Keresés

Részletes keresés

Balmazan Creative Commons License 2013.05.23 0 0 74

Szia TTNora!

 

Bár elég régi az utolsó bejegyzés, én mégis érdeklődnék az olajfáidról.

Előzmény: TTNora (70)
Facélia Creative Commons License 2007.06.05 0 0 73
Igaz, valóban szép növény - de számomra sajnos dézsában nem hozza az igazi mediterrán hangulatot - pláne, hogy nem tudnám normálisan teleltetni.

(Ezért van, hogy nekem pl. nagyon szimpi a keskenylevelű ezüstfa - ugyan a bogyója nem ehető, de habitusában, színeiben, még a termés típusában is valamennyire hozza az olajfa jelleget - bár még csak nem is rokona annak. Más tészta, hogy még azt sem ültettem, de szándékomban áll, majd egyszer... de ez a növény itt off.)
Előzmény: TTNora (72)
TTNora Creative Commons License 2007.06.04 0 0 72
én a mediterrán hangulatát imádom, tőlem, ha nem hozna bogyót, akkor is ápolgatnám. :-)
Előzmény: Facélia (71)
Facélia Creative Commons License 2007.06.04 0 0 71
Én is szemezek az olivával, imádom az olajbogyót. Sajnos nincs olyan helyem, ahol teleltetni tudnék ilyen növényt. Ha lesz belőle legalább annyira fagyálló, mint a füge vagy a gránátalma, akor jöhet...addig csak nézegetem a képeket... Állítólag lesz nekünk még firenzei éghajlatunk...
Előzmény: TTNora (70)
TTNora Creative Commons License 2007.06.04 0 0 70

töretlenül próbálom életben tartani ezt a topicot.. :-(

 

TTNora Creative Commons License 2007.05.29 0 0 69

Tegnapi délelőtti kép az oliváról (is). Még nem láttam szegényt azóta, de a vihar állítólag röptette egyet. :-( A cserepe tuti eltört, állítólag a növénynek nincs nagy baja, de ma megyek este, megnézem. :-(

TTNora Creative Commons License 2007.05.09 0 0 68

milyen hátul vannak a sorban, pedig indul a virágzásuk!?

 

 

Dilemmában vagyok vele, tavaly hoztam Olaszországból, ahol csinos kis törpefának metszették. Szépen fejlődik (szerintem), de így elveszíti a fa jellegét. Hagyjam bokrosra? Sajnálom visszavágni is, pedig sok hosszú ágat növesztett.

Keszthely1 Creative Commons License 2006.12.05 0 0 67

Ha két külön tő akkor  ok !

 

Előzmény: wikinagyi (66)
wikinagyi Creative Commons License 2006.12.05 0 0 66
Az számít két fának, ha a cserépben két tő van? Mert az enyémben annyi van. Lehet, hogy már azért ültették így, hogy a porzást megoldják?
Előzmény: Keszthely1 (65)
Keszthely1 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 65

 Sajnos még egy fára szükség van, nem önporzó mint a citrusok .

Előzmény: wikinagyi (64)
wikinagyi Creative Commons License 2006.12.04 0 0 64
Köszi a leírást. Remélem azért az enyém is fog virágozni, majd egyenként beporzom a virágait. Vagy egymással nem lehet, csak másik fa virágporával?
Előzmény: Keszthely1 (63)
Keszthely1 Creative Commons License 2006.12.03 0 0 63

 

Ezt találtam az olajfáról

szerintem mindenki kiváncsiságát  kielégiti

 

Európai olajfa

Olea europaea

 

 

Az olajfa más mediterrán örökzöldekkel és virágzó növényekkel egy csoportban  nagyon  mutatós igénytelen, zöld-ezüst levelű fa.

 

Dézsában metszéssel alakíthatjuk  ki a  természeteshez hasonló alakját.

 

 A kis fehér, illatos virágokból dézsában  nagyon ritkán fejlődnek termések, hiszen a megtermékenyítéshez még egy fára van szükség. A mi éghajlatunkon a termések  amúgy sem érnek be, hiszen  az éréshez augusztustól decemberig 18-22 C –ot /napos nappali hőmérséklet  kell./

 

Érdemes hazahozni az üdülésből egy fiatal nővényt is . Félfás dugványról  sokkal hamarabb felnevelhetjük a fát, mint  magról.

 

Termőhely: nagyon napos és meleg terasz, déli fekvésű rézsű, kánikulában naponta öntözzük.

Talaj:1/3 kerti föld,1/3 komposzt 1/3 homok vagy kavics, kevés mésszel.

A fiatal növényeket 4-5 évenként egyidejű gyökérmetszéssel, az idősebb nővényeket elég tízévenként átültetni, trágyázás komplex trágyával , vagy guanóval.

 

Teleltetés: Mindaddig szabadon maradhat, amíg a hőmérséklet nem esik -10 C alá .

Ilyenkor  az olajfát vigyük ,/ 2-3 hónapra/  hideg világos  /10C  alatti hőmérsékletre/

Március elején már a szabadba tehetjük.

Teleltethetjük a szobában is  /vagy hűvös , sötét pincében itt a leveleit elhullajtja.

 

kerkyra Creative Commons License 2006.12.02 0 0 62
Sziasztok!Én szintén Korfun szerettem bele az olajfába és ezért nyaranta mindig begyűjtöttem egy csomó ágacskát vagyis hajtást.általában az öreg fák tövében lévő hajtásokból gyüjtöttem.Ez mindig augusztusban történt.Itthon az alsó leveleket leszedtem és az ágakat egy cserépbe dugdostam majd letakartam egy ásványvizes palackkal.Őszre egy két kivétellel mind kigyökerezett.Igy jártam el a mirtusz ágacskákkal is.A legelső olajfámat egy pálma törzséről téptem ki.Valahogy belepottyanhatott az olajbogyó a törzsén lévő barna puha szöszmöszbe/nem tudom minek nevezzem/és itt nött ki.A mi olajfáink nem tudom fognak e virágozni de biztos sok év kell hozzá.Metszeni bármikor lehet én nem szoktam.
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.24 0 0 61

Én is szerettem volna venni már mióta Korfun láttam igazi nagy olajfát. A soroksári Auchanban volt olyan, amelyiken már termés is volt, az került 3.600 Ft-ba. Én megvettem volna, de velem volt a FÉK (uram). Minek ez nekünk? Hova ülteted? stb.

Utána láttam meg ezt a kicsit a Savoya parkban (egyedül) és megvettem. Remélem ez is fog virágozni.

Előzmény: wikinagyi (59)
_fatu_ Creative Commons License 2006.11.23 0 0 60
Az nagyon jó áron volt! Hozzám közel a rákosfalvai obi volt, ott volt ennél kisebb, elhanyagolt és nagyon rossz állapotban lévő fa 3600Ft-ért, illetve egy másik kertészet, ott nagyon szép fák voltak, csak kb 1méteresek, 10-12e Ft-ért... Ezért próbálkoztam gyökereztetéssel, de nem akaródzik sikerülni.
Előzmény: wikinagyi (58)
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.23 0 0 59
Kimaradt az előzőből, hogy ráadásul két növény van a cserépben, de nem mertem szétválasztani, nehogy elpusztuljanak. Remélem, hogy fog virágozni. Van belőle több fajta is? Nem vagyon nagy botanikus, csak szeretem a növényeket, azért kérdezek néha olyanokat, ami ebben a fórumban talán másnak természetes.
Előzmény: wikinagyi (58)
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.23 0 0 58
1400 Ft volt, a nyáron vettem az Auchanban a Savoya parkban(Bp.)
Előzmény: _fatu_ (57)
_fatu_ Creative Commons License 2006.11.23 0 0 57
megvizsgáltam az olajágamat tegnap, és csalódottan kellett megállapítanom, hogy bizony nem gyökerezett le... nem szedtem ki a földből, csak meghúztam kicsit felfelé, és nagyon könnyen mozgott, szóval nem tartja semmi. de úgy tűnik, hogy éldegél. na most ennek tudatában mit csináljak? bevigyem a fűtött lakásba, vagy hagyjam a fűtetlen lépcsőházban?

wikinagyi, mennyibe került ez a kis fa?
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.21 0 0 56
Ezt a fácskát vettek az Auchanban. Mit gondoltok meg kell metszeni? Ha igen, hogyan? Ugyanúgy mint a gyümölcsfákat? Sajnos elég sötét lett e kép, de talán látszik.
kertész Dóri Creative Commons License 2006.11.20 0 0 55

Sziasztok!

Én is szeretnék majd tavasszal venni olajfát. Mit gondoltok több fajta van ebből is?

Ha igen  nektek milyen van, és milyet ajánlotok?

Köszi, Dóri

_fatu_ Creative Commons License 2006.11.20 0 0 54
Helló!
Nov. elején bevittem a lépcsőházba az olajágat - erről írtam már, gyökereznie kéne, és bár nyár óta nem száradt el, nem vagyok benne biztos, hogy sikerült -, és rosszabbul néz ki, mint a lakásban. A levelei vékonyabbak, és mintha kicsit száradna. Nem szeretném ennyi idő után hagyni tönkremenni, úgyhogy gyorsangyorsan tanácsokat kérek, mit csináljak? Vigyem vissza a lakásba? Tartsam ott télen? A konyhában déli tetőablak van, szóval napos helyre is tudom tenni, kb 20°C (most egy nagyablakos északi lépcsőházban van, ilyen időben kb 15°C-kal, télen hidegebb lesz).
Vagy teljesen normális dolog ez?
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.13 0 0 53
Eszembe jutott, hogy Szombathelyen van a Starkl kertészet, az ő reklámújságjában is volt  olajfa tavasszal. Esetleg náluk is érdeklődhedsz.
Előzmény: stiffmeister (48)
krampuszka1 Creative Commons License 2006.11.05 0 0 52

Hogy neked mekkora eszed van !

:D

 

Majd hőmérőzök...

Előzmény: Keszthely1 (51)
Keszthely1 Creative Commons License 2006.11.05 0 0 51

Jó ötlet!!

Támogatom kár  lenne érte.

Ha van  hely már  /amit kinéztél,/ most téli időszaktól kezdve tegyél ki hőmérőt, és jegyzetelj /mínuszok miatt / tavaszra okosabb és tapasztaltabb  leszel !!/

Előzmény: krampuszka1 (50)
krampuszka1 Creative Commons License 2006.11.05 0 0 50

Mégiscsak be lett szállitva...........

Most és utoljára :D

Tavasszal abszolut védett helyre kerül kiültetésre, és aztán nincs kegyelem :)

Csak a szokásos téli védelem !

Előzmény: Keszthely1 (44)
wikinagyi Creative Commons License 2006.11.03 0 0 49

Én az Auchanban vettem az enyémet, nyáron, egy akciós virágárusításkor.

Most  már nem nagyon kapsz, mert már a leanderek is eltűntek az árusító helyekről, mert teleltetni vitték őket.

Tavasszal próbálkozz. Biztos hely az OBI, ott egész nyáron láttam. Szintén az OÁZIS, vagy a Brico-Store.

Minden nagyobb kertészetben, ahol külföldi növényeket is árulnak láttam olajfát (olivát), mert én egész nyáron  egy bizonyos leandert kerestem, de nem kaptam.  Megnézheted áprilisban a Kertészeti Egyetem dísznövény kiállításán is. Ne add fel!

Előzmény: stiffmeister (48)
stiffmeister Creative Commons License 2006.11.03 0 0 48
hellosztok
tök kezdő vok segítsetek hol lehet venni olajfát tudjátok amiből az olívaolajat préselik.
Kérlek mondjatok boltokat vagy kertészeteket.Köszi előre is.már egy csomó helyen megnéztem de még nem találtam.
_fatu_ Creative Commons License 2006.09.26 0 0 47
jaj hát nagyon remélem! :)
Előzmény: Keszthely1 (46)
Keszthely1 Creative Commons License 2006.09.26 0 0 46
Hát lehet, hogy szerencséd lesz és megmarad.!?
Előzmény: _fatu_ (45)
_fatu_ Creative Commons License 2006.09.26 0 0 45
ide is írok inkább, úgy látom ez az aktívabb topic: a olajágnak, amit próbálok gyökereztetni, nem száradtak el a levelei még most sem. kb a 3.héten került mellé egy másik, az már teljesen száraz, pedig ugyanúgy tettem a földbe, mint az előzőt... mégsem, annyi volt a különbség, hogy az utóbbinál egyből hormon és föld, míg ez elsőt áztattam vízben is kb 2hétig. ez már bíztatónak mondható, vagy csak jól bírja?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!