Keresés

Részletes keresés

Belohin Creative Commons License 7 órája 0 0 2678

Valószínűleg a Merbabu. Az szomszédos a Merapival.

Előzmény: vlacko (2677)
vlacko Creative Commons License 15 órája 0 0 2677

A felvételen látszik egy szomszédos vulkán is. Annak esetleg lehet tudni a nevét?

Előzmény: Belohin (2676)
Belohin Creative Commons License 2 napja 0 0 2676

Megint egy drónos videó. És jó. A feltöltő ügyesen irányítja a szerkezetet, alaposan megmutatja, hogyan fest egy ilyen dómképzésre hajlamos vulkán csúcsa. A Merapiról már Tazieff könyvében is szerepelt a leírás, hogy a kráter oldalában van egy bevágás, és a dóm támasztékában levő rés miatt mindig arrafelé kezdődik a leomlás - amiből aztán perzselő felhő képződik. Tazieff oda is merészkedett, de gyalogszerrel értelemszerűen nem tudott ilyen távlatú képet készíteni. A bevágás lefele is folytatódik egy szurdokban, amely csatornaként vezeti a forró lavinákat, és hosszú időn át fennmarad. A drón ennek mentén emelkedik a csúcsig, és tér vissza. Hasonló szurdok több hasonló működésű vulkánon is látható, pl. a Semerun, ahol nemrég volt megint esemény, de a Sangay oldalában is van ilyen, csak a képek többsége a másik oldalát szokta mutatni.

vlacko Creative Commons License 5 napja 0 0 2675

Modern Pompei. Szerencsére emberi maradványok nélkül.

Ilyen akár nálunk is előfordulhatott volna.

Előzmény: Draco Domesticus (2674)
Draco Domesticus Creative Commons License 5 napja 0 0 2674

Szegény Indonéziát éppen elég természetes katasztrófa sújtja - ezt  emberi beavatkozás indította:

https://youtu.be/M7rd_HwLa9w

Draco Domesticus Creative Commons License 2023.01.18 0 0 2673

A drónokat ilyen felvételekért volt érdemes feltalálni - de sajnos többnyire másra használják őket.

Előzmény: Belohin (2671)
Draco Domesticus Creative Commons License 2023.01.18 0 0 2672

Nagyon jót találtál! Vulkánok minden színben és méretben... Gondolom, nyáron kibírhatatlan, nemcsak a tevék könyörögnének vízért.

(Megnézem majd a többi filmjüket is.)

Előzmény: Belohin (2668)
Belohin Creative Commons License 2023.01.18 0 0 2671

Egy példa a sok közül, milyen szép felvételeket tesz lehetővé a drónok elterjedése.

Az a gyanúm, hogy Haroun Tazieff mind a tíz ujját megnyalta volna, ha láthatja. De hát az ő korában sok fáradságba és kockázatba került az is, ha ennél jóval messzebbről látni akarta a működés részleteit.

Belohin Creative Commons License 2023.01.14 0 0 2670

Azért termékeny talajnak se nagyon. Nem is csoda: a kőzettörmelék nem túl idős, sivatagi körülmények között se mállás, se biológiai anyagfelhalmozódás. Az a ködös idő nem hiszem, hogy gyakori. Más videókon hétágra süt a nap arrafelé.

Előzmény: vlacko (2669)
vlacko Creative Commons License 2023.01.13 0 0 2669

Hűvös is van, köd is van, termékeny talaj is, növényzetnek még sincs sehol nyoma....

Előzmény: Belohin (2668)
Belohin Creative Commons License 2023.01.12 0 0 2668

Ha nem is teng túl a kínálat, azért mozgóképet is lehet találni a tájékról: https://www.youtube.com/watch?v=YXwD_Na24Q8

Engem leginkább az időjárás lepett meg; az araboknál inkább vízért könyörgő tevéket képzelnék el.

Előzmény: Belohin (2647)
Belohin Creative Commons License 2023.01.10 0 0 2667

Nekem a 2. tűnik a legvalószínűbbnek, a 3. pedig a legkevésbé. De nem vagyok lemeztektonikus szakember...

Előzmény: vlacko (2666)
vlacko Creative Commons License 2023.01.09 0 0 2666

Szerintem ha eltűnik is, azt nem nyomtalanul fogja tenni.

1. opció: Mivel mindkét oldala alábukó, a közepe értelemszerűen elvékonyodik. Ez pedig nyomáscsökkenést okoz, ami az asztenoszféra megolvadásával jár. A végeredmény: riftesedés, egy hátság kialakulása.

2. opció: A lemez besüllyed a két kontinentális lemez alá. Viszont mivel mindkét oldalról húzza az alábukás, ezért ki van egyensúlyozva, és sekély mélységben megreked, mint a Pektu alatt az óceáni lemez. Ezt tárgyaltuk egy korábbi posztban. Ha viszont megreked, akkor el kezd olvadni, és a végén lesz belőle egy sekély mélységű forrópont, ami bazaltos vulkanizmust indukál. A végeredmény: riftesedés.

3. opció: Felgyűrődik, mint annó a thetis lemeze India és Ázsia között. Eredmény: magashegység, itt-ott néhány vulkán, amelyek ritkán törnek ki. Mint a Himalájában a Takla Makán peremén.

Előzmény: Belohin (2665)
Belohin Creative Commons License 2023.01.04 0 0 2665

A gázok összetétele nem tudom, mennyire befolyásoló tényező. Inkább a láva viszkozitásának, és a gázok mennyiségének a viszonya lehet felelős a hosszú kifúvásért.

Amúgy az a Molukka-tenger elég izgalmas régió lemezek szempontjából. Ha mindkét oldala alábukó, akkor az egész el fog tűnni? Mert hátság nincs közben.

https://en.wikipedia.org/wiki/Molucca_Sea_Plate#/media/File:MoluccaSeaCollisionZone.png

Előzmény: vlacko (2664)
vlacko Creative Commons License 2023.01.04 0 0 2664

CO2, vízgőz, hidrogén-szulfid és hidrogén-klorid szerintem. Ez ugyebár egy alábukó lemezperem melletti vulkán, tehát egy tengerfenék megolvadásából származik a kiáramló gáz. Akkor viszont főleg ezek jöhetnek szóba.

Előzmény: Belohin (2663)
Belohin Creative Commons License 2023.01.03 0 0 2663

Érdekes vulkáni működés a Dukono-n. Nem az a tüzérségi lövéshez hasonló robbanás, amit mondjuk a Cosigüina nagy kitörésénél írtak le, hanem a kezdeti kipuffanást hoszzú, viszonylag egyenletes kifúvás követi. Inkább a hegesztéshez lehet hasonlítani. Vajon milyen minőségű láva, és mekkora gáztartalom vezethet ilyenhez?

https://www.youtube.com/watch?v=uur7RWpLwPs

Belohin Creative Commons License 2022.12.11 0 0 2662

Mocorog camarado Lascar. Itt egy jó kis anyag róla, sok képpel. (A franciázás végül is megoldható, csak vigyázni kell a "fűrészporral töltött medve nagydolog" jellegű fordítási részletekkel.)

Belohin Creative Commons License 2022.12.06 0 0 2661

Nem kell, hogy olyan meredek legyen, elég, ha lejtős. Az ő lávája hígan folyós, aránylag gyorsan és messzire tud folyni. Előfordult már, hogy Hilo felé tartott a folyam, akkor próbálkoztak azzal, hogy bombákkal térítsék el. A sikerhez azért a terep alakulásának is alkalmasnak kell lennie.

Előzmény: vlacko (2660)
vlacko Creative Commons License 2022.12.06 0 0 2660

Volt a médiában egy kis riogatás, hogy a Mauna Loa lávaárja órák alatt elérheti a tengerpartot, ha a meredek oldalon zúdul le, és porig rombolja Hilót.

Nézegettem a hegyet mindenhonnan, de meredek oldalt sehol sem sikerült találnom rajta. Sőt, szerintem ez a földkerekség leglaposabb vulkánja, a kalderákat nem számítva.

Előzmény: Draco Domesticus (2659)
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.12.05 0 0 2659
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.12.05 0 0 2658
Belohin Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2657

De, kellene. Azt kutatgatják, hogy a Csomád talán még mindig működőképes. Mindenképpen fiatalabb a Cseres-hegység aktivitásánál.

Előzmény: Draco Domesticus (2656)
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2656

Másik térképrészlet. Európa rettentően bonyolult. Nem kellene egy piros pöttnynek Erdélyben is lennie? 

Belohin Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2655

A piros pontok az utóbbi egymillió évben működött vulkánokat jelentik. Találtam olyan leírást, amely szerint Fülek (Filakovo) környékén 300 ezer éve fejeződött be a vulkánosság.

Előzmény: vlacko (2654)
vlacko Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2654

Ha a piros pontok a működő vulkánokat jelentik, akkor van egy kérdőjel bennem a szlovák területen találhatóval kapcsolatban. :-)

Előzmény: Draco Domesticus (2652)
Belohin Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2653

Ha csak a Vörös-tengerre koncentrálunk, az, ugye, tágul. Az északkeleti oldalon valaminek ezt lehetővé kell tennie. Csakhogy arra leginkább szárazföldek vannak. Vagy szubdukció kellene, vagy gyűrődéses rövidülés. De ahogy a tenger még csak keskeny, kezdeti állapotban van, úgy a rövidülés se működik kiforrottan. Abban a sávban, ahol ezek a Harratok vannak, elég zűrös lehet a helyzet a föld alatt. Még nem döntötte el, hogy melyik útra lépjen. Talán ezért kevés a megállapodott vulkán, és sok az egyszeri kezdeményezés.

Előzmény: vlacko (2649)
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.11.25 0 0 2652

Nem boldogultam a világtérképpel, kimásoltam egy részét

Előzmény: Draco Domesticus (2651)
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.11.25 0 0 2651

Van egy jó  Plate tectonics képem, de tegyem az Indafotóra. (grrrr)

Addig is: egyet értek veled a nem értésben, azon kívül azt sem értem, hogy lehetnek vulkáni "gyöngysorok" a Vörös-tengerrel párhuzamosan, mikor azok a szubdukciós zónák mellé járnak.

Előzmény: vlacko (2649)
Draco Domesticus Creative Commons License 2022.11.25 0 0 2650

Gyönyörűek mind!

Előzmény: Belohin (2647)
vlacko Creative Commons License 2022.11.25 0 0 2649

Ez mindig nehezen rakom össze a buksimban, hogy hogy a francba van az, hogy Afrika jön északnak, miközben a Vörös tenger tágul. Ennek inkább el kéne forgatnia Afrikát nyugatra, de arról meg az Atlanti hátság nyomja keletnek. Mindeközben a Földközi tenger nyugati medencéjében megint csak tágulás van bizonyos helyeken, pld. a Tirrén tengernél, meg Gibraltárnál. Nem áll ez össze nekem.

Előzmény: Belohin (2646)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!