Keresés

Részletes keresés

X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6777

Melyik fotóra gondolsz?

Előzmény: John Howard (6776)
John Howard Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6776

Helikopter út?

Előzmény: X.Ágnes (6774)
X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6775

Melyik gyár kéménye látható a háttérben?

X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6774

X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6773

Sziasztok!

Hol készült a fotó? Tetszik ez a játék!

 

X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6772

Sziasztok!

N dre szűkszavúságából nehéz kikövetkeztetni, hogy túl fájdalmasan érinti-e a téma, vagy csak szimplán borzasztóan unja a dolgot. Anno, mikor nagyapámat Erzsébeten meglátogatta a bátyja előbb- utóbb mindig kiültek a barackfa alá egy demizson jófélével és háborús történetekkel múlatták az időt, estére előkerültek a tangóharmonikák, amik hangja összecsődítette a környéket. A család másik ágán nagymamám felkarján lévő cirka húszcentis hegről nem volt szabad kérdezni, beszélni. Halála után édesapám csak annyit mondott 56, belváros, örüljünk, hogy túlélte. Gyerekként nem sokat értettem meg ezekből, mára mindenki meghalt, aki visszaemlékezhetne.

Tavaly láttam egy riprotfilmet Bajusszal (Pongrácz Gergely, Corvin-köz) rendkívül emberi hangon beszélt az 56-os tragikus eseményekről. Próbáltam a helyi történéseknek utánanézni, de szinte semmit sem találtam, pedig jellemzően minden városrész feldolgozta, kutatta a témát.

Kőbányán rengeteg háborús mementó áll, csak a róluk szóló történetek hiányoznak.

Üdv!
Ágnes

kakkuktojas Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6771

_ _ _ .-.. …– .– … –.. . .–.. .–. ..–.. – –. ..
–.–. .. –.– –.– . .. -. -.- . -     üdv Morse :-)))

Előzmény: N dre (6770)
N dre Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6770

.

X.Ágnes Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6769

Kedves Kakukktojás!

Igen, ismerem az általad összeollózott rövid leírásokat!

„Belügyi adatok szerint (TH V-150381) a kőbányai ellenállók mintegy 150-en…” Számomra hihetetlen, hogy 150 emberről, szinte semmit nem tudunk! Rengeteg kérdés merül fel a harcokkal kapcsolatban. Jó lenne többet tudni!

Üdv!

Ágnes

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.31 0 0 6768

 

Kedves Àgnes !

 

én akkor (`56 ban) még fiatal voltam, csak a sajàt szememmel làtokra emlékszem amit apàm kiséretében tettem meg. Itt az alanti cìmről ollòztam a Kőbànyai vonatkozàsù hìreket. A màsodik vilàg hàborùt csak elmesélésekböl tudom, meg amit tanultam ròla.

 

http://bfl.archivportal.hu/id-612-e_rsi_laszlo_budapest_ostroma_1956.html  

Harcok Kőbányán

A Csajkovszij parkba vezényelt honvédségi erők a civil harcosok követelésére átadták a légvédelmi ütegeket. Több sorkatona, Silye Sámuel tizedes[151] vezetésével, önként csatlakozott hozzájuk, amikor a hat lövegből hármat a Zalka Máté térre, kettőt a Jászberényi útra (később az Éles sarokhoz) vittek, egyet a Csajkovszkij park védelmére állították fel. Ez az együttműködés gyümölcsözőnek bizonyult: már november 4-én több harckocsit megsemmisítettek, főleg az Élessaroknál. 6-án ismét rekviráltak fegyvereket a katonáktól, amelyeket a légi erők ellen is felhasználtak. 7-étől a szovjetek mind nagyobb erőkkel vonultak fel, 8-án megtámadták a felkelők amúgy is fogyatkozó ütegállását, és megsemmisítették a fegyvereiket. Ezután szétszóródtak a kőbányai szabadságharcosok.[152]

Részlet Silye Sámuel vallomásából[153]

November 4-én, szürkületkor, a Jászberényi út felől négy harckocsi közeledett, és tőlünk 100 m-re megállt. A civilek parancsnokának utasítására a kezelők elfoglalták helyüket. Előzőleg már megbeszéltük, hogy a civilek parancsnokának tűzparancsát a civilek felé én fogom továbbítani. Továbbiakban parancs nem lesz, hanem automatikusan folytatják a tüzelést. Mikor a 4 harckocsi megállt, a civilek parancsnokának tűzparancsára, mielőtt én azt megismételhettem volna, a kettes kezelő, Zabos Ádám tüzet nyitott a harckocsikra. [...] A löveg második lövésénél az egyik harckocsi irányából tüzet láttam felcsapódni [...], ezután a harckocsik is több lövést adtak le irányunkba. Zoványi [József], Zabos és Fábián [György] honvédek a tüzelést folytat- ták. Kb. 5 lövés lett leadva, a harmadik-negyedik lövésünkre megint tűzlobbanást vettem észre a harckocsik irányában. A tűzharc befejeztével két harckocsi maradt ott égve, a kezelők mondták, hogy a harmadikat is eltalálták.

Részlet Zabos Ádám vallomásából[154]

[...] November 5-én, hajnali két óra körül a Maglódi út felől egy újabb szovjet harckocsi jött. Ekkor már nem Silye tizedes, hanem a civilek parancsnoka adott tűzparancsot. [...] Az erősen ködös idő miatt nem találtuk el. [...] 6-án reggel [...] láttuk, hogy a Finommechanikai Gyár környékén szovjet tábori tüzérség foglal tüzelőállást [...] egy harckocsi, amelyik kilőtte a lövegemet, visszafordult. [...] 7-én de. egy helikopterre, majd egy lökhárító vadászgépre is lőttünk, de nem találtuk el...

 

[38]Lassan György (1932-); a kőbányai Szerszámgépipari Vállalat fémmunkása volt. A forradalom idején a Corvin köziekhez és a Práter utcai felkelőkhöz csatlakozott, majd hamarosan szerephez jutott a csoport irányításában is. Olaszországba emigrált, majd Ausztráliába; 1968-ban az USA-ba települt át. Los Angelesben megalapította az 1956-os Szövetséget, amelynek ő a vezetője.
 

[152]Silye Sámuel és tsi, HL 073/59. Belügyi adatok szerint (TH V-150381) a kőbányai ellenállók mintegy 150-en (a Sörgyárban, a Zalka Máté téren, a kerületi rendőrkapitányságon, a Csajkovszkij parkban) összesen négy harckocsit, egy páncélautót semmisítettek meg, 30 szovjet katona áldozatul esett.

Előzmény: X.Ágnes (6757)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.30 0 0 6767

 

 

X.ker.

 

 

5. SZ. MELLÉKLET: B Szabályozási terv alapján bontásra jelölt épületek, vagy objektív m

 

1. Alkér u.3. 41600 lakóépület/hagyományos tégla rossz

BONTÁSI LISTA

2011. május19.

 

 

űszaki okok miatt nem elidegeníthető épületek

2. Alkér u. 19. 41683 lakóépület/hagyományos tégla közepes

3. Alkér u.31/A-B. 41951/0/A/1-12 lakóépület/hagyományos tégla rossz

4. Cserkesz u.20. 41760 lakóépület/hagyományos tégla közepes

5. Cserkesz u. 68. (Alkér u. 11.) 41679 lakóépület/hagyományos tégla rossz

6. Gergely u.33. 41725/0/A/1-7 lakóépület/hagyományos tégla rossz

7. Gergely u.38. 41885/0/A/1-18 lakóépület/hagyományos tégla rossz

8. Halom u. 4. 39093 lakóépület/hagyományos tégla rossz,vizes

9.Kada u. 34. 41676 lakóépület/hagyományos tégla közepes vizes

10. Kerepesi út 81. 40690/3 lakóépület/hagyományos tégla jó

 

11.Keresztúri út 102. 42778 lakóépület/hagyományos tégla közepes    

12.Korányi F. erdősor 1. 42556 lakóépület/hagyományos tégla jó

13.Maglódi út 5. 41021 lakóépület/hagyományos tégla rossz

14.Mázsa tér 7. 38400/43 lakóépület/hagyományos tégla jó

15. Ónodi u. 1.(Kolozsvári u. 35/a) 39162/2/A/1-17 lakóépület/hagyományos tégla rossz

16.Ónodi u. 10. (Liget u.42/a) 39177 lakóépület/hagyományos tégla közepes

 

17.Szállás u.15. 38433/2 lakóépület/hagyományos tégla rossz

18. Vasgyár u. 12. 42243 lakóépület/hagyományos tégla jó

 

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.30 0 0 6766

kapuhoz…..

 

Sajnos Kőbànya àtrendezéséért felelőst nem érdeklik az ilyen dolgok, mert vagy nem is kőbànyai, vagy csak egy terminàtor ül az épitèsi osztàlyon. Nem tetszik neki semmi ami régi, mert akkor màr Kőbànya utcastrukturàjàt is meghagyta volna. Megőrzés helyett tombol és rombol, minden ami régi az dosere alà kerül.

 

Èrzéseim utàn e szèp kapu a 6764 es ben sem fogja megùszni pedig megérdemelne egy felùjìtò kezet. Ha annak idején Kőbànya egy hozzàértő és Kőbànyàt szerető kézbe került volna, akkor ma Budapest egyik legszebb kerülete lenne a sok zöldjével és a restauràlt szép régi hàzaival mint pl. a Füzér utca-Àllomàs utca sarkon àllò màsik képed is ahol a hàznak nagyon szèp ornamentjei vannak a 6765 ben :-))

Az az érzèsem az illetőt csak a profit érdekelte meg az, hogy minél több embert bepréseljen magasabb, jellegtelen hàzakba függetlenül, hogy azok honnan szàrmaznak. Kőbànyàt nem a kőbànyaiaknak ùjitottàk fel, őket szanaszét-szòrtàk és egyes rèszeit igen elfuseràltàk :-(

 

Előzmény: csufi.rulez (6764)
csufi.rulez Creative Commons License 2012.01.29 0 0 6765

Hol vannak még ilyen szép házak Pesten? (Állomás utca)

 

csufi.rulez Creative Commons License 2012.01.29 0 0 6764

Talán semmi extra - sokaknak. Nekem valahogy nagyon tetszenek ezek a régi bkapuk, szinte leolvasható rajtuk, milyen sokan koptatták már. remélhetőleg nem cseréja hanem felújítása lesz, amikor esedékes...  (Hölgy utca)

 

r_tamas Creative Commons License 2012.01.29 0 0 6763

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.26 0 0 6762

"Egyébként pedig welcome a topikban, remek képeid vannak."

 

Thanks a fogadtatàst. Kösz a kiegészìtèst. Ìrtam ùgyan hosszabban itt, de mikor küldeni akartam eltünt .Mindenkit òvok attòl ,hogy ne rögzìtse iràsàt  mielött a küldés gombra nyom, mert elöfordulhat mint velem, elnyelte az éter :-(( ùjraìrni meg nincs kedvem:( Legjobb, ha legközelebb wordban ìrok és ide bekopizom mert màr nem elöször történt meg ez velem itt.

Előzmény: csufi.rulez (6758)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.26 0 0 6761

Figyelem !

 

A X. ker. Önkormànyzatànak 2011.màj. 19.- én kiadott gazdasàgi programjànak 47.-48. oldalàn több ( 18 darab) bontàsra itélt régi épület talàlhatò cìmmel.

 

http://www.kobanya.hu/xker-portal/document/5/9/0/6/doc_url/gazdasagiprogram2011.pdf

 

Akinek ideje engedi és  teheti ezekböl örökitsen meg amit tud mielött eltünnének a szemünk elöl.

 

Köszönöm.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.26 0 0 6760

Figyelem !

 

A X. ker. Önkormànyzatànak 2011.màj. 19.- én kiadott gazdasàgi programjànak 47.-48. oldalàn több ( 18 darab) bontàsra itélt régi épület talàlhatò cìmmel.

 

http://www.kobanya.hu/xker-portal/document/5/9/0/6/doc_url/gazdasagiprogram2011.pdf

 

Akinek ideje engedi és  teheti ezekböl örökitsen meg amit tud mielött eltünnének a szemünk elöl.

 

Köszönöm.

csufi.rulez Creative Commons License 2012.01.25 0 0 6759

Természetesen ne jégkorongra gondoljunk, nem ice-hockey, hanem füves hoki, gyeplabdához hasonló sport.  A klubot pedig a Kőbányai Kaszinó épületében alapították.

 

Előzmény: csufi.rulez (6758)
csufi.rulez Creative Commons License 2012.01.25 0 0 6758

Sajnàlom topik nyitò de ott az 1950 es és azt követö idöben focipàlya volt ès nem hoki:)))

 

Nincs ellentmondás :)) Hokipálya volt ott bizony korábban, a múlt század első feléről beszélek. Neked pedig igazad van, mert valóban focipálya lett, amit már én is személyesen láttam is. A hoki (akkoriban "hockey"-nek hívták) csak pár évig műkdött sajnos.

 

Maga a klub. Kőbányai Hockey Club (KHC) - ez volt a neve. 1934-ben alapították, kék-fehér volt a klub színe. A II. világháborúban, 1939-ben a játékosok nagy részét behívták katonának, a klub abban az évben meg is szűnt (sajnos). Viszont a lelátók még mindig megvannak .))

 

------------------------------------

Egyébként pedig welcome a topikban, remek képeid vannak.

Előzmény: kakkuktojas (6527)
X.Ágnes Creative Commons License 2012.01.25 0 0 6757

Üdv mindenkinek!

Péchy György százados, a 38/III. zászlóalj parancsnoka így emlékezett vissza:

„Hajnalban az Új Köztemető Ferihegy felé néző keleti szegélyén húzódott az arcvonal. Az üteg a ravatalozóban foglalt el harcálláspontot. Kaptam még 30 hungarista újoncot.

8 órakor váratlanul olyan erős tüzérségi és aknavetőtűz kezdődött, amilyennel még magyarországi harcokban nem találkoztam. Remegett a föld a temető területén. Az emberek az elfoglalt állásokból hátraszökelltek, és a Kozma utca árkában kerestek fedezéket. A ravatalozóból mi is odafutottunk, és ott fedeztük magunkat. Megkezdődött az orosz gyalogsági támadás. Az út árkából valamennyien tüzeltünk a felénk szökellő ellenségre. Mintha rajparancsnok lettem volna, vezettem a közelemben lévő emberek tüzét. Ezt tette Kajdy és Joó őrnagy is. Erős, célzott tüzünk eredményes volt, sikerült a támadást megállítanunk. (…) Jóformán semmi nehézfegyverünk nem volt. (…)

A kora délutáni órákban egy szovjet harckocsi jelent meg és a téglagyár gazdasági udvarának kőfalán rést ütött. A téglaégető kemence túlsó oldalán elrejtőzött német Tigris páncélosból egy altiszt kúszott a téglafalhoz: amikor megállapította a szovjet tank helyét, a Tigris lövegét integetéssel kezdte a célra irányítani. Egy lövéssel kilőtték az orosz harckocsit. A sötétedéskor behúzódtunk a körkemencébe, ahová a munkások a gyár melletti családi házakból költöztek.

Éjfél körül váratlanul támadt az ellenség. A körkemencét övező folyosón foglaltunk tüzelőállást. Az oroszok magyar foglyokat hajtottak maguk előtt, akik kiabálták, hogy „magyarok vagyunk”. Visszakiáltottunk, hogy „feküdj” vezényszóra vágódjanak hasra. A folyamatos géppisztolysorozatainkra az oroszok meghátráltak. A foglyok közül néhányan megszabadultak. Utána kézigránátdobásokkal végrehajtott ellentámadással sikerült a gyár területét megtisztítani. (…) Másnap megmaradt 15 (!) emberemmel a téglaszárító színeken és a porcelángyár csarnokain keresztül vonultunk vissza a Dreher-sörgyár és a Jászberényi út felé”. 1945 január 1.

Kőbányai 1944-1956-os eseményekről tudtok valamit?

Ágnes

doncike Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6756

Ebben viszont egyetértünk: 4. emelet túl alacsonyan van.

 

Ha fénykép (amit azért kétlek), akkor inkább valami kéményről készülhetett.

Előzmény: apca (6752)
doncike Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6755

"olyan nagyon" tényleg nincs, de ahhoz pont eléggé, hogy a szögek ne stimmeljenek.

 

A képen szemben látszik a Halom utcai épületek homlokzata, az egyenes, amit behúztál, pedig majdnem párhuzamos a Halom utcával.

Előzmény: apca (6751)
apca Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6754

(Jelzem a Martinovics tér 4 sz.-ot még fenntartom.......elég magas a négy emelet.

Ha jobban megnézed, a szemmagasság kb. a Szt. László templom toronyórájával van egy szinten.

A három emeletes házakra elég nagy szöben van rálátása.

 

Persze az is lehet, hogy valami olyasmin állt a kép készítője, ami már nincs. Mint ahogy pl. Klösz György is a (labor)lovaskocsija tetejéről készített sok budapesti képet.

Előzmény: palisander (6753)
palisander Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6753

Ha a Szt. László templomot és a Gergely-Ihász sarkán lévő templomot egy egyenes vonallal összekötjük akkor ezen a vonalon helyezkedik el a fényképen sárgával jelölt épület. Ebből következik, hogy onnan nem készülhetett a kép. (ld. Google Earth)

 

(Jelzem a Martinovics tér 4 sz.-ot még fenntartom.......elég magas a négy emelet.  :-))

Előzmény: apca (6751)
apca Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6752

Szerintem a Martinovics tér 4. sz. Schönteil ház emeletéről.

Szerintem az túl alacsony a látószöghöz képest.

Előzmény: palisander (6749)
apca Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6751

A Gergely-Ihász sarok jóval odébb van, a Halom utca vonalán túl.

Azért olyan nagyon arrébb nincs - szerintem.

 

Előzmény: doncike (6748)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6750

 Kőbànya> Halom utca

palisander Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6749

Honnan készült?

Szerintem a Martinovics tér 4. sz. Schönteil ház emeletéről.

doncike Creative Commons License 2012.01.23 0 0 6748

A Gergely-Ihász sarok jóval odébb van, a Halom utca vonalán túl.

Előzmény: apca (6745)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!