Keresés

Részletes keresés

csukamájolajos Creative Commons License 1,5 órája 0 0 99118

Üdv!
Egy kis segítségre lenne szükségem olyan dologban, amihez egyáltalán nem értünk itthon.
Kb. 20 éven keresztül használtunk egy Totya vegyes tüzelésű kazánt, ami tönkre ment. Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy milyen teljesítményű illetve típusú kazánt ajánlanátok számunkra.

A ház alapterülete 130 m2. Fával fűtünk, a ház fala pedig szilikátból van. Szigetelve sajnos nincs.  A tetőtér is be van építve, de az a rész le van zárva, ott nem fűtünk.  Milyen szempontokat kell még figyelembe venni?
Köszönöm előre is a válaszokat!

Kapocska Creative Commons License 2 órája 0 0 99117

A matek és az idő ingyen van,úgyhogy számold ki a rendszer víztartalmát

mert sok az  mennyiség amit írsz.

Előzmény: Kapocska (99116)
Kapocska Creative Commons License 2 órája 0 0 99116

Gyors leszek ,mert vendégeket várok.

A kazán, égéselmélet,hatásfok miatt lenne szükség a pufira(relatív kis hőigén

és szigetelés után még kisebb).

A szobatermosztátnak mindegy ,hogy a vastagcső v. a radiátor adja le a hőt.

Mivel az egész a „hőburkon” belül van ezért ahol a vastagcső nemkívánatos hőt

adna le ott le kell szigetelni.

A tartály mérete: megtudni a hőigényt és a nem tüzeléssel eltöltött időt

és ennek megfelelő méretű tartályt beállítani.

A kazánoddal 2óra alatt(2x28kWh) pufi 48-50fokos dt-vel felfűtenéd az 1000l-es pufit.

Előzmény: nickon123 (99114)

tormap Creative Commons License 4 órája 0 0 99115

Ha túl nagy teljesítményű a kazánod és még termofejek is vannak akkor csak a puffer a megoldás. A 2000l az már jó valamire.

Előzmény: nickon123 (99114)
nickon123 Creative Commons License 4 órája 0 0 99114
Igen... a tartály :) Na abból van vita rendesen szaki és szaki között.
Kb 5-10 fűtés szerelővel beszéltem, és mindenki mást mond.
Pl. vannak akik azt mondják, hogy egy olyan rendszerre mint a mi vastagcsöves rendszerünk amiben 7-800 l víz van, semmi értelme puffert betenni. Aztán vannak akik azt állítják, hogy simán be kell tenni egyet, csak sokkal nagyobbat mint normál esetben kellene a sok víz miatt. (minimum 2000 l-ert mondtak).
Aztán vannak akik egészen picit tennének be (pl 500 l), mondván, hogy így is baromi sok víz van a rendszerben, épp elég azt felmelegíteni és szintentartani, és a "kis" tartály pedig csak arra lenne, hogy a valóságosan felmerülő többletenergiát felvegye.
Kíváncsi lennék a véleményedre, hogy Te mit gondolsz erről.

Előzmény: Kapocska (99113)
Kapocska Creative Commons License 5 órája 0 0 99113

De ezen is látható,hogy az 1-estől nincs lejjebb.

Ahhoz,hogy komfortosabb legyen hagyd gravisan működni(önszabályozó valamennyire).

Ha ez a fűtésmód marad akkor egy puffertartály lenne a megoldás.

Előzmény: nickon123 (99112)
nickon123 Creative Commons License 5 órája 0 0 99112
Köszönöm a korrekt választ! A ház 160 m2-es, 2 szintes, és jelenleg szigeteletlen, B30-as falazattal, ami 30-40 cm közötti, vastag vakolattal. Most lesznek pár hét múlva mindenhova betéve az új 3 rétegű nyílászárók, és a padlásfödém is kap 20-30 cm-es ásványgyapot paplant. (a legolcsóbbat vettük meg). A falak szigetelése picit odébb lesz, meglepően jól tartja a hőt, így nem hajt a tatár. Most nyáron is pl. a meleget annyira nem engedte be, hogy gyakorlatilag a legnagyobb kánikulákban is éjjel bekellett takaróznunk. A fűtés rendszer vegyestüzelésű kazánról megy, más fűtés nincs a házban. A kazán a pincében van, és az épületben meghagytuk a régi vastagcsöveket, és működik gravitációsan is a fűtés. A radiátorok mind lelettek cserélve tavaly, és a méretezésük picit túl lett tolva, mert gyakorlatilag 45-50 fokos vízzel kifűtjük a házat a legnagyobb hidegben is. A kazán egy 10 éves Demrad, öntöttvas kazán, ami fával 28 kw-ot tud, szénnel 44-et. (nem írtam el :)) A fűtés szerelő becslése alapján, és az én számításaim alapján kb. 700-800 l víz lehet a rendszerben, és pár radiátor kivételével szinte mindegyiken van termoszabályzó. Az érdekes az, hogy ezt a "radiátor mód" - ot a szakink nem is említette, ő csak az állandó görbét állította be, 2-es sebességgel, amit én pár nap után a leglassabra állítottam át. De az alapján amit Te írsz, sokkal hatékonyabbnak és gazdaságosabbnak tűnik a "radiátor mód". Ha jól értem akkor ez a radiátor mód érzékeli azt is ha éppen a 11 radiátorból csak pl. 2-3 van éppen nyitva, miközben a többit zárja a termoszelep? Ilyenkor minimálisra veszi a szivattyú sebességét ez a mód? Vagy hogy képzeljem el a működési elvét?
Kapocska Creative Commons License 6 órája 0 0 99111

„miben más ez a "radiátor mód"  „

A radiátoros mód : szivattyú munkapontja fel és le mozog az arányos-nyomás görbén

ami azt jelenti,hogy ha vannak termofejek és működnek akkor a szivattyú

alkalmazkodik a változó  hidraulikus viszonyokhoz(nem szükséges túláram szelep).

A padló mód pedig a fűtéscsövek ellenállásának megfelelő állandó nyomást/mennyiséget

tart a rendszerben.

Az  1-es fokozattól nincs nincs lejjebb (csak külső vezérlővel).

Milyen a rendszer vastagcsöves?

Mi a hőtermelő ,elviseli az álló szivattyút?

Kondenzáció nélkül lehet alacsonyabb hőmérsékleten üzemeltetni?

Arányban áll a hőtermelő a hőleadókkal?

Előzmény: nickon123 (99110)
nickon123 Creative Commons License 14 órája 0 0 99110
Sziasztok!
Szivattyúval kapcsolatban lenne egy kérdésem Hozzátok.
Van egy Grundfos Alpha 1-es szivattyú amin van 3 fokozatú egyenletes sebesség, és van padló fűtés mód illetve radiátor mód.
A kérdésem az utolsó módhoz, a radiátor módhoz kapcsolódik. Ez mit jelent tulajdonképpen? Nekünk is radiátoraink vannak, télen végig az állandó leglassabb fokozaton alkalmaztam, ami még így is néha túl gyorsnak bizonyult, ezért is érdekelne, hogy miben más ez a "radiátor mód".
tormap Creative Commons License 15 órája 0 0 99109
Előzmény: potkem (99107)
tormap Creative Commons License 15 órája 0 0 99108

Van pufferes fórum. Ott is nézz szét. Ezeket kingoftailor készítette. Gogléba keress rá.

Előzmény: potkem (99107)
potkem Creative Commons License 18 órája 0 0 99107
Ha szépen megkérlek, és persze ha időd engedi tudnál nekem egy rajzot csinálni? Csak azért mert a fűtésszerelőm úgy csinálná meg. A lényeg az lenne hogy pontosan mi hová kerülne. A szivattyúm a visszatérő ágban van, előtte egy vtc511 50 fokos szeleppel.
Előzmény: tormap (99103)
RTH41 Creative Commons License 1 napja 0 0 99106

Rendben,

télen visszajövök és beszámolok a kazánról...

...hátha kell még segítség.

Előzmény: sankó36 (99105)
sankó36 Creative Commons License 2 napja 0 0 99105

Ne felejtsd el használni a középső ajtón a szekunder levegő ajtaját,sokan azt hiszik hogy az csak

kukucskálni van ott.

Előzmény: RTH41 (99104)
RTH41 Creative Commons License 2 napja 0 0 99104

Köszönöm :)

utána olvastam, na ez lesz az... tetszik

...veszek még hozzá aut. láncos huzatszabályzót (Honeywell v. Regulus)

Előzmény: sankó36 (99101)
tormap Creative Commons License 2 napja 0 0 99103

Szerintem ha meghagyod a meglévő tágulási tartályt akkor elég lesz a 100l.

Keverőszelep a puffer után ajánlott. Azért kell mert a puffert 85-90 fokig is fűtheted. Ha nem tennél be keverőszelepet akkor ez a víz menne direktbe a radiátorokba. Egyrészt égési sérülést okozna másrészt meg túl nagy lenne a lakásban a hőlengés. A szobatermosztát már kikapcsolna pl. 21 foknál de a radiátorban lévő akár 90 fokos víz lehet felfűtené a szobát 24 fokra is.

Az esbe vta572 asszem 45-65 fokos van nekem.

Légtelenítő gondolom eddig is volt. Azon felül legalább a puffert tetejére kell.

Visszacsapóból mindkét helyre rugósat tegyél. Megakadályozza a gravitációs áramlást, hogy nem gravitáljon fel a pufferból a lakásba a víz.  

Előzmény: potkem (99102)
potkem Creative Commons License 2 napja 0 0 99102
Üdv. Köszi a válaszokat, de az utolsót nem igazán értem. Tehát oda kellene egy keverőszelep. Hány fokos kellene, és pontosan hová? A visszacsapó nyelvea vagy rugós? Melyik a jobb megoldás? Valami légtelenítő szelep, és pontosan hová? A rendszeren jelenleg egy 35 literes tágulási van. Bocsi hogy csak most írok, de sajnos dolgoztam eddig. Válaszaid, tanácsai előre is köszönöm.
Előzmény: tormap (99087)
sankó36 Creative Commons License 2 napja 0 0 99101

Vegyél inkább Celsius PV 25 Klasszikot de kis ajtósat !Régi bevált kazán és csak 52 liter a víztere.

Előzmény: RTH41 (99099)
sankó36 Creative Commons License 2 napja 0 0 99100

A legjobb az lenne ha élőben megtudnál nézni 1 ilyen kazánt és magad döntenéd el hogy kis ajtós

vagy nagy ajtós kell neked.Én csak felhívtam a figyelmedet néhány apróságra.

Előzmény: RTH41 (99099)
RTH41 Creative Commons License 3 napja 0 0 99099

…még nem rendeltem meg :)

A kisebb ajtóst néztem, akkor a nagy ajtós jobb választás lenne tisztíthatóság végett?

viszont még gondolkodom a teljesítményen: 29 vs. 34 típus = 70 liter vs 105 liter víz. Mennyire gazdaságos ezt felfűteni gravitációsan, mivel pincében lesz a kazán.

Alapfűtést egy 20 kW-os gázkazán adja.

A vegyes kazán gravitációsan kiegészítő fűtés lenne:

- télen hétköznap délutánonként gyors felfűtés céljából

- télen hétvégenként egész napos fűtés 0 fok alatt.

Előzmény: sankó36 (99098)
sankó36 Creative Commons License 3 napja 0 0 99098

Ha a Termomaxot választod a csövek takaríthatósága miatt lehet mégiscsak jobb választás lenne a

nagy ajtó.

Előzmény: RTH41 (99095)
sankó36 Creative Commons License 3 napja 0 0 99097

20*30-as kémény=20*30-as ajtó

Előzmény: sankó36 (99096)
sankó36 Creative Commons License 3 napja 0 0 99096

A kis ajtós változatnál az ajtó alacsonyabban van mint a tűztér plafon ,az ajtó és a plafon kőzőtt

van egy jókora perem ami útját állja a füstnek. A nagy ajtós változatnál ez a perem szinte teljesen

megszűnik és nem állja semmi útját a füstnek.Ilyenkor kell a jó huzatú kémény. A 20*30-as kémény

egyébként nem kicsi,az átlag méretű hasáb kényelmesen befér rajta. A 30*30-as ajtóra akkor van

szükség ha az átlagnál nagyobb méretű vagy rendhagyó formájú fával akarsz fűteni.Pl. tuskó.

De ha az öv. kazánod nem füstölt be akkor a Termomax sem fog.

Előzmény: RTH41 (99095)
RTH41 Creative Commons License 3 napja 0 0 99095

Ha jól látom, akkor a Termomax 34 Klasszik Lemez (200x300 mm) ajtó és a Termomax 34 Lemez (300x300 mm) csak ajtóban tér el egymástól.

Ha jól értem: a nagy ajtó előnye a nagyobb hasáb is berakható, viszont jó huzatú kémény kell a hatékony működéséhez. A kisebb ajtó kisebb hasáb, viszont egy gyengébb kéménnyel is jól működik.

Nekem lengyel KZ3-as öntvény kazánhoz a füstcsőbe be volt építve egy házi huzatszabályzó, mert túl nagy volt a kéményhuzat hozzá (főleg szeles időben).

Mennyiben hátrány a kisebb ajtó (200x300 mm) a mindennapi működés során (kisebb hasáb), + ha teszek a kazán füstcsőbe egy huzatszabályzót? (nehogy túl „jó”-huzatos legyen a kémény).

A nagyobb ajtó előnye csak a nagyobb hasáb méret?

Előzmény: sankó36 (99094)
sankó36 Creative Commons License 3 napja 0 0 99094

Nem ismerem a KZ3-as kazánokat így nem tudom összehasonlítani a Totyával.Azt tudom javasolni hogy ne a kazán teljesítményét nézd mert arra bármit ráírhatnak,hanem a tűztér méreteit tanulmányozd mert az hitelesebb forrás. A Termomaxok elnevezése is eléggé becsapós mert p.l. a Termomax 34-es

névleges teljesítménye csak 30 kw a 29-es pedig csak 25 kw. A 34-es tűztere

31,5 cm széles 40 cm hosszú és 50 cm magas.Ezen kívül van még a tűztérbe beépítve + 2 szál

60-as  cső,ennyivel több a Totyánál. Hát nem egy óriás! A 29-es csak 4 centivel rövidebb, az sem

sokkal kisebb.  De szerintem kell az a 40 cm hossz mert abba a hosszabb hasábok is beférnek.

A nagy ajtós kazánok könnyebben befüstölnek. Ha jó a kémény akkor ez nem gond de ha határeset

akkor a nagy ajtó gondot is okozhat.

Előzmény: RTH41 (99092)
sankó36 Creative Commons License 3 napja 0 0 99093

Fúrt kutam van és nagyon vasas a vizem   és egyébként is magas az ásványi anyag tartalma.

Tudom mert bevizsgáltattam.Ezért én nem szívesen töltök abból a vízből a fűtési rendszerbe.

Amikor töltöttem fel a pufferemet eső vizet gyűjtöttem ibc tartályba és abból nyomtam át a pufferbe.

Szerencsére kifogtam egy esős időszakot.

Előzmény: Kapocska (99090)
RTH41 Creative Commons License 4 napja 0 0 99092

sankó,

minden ötletet köszönök, mivel még vásárlás előtt állok és eddig egy KZ3-as 32-34 kW öntvénykazánom volt, aminek túl nagy volt a teljesítménye, állandóan fojtani kellett, ezért kátrányosodott is (hiába több éves száraz keményfa).

Amit fűtök: családi ház 100-110 nm, gázszilikát+5 cm nikecell a falon.

Úgy gondolom egy 25-28 kW lemezkazán bőven elég lenne nekem. A helyi szerelő javasolta a Totya S28-at, mert ennek már nagy tűztér ajtaja van (31x31 cm) …és hát ezt ismeri…

Szerinted a Termomax 29-es is elég lenne? vagy célszerűbb az általad ajánlott nagyobbat venni?

Amit figyelembe kell vennem, hogy a pince magassága a beépítendő kazán felett csak 160-162 cm, viszont ezek a kazánok felső füstcsövesek.

Előzmény: sankó36 (99089)
RTH41 Creative Commons License 4 napja 0 0 99091

Ma estére végre szétszedtem a KZ3-ast és a visszatérő csonk tiszta volt, csak a kazánban állt meg a trutyi. Tisztának tűnik a rendszer.

Minden esetre figyelem. A műanyag tágulási tartályom fent van a padláson, túlfolyóval egy nagy dobozban csücsül vastagon körbevéve üveggyapottal.

Előzmény: Kapocska (99090)
Kapocska Creative Commons License 5 napja 0 0 99090

Én átmosnám a rendszert,mert a kazánban a legnagyobb az áramlás

graviban és mégis volt lerakódás.

Ha nem is gátolja az áramlást(nagyon) a radiátorban,csőben ,de a lerakódás okozhat helyi korróziót.

Nem venném le a radit,de egyenkénti  útvonalon hálózati vízzel átmosnám.

A leeresztett vizet ülepítés után vissza lehet tölteni.

Meg kell nézni a tágulásit mennyire rozsdás ,ha kell pucolni, festeni.

Ha nem csinálod a rendszert zártra akkor a tágulásiba olajfilmet  és beszabott

XPS lapot kéne  rátenni a vízre,hogy minél kevesebb oxigént vegyen fel a víz.

Az első felfűtés legyen minél nagyobb hőmérsékletű (90fok környéke) ami

elvégzi a termikus gáztalanítását a hideg víznek.

Előzmény: RTH41 (99088)
sankó36 Creative Commons License 5 napja 0 0 99089

A 28-as Totya egy alul méretezett  kazán,sok meleg megy ki a kéménybe,ezért én a 34-es Termomaxot

ajánlom helyette.Gyakorlatilag ez is a 28-as Totyára épül csak annak a tovább fejlesztett változata.

Hogy le kell e engedni a vizet? A fene tudja! A kazán aljában összegyűlt a sok trutymó és azt kidobod

a kazánnal együtt ,de hogy mennyi marad még az egész rendszerben azt nem tudom.

A friss vízben is van sok vegyi anyag ami ki fog csapódni.

Előzmény: RTH41 (99088)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!