Szia! Látom a szakik nem válaszolnak, akkor elmondom az én tapasztalatomat. Nekem 55-300 as van D5200 on. Nem rossz üveg, ha nem túl távoli témát fotózol. Úgy értem portréra jo (300 mm még sok is), de vadakhoz már nem. Közeli tárgyfotóra is használtam a munkám során, ebben a tartományban vágni lehetett vele olyan éles volt, DE: 200 mm felett nekem nagyon lágy volt a kép. Cserkelésre nagyon kevés! Éppen eladó félben van, helyette pedig Tamron 70-300 VC -t veszek. Ez végig nagyon éles. A Tamiról idáig csak jót hallottam mindenkitől, rengeteg tesztet olvastam és videó elemzést néztem. Ez sem egy drága obi, de az árához képest nagyon profi a tudása. Biztos lesznek akik azt mondják hogy Nikon 70-200/f4, meg Tamron 70-200/f2,8 és nekik is igazuk van de kérdés ki mennyit tud rá áldozni és mire van igénye. Szóval ha a kettő között vacilálsz, akkor Tami!!! Remélem tudtam még időben segíteni... És talán elindítok egy vélemény folyamot segítségedre! :) Peace! :)
A 18-105-öst ne áldozd fel, az 55-200 nem helyettesíti, állatokhoz az is túl rövid. Inkább gyűjtögessél, vagy vegyél részletre akcióban, mindig lehet olyanokat találni.
Talán a Tamron 70-300-as makrója lehet a jelölt (esetleg a Sigma hasonlója), ennek van motoros változata is. Nekem volt ilyen, használtan 30e körül kapni, és a korlátai között egészen jó. Mondjuk állatokat úgyis csak lesből lehet igazán eredményesen fotózni, de ez már más kérdés. Sajnos a fókuszmotor hiánya behatárolja a választékot, de láttam már díjnyertes képeket is ilyen objektívekkel.
A napokban a Nikon d50 vázamon Sigma 70-200 2.8 objektivvel egy sikeresen készített kép után, ugyanarra a tárgyra exponálva enyhén elsötétül az "élőkép", és ezáltal a fokuszálás is meghiusul. Készülék kikapcsolása után, vagy más tárgyra többszöri próba expo után mintha misem történt volna...
Remélem nem írtam le túl bonyolultan és valaki tud segíteni mi lehet a hiba!