Jurij Vasziljevics Jakovlev 1928. április 25. – 2013. november 30.

Moszkvában született. Miután 1948-ban elvégezte az esti iskolát, a Scsukin Színházi Iskolába lépett be. BV Shchukinba, ahol E. Fedorovtól, M. Uljanovtól, E. Szimonovtól tanult.
A Scsukin Iskola elvégzése után 1952-ben a Vahtangov Színház színésze lett, amelynek színpadán számos kiemelkedő szerepet játszott. Az egyik első munkák Yakovleva a színházban volt egy szerepet a játék „bánat a félelem - a boldogság nem látható”, amit játszott mesterien. Hamarosan Moszkva kezdett beszélni a fiatal színészről.
A következő években a színész sokat és sikeresen játszott a színpadon, létrehozva egy terjedelmes és többdimenziós karaktert. Között a különösen élénk - a szerepeit a darabok „Egy darab név nélkül”, „Hölgyek és huszárok”, „Minden bölcs ember elég egyszerű”, „Princess Turandot”, „Three Ages of Casanova”, „Glass of Water”, „Guiltless Guilty”, „Mocking my happiness”, „Anna Karenina”, „The Seagull” és sok más. Összesen több mint hetven szerepet játszott a színház színpadán.
Yakovlev - egy színész, akit fényes teatralitással és ugyanakkor lírai intonációval ruházott fel, amely minden szerepén átfut. Különösen fontos volt számára Csehov témája, amely különleges helyet foglalt el a színész sorsában. Csehovot játszott a színpadon és a filmvásznon, felolvasta a rádióban a történeteit, részt vett az „Utazás Csehovhoz” című többrészes dokumentumfilmben.
A moziban Yakovlev 1955-ben debütált, a „A színpad állványzatán” című filmben, majd az „Egy szokatlan nyár” című filmben játszott, és azonnal keresetté vált. De a hírnév és a nemzeti szeretet 1958-ban érkezett meg hozzá, amikor ragyogóan játszotta Myshkin herceg szerepét „Az idióta” filmváltozatában. Nem kevésbé sikeresen játszott Jakovlev az E. Rjazanov által rendezett filmekben: „Az ember a semmiből” (1961), „A huszárballada” (1962), „Vigyázz az autóval” (1966), „Az öreg rablók” (1971), „A sors iróniája, avagy könnyű gőzzel!”. (1975, 2007-ben pedig ennek a filmnek a folytatásában is szerepelt).
Jurij Vasziljevics természetes bája, abszolút szabadságérzéke és rendkívüli reinkarnációs tehetsége sokszínű karakterek galériájában mutatkozott meg, amelyek közül sokan a filmművészet klasszikusai lettek. A legemlékezetesebbek közül a nézők számára - szerepei a filmekben: „Anna Karenina”, „Földi szerelem”, „Végzet”, „Karnevál”, „Ivan Vasziljevics megváltoztatja a szakmát”, „Kin-dza-dza”, „A magányos ember csapdája”, »Lefty«, „Monsoro grófnő” és sok más.
A Yakovlev számláján több mint hetven szerep a filmben és a televízióban. Ezenkívül részt vett rajzfilmek, gramofonlemezek és tévéfilmek hangosításában.
Jakovlev az intuíció és a belső impulzus színésze volt, a nagy személyes báj és a belső kultúra művésze. A Szovjetunió népművésze, a Lenin-rend, a Munka Vörös Zászlórendje, a „Hazáért a hazáért” II. és III. fokozatú Jurij Vasziljevics a K. K. Jakovlevről elnevezett díj birtokosa. К. Sztanyiszlavszkij, a Szovjetunió és Oroszország Állami Díja, a Kristály Turandot-díj, az Üzleti Körök Kumir-díja, megkapta az Ezüst Maszk jelet és a Dovcsenko Aranyérmet. A.P. Dovzhenko és más díjak. „Sorsom albuma” című könyve (1997).
Jakovlev háromszor volt házas, három gyermeke van. Harmadik feleségével - Irina Sergeeva - több mint negyven évig élt együtt. Szeretett orosz klasszikusokat olvasni, különösen A. Csehovot, kedvelte a klasszikus zenét, nagyon szerette és jól ismerte a régi Moszkvát, szeretett a természetben pihenni, és szívesen gyűjtött gombát.
Jurij Vasziljevics Jakovlev hosszú és súlyos betegség után, 85 éves korában, 2013. november 30-án hunyt el egy moszkvai kórházban.
Translated with DeepL.com (free version)
Halló, itt Iván cár! https://videa.hu/videok/film-animacio/hallo-itt-ivan-car-egyben-film-magyarul-790q3CDBS717NYyW
Kin-Dza-Dza! https://www.youtube.com/watch?v=zCqDfntlDak
Huszárkisasszony (1962) magyar nyelvű https://videa.hu/videok/film-animacio/huszarkisasszony-1962-magyar-nyelvu-film-animacio-ZqYkNYab3ckeKseM
Anna Karenina.1967.Hun.mkv https://videa.hu/videok/film-animacio/anna-karenina.1967.hun.mkv-film-animacio-lqRgufgpZ2BlTzg0
Старики-разбойники (4К, комедия, реж. Эльдар Рязанов, 1971 г.) https://www.youtube.com/watch?v=Sl692kOCc6Q
Eldar Alekszandrovics Rjazanov - A sors fintora (avagy fürdő után) (Ирония судьбы, или С лёгким паром!) 1976 hardhunsub MImi https://m.ok.ru/video/2807980821101 (magyar felirat)