Fidesz: új választásokra lesz szükség Hevesben MTI 2006. november 24., péntek 18:39
Új választásokra lesz szükség Hevesben, mert a szocialisták a választók akarata ellenére görcsösen ragaszkodnak a hatalomhoz - jelentette ki a Fidesz megyei közgyűlési elnökjelöltje pénteken Egerben.
A szavazók október 1-jén a változásra szavaztak, hiszen a Fidesz és szövetségesei 940-nel több szavazatot szereztek a pártlistán - közölte Herman István, a Heves Megyei Közgyűlés ülésének szünetében megtartott sajtótájékoztatón.
A szocialistáknak arra a javaslatára reagálva, miszerint rotációs rendszerben, két évig az egyik, két évig a másik fél jelöltje lássa el az elnöki feladatokat, a politikus hangsúlyozta: bizonytalan helyzetben, csupán egy újabb bizonytalansági tényezőt jelentene a javaslat kivitelezése, ezért azt a Fidesz nem fogadhatja el. Patthelyzet a megyei közgyűlésben
A patthelyzet azt követően alakult ki a megyegyűlésben, hogy az önkormányzati választásokon egyaránt 20-20 mandátumot szerzett a testületben a jobboldal, illetve a szocialisták.
Ebben a helyzetben az elnöki posztot mindkét fél magának követeli. A Fidesz azzal érvel, hogy rájuk 940-nel többen szavaztak, mint az MSZP listájára. A szocialisták szerint viszont ők a legerősebb párt a közgyűlésben mert miközben az MSZP egyedül, a Fidesz egy ötpárti szövetség keretében szerzett ugyanannyi mandátumot.
Vagyis, a közgyűlés megalakult, ám tisztségviselőket már nem tudtak választani, így alig működőképes, vagy majdnem működésképtelen a testület. A mulasztásos törvénysértésre felhívta a figyelmet a megyei közigazgatási hivatal vezetője is. Mindez azt jelenti, hogy szükségessé válhat új választások kiírása.
Vagy fideszes elnök, vagy új választás 2006. október 25. 17:45 Vagy a polgári szövetség jelöli a Heves Megyei Közgyűlés új elnökét, vagy új választásra kerül sor - jelentette ki a fideszes delegáció vezetője szerdán sajtótájékoztatón Egerben.
Két lehetőség kínálkozik; az egyik lehetőség az, hogy (...) a szocialisták (...) nem vitatják el tőlünk azt a jogot, hogy mi jelölünk közgyűlési elnököt. Második megoldás (...) a törvénysértő állapotot a közigazgatási hivatal kénytelen megszüntetni. (...) A parlament (...) jóváhagyja (...) a közgyűlés feloszlatását. Ezt követően a belügyminiszter kiírja az időpontot" - fogalmazott Hermann István.
A politikus emlékeztetett: ugyan mindkét fél 20-20 mandátumot szerzett a megyegyűlésben, ám a Fidesz és szövetségesei 940-nel több szavazatot kaptak, mint a szocialisták, vagyis a nép változást akar Heves megyében. Ugyanakkor a jelenlegi állapot törvénysértő, mert se elnöke, se alelnöke, se bizottsági elnökei nincsenek a megyegyűlésnek.
Ebben a helyzetben az a megoldás, ha a szocialisták tudomásul veszik a nép akaratát és nem vitatják el a Fidesztől az elnökjelölés jogát - tette hozzá Hermann István.
Ugyanakkor az MSZP másképp számol. Mint a szocialista megyegyűlési frakciónak az MTI-hez ezzel kapcsolatban eljuttatott közleményében olvasható: miközben a szocialisták egyedül szereztek mandátumot, a Fidesz egy ötpárti szövetség keretében, vagyis az MSZP a testület legnagyobb pártja. Hozzáteszik, hogy korábbi baloldali és liberális szövetségeseik, akik most nem jutottak be a testületbe, több mint 10 ezer szavazatot szereztek.
Ennek ellenére, a patthelyzet feloldása érdekében a tisztségek többsége mellett felajánlottak egy, az elnökivel szinte megegyező jogkörű alelnöki pozíciót a Fidesznek, másodsorban pedig a rotációs elnöklés bevezetését. Vagyis azt, hogy két évig az egyik, két évig pedig a másik oldal adja az elnököt és még a sorrendet is a Fidesz és szövetségesei dönthetik el. "Első javaslatunkat az ötpárti frakció elutasította, a második javaslat megvizsgálását sem tartja indokoltnak" - olvasható a szocialista frakció közleményében.
Osztán mi van azokkal a honfitársainkkal, akiknek ebből az egészből elegük lett és el sem mentek szavazni? Majd ha 99% lesz a részvételi arány, akkor szavazzunk, amúgy meg tartsuk a szavazók véleményét tiszteletben4!
Hát ugye... Nehéz dolog ám a demokrácia... Van az úgy, hogy újra kell szavazni. Mellesleg Somogyban ha nem volna Gyenesei meg az ő nagy ambíciói, akkor rég nem volna semmi zűr.
Nem t'om. De érdekelne a fideszé mellett az mszp érvelése is, akik nyilván szintén valamilyen alappal jogot formálnak a jelölésre. Mert ha nem így lenne, akkor már lenne elnök. :)
A három jelölőszervezet az alakuló ülést megelőzően két hétig egyeztetett, eredménytelenül. A Fidesz-KDNP az egyedül megszerzett 20 mandátum okán ragaszkodott ahhoz, hogy ők "adják" a közgyűlés elnökét, továbbá ahhoz is, hogy a korábbi elnök, Gyenesei István semmilyen tisztséget ne kapjon az új testületben.
Ezt megint nem nagyon értem. Ha Hevesben érv az, hogy a fidesz lehessen az elnököt adó a pár százzal több kapott szavazat miatt, akkor ugyanez miért nem érv Somogyban? Esetleg azért, mert ott kevesebbet kaptak kétezerrel? :-)
Gyenesei valójában nem független, ezt tudjuk, de nem is lényeges szerintem. Az a lényeg, hogy most a megyéért akarnak tenni, vagy magukért? Ha az előbbi, akkor meg tudnak egyezni. Ha az utóbbi, akkor nem. Nem tudom, pl. Somogyban mi volt a konkrét baj? Kik voltak a jelöltek?
Számomra egyértelműnek tűnik ilyen helyzetben, hogy az a csapat állítson vezetőt, aki több szavazatot kapott és nem tudom hány helyettest kell állítani, de azok közül meg többet odaadni cserébe a másikaknak.
Fel lehet ezt fogni úgy is, mint valamilyen tesztlabort? Lássuk, mire mennek Hevesben és Somogyban, ha sikerül nekik, akkor talán országosan sincs minden remény veszve? De ki engedjen? Hevesben a fidesz azzal érvel, hogy 900 szavazattal többet kapott, tehát övé az elnökállítás joga. Somogyban meg azt mondják, hogy a fidesz-kdnp egyedül szerzett 20 mandátumot, az mszp meg csak a Somogyért Egyesülettel közösen. A hevesi érv elég gyengécske, de legalább ér, míg a somogyi szvsz hülyeség. Mi lehetne a kompromisszum? Adjunk nekik tanácsot!
van erre egy csomó magyar népmese (miért is, ki tudja.....) két kiskecske a hídon szembetalálkozik. vagy a róka fogta csuka - medve fogta mind a kettő.
ha nem képesek erre, írtsák ki egymást, a maradék meg merengjen a hősi múlton, és tartsa különbnek magát minden más nemzetnél. nem először fog megtörténni.
Engem inkább olyan szempontból érdekel, hogy egyáltalán van- e még esély, legalább helyi szinten az alkura, a megegyezésre. Illetve van- e az egésznek kihatása a nagypolitikára: ha a megyékben meg tudnak egyezni, akkor... illetve ha nem tudnak megegyezni, akkor... Mert ha már lassan egy óvodavezető kinevezése is ellehetetlenül, ha a pártos erőviszonyok kiegyenlítettek, akkor tényleg szükség lenne arra a bizonyos két Magyarországra.