Keresés

Részletes keresés

joskabacsi Creative Commons License 2021.05.01 0 0 5192

Sima VS-8.

Előzmény: zsorsz (5191)
zsorsz Creative Commons License 2021.04.30 0 0 5191

VS-7XZ?

Előzmény: joskabacsi (5190)
joskabacsi Creative Commons License 2021.04.30 0 0 5190

A második szezont toltam le vele, ilyen jó ollóm még nem volt:

zsorsz Creative Commons License 2021.04.27 0 0 5189

Az is megteszi.

Előzmény: Didergő Király (5188)
Didergő Király Creative Commons License 2021.04.26 0 0 5188

sajnos annyira nem vagyok felszerelkezve, de kihúzok valahonnét egy karót, aztán megpróbálok azzal "előfúrni".

Előzmény: zsorsz (5187)
zsorsz Creative Commons License 2021.04.26 0 0 5187

"esélyes, hogy a bambuszt meg le sem tudom verni."...földet előfúrni,vascsövet leverni!

Előzmény: Didergő Király (5186)
Didergő Király Creative Commons License 2021.04.26 0 0 5186

köszi, igazából ja, annyira nem vészes még a stanley, csak gondoltam, hátha már most közbe kéne avatkozni, megelőzendő a nagyobb bajt. de oké, ha egyelőre nem muszáj. meglátjuk, hogy mit csinál a mutsu és a top taste. kár, hogy eddig nem azt, amit "kellett volna". kicsit olyan érzésem van, hogy már most elrontottam. a feketicsinél nem érzem magamat ludasnak, az eleve reménytelen esetnek indult, de kíváncsi vagyok a fejleményekre. még a top taste és a feketicsi karózását kéne megoldanom. szereztem bazi erős és hosszú bambusznádat, mert a bolti karókat mire fixen a földbe verem, marad belőlük 1,2 méter a föld fölött. mondjuk esélyes, hogy a bambuszt meg le sem tudom verni.

Előzmény: Hepci (5185)
Hepci Creative Commons License 2021.04.26 0 0 5185

Nekem tetszik, amit csináltál - fura is lenne, ha nem tetszene, amit javasoltam. :D

A Top Taste és a Mutsu esetében is hajtásválogatással kellene majd eldönteni, hogy mi maradjon vázágnak, és akkor minden más hajtást érdemes lesz lepucolni róluk.

Az utóbbinál még lehet remény, hogy kihajt a vezérvessző. Ha nem hajt ki, az szívás, de akkor remélhetőleg komolyabban megindulnak a rövid termőrészek hajtásai.

Az idősebb szilvánál jövőre megkezdheted az ágak visszakurtítását, ha ez a cél, bár én ennyire belül/közel levő vízhajtásokra valószínűleg nem vágnám vissza, mivel nincs az ágrendszer vészesen elöregedve/felkopaszodva.

Előzmény: Didergő Király (5180)
Didergő Király Creative Commons License 2021.04.22 0 0 5184

gondolom, hogy azért ajánlotta Hepci, hogy szedjem le a virágokat, mert úgy jobban fejlődik a fa. egyelőre nem utazom a gyümölcsre. amúgy fullon volt virággal, eléggé meglepődtem. az öregebb stanleyt egy nagy diófa nyomja, lehetséges, hogy amiatt is kopaszodik. bár én még nem is láttam olyan idősebb szilvafát, ami ne lett volna felkopaszodva.

Előzmény: nyebojsza (5183)
nyebojsza Creative Commons License 2021.04.22 0 0 5183

Nem értem, a virágokat miért szedted le a kis fáról.

Az öreg ágai meg valószínűleg azért kopaszodnak fel, mert egy nagy ház lehet a közelében.

Egyébként amit meghagytál az jó lehet fiatalításnak.

Didergő Király Creative Commons License 2021.04.22 0 0 5182

köszi! :)

Előzmény: Hepci (5181)
Hepci Creative Commons License 2021.04.21 0 0 5181

Bocs, rég jártam itt, de megnézem a képeket hamarosan.

Didergő Király Creative Commons License 2021.04.18 0 0 5180

Hepci, nemrég megejtettem a metszést az útmutatásaid alapján (lásd a hozzászólást, amire most válaszolok). Itt vannak a képek a Mutsu almáról (kicsit csalóka a kép, a legalsó, hajtásnak kinéző ág egy háttérben lévő málnavessző) és a Top taste szilváról. nem tudom, hogy ez így okés-e. (előzmények)

Akkor a Mutsun a lejjebb lévő tavalyi nyársakat rajta hagyjam? A központi tengelynek szánt, visszametszett ágon szerintem elfagytak a rügyek...

A Top taste-en is meghagytam az alsó ágakat egyelőre. A virágokat leszedtem, tele volt a fa, eléggé meglepődtem (2019 őszi ültetés)

A fenti sorozatban van kép az öregebb Stanley szilvámról is. Gondolkodtam, hogy a tavalyi erősebb metszés után jelentkező vízhajtások közül meghagyok párat, és megpróbálom fokozatosan lecserélni a vázágakat, mert eléggé kezd felkopaszodni a fa. Ez nagyon hülye ötlet? Végül csak egy hajtást hagytam meg a fotó kedvéért.

Előzmény: Hepci (5147)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.18 0 0 5179

ha késő, ha nem, én ma metszettem egy elmaradt meggyet.

Előzmény: meszi16 (5177)
Ali-bá Creative Commons License 2021.04.18 0 0 5178

Jobb később, mint soha.     Jelent némi veszteséget a növénynek az ideális időponthoz képest, de ilyenkor is lehet metszeni.

Előzmény: meszi16 (5177)
meszi16 Creative Commons License 2021.04.18 0 0 5177

Sziasztok!

Ilyenkor már elkéstem a metszéssel igaz?

Ali-bá Creative Commons License 2021.03.26 0 0 5176

Igen, hengeres daráló és valóban jobban szereti a záraz gallyat. Kévébe szoktam kötni és állítva szárítom.

Előzmény: jaro1979 (5175)
jaro1979 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 5175

Ez ugye a hengeres fajta daráló?És nem dolgozod be a mulcsot a talajba tápanyag céljàból? Szépen megoldottad így is legalább nem kell irtani a füvet.👍

Előzmény: Ali-bá (5174)
Ali-bá Creative Commons License 2021.03.26 0 1 5174

Ha van rá pénzed és környezettudatos ember vagy, akkor igen. Vétek elégetni, jó mulcsnak.

Ebből a galyból  ilyen darálék lett

Makita gépet vettem, nem bántam meg. (A szomszédok gallyait is feldolgozom. Karos ágvágóval készítem elő a darálásra.)

Előzmény: jaro1979 (5173)
jaro1979 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 5173

Nem pont metszés téma de azért rákérdezek érdemes beruházni ágdarálóba háztáji kertbe?Kb 15db.gyümölcsfa van és 120db.szőllőtőke.

A Stihl ghe 105-ös és a ghe 135L között gondolkodom.Az egyik forgókéses a másik pedig hengeres gép.Nem tudom melyik lenne jobb,a hengeres csak száraz fás részekre alkalmas a másik száraz és zöld hulladékot is felaprít.

Köszönöm a válaszokat!

páracső Creative Commons License 2021.03.25 0 0 5172

Nekem hétfőn jött meg, könnyen viszi a 2-3 cm vastag ágakat, a fűrész is jól teszi a dolgát. Nekem a 3,5m hossz is megfelelő, jól és könnyen használható. Masszív jól kivitelezett, pár napos használat alatt jól vizsgázott.

https://hecht.hu/kerti-gepek-eszkoezoek/kezi-szerszamok-eszkoezoek/JZN356--univerzalis-agvago-olo-es-furesz-200-356-cm-ig

Előzmény: bord30 (5171)
bord30 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 5171

Magassági ágvágóban van valakinek tapasztalata? Gardena vagy a Fiskars?

lipidus_essensis Creative Commons License 2021.03.23 0 0 5170

Köszönöm!

Én is úgy tudom, hogy nem kell metszeni a gömbfákat, csak elbizonytalanodtam... talán túl nagy a korona és nem bírja el..

De akkor hagyom így.

Ki tudom kötni épülethez, remélem segíteni fog!

Köszönöm a segítségeteket mégegyszer!

meszi67 Creative Commons License 2021.03.20 0 0 5169

Nem olyan vészes az az elhajlás és egyébként is lehet, hogy magától is pont be fog állni,hiszen éppen arról az oldalról tört le az az  ág amerre görbült. De ha midenképpen egyenesíteni akarod pányvázd ki ha van abban az irányban épület vagy kerítés amihez odahúzathatod. Ha nincs akkor kell csinálni egy oszlopból és egy kitámasztóból. Kicsit túl kell húzni a függőlegestől, a kérgéhez tegyél alátétet, mert különben a kötél belevág. Néhány hónap alatt beáll. 

Előzmény: lipidus_essensis (5166)
lukacs89 Creative Commons License 2021.03.20 0 0 5168

Nem vagyok egy nagy szaki, de azért megpróbálok segíteni.

Ki kellett volna karózni a fát, amikor ültettétek. Mi a díszfákat is ki szoktuk. Van egy ugyanilyen gömbszivarfánk, azzal is megtettük. Talán még nem késő, megpróbálhatod. De úgy, hogy azért valamelyest húzza a jó irányba a karó, még ha nem is túlzottan.

Metszés: szerintem a díszfákat minimálisan kell metszeni. Csak az elhalt, letört ágakat. Nem gondolnám, főleg egy gömbkoronájú díszfánál, hogy annyira kellene metszegetni. Mondjuk érdekes, hogy miért nem bírta el az ágát. Talán szelesebb idő volt, amikor letört?! Mennyire szélvédett, vagy sem az udvar?

Előzmény: lipidus_essensis (5166)
Didergő Király Creative Commons License 2021.03.19 0 0 5167

köszi szépen, így teszek majd!

Előzmény: Hepci (5163)
lipidus_essensis Creative Commons License 2021.03.18 0 0 5166

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Ugyan nem egészen metszés és nem is gyümölcsfa:

Van egy 3 éves gömb szivarfánk, ami ferdén nő (vagyis inkább elhajlott, az ablakhoz viszonyítva lehet látni az eltérést). 

A kérdésem az lenne, hogy hogyan "egyenesíthetem ki" függőleges helyzetbe?

A törzs átmérője 1 méteres magasságban kb 8cm, a korona átmérője kb 3 méter. Már amíg egyben volt, mert tavaly egy vihar után leszakadt kb a 25%-a.

Itt jönne a másik kérdés: meg kellene metszenem, hogy ne legyen túl nagy teher a fának ez a méretű korona? Bár én úgy tudom, hogy a gömbfákat nem kell metszeni...

Előre is köszönöm a segítségeketet! 

Hepci Creative Commons License 2021.03.18 0 0 5164

Vannak fajták, amik nem bírják a visszametszés nélküli alakítást. Ilyenkor kajszinál nyugodtan visszavághatsz a 2 vagy több éves részekre is - mindig vannak alvó rügyek, amik ki fognak hajtani.

Előzmény: Didergő Király (5162)
Hepci Creative Commons License 2021.03.18 0 0 5163

Ahogy írtam: 6-8 vegetatív rügy. Almánál értelemszerűen ez minden rügyet jelent, mivel hajtásrügyek és vegyes rügyek vannak, míg a szilvánál próbáld kitalálni, hogy melyik rügy milyen (a gömbölydedebbek a virágrügyek).

6-8 rügy azért kell, hogy optimális esetben (mind kihajt) tudjál kiválogatni közülük zölden kedvező helyzetű hajtásokat (sudár + 3-4 leendő vázág).

Előzmény: Didergő Király (5160)
Didergő Király Creative Commons License 2021.03.17 0 0 5162

én úgy okoskodtam, hogy ha nem nyúlok hozzá, akkor biztos felvesz egy természetes formát, az meg csak nem az, hogy az égig nő...hát egyelőre nem ez történt :)) annyira nem zavarna, csak ha lesz rajta bőven termés, akkor lehetnek bajok. tavaly elfagyott, nem húzta az ágakat semmi, előtte évben kitámasztottam, azóta nőtt még vagy 1 métert. az előző kajszim, sőt, a korábbi hozzászólásomban tárgyalt öregebb stanley szilvám is csak kitámasztva bírta el a termését. tavaly mondjuk a stanley is pihent, mert a kajszihoz hasonlóan elfagyott.

Előzmény: naivkezdo (5161)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!