Keresés

Részletes keresés

vankutam Creative Commons License 2023.01.15 0 0 31491

Na, erre nagyon kíváncsi vagyok! Jó volna ttudni, hogy 
ez a 32 m mély luk milyen messze van attól a bizonyos 
kétezer valahány száz méter mélytől amit tavaly fúrtak. 

-

Előzmény: farkasss (31490)
farkasss Creative Commons License 2023.01.14 0 0 31490

Mester Urak!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy 32 m mély kutam,viszonylag jó vízhozammal.(40 l/perc).Tizen éve fúrták,szürős,40-es PVC csővel van csövezve.

Eddig remekül működött,kristálytiszta vizet hozott.Két hete történt vele valami,elkezdett sötét,barna színű vizet hozni

Nincs rá jobb szavam...olyan vas iszap szerűt

Nem homok,inkább olyan sűrű barna valami.

Mi lehet a baj,és van-e rá valamilyen megoldás?

Köszönöm a válaszokat előre is.

 

Rezsee Creative Commons License 2023.01.05 0 1 31489

Nekem is hasonlóan működik egy zalai domb tetején. 15m mély, de kb. 5m már anyagban, és 10 méternél gyűjt valami csurgalék vizet. 8-10 l/óra vagyis kb. 200 l/nap. Kútnak nem nevezném, azt szoktam mondani, hogy egy lyuk, amiből víz jön. Kiszámoltam mennyi gyűlik ill. mennyit hoz ki a szivattyú adott idő alatt, és egy időkapcsolóval vezérelve gyűjti a köbös tartályba.

Az eredeti kérdezőnek én is azt tudom tanácsolni, ha csak ilyen kis mennyiségről beszélünk, akkor a bővítés helyett, csináljon egy ilyen ,,gyűjtögetős" rendszert.

Egyébként én is kétszerre fúrtam ki, mert nem bíztam túlságosan a pozitív végeredményben. Először egy 100-as fúróval, majd egy kb. 250-essel. Nem volt egyszerű kézi erővel, az agyagban, de géppel nem lehetett volna megközelíteni.

Ha mégis a bővítés mellett döntene a kolléga, nem egy bonyolult dolog a fej elkészítése. A lényeg, hogy a nagyobb átmérőjű dob elejére kell egy, a mostanival megegyező átmérőjű cső darab, ami központosítja a fúrást. Nálam a gondot inkább az jelentette, hogy az 5 méternyi agyag fúrásakor ne mosódjon ki az anyag a dobból, hanem ki tudjam emelni.

Előzmény: L_áma (31488)
L_áma Creative Commons License 2023.01.04 0 0 31488

Én a Pilisben láttam ilyen kutat.... hasonlót. Egy egészen csekély teljesítményű szivattyúval termelték ki a vizet. Egész éjjel szívta, de reggelre megvolt a napi szükséglet.

 

Nagyon régen volt de úgy emlékszem, egy hegesztőgép hűtőszivattyúját használták. Bronzkerekes, öntvényházas, csak ..... valami..... néhány liter/perc szállítású, picike szivattyú volt.

Előzmény: konture (31486)
Csemege 2023 Creative Commons License 2023.01.04 0 0 31487

Kedves Fórumtársak!

 

Elsősorban Jász-Nagykun Szolnok megyében keresek ásott kút takarítót, de ha más megyéből tudtok valakit, aki ilyenel foglalkozik, azt is szívesen fogadom.

 

Köszönöm

 

Csemeg 2023

konture Creative Commons License 2023.01.02 0 0 31486

10 liter   8-10 perc

20 liter   35-40 perc

25 liter   3-4 óra

27 liter   1 nap

Előzmény: L_áma (31484)
konture Creative Commons License 2023.01.02 0 0 31485

Garázssor pincével (aknával) nincs hely ásott kútnak, nem locsolni kell.

A 25liter egyszerre elég, csak tudom hogy nyáron amikor leginkább szükség lenne a vízre a fele annyit fogok tudni kivenni.

150-es lyukat kibővítem 250 re minimum lesz benne 50-60 liter.

Már készítem a furatbővítő szerszámot, (gondoltam más is bővített már fúrt kutat, jó lett volna valami ötlet, fotó a szerszámról vagy a technológiáról).

 

 

Előzmény: hjano1 (31483)
L_áma Creative Commons License 2023.01.01 0 0 31484

Én pont nem vagyok senki.... csak kíváncsiság: A 25 litert mennyi idő alatt veszed ki, és mennyi idő alatt jön vissza?

Előzmény: konture (31482)
hjano1 Creative Commons License 2023.01.01 0 0 31483

Ha itt ennyire vékony a vízréteg, szerintem ásott kút jöhetne szóba, legalább 80 cm átmérővel. Ennek a kivitelezése viszont eléggé problémás. Különösen ilyen mélységben. Csak tapasztalt szakemberre bíznám, vagy a házon kívül kellene fúrni egy következő vízadót elérő kutat.

Előzmény: konture (31482)
konture Creative Commons License 2022.12.31 0 0 31482

Még nincs lecsövezve, pincébe lett fúrva tovább mélyíteni nem tudom.

Csak 1,2 méter benne a vízoszlop, 25 liter vizet tudok belőle kiszedni.

Gondolom nyáron a vízszint még csökkenni fog, ha kibővítem 25cm re legalább 50 liter lesz benne ami már elég lenne.

Nem búvárszivattyúval használnám, mélysége 6 méter és elértem az agyagot.

Előzmény: hjano1 (31481)
hjano1 Creative Commons License 2022.12.30 0 0 31481

Miért kellene bővíteni? Nem ad elég vizet? Nem fér bele a szivattyú? Már 110-esbe való szivattyút is lehet vásárolni (3", illetve 75 mm-est).

Bővíteni átmérőben nincs értelme. Sokkal könnyebb másikat fúrni, vagy mélyíteni (tovább fúrni).

Ami kútcső a földben van, azt kiszedni nagyon körülményes, bár nem lehetetlen, nem éri meg a vele való munkát, költséget. Szerintem!!!

Előzmény: konture (31480)
konture Creative Commons License 2022.12.29 0 0 31480

Kézzel fúrt 150-es kutat  milyen módszerrel, szerszámmal lehet kibővíteni?

Aerodragon Creative Commons License 2022.12.15 0 0 31479

Nos, mint írtam, nem az üzemeltetés miatt voltak problémák, hanem az eleve rosszul kialakított kút miatt.

 

Előzmény: Tonpika (31478)
Tonpika Creative Commons License 2022.12.14 0 0 31478

Üdv!

 

 

 

"Ez a kút anno sem volt olcsó, de csak jó tanácsként mondom, inkább fizessen mindenki többet egy tapasztalt, referenciákkal, sok év tapasztalattal rendelkező kútfúrónak, mert később megtérül a befektetett összeg, ha az a kút valóban mindenki megelégedésére működik!"

 

 

Más dolog a kút létesítse és más dolog a kút üzemeltetése, karbantartása.  Egy jól megcsinált kutat is tönkre lehet tenni. Az ár semmire sem garancia. A referencia, a jó hírnév az már jelenthet valamit.

 

 

                                                                                         Tonpika,      (nem vagyok kútfúró)

Előzmény: Aerodragon (31477)
Aerodragon Creative Commons License 2022.12.13 0 1 31477

Amennyiben segítség, én leírom a "kálváriámat" és a probléma megoldását is szívesen:

 

11 éve fúrattam egy kutat a Sokoró-dombság oldalában.

Tájra jellemző homokos-löszös terület, de alattomos homokkő és agyagrétegekkel szabdalva.

Tizenöt méter körül barlangszerű üreggel, katasztofális víznyelő képessége van a rétegeknek, bentonit, gipsz nélkül itt nem nagyon van eredmény, illetve a 80 m-es kút fúrásához 70-80 ezer liter víz kell. Igen, annyi.

Elkészült a kút anno, nem voltam ott a helyszínen, mikor fúrták, tehát elmondás és jóhiszeműségre támaszkodva voltak adataim a kútról. Akkor még teljesen laikusként azt gondoltam, hosszú évekre, akár egy életre megoldott lesz a ház és a terület vízellátása.

A kút egy nagyon komoly vízadó képességű réteget talált el, a vízmennyiséggel nem volt bajom, ellenben komoly mennyiségű, sárga, nagyszemű homok hordalék jött fel a vízzel. Vettem saválló hidrocyklon homokleválasztót, 80 és 5 mikronos szűrőket, hogy a vízminőség a lebegő szemcsék tekintetében fogyasztható legyen.

Még ekkor sem oldódott meg a probléma, mert a szűretlen ágban természetesen ugyanúgy ott volt a homok, a lábszelepet a szivattyú tetején 3 havonta cserélnem kellett, elkoptatta a homok. Kicseréltem szétszedhető, kúpra záródó O-gyűrűs tömítettségű lábszelepre, ezzel majdnem egy évet működött az O-gyűrű cseréje nélkül, közben vettem egy inverteres szivattyúvezérlő elektronikát, hogy a nyomáskapcsolós ki-be kapcsolgatás miatt ne rángassa a kutat a szivattyú.

Így eléggé le reduklálódott a homokmennyiség, de a probléma folyamatosan fenn állt.

Jeleztem az elejétől fogva a kútfúrónak, aki nem igazán tudott (vagy nem akart) mit kezdeni a problémámmal.

Múlt év nyarán a 80 méteres, dn 125-ös átmérőjű kútban elfogyott a víz 50 méteren, hibával kiállt a szivattyúelektronika.

Gyakorlatilag a homok felért a szivattyú aljáig.

Innentől kezdődött a kálvária, mert nincs alternatíva, víz csak kútból van, nincs ivóvíz hálózat a környéken.

Három kútfúró csapat is próbálkozott a homokpad kompresszorozásával, sikertelenül. Bármennyi vizet is töltöttek bele a kútba, szinte azonnal elfolyt. 8 ezer liter fél óra alatt...

Meguntam a sok sikertelen kísérletet, és persze a tetemes pénz kifizetését a sikertelenség ellenére, olvastam, kérdeztem, után a jártam a témának.

Megkameráztattam a kutat, kiderült hogy 42 méteren elfolyik a víz, mert anno kisflex-el meg lett réselve a cső oldalt 1 mm-es koronggal, így hiába öntöm a vizet a kútba, ha odáig felér, eltűnik a cső és a furat között.

Ez már egy konkrét támpont volt a probléma reális állapotát illetően.

Vettem dn 90-es kék kútcsövet, beépítettem 42 méterig, a homokpad tetejéig. Béreltem egy Atlas Copco csavarkompresszort, 2 500 liter/perc légszállítással, és egy nyolcezer literes tartálykocsit vízzel. Összeépítettem egy colos és fél colos szereléket a kompresszorozáshoz, elkezdtem lassan kitermelni a homokot. Ahogyan fogyott a homok, úgy raktam össze a 3 méteres kút csöveket, lassan süllyesztve azokat is a homok kitermelésével arányosan.

Három nap alatt összesen huszonöt méternyi homok, szürke iszap és szűrőkavics jött ki a kútból, aztán elértem a végét, ott már egy tömör, üledéket nem, csak tiszta vizet adó talphoz értem.

Valószínűleg ez a tényleges kút alja, 66 méteren megállt a cső. Elképzelhető, hogy eredetleg 70 méteres volt a kút, 4 méternyi össze tömörödött homokréteg reálisnak tűnik nekem. Az mondjuk tény, hogy 80 méterről szóltak a népi mondák, illetve elbeszélések a kezdetek óta, de az eredmény erre finoman szólva is rácáfolt.

Konklúzió:

  • Lógatott kút, végig becsövezve ugyan, de két helyen is, 42 és 55 méteren bevagdosva, oldal réseléssel "szűrőzve", talp nélkül.
  • A beöntött szűrőkavics (mennyisége csekély, és ismeretlen) lecsúszott a cső és a furat között a furat aljára, amit a szivattyú a vízmozgással fel is húzott a csőbe a rengeteg homokkal együtt.

Nos, úgy néz ki, hogy a komoly hibák ellenére is sikerült életre kelteni a kutat, nem volt B verzió, ezt a szükség szülte. Innentől figyelni fogom a nyugvó szintet, a talpmélységet évente, ha változik, beavatkozok, nem várom meg az újabb "armageddont".

Remélem egy kisebb teljesítményű szivattyúval, a kíméletesebb vízelvétellel, valamint abban bízva, hogy a homok "elfogyott" a cső körül pár évig nyugtom lesz. 

Minden tiszteletem a SZAKEMBEREKÉ, akik lelkiismeretesen, precízen, szakszerűen végeznek kivitelezéseket! Ez egy nagyon összetett és nehéz szakma, a vele járó komoly fizikai munkáról ne is beszéljünk. Mindkét térdem műtve kibelezve, a bal vállamban múlt év októbere óta izom és ínszalag szakadással végig szenvedtem a munkákat, nem kívánom senkinek, de a család a legfontosabb, az életminőséghez elengedhetetlen a víz.

Ez a kút anno sem volt olcsó, de csak jó tanácsként mondom, inkább fizessen mindenki többet egy tapasztalt, referenciákkal, sok év tapasztalattal rendelkező kútfúrónak, mert később megtérül a befektetett összeg, ha az a kút valóban mindenki megelégedésére működik!

 

A kút most hibátlanul működik, egy kisebb teljesítményű, 2,5" átmérőjű IBO szivattyú van lent 52 m-en.

Óránként 3 000 litert tudott, lemértem.

Szóval sikerült.

Előzmény: hjano1 (31471)
vankutam Creative Commons License 2022.11.27 0 0 31476

Húúú, de régen láttalak itt! Remélem jól vagy. 
Jó szerencsét és jó egészséget neked! 

vankutam 

Előzmény: köszörűs XXI Che (31475)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2022.11.26 0 0 31475

kutfuro-csepel.hu

 

Előzmény: epoxi (31473)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2022.11.26 0 0 31474

Üdv

tud valaki eladó közlőművet uaz-hoz annak érdekében, hogy a hátsókerék hajtás t ne kelljen le kötni, a hidraulika meghajtás használatához?

epoxi Creative Commons License 2022.11.21 0 0 31473

Sziasztok.

Kút fennmaradási engedély kérelemhez keresek tervezői jogosultsággal rendelkező kapcsolatot.

Előre is köszönöm.

Janeszka76 Creative Commons License 2022.11.08 0 0 31472

Értem. Köszönöm. Igen azt mások is mondták már hogy kevés benne a víz, de én semmilyen hátrányát nem tapasztaltam azzal kapcsolatban, pedig évek óta használom. Kompresszorozáson kívűl milyen lehetőség van van még arra, hogy ki lehessen pucolni?  Még arra gondoltam, hogy itt a fórumon is gyakran emlegetett iszapolóval vagy esetleg egy olcsó membrános szivattyúval ami lentről szív. Vagy rosszul gondolom? Minden ötletnek, tippnek örülnék :) Köszönöm

Előzmény: hjano1 (31471)
hjano1 Creative Commons License 2022.11.07 0 0 31471

72 m mély a kút, és csak 5-6 méteren van benne víz?

Ezt nem hiszem, hogy kompresszorral ki tudod takarítani. Az az 5-6 méter víz nem fogja tudni kiemelni a víz+levegő+homok keveréket.

Kompresszoroztunk már néhány kutat, de minél mélyebben van a víz, és minél kisebb a kútban a vízoszlop, annál nehezebben jön fel a víz-levegő keverék. Talán 1 nagyobb teljesítményű (több 100 l/p-es) kompresszorral sikerülne némi vizet felhozni. Esetleg lehetne segíteni nagyobb vízdózis felülről való hozzáadásával (150-200 l/p), kompresszorozás közben.

 

Az az 5-6 m-es vízoszlop nagyon kevés ahhoz, hogy a maradék 66 m-en feltolja a víz+levegő+homok keveréket. Mert ugye a kompresszoros kiemelés a fajsúlykülönbségek és a közlekedőedények fizikai törvényének kihasználásával műxik?!!!

Előzmény: Janeszka76 (31468)
Alföldi Vendel Creative Commons License 2022.11.07 0 1 31470

Sziasztok. Ahogy olvasgatom itt a hozzászólásokat azért találok pár embert aki foglalkozik még kútfúrással.

Jelenleg én is csinálom Kecskeméten és 50 km s körzetében. Rengetegen csinálják de még így is majd nem kevesen.

Vízöblítéses ruszki hajtóművel csinálom. Mondhatni elég jól lehet vele dolgozni. 

Tonpika Creative Commons License 2022.11.07 0 0 31469

Üdv!

 

Arra kell vigyázni, hogy kompresszorozással nem 

csak javítani lehet a kutat, hanem tönkre is tenni.

 

 

Úgy gondolom, mielőtt nekiállnál, járd körül még 

a témát. Homokolásnak több oka is lehet amire nem

megoldás a kompresszorozás.

 

                        Tonpika (nem vagyok kútfúró)

 

Előzmény: Janeszka76 (31468)
Janeszka76 Creative Commons License 2022.11.06 0 0 31468

Üdv mindenkinek!

 

Egy kis segítségre lenne szükségem, mert bizonytalan vagyok. Van nekem egy 72 méteres kutam vízoszlop benne kb. 5-6 méteres. Észrevettem hogy homok jelent meg a vizben valamennyi hozamcsökkenést is tapasztaltam az elmúlt hetekben. Gondolom ideje lenne tisztítani kompresszorral. Itt a forumon és a neten olvastam sok hasznos dolgot róla van már elképzelésem hogyan is kell csinálni. Egy dologban vagyok bizonytalan így inkább rákérdezek hozzáértőktől. Van egy 50 literes 10 báros kompresszorom. Az esetleg elég lenne hozzá vagy béreljek nagyobb tartályosat? Köszönöm a segítséget előre is

bucee2 Creative Commons License 2022.11.06 0 0 31467

bucee2 Creative Commons License 2022.11.06 0 0 31466

Üdv mindenkinek!

Eladó egy Csörlős állványos kútfúró motorral, hajtással, vezetővel. Fúró szárak és fejek nincsenek hozzá. Helyileg Tápiószentmárton. További információkért 06harminc63öt1804
Irányár 150.000ft szerszámgép és egyéb dolog cserét meghallgatok.

 

SoosBalazs Creative Commons License 2022.10.04 0 0 31465

Üdv,

 

Hát akkor én kicsit rosszul gondoltam ezt azvásott és fúrt kút közötti kapcsolatot.

Azt hittem, hogy körülbelül hasonló lehet mind a kettőnek a mélysége.

Eddig mindíg el vetettem az ásott kutat a gyerekek miatt, viszont van egy hely ahová ők nem tudnak menni.

Ez a ház alatti pince.

Szerinted hülyeség a pincében el kezdeni ásott kutat csinálni?

Van egy 1,5x1,5 m-es rész, ami nincs lebetonozva. Ott tudnék ásni...

Amúgy ásott kúttal kapcsolatban van valami iromány.

Ott mivel lehet számolni? Rosszabb esetben milyen mélyen lehet a vízszint?

Mert azért kútgyűrűből az embernek sokat kell venni, akkor hirtelen irtó költséges lesz a dolog.

Előzmény: Tonpika (31464)
Tonpika Creative Commons License 2022.10.02 0 0 31464

Üdv!

 

 

Itt az ősz,nem kell locsolni.....térképezd fel inkább a 

környéket mielőbb folytatod.

 

Az, hogy vizes-lápos, az ásott kútnak kedvezne de a 

fúrt kútra nem jelent garanciát.

 

                                              Tonpika

Előzmény: SoosBalazs (31463)
SoosBalazs Creative Commons License 2022.10.02 0 0 31463

Azt hiszem, hogy akkor megpróbálkozom egy emeletes fúróval.

Hatha összejön azzal. Egyenlőre még az iszapolóval is bajban vagyok, mert jelenleg még nem pótoltam a hegesztőmet, így most éppen nem tudok magamnak csinálni, olyan helyet pedig nem találtam, ahol készen lehetne vásárolni.

Még csak a szomszédoknál érdeklődtem, de sajnos nekik nincs kút. És nem is tudok senkit akinek a környéken lenne.

Azt hiszem, hogy ez nem annyira egy kútfúrós környék.

Viszont itt őrmezőn eléggé magasan kell, hogy legyen a talajvíz.

Lényegében a szomszéd utcában más minden telket benőtt a nádas.

Valamint egy kis patak is csordogál stabilan. Ez régen egy iszapos/lápos terület volt...

Abban reménykedem, hogy 10 méter fölött van a víz...

Előzmény: Tonpika (31462)
Tonpika Creative Commons License 2022.10.02 0 0 31462

Üdv!

 

 

Van egylemezes és csigafúróm is, az egylemezest könnyebb 

kihúzni a csigát nehezebb de egyenesebben lehet vele fúrni.

 

(ha 15-20 métert kellene fúrni, é most abba hagynám)

 

Körbe kérdeztél, h hol lehet a víz?

 

                                                    Tonpika

Előzmény: SoosBalazs (31461)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!