Keresés

Részletes keresés

Shiva72 Creative Commons License 2007.02.08 0 0 239
A tál átmérője készen 240 mm, az oldalhossz kb. 175 mm. Az anyaga szintén dió (nagyon szívesen dolgozok ebből az anyagból, mivel van belőle 2 nagy táblám, és már 100 éve száradó anyag...tehát ez már repedni nem fog... :P )
Persze vigyázni kell a sarkokkal, egyrészt az ujjad épsége érdekében (bár ott nem kell nyulkálni... :) ) másrészt azért, hogy el ne rontsd a sarkokat. Ugyanis ha lecsapod véletlenül, akkor utólag már nem lehet visszacsinálni....
Szép óvatosan kell előszőr balról egy részt ledurvázni, majd amikor a hengerpalást megvan, elkezdeni balról-jobbra "aláforgatni" az ívet a sarkoknak.
Aztán jobb oldalon a belsejéből kiindulva elkezded kialakítani az öblösségét, és "visszahajtod" a sarkak irányába.
Amire nagyon vigyázni kell: az a csiszolás!!!!! Na ugyanis ha valahol, akkor az ujjaidat ott veszítheted el igazán :)
A gömbölyített részeknél még megy, de ha eléred a csiszolóanyaggal a sarkokat...hááát... :)
Egyébként hamarosan megpróbálom nyolszög profillal egy kehyelnél....bizos ütős lesz ha sikerül :)

Üdv: Shiva
Előzmény: fastumgél (238)
fastumgél Creative Commons License 2007.02.08 0 0 238
nagyon szép,mekkora az átmérője és milyen fajta fáből készült?mire kell vigyázni esztergálás közben,értem ezt arra,hogy a sarkokra pé figyelni kell,hogy ne csapja szét a kezed?
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.08 0 0 237
Nos, itt a tál, amit négyszögprofilból esztergáltam. Kicsit más, mint a bemutatott példa, mert vastagabbra hagytam az anyagot, valamint a négy sarkát visszahajlóra pörgettem, de itt pont ez volt a cél. Hát ilyen lett.
Most töröm a fejemet más, különböző keresztprofilú tárgyak elkészítésén. Nyilván minél bonyolultabb a profil, annál érdekesebb forma alakul ki belőle a lekerekítés hatására.



Üdv: Shiva
Előzmény: rferi (225)
fastumgél Creative Commons License 2007.02.07 0 0 236

szép,egyébként a terpentin nem drága emlékezem szerint kb 500.ft.egy félliter,DE-állitólag a paraffinolaj még jobb,mert nem büdös,ezt viszont patikában lehet kapni.ven egy-két lakkreceptem,ha megtalálom a könyvet,akkor benyomatom.hali

Shiva72 Creative Commons License 2007.02.07 0 0 235
Megpróbáltam újra, Auro viasszal és a hozzáadott olajjal...
Hát valami hasnló sikrül vele:
4
Bár lehet, hogy ez végülis elég fény egy esztergált dísztárgynak....
Mindenesetre szebb, mint a lakk :)
Üdv: Shiva
Előzmény: fastumgél (230)
Soká Creative Commons License 2007.02.07 0 0 234
Lenolajat kapsz minden festékboltban. Nyilván van különbség lenolaj és lenolaj között (főleg a hozzáadott kötésgyorsító és egyéb adalékok miatt), de szerintem nincs nagy különbség. Az IKEÁ-ban Behandla néven fut, szerintem az is lenolaj.

egy fafelület minél "természetellenesebben" ragyogó és hibátlan, annál hamarabb válik rondává a használatban...

Előzmény: Shiva72 (233)
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.07 0 0 233
Értem. Szép lett tőle.
És meg tudnád mondani, hogy a lenolaj és a terpentin milyen kiszerelésekbe és milyen áron van?
Sajnos itt a környékünkön (Sopron) ilyen bolt nincs, úgyhogy valószínüleg kénytelen leszek valami Budapesti ismerőssel vetetni és elküldetni egy adagot....

Üdv: Shiva
Előzmény: fastumgél (232)
fastumgél Creative Commons License 2007.02.07 0 0 232
egyszerű mezei lenolajjal,amihez egy kevés terpentint tettem,majd egy rongykoronggal poliroztam fel,amit az esztergába fogattam.külöben az üzlet -amiről korábban beszéltem - a VIII.ker.Baross u.41.sz.alatt található"Szép mesterségek restaurátor kft"névre hallgatnak,tel:267-4632
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 231
Hú. Ez se semmi.
Mivel kezelted? Milyen viasz?
Előzmény: fastumgél (230)
fastumgél Creative Commons License 2007.02.06 0 0 230

Nekem ez sikerült. :)

fastumgél Creative Commons License 2007.02.06 0 0 229
Nagyon tetszik, nagyon szép munka. Le a kalappal előtte. Gratulálok a szép munkához.
Soká Creative Commons License 2007.02.06 0 0 228
Persze ki-ki ízlése szerint, de talán érdemes újragondolni ezt a lakkozás-ügyet.
Megmondom őszintén, nincs szörnyűbb, mint a fényesre lakkozott fa. Ez kb. olyan mint egy celofánba csomagolt nő.
Ha már elkerülhetetlen a lakkozás, akkor inkább selyemfény vagy matt. A viaszolásnak éppen az a lényege, hogy a fa megőrzi látványban és tapintásra is eredeti valóját, de kap annyi védelmet, ami jó neki.

(a politur más tészta, azt nem keverném ide)
Előzmény: Shiva72 (226)
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 227
Hmm...nem tom miért nem jött össze a képbeszúrás....na talán majd most...
123
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 226
Vigyáznivaló volt..... :)
Mivel teljesen négyzet alakú profil, no meg 100 éve száradó dió anyag, nagyon óvatosan kellett mindkét irányból a beközelítéseket, lekerekítéseket csinálni.
Még így is volt 3-4 ékszíjledobásom :):):)
Amúgy elég jó lett, de a viaszolás nem tetszik igazán, úgyhogy lakkozás lett a vége.
Én nem tudom iért nem lesz fényes azzal a Auro viasszal....
Ha teljesen kész lesz, akkor természetesen lefényképezem..
Addigis egy-két cuccos, amiket csináltam:


Előzmény: rferi (225)
rferi Creative Commons License 2007.02.06 0 0 225

Ez nagyon klassz tál, megnézném a tiédet is.

Hogy sikerült, volt valami extra vigyáznivaló benne, vagy simán ment, mint a karikacsapás?

Előzmény: Shiva72 (220)
gptr Creative Commons License 2007.02.05 0 0 224

bocsi

telgely=tengely

Előzmény: gptr (223)
gptr Creative Commons License 2007.02.05 0 0 223
Egészen jópofa cucc. A forgácsoló munkát te csináltad, vagy kész alkatrészekből raktad össze ? (csapágyház, telgely, ékszíjtárcsa...)
Előzmény: miku68 (221)
miku68 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 222




Nna.
miku68 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 221
Már alig merek kisérletezni a képekkel...

Barkácska...

Shiva72 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 220
Hali!

Vettem AURO 191 viaszt meg olajat.
Ki is próbáltam, de nem igazán tudom, mi lehet a gond, mert polírozás után minden lesz, csak nem fényes...:(
Természetesen igyekeztem betartani a műveleti sorrendet, amit előírtak, tehát :
P120 csiszolás majd P240 csiszolás. Ezután olaj, majd 24 óra pihi.
utána megint P240 csiszolás, majd jött a viasz.
Az előírás szerinti 20 perc utál polirozás, de nem kapta meg azt a fényt amire számítottam....Sőt, ilyen fényt sima (viasz nélküli) polirozással is értem el már....
Mi lehet a gond?

Más. Kipróbáltam egy érdekes munkadarab elkészítést, amit az egyik woodturner-es oldalon láttam. Lényege: egy négyzet keresztmetszetű (kb. 30 cm átmérőjű) hasábot kezdtem esztergálnai. Bal oldalról kezdtem gömbölyíteni, mint a tál alsó részét, és jobbról befelé mélyíteni, de úgy hogy a két lekerekítés között a szögletes sarkok megmaradjanak. Aztám balról, mielőtt elértem volna a szögletes részt, "visszakerekítést" csináltam.
A végeredmény egy alul, és belül kerek tál, a négy sarka meg mint a tulipán szirmai visszahajolva.
Hasonló ehhez, csak nálam ezek a "szirmok" teljesen visszagörbülnek:
http://bobhamswwing.homestead.com/liddedbowl.html


Üdv: Shiva
miku68 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 219
Na talán harmadszorra sikerül...
























miku68 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 218
Két képet tettem fel, úgy látom nem vitte el, megpróbálom mégegyszer:
miku68 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 217
Véletlenül találtam ide, tényleg csak játékból hoztam össze ezt a picikét.
Megmutatom a legelső két fagolyót, csak próbából csináltam ezeket.Viccnek szántam:mobilos golyók
fastumgél Creative Commons License 2007.02.05 0 0 216

a másolószerkezetről holnap küldök képet,most nemlehet,mert a gyerek kiúzött a szobájából.helo

Shiva72 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 215
"Még várok tippeket!
Én is csak véletlenül próbáltam meg, de nem csalódtam benne. Kiválóan lehet forgácsolni, markáns többszínű része/erezete van, klasszul néz ki. Sajnos kevés van belőle."

Bocs...de ebben én nem láttam olyant, hogy Magyarországi fa lenne, és tele van vele a kert...Ilyen alapon akár cédrus is lehetett volna.....

Üdv: Shiva
Előzmény: Teaway (200)
fastumgél Creative Commons License 2007.02.05 0 0 214

Itt vannak a fényképek. És azt szeretném mondani, hogy érdemes megvenni ezt  a gépet, annak ellenére, hogy igen sok durva gyártási hibát lehet rajta tapasztalni - nem egyeznek a furatok a csavarhelyekkel, durva az acélöntvény kidolgozása, a menetek túl lazák, de azért használhatónak tűnnek. Sajnálatos hogy csak a vásárlás után itthon vettük észre hogy hiányzott 2 db "műanyag tekerő" - de azt itthon barkács módon de használhatóan fából elkészítettük, és az használhatóbb, nekem legalábbis tetszik. Javaslom a fényképen látható padlózathoz való rögzítési módot, fémdübellel mivel érzésem szerint hosszab és nagyobb átmérűjő anyag esztergálása közben a jopbb oldali támsztólábnak nagy lehet a kilengése. Van egy öreg faesztergályos ismerősöm aki az állványt vasúti sínból készítette el és hozzárögzítette mind a falhoz mind a padlóhoz.

Egyébként annyit szeretnék még elmondani hogy a gép ára 76.990 forintért volt meghirdetve amikor azonban bestéltem a Praktikerben az emberrel, aki azt mondta hogyha várok még 1 hetet akkor 10.000 forinttal lesz olcsóbb. Ezt a hetet kivártam és meglepődéssel tapasztaltam azt h ue. a gépet olyan hitelkonstrukcioval ajánlották a megvásárláskor h a végösszeg uennyire jött volna ki.

Megjegyzés: azt az infot kaptam h minden Praktikerben 6db ilyen gépet szállítottak. Szerintem tekintve a hazai szűkös kínálatot, ha vki tényleg szeretne komolyan ezstegálni érdemes vásárolni 1 ilyen gépet.

Továbbit és munkadaravokat a rendrakás után.

fastumgél Creative Commons License 2007.02.05 0 0 213
fastumgél Creative Commons License 2007.02.05 0 0 212
Soká Creative Commons License 2007.02.05 0 0 211
orgona?
puszpáng(Buxus sempervierens)?
Előzmény: Teaway (200)
Teaway Creative Commons License 2007.02.04 0 0 210
Nem.
Előzmény: adchef (208)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!