Hetfon(2006.02.20) elkezdodtek a targyalasok. Fuggetlenseg, autonomia vagy egyesules Albaniaval. Mi a legvaloszinubb jovo Koszovo szamara?
Mit akarnak a felek, milyen erdekek menten fog a vegso dontes megszuletni ... Ujabb diktatum szuletik majd, vagy tanult valamit a nyugat a XX. szazad balfogasaibol?
F*szom az albánokba, Koszovó ősi szerb terület! Ha odaadják az albánoknak, akkor azt csinálják a szerbekkel, amit velünk Trianonban.
Ez mind nagyon jol hangzik, de momentan kb 20-szor annyi alban el Koszovoban, mint szerb. Ezt a kerdest hogyan kezelned?
Az "osi xxxxx fold" kifejezes pedig balkani viszonylatban eleg viccesen hangzik. Ahogy Nadezsda Mihailova, volt bolgar kulugyminiszter-asszony fogalmazott: "a Balkannal az a baj, hogy tul sok nagy nemzet el egy tul kicsi helyen."
F*szom az albánokba, Koszovó ősi szerb terület! Ha odaadják az albánoknak, akkor azt csinálják a szerbekkel, amit velünk Trianonban. Ergo: akkor semmit sem tanultak.
Koszovó Szerbia része, nem Jugoszlávia része. De ez direkt eéfelejtődött 1999 óta.
Ezt most nem ertem. Termeszetesen Jugoszlavia nevu allam nem letezik. 2003 ota az autokon is SCG a felsegjel, a nemzetkozi fociban is Szerbia-Montenegro jatszik. A statusztargyalosokon is Szerbia-Montenegro az egyik resztvevo.
Ugyanis évek óta arra hivatkozik az ENSZ, hogy Koszovó Jugoszlávai része (ami egyébként nem így van, de hivatkoznak rá).
Miert, hogy van?
Előbb-utóbb fel lesz számolva a jelenleg helyzet, hogy a Nyugat-Balkánon két darab valójában nem működő állam van - BH és Koszovó.
Azert a szituaciot nem lehet osszehasonlitani Boszniaban es Koszovoban.
Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy egész Koszovót elveszik a szerbektől, majd pedig kompenzálják őket BH szerb részével.
Ezen mar regen tul vagyunk :-) Ugyan Draskovics (a szerb kulugyminiszter) is ezt mondogatta egy idoben, de mar leszokott rola :-)
Minden instabilitasa ellenere BiH onallo, tobbe-kevesbe eletkepes allam.
Ezen kivul a Nyugat kiindulopontja mindig is az volt, hogy semmilyen hatarhoz nem szabad nyulni. Koszovo status quo-ja viszont valoban tarthatatlan. Peldaul tul sokba kerul...
(A képen a delutani terepmunka utan a pristinai bazisra visszatero ENSZ-es autok.)
Ha idén Montenegró elszakad, ez meggyorsítja a koszovói folyamatot is.
Mennyiben?
Valószínűleg felosztják Koszovót.
Ez elvileg remek otlet lenne, de ha megnezel egy etnikai terkepet, akkor azt latod, hogy a szerbek nem egy tombben elnek, hanem szetszorva. Nem lehet olyan cakkos vonalat huzni, ami akar csak kozelitoleg is szetvalasztana a ket nepcsoportot.
Felmerult az is, hogy a tartomany eszaki resze maradjon Szerbia, a deli meg legyen alban, esetleg egy kis lakossagcserevel megtamogatva. Ez viszont elfogadhatatlan az albanok szamara, mert a tartomany ertekes nyersanyagai mind eszakon vannak. Marpedig a felszini fejtessel banyaszhato lignit meg 200 evre elegendo, es egy erre epulo beruhazassal Koszovo a terseg energiakozpontja lehet (minden szomszedos orszag mar most is aramhiannyal kuzd). Es akkor nem is beszeltunk a ritkafemekrol, mint pl. a nikkel.
Koszovó és Albánia pedig előbb-utóbb egyesül, lgefeljebb nem a mai Albánia, hanem a mai Koszovó irányítása alatt.
Ennek azert tobb akadalyat latom. Egyreszt ilyet az utobbi ot evben epeszu alban vagy koszovoi politikus nem mondott ki -- erre kinosan ugyelnek. Masreszt kulturalisan derekas szakadek van a ket nemzet kozott. Harmadreszt a gazdasagi eletet olyan klanok iranyitjak mindket orszagban, akik kozott nincs nagy atjaras. Negyedszer a kepben benne van Macedonia is 30% koruli (vagy mar magasabb) alban kisebbsegevel, es Macedonia teruleti integritasaba vegkepp nem akar senki sem belenyulni.
Erdekes viszont, hogy Koszovoban a tiranai Insig biztosito mar mukodik. Ezenkivul Koszovo tele van Raiffeisen bankfiokokkal es ATM-ekkel, de eddig meg senki nem tudta megmondani, hogy ezek a belgradi vagy a tiranai Raiffeisen ala tartoznak-e.
Fuggetlenseg, autonomia vagy egyesules Albaniaval. Mi a legvaloszinubb jovo Koszovo szamara?
Az Albaniaval egyesules nem is kerul szoba. Erre kinosan ugyelnek Tiranaban is. Nyilvan "meg lett nekik mondva". A koszovoi albanok egyebkent meglehetosen lenezik az albaniai albanokat. Valo igaz, sok tekintetben Koszovo kinezetre egesz europai, mig Albania elmaradottabbnak tunik. A tarsadalom is mas. Az elmult otven evben igen kulonbozo hatasok ertek oket.
A koszovoi albanok leginkabb a teljes fuggetlenseget szeretnek. Barmire megeskusznek, hogy a nagyfoku elszigeteltsegben, tobbnyire enklavekban elo szerbek kisebbsegi jogait ugy, de ugy betartjak majd... Ezt mondjuk mar most elkezdhetnék gyakorolni.
A szerbek szerint nincs szukseg statusztargyalasra, hiszen Koszovo statusza rendezett: a szerb-montenegroi federacio tagallama. Persze ok is erzik, hogy valami nincs rendben. "Hajlandoak" maximalis autonomiat adni a teruletnek -- persze ez mar keves az albanoknak, akiket a nemzetkozi kozosseg, talan tul koran, elkenyeztetett: az UNMIK altal bevezetett uj, koszovoi rendszam, a zaszlok, a TMK (egyfajta fuggetlen hadsereg, sokban az UCK utoda) legalis letezese mind batoritjak az albanokat, hogy meglesz az ahitott fuggetlenseg.
Ott lesz a nagy problema, ha az albanok vegul megis elerik celjukat: eddig a politikusaiknak egyszeru volt a dolguk, minden nyilatkozatukba haromszor beleszottek a fuggetlenseg szot, es meg is volt a kotelezo hazi feladat.
Ekozben a gazdasag szo szerint a nullan van, remeny sincs komoly befektetokre, de ha lenne is toke, a tulajdonviszonyok rendezetlenek. Egyebkent szerintem a statusztargyalasnak eppen ez lehet a legerdekesebb resze: a koszovoi vagyon elosztasa, illetve valamilyen karpotlas a szerbek es esetleg a tobbi ex-jugoszlav tagallam fele. Ez ugyanis tenyleg nyitott kerdes. (Belgrad pl. a mai napig fizeti a korabbi koszovoi beruhazasokra felvett jugoszlav hitelek torleszteset -- azert az nem ugy van, hogy akkor ott hirtelen minden koszovoi tulajdonba megy at es kesz).
Fokozza a helyzetet, hogy igen sulyos infrastrukturalis problemak vannak: a terseg kozlekedesi folyosoi elkerulik Koszovot, arambol a lakossag szamara sincs eleg. Telen pl. Pristina belvarosaban is minden nap tobboras aramszunetek voltak.
A nemzetkozi kozosseg pedig unja a banat, kicsit sokba kerul nekik a koszovoi misszio, szivesen otthagynak a Balkant -- csak eppen nem lehet.
Hosszu tavon persze Koszovo EU-tagsaga fogja majd a problemakat megoldani, de ez annyira messze van, hogy nincs is :-)
Jogos a kerdes vegul is, mert azt senki sem mondta, hogy itt dulore kell vinni, ha torik ha szakad ... de hatha ... meddig akarjak meg huzni? Amig Szerbia EU tag lesz 5-10 ev mulva?
Felo az albanok nem eszik meg "az EU mindent megold" meset ...