A vallások között vannak különbségek, de valójában a lényegi tartalmuk ugyanaz. Ebben a topikban ne a különbségeken vitatkozzunk, hanem a közös, lényegi tanításokról beszéljünk. Ha az egyes vallások esszenciáját nézzük, akkor a gyakorlatban mivel érdemes foglalkoznunk?
- Mindenekelőtt pozitív céllal kell létrejönnie. Ezt a célt a lehető legpontosabban meg kell határozni és mindenki számára publikussá tenni.
- A tanításainak közelmúltbeli személyes tapasztalatokon, kézzelfogható, bizonyítható tényeken kell alapulnia, nem pedig hazugságokon, bizonyíthatatlan fantazmagóriákon és homályos ezeréves történeteken.
- Fejlődőképesnek, rugalmasnak, a különböző helyzetekre alkalmazhatónak kell lennie. A merev dogmákat teljes mértékben nélkülöznie kell.
- A követőinek önállóan gondolkodó és érző emberi lényeknek kell lenniük, akikben megvan a kellő erő, tudatosság és vágy, hogy félretegyék nézeteltéréseiket és a jó ügy érdekében közösen cselekedjenek.
- A személyi kultuszt teljesen nélkülöznie kell. Mindannyian egyedi és megismételhetetlen lények vagyunk, akiknek élete történelmi jelentőségű.
Története:i.e. 1500 körül élhetett Zarathusztra. Pap volt, sokgyermekes családfő. 30 éves korában látomást kapott és elkezdte megreformálni az ősi perzsa törzsi vallásosságot. Az első megtérőt 10 év múlva nyeri meg unokatestvére személyében, később a helyi király is elfogadja vallását. Később elterjedt egész Perzsiában, Nagy Sándor hódítása alatt háttérbe szorult, ám i.e. II. századtól a pártusok (a régi dinasztia tagjai) fokozatosan erősítették a perzsa vallást. I. sz. 244-től a muszlim hódításig, 633-ig uralkodó vallás volt a Szasszanida dinasztia alatt. Majd a következő 1300 év alatt folyamatosan üldözték. Ma kis számú követője van.Elterjedtsége:A Perzsa birodalom területe, majd csökevénye a Mithrász kultusz fennmaradt a Római birodalomban. Perzsa eszmék tovább éltek a manicheizmus révén is, köszönhetően Mani-nak (216-276), aki Mezopotámiában született és zsidó-keresztény környezetben nőtt fel, ám perzsa volt. Mani prófétának tartotta magát, Jézus által megígért Vigasztalónak (Paraklétosz) és perzsa-keresztény vallást alkotott. Alapelve a gnózis általi üdvösség. Mani tanítása összhangban van Jézus tanításával, hiszen a világosságot és a sötétséget két egymástól független alapelvnek tartotta. Mani az ismeretek miatt szükségszerűen két nagy csoportra osztotta a hívőket, az elit (választottak) és a laikusok (hallgatók). A manicheizmus IV. században komoly ellenfele lett a kereszténységnek. A perzsa vallás mai követői körülbelül tizenkétezren vannak, a Yazdi-síkság falvaiban élnek, ezen kívül Bombayben körülbelül kétszázezren, ők a párszik, akik elődei a X. században menekültek el Iránból Indiába.Szent irata: Az Aveszta, amely körülbelül a IV. század közepén keletezett. A mai változat az eredeti töredéke csupán.Alapeszméi:Isten, Ahura Mazda jóságos teremtő, az emberek barátja. Rossz nem származik tőle. A rossz Angra Mainju-tól származik, aki erőszakos és pusztító. Világunk csatatér, a jó és a rossz küzdelmének a csatatere. Az ember kötelessége és felelőssége a választás a kettő közül. A küzdelem végén helyreáll az állapot amit Ahura Mazda kíván, vagyis minden tökéletes lesz. Az emberek a Jazatákhoz (hasonlóak az angyalokhoz) fordulhatnak problémáikkal. II. Artaxerxész (i.e.405-359) idejében új istenek léptek színre, az addigi dualista rendszer helyébe politeista vallás lépett. Az egyik isten neve Mithra, a szerződéseket, a megváltást és a Napot képviselte. A másik isten neve Anáhitá a vizek és a termékenység istene. Ahura Mazda neve Ohrmazd-ra és Angra Mainju neve pedig Ahrimanra változott. Továbbá születtek még hallhatatlanok, Ahura Mazda akaratából. A perzsák mágusaik segítségével véres áldozatokat mutattak be. A papi testületnek politikai és vallási előjogaik voltak, nevelték a fiatalokat, kísérték a hadsereget és őrizték a királyok sírjait. Az elhunytak átmennek a Csinvat hídján, ez a választó arra nézve, hogy hová kerülnek. Amennyiben a jó cselekedetei voltak túlsúlyban akkor a lelkiismeretük átvezeti őket a hídon. Amennyiben a gonosz cselekedetei voltak túlsúlyban akkor a lelkiismeret reszketésre készteti az embert és aláhull a mélybe. A cselekedetek általi üdvösség elnyerése szintén párhuzam Jézus tanításával. Van azonban egy második ítélet mivel az aláhulltak nem maradnak örökre a pokolban, hanem ott megjavítják őket és újra a mennybe kerülnek. A párszi templomban egy tűzön kívül nincs semmi más. Halottaikat nem temetik a földbe mert szentnek tartják és nem akarják a démonokkal megfertőztetni, ugyanis a halált a gonosz átmenetei győzelmének tartják, és a halottak körül démonok vannak, a földet nem szennyezik be a démonok jelenlétével. Ezért dakhmák-ba temetik a holtakat, ez egy kerek magas falu építmény. A földön a tűzön és a vízen kívül a szelet is tisztelik.Párhuzamok Jézus tanítása és a perzsa vallás között: Isten teremtő. Isten jóságos. Istentől nem származik gonoszság. A jó és a gonosz küzdőtere a föld. Az ember szabad választási lehetőséggel bír. Az erkölcsös élet fontossága. Az ítélet eszméje. A halottak feltámadásának tanítása. (máshol nincs meg csak itt) Az örök élet tanítása. Üdvösség a jócselekedetek által.Zarathusztra tanítását, akárcsak Jézusét az utókor kiegészítette és továbbfejlesztette, keveredett hozzá idegen vallásosság, történetek, tanítások, szertartások. A tudósok egyetértenek abban, hogy az Avesztán belül a Gáthák (énekek) csoportja magától Zarathusztrától származik. A Gáthák verselése feltűnően eltér az Aveszta többi részétől és feltűnően régebbi nyelvjárással íródott. Helmuth von Glasenapp szerint a zsidó hit az eszkatologikus elképzelésekben átvett elemeket a perzsa vallástól. Példák: a történelemnek nemcsak kezdete hanem vége is lesz, az üdvözítő megjelenése, halottak feltámadása, ítélet a cselekedetek alapján, örök élet.Sok keresztény meglepődne, ha megtudná, hogy a holttestek feltámadása nem a kereszténységből, még csak nem is az izrael vallásából származik. A régi Perzsa (a mágusok) zoroasztriánus vallásából való. Az ószövetségi időkben a zsidókat a babiloni fogság idején sok zoroasztriánus hatás érte, innen vették át a holttestek feltámadását, a végítélet napját, a jó és rossz dualizmusát, az angyalok hierarchiáját, és Isten ősellenségét, a Sátánt. Idővel ezek a zoroasztriánus tanítások beépültek az izrael vallásába. Ettől fogva a feltámadásnak nevezett nézet versenyzett a reinkarnáció- és Seol-felfogással.
"Az emberiség tudatosságának kell emelkednie. Hogy ezt kik végzik el, mellékes. Én azt mondom, mindenki tegyen rendet önmagában, és az egész világ is rendezett lesz."
Errőlbeszélek! :-) nem az a fontos kik hogyan állnak törvényileg egyes egyházak, vallások mellé ;-) Hanem mit tekintenek vallásnak, vallásgyakorlásnak.
Nagyon úgy néz ki, hogy ez csak porhintés: már megvan kiket akarnak egyházként, vallásként támogatni ("történelmi egyházak").
Ettől függetlenül kell magunkban tisztázni, mi mit tartunk vallásnak és aszerint élni.
"I may be nothing now but I will rise I'll have more followers than Jesus Christ..." :)
Az emberiség tudatosságának kell emelkednie. Hogy ezt kik végzik el, mellékes. Én azt mondom, mindenki tegyen rendet önmagában, és az egész világ is rendezett lesz.
Ez a nyilvántartás NEM MÜKÖDÉSI ENGEDÉLY :)))) ugyanezen szervezetek akik kimaradnak is müködhetnek tovább például EGYESÜLET jogi formában.
Mindössze arról van szó hogy az állam a vallást-egyházat közpénz által fokozottan támogatja és ezért meg kell határozza mi számit ebből a szempontból egyháznak.Pénzt ad és a hozzáférési feltételeket meghatározza.
Egyszerü és logikus !
Jógázhat kedvedre EGYESÜLET formájában,ha egyedül-barátokkal a lakásodon ahhoz meg semmiféle jogi formaság nem kell :))))
viccelsz ? :)))))) vagy olyan nagyonokosnak képzeled magadat aki egyházak és pártok tekintetében gyökeres javulás előmozditására alkalmas és feljogositott ? :))
Nézd a Hit Gyülekezete hetente szentmisét tart,ahol énekelének,beszédet mond a főpásztor IMÁDKOZNAK..Ez egy egyház !
Hogy aztán törvényes keretekben van-e a gazdasági pénzügyi oldala azt én nem tudom.Ha aggályod van fordulj a hatóságokhoz ! Az ÜGYÉSZSÉG mindenféle szervezet müködése törvényességét jogosult vizsgálni lásd ÁLTALÁNOS TÖRVÉNYESSÉGI FELÜGYELET joga !
Nézd....a vallások általánosan forszirozzák a dolgos,becsületes,etikus életet.Ezért az állam közpénz által támogatja.Van ebben valami okosság.
Teljesen függetlenül attól hogy a legtöbb teologia mérsékelten értelmes és ellentmondásos. A lényeg az hogy nem a vallásos emberek töltik meg a börtönöket :)))
Amúgy egyetértek vele, hányingerem van az ilyen "Hit gyülekezete"-féle agybutító gazdasági vállalkozásoktól. Mondjuk szerintem a vallások nagy része primitív, hazug, embereket kihasználó, rákos daganat a társadalom testén, az emberiség sokkal jobbat érdemelne náluk. A politikai pártokról hasonló jó véleményem van, de szerintem ezek a dolgok a közeljövőben gyökeresen meg fognak változni. Én legalábbis dolgozni fogok rajta.
"A könyvtárost nem teszik szenté a könyvtár szent könyvei. Szentséget nála/benne ne keress! Munkája mégis nagyon fontos, mert csak rajta keresztül tudsz eligazodni a könyvtárban. De ha Téged szenté tesznek a könyvtár könyvei, úgy Te szenté teszed könyvtáros munkáját. A munkája pedig a könyvtárost. Talán!"
"Minden vallásban minden történelmi korszakban voltak és vannak "szélsőséges bajkeverők, de rájuk nem szabad odafigyelni, a vallások lényegét nem ők képviselik" - fejtette ki Tendzin Gyaco."
Igen, ő művész-ember (szobrász), tehát van önbizalma :) Jobban megnézve az oldalát én sem lelkesedem érte, de a művészetében azért letett valamit az asztalra, nem azért kell "szeretni"
mert kitalált Japánba! :)
Ha valaki, akkor jómagam elég sokszor leírtam ehelyütt (az Indexen), hogy
nem Keleten fedezték fel a spanyolviaszt, Nyugaton is minden spirituális hagyomány megvan, csak nehezebb felfedezni! Könnyebb egy csokibuddha-szobrot odatenni
az asztalunkra, eljárni jógázni, "csakrázni", mint megismerni az apokrif evangéliumokat, összevetni a Tao Te King-el, stb. :) ;)
Mindazonáltal tisztelendő, hogy szellemi szintézisre törekszik, és nem ragadt le a kimonóknál, gésáknál, vagy a Mária-szobroknál ;) :)
"Japán 19. sz. óta tartó folyamatos felfelé ívelése tulajdonképpen annak köszönhető, hogy azon hagyományainak mindmáig tartó megőrzésére és folyamatos megújítására volt képes, amelynek értékrendje a kelet-ázsiai Hun Birodalom egykori értékrendjében gyökerezik. "
Az ilyen orbitális hülyeségek (hadd ne mondjam: tudatos hazudozások) miatt is azoknak kell szégyenkezni, akik valódi szellemtudományokkal foglalkoznak.
Nagyon gyenge a fickó és önáltató, nagyon egoista, egyáltalán nem tűnik szelleminek. Persze lelkesedni lehet a japáni magyarért, én nem fogok, már csak a stílusa alapján sem.
Hello, Ez egy könyv Lépő Zoltántól láttam a neten, a teljes szellemi hanyatlásunkról. Ezért "Örökség" a címe. De nagyon jól összefoglalja a legfontosabb szempontokat.