Keresés

Részletes keresés

tormap Creative Commons License 2019.09.21 0 0 16053

http://www.calculatoredge.com/optical%20engg/air%20flow.htm

Ezt ismeri valaki?

Érdekes adatot mértem/számoltam.

A vents vut 160 max légszállítása papiron 190m3.

Én a szélsebesség mérőmmel mértem 27,3m/s-t. A műszer átmérője 64mm.

A program 326m3/h számol.

Hol a gond?

NoCadLi Creative Commons License 2019.09.20 0 1 16052

Látogasd meg őket személyesen! :) Nekem nem volt gondom velük. Segítőkészek voltak. Beszélgettem velük, úgy hogy nem komplett gépet vettem. De körbevettek, és mutatták, mit hogy csinálnak. Idősebb a tulaj, és valószínűleg van annyi megrendelés, hogy nem foglalkoznak a honlappal. Nem készül valószínűleg nagy darabszám a komplett gépeikből. Viszont náluk lehet kapni rs160-at. Más forrást jelenleg nem ismerek. Én is úgy jutottam el oda, hogy itt beszéltek róla, mert a honlapjukon a cím és a telefonszám az ami hasznos. :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16051)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.20 0 1 16051

Sok jót hallottam a BBvill-ről, az a baj, hogy ez mind csak szájról-szára terjed, mint a népdal, a A honlapjukon SEMMI NYOMA NINCS ezen sok szép és jó dolognak, a népdalokat vagy elhiszem, vagy nem.

A honlapjukon mindössze egy 2009-es termékkatalógus látható, az is árak nélkül. Márpedig ha egy honlapon nincsenek árak, az a cég engem, mint internet felől érkező ügyfeleit vagy leszar, vagy hülyének néz (egyedi, eseti árképzés) az ilyen honlappal rendelkező cég számomra sajnos nem létezik.

Nálam egy átlagos anyayagbeszerzés este 10-11 körül kezdődik  és fél-egy óra múlva kimenntek a megrendelések. Úgyhogy akik pl azt írják a honlapjukon, hogy "kérjen árajánlatot" azok nem léteznek számomra.

Előzmény: zsebacsi88 (16022)
NoCadLi Creative Commons License 2019.09.20 0 0 16050

Nekem adtak ajándékba talpat hozzá anno. Nekem is van műanyag burkolatom. Telefonáltam ma a boltba, és lehet venni náluk rs160-500-at 82e-ért.

A cseh rekupex cégnél (https://www.rekupex.cz) az RX 04/300 alu hőcserélő elég jó paraméterekkel rendelkezik. +5e a szállítás. Olcsóbb lenne, mint az rs160, csak kicsit fura, mert mintha lényegesen kisebb lenne az hőátadó felület. 300mm magas a cseh hőcserélő a recair, meg 500mm, és a recair nem csak egymáson lévő lemezek közt áramoltatja a levegőt, hanem sok kis háromszöges szerkezettel rendelkezik.

Látom te is építetted a szerkezetet. Én valami aludobozba tenném, ha véletlen valami zárlat lenne... 

Előzmény: zsebacsi88 (16022)
zsebacsi88 Creative Commons License 2019.09.20 0 0 16022

>Ez nagyon jó ventilátor, de ezt a fajta kialakításút jól beépíteni valahova házi barkácsoló amatőr számára nagyon nehéz (szinte leheetlen) feladat.

 

ezt cafolom:) el kell menni a bbvillbe, venni hozza muanyag "hazat", ott adnak hozza sablont amivel a talpat le tudod gyartani

en aluminiumbol hajtattam le, filleres dolog.

vagy 4db uzemel mar a csaladban belole 2012 ota.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16048)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.16 0 0 16048

"R1G175-AB63-02 a pontos típus."

 

Ez nagyon jó ventilátor, de ezt a fajta kialakításút jól beépíteni valahova házi barkácsoló amatőr számára nagyon nehéz (szinte leheetlen) feladat.

https://cdn.sos.sk/productdata/a3/57/9ef0c99c/r1g175-ab63-02.pdf

 

"Amint a jófogáson árulnak az is ilyen, csak 100m3-ig jó. "

 

Olyan nem létezik, hogy egy hőcserélő 100 m3/h-nál még  jó, de pl 120 m3/h-nál már teljesen használhatatlan :)

 

 

Előzmény: NoCadLi (16047)
NoCadLi Creative Commons License 2019.09.15 0 0 16047

R1G175-AB63-02 a pontos típus.

 

Amint a jófogáson árulnak az is ilyen, csak 100m3-ig jó. Tormap által ajánlott cég dobozzal is árulja, és a szűrőt, ventilátorokat kívülről illesztik. 

 

A rekupex cég által gyártott termék jóknak tűnik. Köszönöm Tornmapnak a segítséget! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16046)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.15 0 0 16046

"Van itthon 2 ECC motorom"

 

Gondolom ventilátorok, nem csak villanymotorok :)

Pontos típus?

 

"Ki árul itthon keresztirányú hőcserélőt?"

 

Magyarországon senki sem akar CSAK hőcserélőt árusítani,

mindenki komplett készüléket akar eladni,

amelyek túlnyomó része vagy vacak, vagy megfizethetetlen :)

 

Régen valamelyik szellőzéstechnikai webáruházban volt hőcserélő körbeburkolva, (hőcserélő dobozolva, négy vastag csőcsonkkal), de az utóbbi években már ilyet sem látok sehol.

 

Akik meg házilag gyártottak hőcserélőt eladásra, azok egy része komolytalan konstrukció volt, amelyik meg komoly termék volt, azoknál  meg szinte csak az anyag árát akarták megfizetni a kedves vevők a készítőjének.

Előzmény: NoCadLi (16043)
epitkezes1 Creative Commons License 2019.09.15 0 0 16045

ja meg akkora mint egy kisebb rakéta :D De tényleg hatásos.. :)

Előzmény: peterch (16042)
tormap Creative Commons License 2019.09.15 0 0 16044

https://www.rekupex.cz/18-protiproude-rx

Szállítanak Magyarországra is. Vedd fel velük a kapcsolatot. 

Előzmény: NoCadLi (16043)
NoCadLi Creative Commons License 2019.09.15 0 0 16043

Sziasztok!

 

Olvasgattam a fórumot, mert szeretnék egy hővisszanyerős szellőztetőt a házunkba. Vents cég szerkezeteit nézegettem, de amit olcsóbban adnak, ott polimerizált papír a hőcserélő anyaga. Nem tudom, hogy az mennyire megbízható, és nem is ECC-s motorral árulják. Vagyis van olyan változat, de drágábban. Van itthon 2 ECC motorom, és lehet, hogy az építés mellett döntenék.

 

Ki árul itthon keresztirányú hőcserélőt? Lehetőleg ne papírt! :) Steingert s300-at (alu) árulnak ilyen aprós oldalakon 80e-ért. Kicsit szkeptikus vagyok a szerkezettel kapcsolatban, és a nem is olyan jó a hatásfoka nagyobb légcserénél.  RS160 Recair hőcserélőt nem forgalmaz senki?

peterch Creative Commons License 2019.09.14 0 0 16042

Szia !

 

A lengyel Bartosz cégnek is van nagy höcserélö felületü egysége . Igaz kicsit csúnya , de nagyon hatásos . : )  Az én csö a csöben höcserélöm összetekerve , csak jóval nagyobb felülettel :))

Előzmény: haliholaci (16040)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.14 0 0 16041

21 négyzetméter már igen kellemes méretű hőátadó felület (ha igaz), a legolcsóbb kínai rekuperátorokban mindössze 2 m2-t saccolok, de a falba beépíthető egy-helyiséges szellőztető gépek hőátadó felülete talán még ennél is kisebb.

 

"Lassan mindenben a trükköt keresem."

 

Energetikai területen, ahol a csalók is zavartalanul tevékenykedhetnek (sőt, ők diktálják a tempót), ez teljesen normális és szükséges. Okos ember megtanulja a lehetséges csalási trükköket és ezzel a tudással felvértezve olvassa a pl műszaki leírásokat.

Előzmény: haliholaci (16040)
haliholaci Creative Commons License 2019.09.13 0 0 16040

A Beró féle hőcserélőre kérdésemre tegnap a hőátadó felület nagyságára 21m2-et kaptam. Ez tisztességes méret, persze nyilván nem tudom mi benne a trükk... Lassan mindenben a trükköt keresem...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16031)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.13 0 0 16039

"a kiegyenlítő tartály egy felhiltiszalagozott, 5l-es desztivíz flakon"

 

El tudok képzelni olyan fűtésrendszert (nulla túlnyomás, nulla oxidáció probléma, kis vízmennyiség), amelyhez nem szükséges ennél bonyolultabb kiegyenlítő tartály.  Az pedig tökmindegy, hogy egy nem látható helyen hilti szalag tartja vagy aranyozott speciális gyári konzol :)

 

"a talaj kaloriferrel a beszívó oldal, hőcserélő utáni részén “ráfűteni”"

 

A bejövő levegőre ráfűteni csakis ott (az előmelegítő kalorifer után) érdemes. Más kérdés, hogy minek egy olyan levegőre plusz ráfűteni, ami már úgyis harmatpont felett van.

 

"beburkult kandalló hőjét 150m3/ó-val áttolni a másik szoba mennyezetére"

 

Egy kandalló burkolatában felszálló légáram önmagától is képes produkálni akár 1000 m3/h légáramot is a szomszédos szoba felé, ha nem spórolunk a keresztmetszetekkel. Ezen egy 150 m3/h-s ventilátor csak rontani tud :)

 

Másik kérdés, hogy vajon a ház légterétől teljesen elzártan dolgozó kandalló van-e egy olyan házban, amelyben hőcserélős szellőzőrendszer is működik :)

Előzmény: nihill01 (16038)
nihill01 Creative Commons License 2019.09.13 0 0 16038

Jogos amit írsz, de ahol a kiegyenlítő tartály egy felhiltiszalagozott, 5l-es desztivíz flakon, az azért megadja az alaphangulatot. A rendszer többi eleme is hasonló szint.

Vagy a talaj kaloriferrel a beszívó oldal, hőcserélő utáni részén “ráfűteni”

Vagy a beburkult kandalló hőjét 150m3/ó-val áttolni a másik szoba mennyezetére.

Vagy...

De azt továbbra is fenntartom hogy maga a hőcserélő az jó ötleten alapszik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16037)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.13 0 0 16037

Amikor azt olvasom valahol, hogy "gány szerelés", mindig eszembe jut, amikor egy rendszerszerelő vagy egy hozzánemértő laikus gányolásnak nevez egy olyan munkát, amelyben a világ legjobb alkatrészei vannak összeépítve, tehát valószínűleg a világ legjobb rendszere,

csak mivel az elemei több rendszerből vannak összeválogatva, ezért a rendszer minden alkatrésze más színű/anyagú, ez elég volt arra, hogy a nagyeszű gányolásnak nevezze.

 

Persze van olyan munka is, ami VALÓBAN gányolás :)

 

Tehát amikor valaki gányolást emleget, akkor mindig gondoljunk arra, hogy aki mondja, az komoly szakmai szempontok  alapján mondja, vagy csupán pl esztétikai problémája van egy olyan rendszer kapcsán, amit úgysem lát senki.

Előzmény: nihill01 (16036)
nihill01 Creative Commons License 2019.09.13 0 0 16036

Ebben a cikkben inkább a gány szerelés a "lényeg", még ingyen is meredek, nemhogy pénzért.

Magáról a hőcserélőről nem sokat írtak, szerintem önmagában nem rossz ötlet, csak nem kell világmegváltásnak beállítani.

Cső a csőben elv, kilapítva.

Előzmény: sylvanus67 (16033)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.12 0 0 16035

"Több helyen is írja,h a keresztáramú a lehető legjobb hatásfokú hővisszanyerő berendezés,"

 

Azonos hőátadó felület esetén az ELLENáramúnak jobb a hatásfoka. De ha a keresztáramú felületét kb 35-40 százalékkal megnöveljük, akkor hatásfokban utoléri az ellenáramút.  Tehát pl egy 7 négyzetméteres ellenáramú kb azonos hatásfokú mint egy 10 négyzetméteres keresztáramú.

Egyesek azt hiszik (és egyes gyártók is azt éreztetik a szövegeikben), hogy minden ellenáramú négyzetméter felér 10 keresztáramú négyzetméterrel, ezért lelkesen hetekig barkácsolják szuperbonyolult ellenáramú hőcserélőjüket, ahelyett, hogy fél óra alatt összedobnának egy 35 százalékkal nagyobb felületű tökegyszerű keresztáramút :)

 

"és kisebb a légellenállása,"

 

Tévedés. A keresztáramúnak kisebb a légellenállása, mert a levegő mindkét irányban nyílegyenesen (gyakorlatilag örvény mentesen) tud áthaladni rajta.

 

"sokakat érintő témákról szólnak talán már nyilvánossá lehetne tenni"

 

Ha a cikk témája nem avul el (mindig időszerű), akkor a megírása után akár még tíz évvel is hozhat pénzbevételt, ezért soha nem áll érdekükben nyilvánossá (ingyenessé) tenni.

Előzmény: haliholaci (16032)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.12 0 0 16034

"BA stílusa nekem sem tetszik:("

 

Ha szakmailag nem lehet belekötni, akkor egy szakújságíró éntőlem lehet akármilyen stílusú, tisztelni fogom a tudását.

Ha viszont hülyeségeket ír szakmailag, akkor hiába nagyon kellemes a stílusa, írjon inkább verseket szakcikkek helyett.

Előzmény: sylvanus67 (16033)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.09.12 0 0 16033

Hát igen, BA stílusa nekem - mint VGF-előfizetőnek - sem tetszik:(

Előzmény: haliholaci (16032)
haliholaci Creative Commons License 2019.09.12 0 0 16032

Nekem úgy tűnik, mintha nem is Bokor András írta volna a cikket, hanem ő vizsgálta az ominózus esetet, és vki leírta. Több helyen is írja,h a keresztáramú a lehető legjobb hatásfokú hővisszanyerő berendezés, h azért fejlesztették ki a nagy gyártók a keresztáramút az ellenáramú helyett mert nagyobb a hatásfoka és kisebb a légellenállása,  fotót mellékel egy szélsebesség mérőről ami a szellőzőrács előtt van kb 1/5-ét lefedve, és nekem fura ez a nyári teszt is, teljesen mások ilyenkor minden. Befűtöttek a kandallóba, égett szag, nyilván nyár van, nem használták x hónapja, a műhelyembe levő konvektor pont ezt csinálja, leég róla a por. Sajna pdf-ból nem tudok direktbe idézni, csak képet tudnék menteni.  Az előfizetéssel nincs gondom, lévén ez egy szakmai újság, nyilván nem túl nagy példányan kel el. De azért a régebbi cikkek, főleg h csak a címeket elolvasva nagyon érdekes, sokakat érintő témákról szólnak talán már nyilvánossá lehetne tenni. De sajnos pont azt érzem amit Elek írt,h ez egy szenzáció hajszász cikk, a stílusa messze nem egy igaszságügyi szakértő tudását-elvárható precíszségét tükrözi! 

Előzmény: sylvanus67 (16029)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.11 0 0 16031

Persze lehet még számos egyéb átverés is egy hőcserélőnél (még komoly gyártók is trükköznek a mérésekkel meg a műszaki adatokkal), pl ezért keresem mindegyyiknél a hőátadó felület méretét (négyzetméter), de ezt a jellemzőt a gyártók 95 százaléka "elfelejti" megadni, nem véletlenül, hiszen rögtön kiderülne a sok kamu hatásfok százalék-adat. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (16030)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.11 0 0 16030

"Mi az átverés ezzel a hőcserélővel?"

 

"átverés" 1: olyan esetekben, ahol a honlap olvasóit rá kell venni az előfizetésre, ott az ingyenesen olvasható bevezető szövegben blikkfangos, bombasztikus szavakat, kifejezéseket szokás használni (megdöbbentő, hihetetlen, rettenetes, stb ;) Jelen esetben az a cél, hogy pénzt adj nekik (előfizetsz), és akkor megtudd, hogy mi az átverés.

 

"átverés" 2: egy szellőző hőcserélő a fűtésköltségen csak akkor képes 25 százalékot megspórolni, ha a ház energetikai jósága megközelíti a passzívházakét. Egy átlagos hőszigeteltségű családi ház összes fűtésköltségének viszont csupán 2-3 százalékát okozza a szellőzés, ennyiből nagyon nehéz 25-öt megtakarítani :) tehát egy átlagos házon még a világ legjobb (100 százalékos hatásfokú) hőcserélője is csak 2-3 százalékot tudhat segíteni.

Előzmény: nihill01 (16025)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.09.11 0 0 16029

már mint milyen hibával???

Előzmény: haliholaci (16028)
haliholaci Creative Commons License 2019.09.11 0 0 16028

Nagyon köszönöm, megkaptam, azért tele van ez is hibával!  így azt hiszem nagyon nehéz eldönteni kinek van igaza...

Előzmény: sylvanus67 (16027)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.09.11 0 1 16027

megvan nekem: átküldjem?

Előzmény: haliholaci (16026)
haliholaci Creative Commons License 2019.09.11 0 0 16026

Írtam a cikk írójának, ha reagál rá, és megoszthatom beírom ide is a válaszát! 

Előzmény: nihill01 (16025)
nihill01 Creative Commons License 2019.09.10 0 1 16025

Sajnos fizetős a cikk ahogy látom. Mi az átverés ezzel a hőcserélővel? Régebben láttam róla képeket, érdekes elgondolás, mi a gond vele?

Előzmény: koszimindent (16024)
koszimindent Creative Commons License 2019.09.10 0 0 16024
Előzmény: haliholaci (16023)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!