Természetesen nem bántó vagy sértő szándékkal adtam ezt a címet (anti-klerikális gondolatok pedig meg aztán végképp nem jártak a fejemben), de ha valaki annak találja azt is abszolút megértem.. (egy kiállításon azért nyílván nem ezzel a címmel szerepeltetném)
Bocs, csak más hasonló oldalak, kívülálló számára látható forgalmából következtettem erre. Lásd photographers.hu, topfoto.hu, stb. Kezdeti pár napos lendület után mind leültek. Fotozz.hu-ról már nincs infom, hónapok óta nem jártam arra, az aréna meg mára inkább szemetessé vált tömegigényeket kielégítő fotós oldal helyett.
Érdeklődéssel, egyben örömmel értesültem ennek a topiknak létezéséről.
joruba volnék ui. az oldal egyik tulajdonosa.
Egyet kell értesek azzal a kijelentéssel, hogy a hasonló internetes fórumokon kell a vérfrissítés. Ezt tudtuk mi is, ezért rengeteg olyan fotósnak is küldtünk meghívót, akik eddig internetes képfórumukon eddig nem publikálták képekiket. Hiába azonban a meghívó,nem regisztráltak.
Nem értek egyet ugyanakkor azzal a kijelentéssel, hogy az Aréna és a Fotózz lefedi a piacot. Ha piacgazdasági hasonlattal akarok élni, úgy fogalmaznék, hogy más "piaci" szegmensben "versenyzünk".
Az oldal egy szűkebb réteg, nem pedig tömegek igényeit elégíti ki. A tömegesség és a színvonal ugyanis fordított arányban áll egymással.
Hogy az oldal hosszú távon sikeres lesz-e, azt sem én sem más nem tudhatja. Bár azt azért meg kell jegyeznem, hogy az oldal előkészítése, a tagok kiválasztása és a menedzselési elvek kidolgozása hosszú időt vettek igénybe,de azt kell mondjam az eddigi tapasztalatok eddig bennünket igazolnak. Elég csak a tagok névsorát, az általuk feltöltött képeket és hozzászólásokat megnézni.
És érdemes olyan egzakt számokat is figyelembe venni, mint az átlagos hozzászólások és az oldalletöltések számának folyamtos emelkedése.
Én is remélem, hogy működni fog, bár engem nem engedtek regisztrálni. Tény, hogy jobb képek vannak többségben, mint az én képeim, de azért annyira nem hogy ne engedjenek be olyanokat, akik esetleg egy komolyabb haladó szintű oldalon akarnak fejlődni.
Igazából a fotóklubbokban azt szeretem hogy elmész beszélsz egy csomó emberrel, elborozgattok, sörözgettek, és bár fotós mindenki de annyi mindenről esik szó.
Kicsit rosszul tűrtem a b@szogatást, meg hogy nincs moderátori védelem és partizánharcba kezdtem. :-D Néhányan már ott tartottak, hogy a "bemutatós" képem miatt biróságra viszik a dolgot. Bocs, de ilyenek közé - pláne, hogy a "Vesszen Refresh" nick azóta is él és virul - valahogy nem kívánkozom. De részemről az arénás téma itt lezárva. (egyébként most itt vagyok: http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showgallery.php/cat/500/ppuser/10837)
Az egészből csak azt akartam kihozni, hogy én mint "kívülálló" honnan a bánatból dönthetném el, hogy mi szemét és mi nem amikor még a hivatásos fotósok és kritikusok sem képesek egyetértésre jutni sok esetben.
Látok egy képet. Nekem tetszik. Jön egy általam jó fotósnak tartott emberke és lehúzza, de nagyon.
És ugyanez fordítva. Találok egy véleményem szerint katasztrofálisan gyenge képet. Erre jön egy másik és megmagyarázza, hogy ez milyen szuperjó.
Ha arénás vagy, akkor pl. ecet nick ismerős. Volt egy képe évekkel ezelőtt amin egy kirakat volt egy előtte elsétáló párral. A kirakat jól látható, az emberek erősen bemozdultak. Azóta sem értem, hogy mi a bánatot találtak abban a képben sokan olyan egetverően jónak.
Szerintem azért vannak egy páran akik nincsenek fent, de a devianton leginkább a külföldiek képviselik az igényesebb fotográfiát. Persze sokat kell ásni meg sokáig kell jelen lenni amig átlátsz a szeméthegyek közt...
Szerinted a deviantart.com(? remélem, nem keverem valamelyik másik lappal) magyar felhasználói közül hányan _nincsenek_ jelen ezeken az ismertebb magyar lapokon?
Igaz, én fordítva néztem anno: jópár itthoni ismerőst fedeztem fel ott is. :-)
Szeva, magyarország egyrészt kicsi ország, másrészt a fotósok csak elég kis csoportja képviselteti magát a neten ezeken a fórumokon.
Ha pl felnézel a deviantart.com-ra látni fogod hogy rengeteg a magyar amatőrfotós, mindemellett meg kell említsem hogy pl a lengyelek vagy a szlovének sokkalta magasabb színvonalon űzik ezt. Szerintem ha más nem tőlük érdemes lenne tanulni, nem beszélve a nyugat európai fotósokról, vagy az amcsiktól.
Sajnos az van hogy itthon az amatőrök többsége úgy fényképez hogy az adott portál ízlésvilágához alkalmazkodik a stílusa, a sajátját meg vagy elnyomja vagy nincs is neki... Másrészt azért amatőrök között is sok a hulladékgyáros, és hát nem mindenkiben van meg a tehetség, persze attól csinálhat szép tudományos értékű madárfotókat, de többet nem is kell elvárni... Igazán értékes fotós kevés van. A magyar sajtóban is kevés igényes profi dolgozik, csak hasonlítsd össze a magyar sajtófotót a külföldiekkel pl. francia vagy akár az orosz sajtófotóval. Miért van az hogy magyarok közül senki nincs benne pl a magnumba? - akik voltak is azok nem magyarországon alkottak, illetve már meghaltak...
Nem szeretnék messzemenő következtetéseket levonni, de a lényeget remélem te is látod...
No ezért nem szeretem megkülönböztetni így az amatőr és hivatásos kategóriát, de... szóval néha muszáj. Ha másért nem hát azért, hogy így próbáljam kifejezésre juttatni elismerésem azok irányába akik a napi tennivalóik mellett is képesek olyan teljesítményre amire sok hivatásos nem.
Neveket szándékosan nem emlegetek. És egyáltalán nem flame-nek szántam.
No meg a hangsúly sem azon volt, hogy olvasok, sokkal inkább azon, hogy ezekben a lapokban láttam már néhány (számomra) elrettentő példát.
Roboto ezek a summázások elég rosszúl hatnak, ez a szöveg hogy én ismerek valakit aki sokkal jobb mint a hivatásosok...
Figy a hivatásos az aki pénzt kap azért amit csinál, az amatő bármennyire is pejoratívnak tűnik a kifejezés pedig az aki kedvtelésből csinálja, de nem ebből él, de ez nem árul el semmit a képek értékéről. Ugyanis nem mindenkinek van olyan önreklámja hogy eltudja adni a mesterségét, de kihangsúlyozom az hogy pénzt kap azért amit csinálsz még nem jelenti azt hogy annak ÉRTÉKE is van...
www.kenrockwell.com - itt találsz egy pár értekezést a témában (seven levels of photographers). Az hogy olvasol lapokat dícséretes, de ezt mindegyikünk megteszi...
Úgy érzem vannak sokkal érdekesebb témák is ezeknél a flameléseknél.