Keresés

Részletes keresés

horgika Creative Commons License 2020.11.06 0 0 197

Zártam a projektemet, és nem is lépek vissza bele, ide sem írok többet:

 

https://www.researchgate.net/publication/345259785_Projektzaro_tanulmany_-_az_emberiseg_alkonya

 

Sok sikert!

Előzmény: horgika (196)
horgika Creative Commons License 2020.10.26 0 0 196

Szerintem is ez okozta Lajos vesztét, nem csak erején felül támogadta az Észak-Amerikai szabadságharcot, hanem az ott harcoló katonák mintegy 10%-a is francia volt, amit természetetsen valamilyen módon az otthoni lakosságnak is el kellett adni. A lakosság, úgy tűnik, vevő is volt rá, a katonák is visszajöttek, Lajosnak meg nem maradt pénze. :-)

 

Úgyhogy a francia forradalmat valóban a "csürhe" robbanthatta ki, olyan értelemben, hogy ez volt szerintem az egyetlen olyan szabadságharc, ami mögött nem állt ott egy olyan tőkés réteg, amely egymással összefogva teremtette volna meg az aboszolút uralkodó megdöntésének anyagi feltételeit - hogy aztán ezt a hatalmát pont emiatt ezt követően is megtarthassa, tekintet nélkül az aktuális államformára. A francia forradalom kifejezetten erős emberi jogi és szabadságeszméi is innen eredeztethetők szerintem, mint ahogy az is, hogy az ország védelmére kénytetlenek voltak bevezetni a jakobinus diktatúrát, mert másként egyszerűen nem lehetett előteremteni az ország védelméhez szükséges erőforrásokat. Aztán pedig Napóleon bedöntötte az újra formálódni kezdő köztársaságot, és ezzel egyidejűleg hirtelen olyan sok pénze lett, hogy szembe tudott szállni Európa szinte összes uralkodójával, évekig fel-alá szántva szinte az egész kontintenst, akkora pusztítást okozva, amit már csak az első világháború tudott felülmúlni. A hivatalos történetírás szerint, ha jól tudom, Napóleon zsenialitása miatt, ami különös módon Moszkva alatt, illetve Waterloo-nál mégis cserben hagyta. Úgyhogy elgondolkoztam ezen, és az elmúlt 400 év történetét újragondolva kicsit másként vezettem le a francia forradalom történetének ezen fő kereteit is (lásd a 80. oldaltól, bár lehet, hogy teljesen csak az angol polgári forradalmaktól végigkövetve érthető [a 43. oldaltól]:

 

https://www.researchgate.net/publication/341575321_Az_elet_faja

Előzmény: Afrikaans8 (166)
Afrikaans8 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 195

https://index.hu/techtud/2020/06/30/kitort_a_vulkan_megvaltozott_a_tortenelem_menete/

1783-ban az izlandi Laki kitörés okozott olyan környezeti változást, ami több tízezer ember halálához vezetett, a terméskimaradások miatti elégedetlenségek pedig végül elvezettek a francia forradalomhoz.

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.21 0 0 194

Igen, de a forradalom éppen arról szól, az a lényege, hogy kettészakad a teljes társadalom. Jobb megfogalmazás nincs, mint az ismert, hogy az elnyomó nem tud a régi módon kormányozni az elnyomott nem akar a régi módon élni.

A dumas regény is állítólag nem éppen úgíy de megtörtént, arról beszélt egész Párizs, hogy milyn nyakéket vett a királyné szeretőjének hány aranyért a bíboros. Na de bíborosok voltak 50 évvel az előtt is, nyakéket is vettek annak aki megérdemli, viszont a közvéleményt alig érdekelte.

Előzmény: vörösvári (193)
vörösvári Creative Commons License 2020.06.21 0 0 193

XVI. Lajos egy gyenge uralkodó volt, XIV. Lajos egy nap alatt felszámolta volna az egész forradalmat, bevetette volna a hadsereget Párizsban és felakasztatta volna az eszmei vezetőket.

Előzmény: zöldkomcsi: (191)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.21 0 0 192
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.21 0 0 191

Az nem így működik, a kemény mag a felbérelt, de ha nincs elégedetlen, legfőképpen jövőképpel nem rendelkező tömeg akkor nem történik semmi. A felbérelés a kettészakadt elit következménye, de az, mármint, hogy az elnyomók már nem tudnak a régi módon kormányozni csak egyik feltétele a forradalmi helyzetnek.

Az árvíz is olyan, terelgetni lehet, de magát a vizet azt mesterségesen nem lehet előállítani.

Előzmény: Omar Khajjám (190)
Omar Khajjám Creative Commons License 2020.06.20 0 0 190

Nem felheccelt csürhe volt az, hanem felbérelt.

Már csak azt kéne megtalálni, melyik szervezetnek volt érdekében, hogy kitörjön a lázadás...

Előzmény: H. Bernát (184)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.19 0 0 189

Túlságosan negatív. A háború polgárháború forradalom ezek pazarolják az energiát, viszont ezek nyitnak teret a kiemelkedő képességeknek alakul ki a munka és innováció alapú társadalom. Oké..... "a háború száz évre biztos, romokat épít bajt növeszt..." igen, viszont az a megerősödött társadalom egykettőre újra egymásra rakja a köveket, kiegyengetik az elgörbült vasakat és nem kell család támogatás, szertik egymást és pillanatok alatt pótolva a megfogyott népesség. (-:

Béke időben a tehetség csak hárány, az emberek önzőek lesznek gyűlölik egymást. )-: 

Előzmény: H. Bernát (188)
H. Bernát Creative Commons License 2020.06.19 0 1 188

Hát biztosan van jobb is.

Előzmény: zöldkomcsi: (187)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.19 0 0 187

Klickeltem a + -t, de nem tetszik. )-:

Előzmény: H. Bernát (184)
H. Bernát Creative Commons License 2020.06.19 0 0 186

Ha ebben aludt, akkor legalább volt valami "kemény" az ágyában ...

Előzmény: Törölt nick (185)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.19 0 0 185

A "korzikai törpe" ágya Velencében. A St. Márk teret Európa szalonjának nevezte és a St. Márk teret körülvevő épületnek a hátsó traktusában rendezte be lakosztályát.

 

foto panthera

 

Előzmény: H. Bernát (184)
H. Bernát Creative Commons License 2020.06.19 0 1 184

A "Nagy Francia Forradalom" a korzikai törpe személyében nagyobb önkényuralmat hozott, mint amilyet megdöntött. De a "gloire" miatt, mind a mai napig, elnézik ezt neki a frankok, hogy megtizedelte az ország férfilakosságát, > 100 évre elhúzódó demográfiai katasztrófát hozott az országnak, stb. 1815-re elvesztek az amerikai gyarmatok, az országhatárok a korábbiak lettek. Igaz, a fizikailag megritkított arisztokrácia helyett új kedvezményezettek bújtak elő, akik a restauráció után is maradtak, és a kissé megkésett fr. vadkapitalizmus éllovasai lettek. No meg az afrikai gyarmatbirodalom kiépítői, akik az angolok mohóságát is meghaladó mértékben kezdtek bele a fosztogatásba. És az ostoba -- és több helyen kopizott -- francia "nemzetállam" eszméje is Bony alatt született meg, de még jelentősebb ennél, hogy a német egység létrejötte is a kis zsarnok németföldi "munkálkodásának" a folyománya. Amely hozott egy pár keserves időszakot a későbbiekben nekik.

 

Végül is, a felheccelt csürhe lázadásával indult a dolog, aminek jelenkori analógiái sem ismeretlenek. Éppen Fr. o.-ban is.

 

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.19 0 0 183

De, nagyon is lehet! A lázadás, egy szimbolikus építmény megrongálása csak egy kis része egy forradalomnak, a lényege a társadalom teljes szétszakadása.

Előzmény: Törölt nick (182)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.19 0 0 182

Ha most nem beszélték a franciát, következőleg a forradalom nem lehet a felvilágosodás következménye.

Előzmény: Törölt nick (177)
vörösvári Creative Commons License 2020.06.18 0 0 181

Valami rémlik, hogy Orleans hercegét Lajos Fülöpöt vádolták meg, hogy ő akarta megbuktatni XVI. Lajost és király lenni.

Előzmény: zöldkomcsi: (180)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 0 180

Valaki kellett finanszírozza, de arról sehol nem olvastam még semmit. Ki fizetett kinek mikor mennyit?

Előzmény: vörösvári (179)
vörösvári Creative Commons License 2020.06.18 0 1 179

Nem, azt mondanák, fizetett S ügynök migránsok tombolása :)

Előzmény: zöldkomcsi: (178)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 0 178

Csak én rámondtam, hogy gondolom akadt török is köztük.
Hihető ez, mert ahogy Fábry Károly humorista is mondja a forrdalom nem egy értelmiségi műfaj. De ahogy mondják a kurucokra se volt jellemző az, hogy magyarul beszélnek.
Ma azt hiszem úgy kommunikálnák legalábbis kelet-európában a bastille lerombolását, hogy a beilleszkedni képtelen migránsok tombolása. Gondoljuk újra? Ez a topic címe. (-:

Előzmény: Törölt nick (177)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.18 0 0 177

Mellékes szál ugyan, de amit én olvastam, abban török nem volt.

 

A délfrancia, északolasz és spanyol kikötőkből hoztak fel mindenre kapható csőcseléknépséget, talán maghrebiek (Algír, Tunisz) is voltak köztük.

 

Közülük nagyon kevesen beszéltek franciául, főleg a párizsi dialektust, mert akkoriban a délfrancia kikötőkben a köznép állítólag még nem a franciát beszélte, hanem valamelyik okcitán dialektust.

 

Így történhetett aztán, hogy némelyik jószándékú párizsi polgár elcsodálkozott azon, hogy miféle, kiféle alakok ezek a forradalmárok, hiszen nem is franciául beszélnek.

 

Mondom, én is csak olvastam valahol, tűzbe azért nem teszem a kezem, hogy tényleg így is volt.

Előzmény: zöldkomcsi: (173)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.18 0 0 176

Érdekes.

Előzmény: zöldkomcsi: (175)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 0 175

...na jó...... a rákóczi szabadságharcos topicban is írogatják, hogy a kurucok se egyértelműen magyarok. 
Egy discovery műsorban egy térképről beszéltek ami 10 évvel a lerombolás előtt készült a tér rendezési terve de a bastille már nem volt rajta.

Előzmény: Törölt nick (174)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.18 0 0 174

Erős a gyanúm, hogy én is olvastam ilyet, ráadásul elég megbízható forrásból...

Előzmény: zöldkomcsi: (173)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 1 173

Nehézséget okozna előkeríteni a forrást ami szerint Marseille és más kikötőkből összeszedett huligánok, arab, török, olasz, spanyol stb.... olyan football huligán féleségek lehettek felszállítva Párizsba.

Előzmény: Törölt nick (170)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 0 172

Akkor miért is méltatlankodtak a párizsiak, hogy miféle forradalmárok ezek, sok nem is ért franciául?

Előzmény: vörösvári (171)
vörösvári Creative Commons License 2020.06.18 0 0 171

Nem, az Párizs francia nyomorultjainak lázadása, amihez értelmiségiek adták az útmutatót.

Előzmény: zöldkomcsi: (169)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.18 0 0 170

Miért, ki merte ezt állítani? :-)

Előzmény: zöldkomcsi: (169)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.18 0 0 169

A bastille lerombolása is már valami nem integrálódott migránsok műve? 

Afrikaans8 Creative Commons License 2018.02.17 0 0 168

Kb. annyi jön le az egészből, hogy "Capet Lajos" nem képviselte megfelelően a francia polgárok érdekeit, így hát az a maga kezébe kellett, hogy vegye az irányítást.

Előzmény: Afrikaans8 (166)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!