszi e modellben lévő alapvető hibákat, s közösen tudjuk megoldani helyesen. Sajnos ez nem valósult meg, s nem tudom, hogy ezen a fórumon még számíthatok-e erre. Ha feltűnne ilyen levelezőtárs, az esetleg még kedvet tudna csinálni nekem egy visszatérésre.

Egyelőre nem látom az értelmét, az ilyen „szélmalomharcnak” tűnő erőlködésnek, amit itt én külső szemlélő által nézve véghez viszek. Mert persze nyilván és is tévedhetek, de talán mégsem mindenben, és akad valami az én érvelésemben is, amit meg lehetne fontolni. Nem a szekértábortól várnám ezt a figyelmet, mert azt már látom, hogy nekik bármit mondhatok, én a szemükben csak hülye lehetek, s még ha a jó számítási eredményeket és képleteket is leteszem egy példában, akkor is az vagyok nekik. De még azokon, akik viszonylag normálisan szólnak hozzám, rajtuk is érzem, hogy igazából nem az én érvelésemre figyelnek, hanem inkább „okítani” akarnak ők is engem arra, amit a többségi forrásokból, mint szentírást zsolozsmáznak elő. A centrifugális erő esete fényesen példázta ezt. Én hiába hoztam elő bármilyen érvet, gyakorlati tapasztalatot amellett, hogy ez valódi erő, s ezzel számolni kell az erőhatások leírásánál, s nem csupán gyorsuló rendszerben leírva lehet róla beszélni, a többiek minduntalan oda kanyarodtak vissza – anélkül, hogy az én érveimet megcáfolták volna –, hogy „inerciarendszerben leírva…gyorsuló rendszerben leírva…”, s mint a Miatyánkot, úgy nyomták tovább…

Száz szónak is egy a vége, én most egy kicsit (vagy sokat? nem tudom) elpihenek, elhallgatok, s majd kiderül, hogy visszajövök e.

Üdv.

Előzmény: Arilou (8474)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8484

Szóval nem vita, inkább csak kérdés a liftben leejtett almáról. A liftet gyorsítja a rakéta, erő hat. Az tolja a lift alját, az almát meg nem. Innentől nézőpont kérdése, hogy a lift megy az alma fele vagy az alma a lift fele, mindegy.

 

Hát nem egészen mindegy, mert éppen most mondtad, hogy a liftet ténylegesen tolják a rakéták, az almát meg nem. Akkor melyik az erőmentes? Az almára ráülve mit mutat a mérleged? És mit mutat a liftre reáülve? Az almával együttmozgó rendszerben elejted a kukacot, akkor hogy látod a kukac mozgását? Súlytalan? És a liftben elejtve a kukacot, az hogy mozog? Az is súlytalan? Ez messzemenőkig nem mindegy.

 

És valóban. Az elengedett, erőhatás nélküli testek egyenes vonalú egyenletes mozgást végeznek. Ez a lifthez képest abban nyilvánul meg, hogy leesnek, aztán nyomják a lift alját.

 

És az áltrelben, a Föld körüli Schwarzschild téridőben pontosan ugyanez a helyzet. Az elengedett, erőhatás nélküli testek "leesnek". Mert az egyenes vonalú egyenletes mozgásuk addig tart, amíg szabadon eshetnek. Szabadon. Ahogy a szó is mutatja.

A Föld felszíne pedig megakadályozza őket abban, hogy ezt az egyenes vonalú egyenletes mozgásukat (geodetikus) folytassák, ezért nyomják is a talajt. Pont olyan mértékben, ami a gyorsulásukhoz szükséges.

 

A g gravitációs gyorsulás, amivel a talaj gyorsítja őket, az ténylegesen egy g sajátgyorsulás, ténylegesen gyorsulnak. A négyessebességük sajátidő szerinti deriváltja (abszolút értéke) ténylegesen g.

Előzmény: heted7 (8483)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8483

Nem kétlem, hogy jobban értesz nálam ehhez, de nem baj, így lehet tanulni. Főleg ha az ember ezt nem szégyelli.

 

Szóval nem vita, inkább csak kérdés a liftben leejtett almáról. A liftet gyorsítja a rakéta, erő hat. Az tolja a lift alját, az almát meg nem. Innentől nézőpont kérdése, hogy a lift megy az alma fele vagy az alma a lift fele, mindegy. Mégis hat egy erő (a rakétából), ami miatt ezek gyorsulnak egymás felé, nem?

 

No mindegy, igazából a topik címét nem lehet így megtanulni, hanem szépen az elejéről egy jó könyvből. Én ilyet sosem tanultam (Lorenz transzformációt igen. Az ide tartozik?), Asszem nem is most fogom elkezdeni. Pedig érdekes.

Előzmény: Törölt nick (8482)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8482

Azért ha leejtek egy almát, akkor nyilván nem a gyorsulás okozza a gravitációt.

 

Én pont arról beszéltem, hogy ez nem ok-okozat, hanem ekvivalencia. És valóban, amit itt leírtál, az pont Einstein ekvivalencia-elve, ebből született az áltrel. Persze, addigra már értette a specrelt, és voltak, akik segítettek neki a Riemann-geometriában is.

 

És valóban. Tegyük fel, hogy egy hatalmas nagy liftben vagy, fák és bárnyánykák mindenhol, a lift alatt pedig hatalmas rakéták tolnak. Elejtesz egy tárgyat, és az leesik. Honnan tudhatnád, hogy ez most "gravitáció", vagy csak a lift gyorsul? Sehonnan. Mert ez a kettő egzaktul ugyanaz. Egyenlőségjel. Ekvivalencia. És valóban így is van.

 

Mellesleg, ha ez definíció lenne, mit definiálnánk vele? F-et? m-et? a-t? Csak hangosan gondolkodom...

 

Természetesen az F-et. m máshol definiálódik, az a négyesimpulzus vektor Minkowski hossza.

Előzmény: heted7 (8481)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8481

Nocsak, egy valóban érdekes hozzászólás.

 

Az F=ma-t használjuk a=F/m, sőt, m=F/a alakban is, nyilván ezekben nincs ok-okozat leírás.

 

Azért ha leejtek egy almát, akkor nyilván nem a gyorsulás okozza a gravitációt.

 

Érdekes ez: "ha erő hat rá, gyorsul". Ugyanakkor "ha gyorsul, akkor kell rá hasson erő". Akárhogy csűröm, csavarom, kell legyen ok-okozat: az erő gyorsulást okoz. Nekem ez így tűnik jónak, persze ez nem következik az F=ma képletből.

 

Mellesleg, ha ez definíció lenne, mit definiálnánk vele? F-et? m-et? a-t? Csak hangosan gondolkodom...

Előzmény: Törölt nick (8476)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 2 8480

itt most hatodikasokkal kellene megértetni, hogy miért megy körbe a golyóbis.

 

A többi hatodikos érti, ezt az egyet meg szegregálni kell, ne húzza le a többit.

Előzmény: Atom heart mother (8479)
Atom heart mother Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8479

a hármaserő az nem más, mint a hármasimpulzus rendszeridő szerinti deriváltja.

 

Ez teljesen rendben is van, de itt most hatodikasokkal kellene megértetni, hogy miért megy körbe a golyóbis.

Előzmény: Törölt nick (8476)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8478

"Akkor válaszoltam neked, hogy én már megoldottam egy ilyen számpéldát, s állítólag jó is lett az eredményem. Megkérdezem, hogy magas tudásoddal ellenőrizted a példám levezetéseit, képleteit és eredményeit, s ez alapján megállapítottad, hogy megoldottam-e vagy nem? S ez alapján megengeded, hogy megszólalhassak köztetek, hatalmas tudású (ki)oktatók között?"

 

Valóban feladtam egy egyszerű feladatot. Nem emlékszem, hogy válaszoltál volna, de lehet, hogy csak átsiklottam felette. Ha leírod, korábban hol oldottál meg hasonlót (hozzászólás száma) nagyon szívesen megnézem.

Köszi

H7

Előzmény: Tuarego (8468)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8477

"Ott van lerajzolva csomószor, meg le is írva.

Nem ismered a vektoros ábrák jelöléseit?

Akkor minek vagy itt, vagy te is csak szórakozni akarsz?...

Mi a hiba az én vektoros eredő ábrázolásomban?"

 

Felmerült itt, hogy Te pár dolgot másképp értesz, mint, khm, a "szekértábor" avagy "ahogy szokás". Ezért érdekelt volna az elképzelésed, ha megtiszteltél volna vele. Ha nem, nem.

Előzmény: Tuarego (8466)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8476

az erő nem oka a gyorsulásnak, hanem következménye.

 

Alighanem a TuarEGOfizikában Newton második törvényét is "tágabb összefüggésében" kell nézni.

 

Mondjuk, ahol én egyenlőségjelet látok, ott nem ok-okozati viszont látok, hanem ekvivalenciát, azonosságot, törvényszerűség egzakt megfogalmazását, de leggyengébb formájában definíciót.

 

Pl. az F=ma-ba én semmilyen ok-okozati viszont nem látok bele, az amúgy is valami időbeliséget feltételezne, ami itt nincs, a quantum entaglement pedig messzemenőkig rá is cáfol az ilyen filozófiákra.

Szerintem az F=ma az egyszerűen egy definíció, mégpedig inkább ebben a formájában: F=dI/dt, azaz a hármaserő az nem más, mint a hármasimpulzus rendszeridő szerinti deriváltja. Ez egy egyszerű definíció, nem ok-okozati viszony.

Előzmény: Atom heart mother (8475)
Atom heart mother Creative Commons License 2019.10.16 0 1 8475

a centripetális erő lett nagyobb, ami meg a gyorsabb keringés következménye.

 

Na kérem, ma sem keltünk fel hiába, a TuarEGOfizika újabb tételével lettünk gazdagabbak: az erő nem oka a gyorsulásnak, hanem következménye.

 

Alighanem a TuarEGOfizikában Newton második törvényét is "tágabb összefüggésében" kell nézni.

Előzmény: Tuarego (8465)
Arilou Creative Commons License 2019.10.16 0 1 8474

"Mi a hiba az én vektoros eredő ábrázolásomban?"

 

Talán érdemes lenne visszatérni ehhez az ábrához:

 

 

Ezzel az ábrával kapcsolatban az utolsó írásod ez volt:

 

Várjatok!…(Álljon meg a menet...töke van a menyasszonynak!)

Most látom, ahogy az erőlistát ismét végignéztem, hogy ugyanaz az Fcp egyszer mint erőkomponens, egyszer mint eredő erő is szerepel. Ez így nem jó...

De most aztán már tényleg nem tudom, hogy melyik rajzom a jó. Lehet, hogy mégis az előző?...

Erre még aludnom kell egyet, pedig már kezdem én is unni ezt...

 

Nos, ideje lenne tisztáznod, hogy is van akkor ez SZERINTED.

 

 

Előzmény: Tuarego (8466)
construct Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8473

Tuaregót már végképp elnyelte a maga őrülete, nem lehet vele kommunikálni.

De kíváncsi lennék, hogyan vitatkozna egymással két Tuarego.

Mondjuk egy súrlódásmentes lejtőn fekvő testről, amit egy lejtővel párhuzamos kötél tart egyensúlyban.

A vita mottója:

 

"léteznek valódi és nem tetszőleges komponensek"

 

Tuarego1 és Tuarego2 egyetért abban, hogy a kötélerő valóságos, mert egy beiktatott erőmérővel meg tudjuk mérni.

A továbbiakban viszont már sehogy se tudnak egyezségre jutni.

Tuarego1 a súlyra ható gravitációs erőt tartja valódi erőnek, mert azt meg lehet mérni ha mérlegre tesszük a testet.

Tuarego2 ellenben a lejtőre merőleges erőt tartja valódinak, mert azt meg lehet mérni a test és a lejtő közé helyezett erőmérővel.

Így aztán vég nélkül huzakodnak rajta, hogy mi helyesebb:

Függőleges és vízszintes komponensekre bontani az erőket,

vagy lejtőre merőleges és vele párhuzamos komponensekre?

Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8472

(Nem sok ilyen lesz...)

 

Ezt jól látod, holtig tanuló mérnök őfőméltósága. Nem sok olyan ember szaladgál szabadlábon, akik a hatodikos fizikából ennyire hülyék lennének mint te, ráadásul ennyire nem lennének képben még nagyságrendileg hozzávetőlegesen sem a saját mérhetetlenül mély butaságuknak.

Előzmény: Tuarego (8471)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8471

Én tényleg értem őt, ahogy értem a munkám során hozzám forduló sok hülyét is.

Tudod kit hülyézzél itt szakmányban! Azt a jó...k...a...!

Most már kezd elegem lenni belőled, meg a többiekből is a szekértáborból. 

Ezentúl most már csak olyanokkal állok szóba, akik képesek normális modorban velem beszélni.

(Nem sok ilyen lesz...)

Előzmény: Törölt nick (8462)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8470

hogy én már megoldottam egy ilyen számpéldát, s állítólag jó is lett az eredményem.

 

Nem lett jó. Nálad a balra felfelé ható kötélerő hat a golyóra, minek következményeképpen a golyó vízszintesen befele gyorsul.

 

Sem vektorok irányában, sem számszerűen nem lett jó semmilyen eredményed.

Előzmény: Tuarego (8468)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8469

Most ne térjünk el, kérlek, a kúpingától. Ha ferdén (nem vízszintesen és érintő irányban) lökjük a golyót, akkor az már nem lesz (ez a) kúpinga. 

Előzmény: Arilou (8467)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8468

Kedves heted7!

 

Én nem felejtettem el (fehér ember nem felejt...), hogy korábban mintha feltettél volna nekem egy kúpinga számpéldát, azzal, hogy ha megoldom, akkor valamiféle belépőt szerezhetek ide, vagy már ne is tudom milyen minősítést érhetek el. Akkor válaszoltam neked, hogy én már megoldottam egy ilyen számpéldát, s állítólag jó is lett az eredményem. Megkérdezem, hogy magas tudásoddal ellenőrizted a példám levezetéseit, képleteit és eredményeit, s ez alapján megállapítottad, hogy megoldottam-e vagy nem? S ez alapján megengeded, hogy megszólalhassak köztetek, hatalmas tudású (ki)oktatók között?

Előzmény: heted7 (8463)
Arilou Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8467

Azt képes vagy felfogni, hogy ha ugyanolyan egyéb paraméterek mellett nagyobb sebességgel kering a golyó a kúpingában, akkor nagyobb lesz a kötélerő?

 

Én nem csupán nagyobb sebességről beszéltem, hanem teljesen más irányú (ferde) kezdősebességről. Hogyan fog mozogni a kúpinga, ha nem vízszintesen, hanem ferdén lökjük meg? Mennyi lesz ilyenkor a centrifugális erő?

Előzmény: Tuarego (8465)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8466

te világodban mit jelent pontosan az, hogy eredő erő?

Ott van lerajzolva csomószor, meg le is írva.

Nem ismered a vektoros ábrák jelöléseit?

Akkor minek vagy itt, vagy te is csak szórakozni akarsz?...

Mi a hiba az én vektoros eredő ábrázolásomban?

Előzmény: heted7 (8463)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8465

Azt is elmondta már, hogy más golyó sebesség esetén egész máshogy is mozoghatna a golyó. Akkor is fenti két erő hatna a golyóra, akkor is ezek eredője határozná meg a gyorsulását

 

Azt képes vagy felfogni, hogy ha ugyanolyan egyéb paraméterek mellett nagyobb sebeséggel kering a golyó a kúpingában, akkor nagyobb lesz a kötélerő? Mitől lesz nagyobb? Azért lesz nagyobb, mert nagyobb lesz? (Elminster indoklása a kötélerővel kapcsolatban). Ha a súlyerő nem változik, akkor csak az lehet az oka, hogy a másik komponens, a körmozgásból adódó centripetális erő (s ennek ellenereje) lesz nagyobb.

Fölcserélitek az okot az okozattal. Nem azért lesz nagyobb a centripetális erő, mert nagyobb lesz a kötélerő, hanem fordítva: azért lesz nagyobb az eredő kötélerő, mert az egyik komponense, a centripetális erő lett nagyobb, ami meg a gyorsabb keringés következménye.

Nincsenek illúzióim, hogy a szekértáborból bárki is észrevegye a fentiekben lévő logikát, s nyilván továbbra is csak hajtogatják a szokásos szövegeüket, ezért felteszem e kérdést, hogy rajtuk kívül van-e itt valaki, aki fenti érvelést képes figyelmesen végigolvasni és megérteni?

 

Előzmény: mmormota (8457)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8464

Összességében szerencsésebb lenne, ha Tuarego tanulná meg a fizikát, és nem ő próbálna meg mindenkit megtanítani bolondnak.

 

Ezt nem várhatod el tőle. Olyan szinten önző, egoista, nárcisztikus, felfuvalkodott ember, és ráadásul pechére még buta is, mint a föld, hogy ezek együttesen kizárják, hogy képes legyen erre. A macskád hamarabb fog integrálni.

Előzmény: mmormota (8460)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8463

Csak egy példa volt, és ideillő, de nem vetted a lapot. Lefordítom, néha a Bibliában is elmagyarázzák a példabeszédet :)
A 7 alma a vektor, amit felbonthatsz komponenseire. Sokféleképpen. Mindegy, hogyan. Ahogy kényelmes.

Tényleg, ha már itt vagyunk: el tudnád mondani, a te világodban mit jelent pontosan az, hogy eredő erő?

Előzmény: Tuarego (8461)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.16 0 1 8462

Én nagyon sokféle modellben, gondolati struktúrában, nagyon zavaros fogalomrendszerekben is képes vagyok gondolkodni. Képes vagyok kezelni azt is, ha különböző dolgokra ugyanazt a szót használják, és azt is, amikor ugyanazt 20 különböző néven neveznek.

Nálam ez szakmai ártalom.

Én tényleg értem őt, ahogy értem a munkám során hozzám forduló sok hülyét is. Le is tudom szintetizálni belőle, hogy mit akarnak, mi a bajuk. És megoldást is tudok prezentálni, persze az a megoldás már egzakt, jól definiált, zárt, önellentmondásmentes, tisztázott fogalmakkal és elnevezésekkel bír, és persze működik is.

Előzmény: heted7 (8459)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.16 0 0 8461

T: Hány alma van az asztalon?

 

Milyen medve?...

Ha nem vennéd észre, most a vektoros összegzéséről volt szó, s nem almák darabszámáról.

Légy szíves, kímélj meg az ide nem való, bugyuta hasonlataidtól!

Előzmény: mmormota (8448)
mmormota Creative Commons License 2019.10.16 0 1 8460

Én is így vélem. 

Összességében szerencsésebb lenne, ha Tuarego tanulná meg a fizikát, és nem ő próbálna meg mindenkit megtanítani bolondnak.

Előzmény: Törölt nick (8455)
heted7 Creative Commons License 2019.10.16 -4 0 8459

Úristen, te kezded érteni őt?! :) Vigyázz, veszélyes úton jársz :D

Előzmény: Törölt nick (8455)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!