Keresés

Részletes keresés

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 19992

Köszönöm itt is!

Előzmény: Ali-bá (19990)
P.E.K.K.A. Creative Commons License 2024.03.15 0 0 19991

Köszönöm a tanácsokat Ali bá, így fogok tenni.

Előzmény: Ali-bá (19982)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.15 0 0 19990

Bocs. Tévedtem.      'lukacs89' -nek küldtem a 19984 sz. kérdésére. (Ha írsz egy címet a nevemre, neked is elküldöm hogyan hajtottak ki a csonkolás után.)

Előzmény: Kertkedvelő999 (19989)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 19989

Képet e-mail-ban?  Nem kaptam.

Előzmény: Ali-bá (19988)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.14 0 0 19988

Igen.   Fajtafüggetlen, és nem számít az sem, ha pld. fel van már kopaszodva. (Kaptál képet E-mailben?)

Előzmény: Kertkedvelő999 (19987)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.13 0 0 19987

Ez mindig így van?

(Fajtafüggetlen, és nem számít az sem, ha pld. fel van már kopaszodva?)

Előzmény: Ali-bá (19985)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.13 0 0 19986

Rendben, köszönöm!

Előzmény: Ali-bá (19985)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.13 0 0 19985

Csukló vastagaágút is visszavághatsz, ki fog hajtani. Én 20 cm-es csonkot hagytam, a sebet lekezeltem és egy év alatt 3-5 ujjnyi vastag új hajtást hozott.

Előzmény: lukacs89 (19984)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.13 0 0 19984

Őszibarack mennyire hajlamos alvó rügyről kihajtani? Elég elcseszett a kb 4 éves fám koronaszerkezete, megpróbálnék 1-2 új hajtást kicsikarni belőle. Törzsbe bemetszős módszer működik? Illetve ha jelentősen (akár teljesen) visszavágok 1-2 erősebb ágat, akkor hajlandó lesz nekem 1-2 új hajtást hozni a törzsön?

james69 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 19983

Az obiban  jártam  őszibarackot láttam na nem akart hervadni ,de azért kénytelen voltam elvinni na viccet félre téve  két számomra ismeretlen reilance ill harnas fajtát vettem kipróbálásra tesztelésre van valakinek tapasztalata  ezekkel a fajtákkal.

Ali-bá Creative Commons License 2024.03.09 0 2 19982

Ha enyém lenne a fa, visszavágnám alaposan. A beszemzett karon egy elágazást hagynék a szemzett rész felett, a többit pedig arányosan kurtítanám.  Ujra nevelném az egész fát. Lenne két kar az új oltásokból és másik 1-3 a régiből. Ha valahol nagyon hajtana, azt nyáron, esetleg többször is vissza metszeném. (Sebkezelés!)

Előzmény: P.E.K.K.A. (19981)
P.E.K.K.A. Creative Commons License 2024.03.09 0 0 19981

Köszönöm a válaszaitok. Rakok fel képeket,elnézést hogy csak most, de eddig mindig sötétedés után értem haza.

Ez a 2. eset,a szemzések:

Tanácsokat szívesen fogadok,mert nagyon meg vagyok lőve. Fogalmam sincs mit kéne csinálni.

Előzmény: james69 (19976)
poza Creative Commons License 2024.03.07 0 0 19980

Rezet adj neki! A felszívódó csak kiegészítő. Cuproxat vagy ennek megfelelő hatóanyagú réz. 

Előzmény: chandy818 (19979)
chandy818 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 19979

Azt lehet tudni , milyen növényvédelem hatékony?

Tavaly vegasollal lemosóztam majd egérfüles levél mérettől kezdődően scor 250 el permetezgettem, 5 majd 7 naponta.

Meg is lett az eredménye, olyan tafrinás lett, hogy azt hittem túl sem éli a fa.

Az idén gondoltam bevetni a Revyonát, hátha...

 

Előzmény: Vebber (19978)
Vebber Creative Commons License 2024.03.06 0 0 19978

Revita tafrina ellenálló, viszont az íze, utóíze nem túl jó.

Inkább válassz jó ízű fajtákat, és alkalmazz növényvédelmet.

Előzmény: zoger (19951)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.05 0 0 19977

Szia:

 

Tavalyi vesszőket még talán igen..

De két évesnél idősebb vesszőket nem jó meghagyni.

(Leromlik a fád alakja, kopaszodni kezdenek a vázágak,

a rügyek hajtások meg nem csak megritkulnak, hanem gyengébbek is lesznek a

környékén. Állítólag még a virágrügyek sem érnek be teljesen, érzékenyebb lehet a jövő évi tavaszi fagyra.)

 

Ha ezer indok nem is, de pár inkább a visszametszés mellet szól.

Lényeg mindig új 1-2 éves vesszők, utána 1 rügyre kivág.

Meg kell újítani a fát.

 

Én -korábban volt ilyen- de ma már nem kockáztatnék ilyet.

Bár nekem több fám is van, ha egy kiesik még mindig van a többin.

 

Kivéve ha olyan év van mint tavaly, amikor lefagyott itt minden, még az alma is.

De ez ellen meg úgysem tudsz mit tenni.

Huszon valahány év alatt -a tavalyit kivéve- csak egy olyan évre emlékszem itt, amikor az alma is lefagyott itt, de az már olyan régen volt, hogy meg sem tudnám mondani mikor.

Előzmény: P.E.K.K.A. (19975)
james69 Creative Commons License 2024.03.05 0 0 19976

Az lenne az ideális ha le fényképeznéd a félreértések elkerülése miatt .

Előzmény: P.E.K.K.A. (19975)
P.E.K.K.A. Creative Commons License 2024.03.05 0 0 19975

Kedves Topiktársak!

Segítséget szeretnék kérni.

A helyzet az hogy tavaly túlterheltem az egyik őszibarack fám, és sajnos nem nagyon hozott vesszőket. Mit tudok ilyenkor kezdeni vele? Meg hagyjam a tavalyi vesszőket, hátha terem azon valamit, vagy azokat el kellene távolítani, hogy hozzon új hajtásokat, ezzel elengedve a termést idén teljesen?

 

Illetve lenne még egy kérdésem:

Egy nektarinba szemeztem egy másik fajta őszibarackot, sikerült is, bár csak nagyon kicsit hajtott, de sajnos nagyon alacsonyan lévő szem eredt meg közel a törzshöz, a szemzés mögötti ágat teljesen vissza vágtam, és így lett egy féloldalas kis fa, a 3 vázágból kettő magasan van, a 3. leendő vázág helyén egy nagyjából 30cm-es kis hajtás van. Hogy tudnám korrigálni a dolgot?

 

Gondolkodtam rajta, hogy a normális nagyságú vázágakat csak enyhén metszeném, hogy ne növekedjen nagyon, hátha beéri a kicsi, de van egy olyan érzésem, hogy a kicsi nem nagyon nőne a másik kettő csúcs dominanciája miatt.  

Esetleg metszem vissza erősen az idősebb vázágakat? Attól tartok ebben az esetben, azok kezdenének nagyon erősen hajtani, így a kis vázágnak esélye se lenne, hogy beérje a másik kettőt.

Mi lehetne a jó megoldás?

Mindenkinek köszönöm előre is aki tud tanácsot adni.

 

 

taormina001 Creative Commons License 2024.03.04 0 0 19974

Nagyon köszönöm a tanácsokat; már elkészültek az új fotok, de nagyon körülményes föltenni; folytatás legkésöbb holnap.
Megpermeteztem Vegesol RS-sel, de a sárgabarackkal elkéstem, mert közben kivirágzott: ö Chorust kapott.

Az új fácskával az egyik legnagyobb gondom, hogy nehogy végül túl magas legyen és úgy járjon, mint a lapos barack.
Kertkedvelönek külön köszönet a müvészi munkájáért!

hspityu Creative Commons License 2024.03.04 0 0 19973

Szia

 

Az kis őszibarackod ha én metszeném 3-4 vázágra hagynám a térben minél jobban elosztva az ágakat (én a "merci jelet" nézem felülről ilyenkor) .Nagyon rövidre vágnám vissza ,mert én gyengének látom.A törzstől nézve az első külső rügyre vágnám vissza a 3 v,esetleg 4 vázágat .A többi ágra nincs szükség tőből eltávolítanám,és egy karóhoz rögzíteném a törzset függőleges állás rögzítése miatt.

A 100 éves fát sűrűnek látom 3-4 vázágat hagynék néhány gallérággal ,furcsa hogy nem akar növekedni .

A lapos barackot nem sajnálnám visszavágni akár egy erőteljes vízhajtásra is, amennyiben a nemes részből tört elő,a vízhajtást megmetszeném ideális törzsmagasságúra ,az abból elinduló ágakból csinálnék új koronát. (,nem lesz szépség díjas ) az új korona alakulása után leváltanám a régit .

A sárgabarack átnövő ágait és a függőleges irányúakat ,amik sűrítik a koronát ,kivenném és elkezdeném V vagy Y ágakat is megszüntetni ,csúzliágast nem jó hagyni kajszin.

A beteg barackfát sajnos ki kellene szanálni ,és a közelébe alma termésűt lehetne ültetni (körte,birs,alma,naspolya ) sok dolog miatt lehet beteg (már túl beteg),lehet hogy csak vashiány ,de akármi is lehet .

 

Előzmény: taormina001 (19962)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.04 0 0 19972

Lehet így csak 3 vázágad marad, de majd az egyiket elágaztatod.

 

Előzmény: Kertkedvelő999 (19971)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.04 0 0 19971

Igen, én is azt gondolom úgy lehet a legtöbbet kihozni hosszú távon ebből a csemetéből, ahogy

James írta.

(Piros kocka: tőből kivág.

 Zöld kocka:  megmarad, de visszavág,

 Piros vonal: kb. itt visszavágod a megmaradt ágakat, és ha lehet külső oldalra lévő rügy maradjon az ágon meg.)

 

Az annyira nem számít, hogy az ágak nem teljesen vannak egy vonalban, és 10-15 cm-el magasabban van.

De hogy egymást ne árnyékolják az számít.

És az is hogy a maradék ágak még kifelé nyúljanak.

Ha külső oldalon lévő rügy marad a visszavágott ágon, úgymond kifelé könyökölteted,

tehát a korona még oldal irányban fog  nyúlni, és kezdi majd felvenni a váza vagy a katlan formát.

 

 

 

Előzmény: taormina001 (19970)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19970

Inkább csinálok majd még másik szögböl képet, mert szerintem ezen sok minden nem látszik jól. Esetleg nézd meg azokat a képeket is, amik a metszés elött készültek; talán jobb szögböl látható. Meg eg is mérem, hogy mi milyen magasan van; Amit írsz, azzal nem oldódik meg az a probléma, hogy esetleg az egész már nagyon magasan van, föleg a vastag ág, amit meghagynál. Az alsó emelet látszólag két ága közös töböl nö ki: a jobb oldali a bal oldaliból ágazik ki.

Köszönöm a tanácsokat!

Előzmény: james69 (19969)
james69 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19969

Alsó szint jobboldali megmarad a baloldali tőbe kimegy következő a sárga szalagos megmarad a jobboldali vastag kimegy  ami szembe van a tetején meg marad ,de mindegyik meg hagyott vesszött vágd vissza 2-3 rügyre mind külső szemre, hogy kifelé hajtson .

Előzmény: taormina001 (19967)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19968

ég nagyobb baj, hogy tavaly a sárga papír fölött kb 10 cm-rel elvágtam a vezérágat, miáltal onnan most y alakban kihajtott két nagyon erös ág, amik szerintem esetleg túl magasan vannak. Ez tavaly még nem látszott, de mostanra a törzs is sokat nyúlott.

Előzmény: taormina001 (19967)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19967

Nem, a legkevésbé sem fekete; tele van duzzadó virágrüggyel. Nagyobb baj, hogy pont a másik fölött van, vele párhuzamosan, míg a fa másik oldalán nincs semmi.

Előzmény: james69 (19966)
james69 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19966

Ha jól látom a sárga szalagos vessző a felétől el van száradva fekete a színe ha így van nincs mese újra kell indítani a vázágakat elvághatod a legalsó ág alatt a vezért zárd le a sebet és nagy aszály esetén öntözheted nyáron ajánlott napi 8 liter . Ha a nem fekete az ág írj vissza.

Előzmény: taormina001 (19965)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19965

Lginkább azt szeretném konkrétan megtudni, hogy az elsö képen levö fát elvágjam-e a sárga papírnál?

A balfelé nyúló két hosszú ág kb. egymás fölött van; szerintem nem olyan jó, ha így marad.

Előzmény: taormina001 (19962)
james69 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19964

Az első három képhez szeretnék hozzá szólni .Sokan elköv

Előzmény: taormina001 (19962)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 19963

Én csak 4 vázágat szoktam meghagyni minden baracknál (tudom 5-6-ot is lehet)
Ha csak kettő van elágaztatom mindkettőt 2 felé hogy meglegyen a 4.
Ha nem jó az állása "kikönyököltetem".

 

Egészen jó a munkád egyébként, kicsit kíméletes, de nem rossz.
De majd a profik megírják, én csak "amatőr" vagyok.

 

Amit gondolok: Az első sor 2. és 3. képek egyikén mintha még lenne befelé növő ág, de lehet hogy csak a fotó szöge csal"

 

A második sor 100 éves fája elég jó, de a jól kinevelt vázágak vége felé Y elégazás van, ami nem baj,
de ezek az elágazások már elég vastagnak tünnek (több mint 3 évesek?)
Konkurensekké válhatnak, túlárnyékolhatnak, ezeket vagy visszavágják 1-2 rügyig, hogy új vesszők képződjenek, és megújuljon,
ne kopaszodjon fel, vagy tőből kivágják- főleg ha van mellette életképes ág /rügy.

 

A harmadik sor "szörnyeteg lapos barack" azért nyúlhat az ég felé, mert túl árnyékos helyen van,
nem érzi a barack szerintem ott igazán jól magát.

 

A sárgabarack fa ebből a szögből fotózva úgy látszik nem vázaforma, mintha lenne sudara.
Ha így van, a sudarat ki kellene vágni.
Lehet hogy tényleg így van, mert a sudár árnyékoló hatása miatt mintha a váza forma vázágak kicsit már kopaszodnának a törzs utáni részen. Olyan mintha a koronaalaító metszés elmaradt volna, és el lenne engedve a fa, ami a sárga/őszi baracknál 3-4 éven belül az ágak felkopaszodását eredményezi, ezt saját magam is megtapasztaltam az első barackfáimmal.
A sudarat ha van mindenképpen vágd ki, sebkezeld le, és hátha a következő évre a vázágakon hátha új vesszők és rügyek képződnek...
Ha nem, akkor sajnos nem fog sosem úgy teremni, mint egy ekkora fának kellene/lehetne.

 

Ó és az utolsó fa... nem akarom elvenni a kedvedet, de az jó helyen van, viszont ha úgy van ahogy írod szerintem kár energiát ölnöd bele.
Én mit tennék vele:
-Vagy kivágnám és most még a törzsbe próbálkozhatsz oltani egy jó Fajta oltóvesszőt.
-Vagy kivágnám és ültetnék helyette egy új barackfa csemetét.

Szóval szép munka elsőre, csak így tovább. A fotóról nagyon nehéz mondani  bármit, mert a látószögek miatt másképp látszódhat, mint a valóságban van.

Előzmény: taormina001 (19962)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!