Lehet vitázni:
"A Medgyessy kormány elso 100 napjának programja
1. Egyszeri juttatásként visszaadjuk a nyugdíjasoknak azt a fejenkénti 19.000,- Ft-ot, amit a Fidesz kormány elvett tolük.
2. Szeptember 1-jével a pedagógusok fizetését megemeljük 50 %-kal.
3. Az egészségügyben dolgozók és más közalkalmazottak bérét október 1-jével 50 %-kal megnöveljük.
4. Október 1-jétol adómentessé tesszük a minimálbért.
5. Módosítjuk a Munka Törvénykönyvét, ezen belül visszaállítjuk a heti két pihenonapot, amelybol az egyiknek vasárnapra kell esnie.
6. Augusztus 1-jével a termoföldrol szóló törvény módosításával helyreállítjuk a földtulajdonosok jogait és társadalmi ellenorzés alá vonjuk a nemzeti földalap muködését.
7. A szolo- és bortermelok érdekében, még a szüret elott módosítjuk a jövedéki törvényt.
8. A magyar mezogazdasági termelok érdekében haladéktalanul tárgyalásokat kezdünk az EU-val a csatlakozás pénzügyi feltételeinek javítása érdekében.
9. Azonnali hatállyal megszüntetjük az Országimázs Központot, és a megtakarított pénzt átcsoportosítjuk az ingyenes gyermekétkeztetés céljaira.
10. 2002. augusztusától, az iskolakezdést megelozoen minden évben kéthavi családi pótlékot fizetünk.
11. Szeptember 1-jétol 30 %-kal emeljük meg a foiskola és egyetemi ösztöndíjakat.
12. Július 1-jétol eltöröljük a TV elofizetési díjakat
13. Kezdeményezzük az Orbán-Nastase paktum újratárgyalását.
+1. Helyreállítjuk a demokratikus közéletet:
azonnal párbeszédet kezdeményezünk a civil szervezetekkel, a szakszervezetekkel és a munkaadókkal;
helyreállítjuk a parlament hetenkénti ülésezését;
helyreállítjuk a közszolgálati TV és rádió függetlenségét, a tájékoztatás pártatlanságát;
beindítjuk az üvegzseb programot, mellyel átláthatóvá és ellenorizhetové tesszük az állam gazdálkodását.
Budapest, 2002. március 28.
Medgyessy Péter
Ezt vállaljuk, ezt tesszük!
1. A családi pótlékot azonnal 20%-kal emeljük
Az MSZP meg fogja orizni a gyermekek után ma járó adókedvezményt, sot adó-visszatérítés formájában azt azok számára is teljes mértékben elérhetové teszi, akik ma csak töredékét tudják igénybe venni. Ez a támogatás egy tisztességes családpolitika egyik fontos eszköze. De nem az egyetlen. Az elmúlt négy évben minden költségvetési vitában követeltük a családi pótlék emelését, a GYES, a szociális ellátások összegének növelését. Azt akarjuk, hogy az állam gondoskodása valamennyi gyermek felneveléséhez nyújtson támogatást, szülessen az gazdag vagy szegény családban.
2. A GYES-t 2003-ban és 2006-ban havi 5 ezer forinttal emeljük
Az MSZP mindig egyetértett azzal, hogy a gazdasági válság elmúltával ismét mindenkinek, alanyi jogon járjon a családi pótlék, a GYES. Nem értett egyet viszont azzal, hogy miközben a legmagasabb jövedelmu 5 % ismét jogosulttá vált e juttatások igénybevételére, a családi pótlék reálértéke négy év alatt 30 %-kal csökkent, a GYES reálértéke pedig alig évi 1 %-kal emelkedett. Mondjuk ki világosan: az Orbán kormány a megélhetési gondokkal küzdo, nehéz anyagi helyzetben lévo családok gyermekeinek támogatását az elmúlt négy évben csökkentette. Ma a szülok a gyerekek 40 %-ának a polgári kormány családtámogatásából kevesebb kenyeret, tejet tud venni, mint négy évvel korábban.
3. Évi 5 ezer szociális bérlakást és 40 ezer új lakást építünk
Az MSZP mindig helyeselte a lakásépítéshez, vásárláshoz nyújtott kamattámogatást. Azért is, mert ha sokkal nehezebb idoszakban is és más formában, de a lakásépítok kamattámogatását az elozo kormány is fontos feladatának tekintette. A lakástámogatás mára kialakult formáit a Medgyessy kormány nem csupán megorzi, hanem a használt lakás vásárláshoz is teljesen azonos feltételekkel fogja biztosítani.
4. A diákhitelt továbbfejlesztjük, az ösztöndíjakat emeljük. Tandíj nem lesz!
Az MSZP soha nem támadta az Orbán kormányt a tandíj eltörléséért, a diákhitel intézményének bevezetéséért. Támadta viszont azért, hogy a diákhitelt eloször irreálisan magas, 14 % feletti kamattal kívánták bevezetni, s csupán a hatalmas felháborodás hatására döntöttek arról, hogy állami támogatással mérséklik ennek nagyságát. Az MSZP nem kívánja visszaállítani a tandíjat! Ami a valóság, hogy az Orbán kormány ideje alatt a költségtérítéses szakok aránya a korábbi 10 %-ról 45 %-ra emelkedett, s ott ma a tandíj évi 2-300 ezer forintot tesz ki.
5. A minimálbért adómentessé tesszük
Az MSZP mindig támogatta a minimálbér emelését. Tiltakozott viszont az ellen, hogy ennek legnagyobb haszonélvezoje a államkassza legyen, hogy a legeroteljesebben a minimálbér adóterhelése emelkedjen. A munkáltatók bérköltségének emelkedésébol ugyanis több jutott a költségvetésbe, mint a dolgozók pénztárcájába. Ezért is tekintjük az új kormány elso 100 napja legsürgosebb feladatának a minimálbért jelenleg terhelo 6 ezer forint személyi jövedelemadó megszüntetését.
6. A nyugdíjasoknak azonnal egyszeri 19 ezer forintot adunk + 13. havi nyugdíjat
Az MSZP az elmúlt négy évben következetesen küzdött a nyugdíjasok megrövidítése ellen. Tiltakozunk az ellen, hogy 1999-ben 52 milliárdot vett ki a kormány a nyugdíjasok pénztárcájából, tiltakozunk az ellen 2000-ben és 2001-ben, hogy hamis inflációs prognózisokkal hónapokon keresztül a nyugdíjasok hitelezzenek az államnak és csak utólag kapják meg a nekik járó összeget. A nemzeti közép kormánya elso intézkedéseinek egyike az Orbán kormány tartozásának rendezése lesz. A nyugdíjasonként mintegy 19 ezer forint kifizetése mellett pedig megkezdi a 13. havi nyugdíj bevezetésének elokészítését. A Medgyessy kormány nem fogja növelni a családok, így különösen nem a nyugdíjas háztartási energiaköltségeit!
7. 50%-kal emeljük az egészségügyi dolgozók bérét
Orbán kormánynak választ kell adni arra, hogy tavaly év végén, amikor 300 milliárd forint plusz költségvetési bevételt osztogatott el saját kénye-kedve szerint, vajon miért mondott nemet az MSZP által az egészségügy legégetobb gondjainak megoldására benyújtott 150 milliárd forintos konszolidációs javaslatra.
8. 50 milliárd forintot biztosítunk a gyógyszerek támogatásához
A szocialista képviselok azért küzdöttek a parlamentben, hogy a kormány intézkedései hatására ne növekedjen elképeszto mértékben a beteg embereket terhelo gyógyszerkiadás. Ma ugyanis jóval kisebb a társadalombiztosítási hozzájárulás aránya a gyógyszerekhez, mint volt négy évvel ezelott, s a beteg emberek kiadása pedig kétszer olyan gyorsan emelkedett, mint az elozo ciklusban. A szocialista kormány vállalja, hogy megállítja a gyógyszerárak emelkedését, és a lakosságot terhelo kiadások növekedését az infláció alá szorítja. A szocialista kormányra vár az a feladat is, hogy biztosítsa azt az 50 milliárd forintot a gyógyszerek támogatásához, amelyet a FIDESZ kormány az idei költségvetésbe „elfelejtett" megteremteni.
9. Helyre állítjuk a jogállamiságot, megteremtjük a békés kormányzást
Az MSZP mindig, minden, a jogállami normáknak megfelelo javaslatot támogatott a bunözés, a terrorizmus visszaszorítása érdekében. Nem támogatta ezzel szemben az alkotmányos normákat sérto, az ártatlan emberek szabadságát korlátozó elképzeléseket, így olyan szabályokat sem, amelyek lehetové teszik, hogy ma 18 éves gyerek lehessen immár 20 hónapja vizsgálati fogságba pusztán a kábítószerrel való visszaélés gyanújával.
Környezet- és természetvédelmi kötelezettség vállalásaim
A Medgyessy-kormány vállalja, hogy elsobbséget biztosít az olyan politikának, amely nem veszélyezteti a lakosság egészségét és természetes környezetét, a természeti értékeket. Törekszik arra, hogy a társadalmi-gazdasági igényeket úgy elégítse ki, hogy a megújuló eroforrásokat lassabb ütemben használja fel, mint az újratermelodésükhöz szükséges ido, és biztosítja a nem megújuló eroforrások helyettesítését.
A Nemzeti Közép Kormánya 2002 és 2006 között elorelép az ökoszociális piacgazdaság, a fenntartható fejlodés megteremtése felé. Az eddiginél jóval nagyobb mértékben támogatja mindazokat a nem anyag- és energiaigényes tevékenységeket, amelyek elosegítik a természeti eroforrások megorzését és a nagyobb szennyezodések elkerülését, valamint a társadalom fejlodését és az egyes emberek jól-létét is: az oktatást, a muvelodést, a muvészeteket, az egészségügyet, a tudományos kutatást és az emberek boldogulását segíto társadalmi érintkezések különbözo formáit.
Kormányom politikája elosegíti, hogy a magyar gazdaság alkalmazkodjon a világban végbemeno azon folyamathoz, amely az alkotó emberi munkát helyezi elotérbe a magas nyersanyag- és energiatartalmú termeléssel szemben. Ösztönzi Magyarországon olyan tudás alapú társadalom létrejöttét, amely a nemzetgazdaság és a környezetvédelem érdekeit egyaránt szolgálja.
1. Csak olyan új törvény, kormány- és miniszteri rendelet, valamint kormányhatározat kerül elfogadásra, amely nem csökkenti a környezet-, természet- és egészségvédelem, továbbá az oktatási, kulturális, egészségügyi és szociális ellátás jogszabályokkal biztosított szintjét, kivéve, ha ez más alapjog vagy alkotmányos érték érvényesítéséhez elkerülhetetlen. A védelmi, illetve ellátási szint csökkentésének mértéke az elérni kívánt célhoz képest ekkor sem lehet aránytalan. Mindez a költségvetési és adótörvényekre is vonatkozik.
2. Nyitott jogalkotást valósítunk meg. A tervezett új törvények, kormány- és miniszteri rendeletek felsorolását, továbbá az elozetes koncepciókat a leheto legkorábbi idopontban hozzáférhetové tesszük. Az országgyulésnek és a kormánynak az állami költségvetésre és az adótörvényekre vonatkozó vagy azokat lényegesen befolyásoló döntéseinek minden esetben részletes társadalmi, gazdasági és környezeti hatásvizsgálat, rövid, közép- és hosszú távra érvényes összehasonlító, továbbá költség-haszon elemzés képezi az alapját. A döntéseket széles köru társadalmi vita elozi meg. A gyakorlatban is megvalósulnak a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésrol, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történo részvételérol és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezmény eloírásai.
3. Áttekintjük, szükség szerint módosítjuk azokat a meglévo szabályokat, amelyek a környezetvédelmi ügyek elbírálásának szakszeruségét, hatékonyságát, s megfelelo idoben történo elbírálását eredményezik.
4. A területfejlesztési és településrendezési tervek és programok megalkotása, továbbá végrehajtása a környezet- és természetvédelmi szempontok figyelembevételével, a társadalmi és gazdasági partnerek bevonásával történik.
5. 2003. június 30-ig elkészítjük az adófizetok pénzébol a környezetszennyezo tevékenységek támogatásának mértékét tartalmazó kimutatást, amelyet a csökkentés megvalósítása érdekében társadalmi vitára bocsátunk.
6. Az Európai Unió Fenntartható Fejlodés Stratégiájának figyelembevételével 2004. december 31-ig a Medgyessy-kormány elkészíti Magyarország Fenntartható Fejlodés Stratégiáját.
7. A Környezetvédelmi Minisztérium önállóságát garantálva tisztázzuk a tárcaközi feladat- és hatásköri átfedéseket.
8. A meglévo nemzeti vagyon megorzése és felújítása elsobbsége mellett támogatjuk a fejlesztések elsodleges rozsdaövezetben történo végrehajtását, az önkormányzatokat és a gazdálkodókat a szabályozórendszer átalakításával erre ösztönözzük is.
9. Kezdeményezzük az OTÉK módosítását a környezeti szempontok figyelembevétele érdekében.
10. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az új állami beruházások ne rontsák a természeti és épített környezet állapotát.
11. Kormányom fokozott figyelmet fordít a zöld területek megóvására, a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, továbbá kijelentem, hogy újabb vízlépcso építését nem támogatjuk.
12. Mindezek megvalósításában jelentosen támaszkodunk az Országos Környezetvédelmi Tanács véleményére, iránymutató állásfoglalására, kezdeményezéseire.
Budapest, 2002. március 21.
Medgyessy Péter
miniszterelnök-jelölt
Társadalmi kötelezettségvállalásaim
A civil szervezetek a pártoktól függetlenül muködnek, de van véleményük arról, hogy milyen politika szolgálja a jövo Magyarországát. Hiszem, hogy készek a közös gondolkodásra minden olyan politikai erovel, amely osztozik céljaikban és kötelezettséget vállal azok megvalósítására. Tudom, hogy a civil szervezetek nem kívánnak pártszövetségek tagjai lenni, de készek közremuködni a jövo Magyarországa érdekében születo nemzeti programok kialakításában és megvalósításában.
Vallom, hogy a civil szervezetek muködését olyan kormánypolitika szolgálja, amelyik nélkülözhetetlennek tartja és intézményesíti a kormányzati és helyi hatalom feletti civil ellenorzést, az állami-önkormányzati, a piaci és civil szervezetek közötti munkamegosztást és együttmuködést. Tiszteletben tartja a szervezetek függetlenségét, bovíti forrásaikat, támogatásukat nem rendeli alá politikai szempontoknak.
Én, Medgyessy Péter kész vagyok arra, hogy az általam vezetett kormány politikájában ezeket az elveket érvényesítsem.
Én, Medgyessy Péter leendo kormányom nevében az alábbiakat vállalom:
• A civil szervezetek muködési feltételeit hosszú távon meghatározó kérdésekben (a szervezetek létét, muködését meghatározó jogszabályok, nonprofit törvény, költségvetési támogatások elosztási és felhasználási rendje, ingatlanok megszerzése és használata, stb.) alapveto normának tekintem, hogy a szervezetek képviseloivel közösen kialakított megoldásokat fogadjunk el, illetve terjesszünk az Országgyulés elé.
• Valamennyi kormánydöntés és országgyulési eloterjesztés elott kikérem az érintett szervezetek véleményét, érvényesítjük a nyílt jogalkotás módszerét, ennek érdekében javaslatot teszünk a jogalkotásról szóló törvény módosítására.
• Helyreállítom a társadalmi párbeszéd és az érdekegyeztetés rendszerét. Megteremtjük a jogszabályi feltételeket a munkavállalói és munkaadói szervezetek mellett a civil szervezetek és a kormányzati szervezetek közötti folyamatos és szabályozott párbeszédhez. A civil szervezetekkel együttmuködve kidolgozzuk és az Országgyulés elé terjesztjük az érdekképviseletrol és érdekegyeztetésrol szóló törvényt.
• A kormányom elso 100 napja alatt kialakítjuk - a szervezetek képviseloivel közösen - a kormányzati ciklus egészére vonatkozóan, a civil szervezetek és a kormányzati szervek közötti együttmuködés tartalmát és módszereit. Errol - egyetértés esetén - kész vagyok szerzodést is aláírni a civil szervezetek képviseloivel.
• Kezdeményezzük az önkormányzati törvény módosítását a civil szervezetek és a helyi önkormányzatok gyümölcsözobb együttmuködése érdekében.
• Eloterjesztjük az esélyegyenloségrol szóló törvényt.
• A gyerekek és fiatalok helyzetének javításáról és a szervezeteikkel való kormányzati és önkormányzati együttmuködésrol szóló törvényt az ifjúsági és gyermekszervezetekkel egyetértésben terjesztjük az Országgyulés elé.
• A kormányom elso 100 napja alatt eloterjesztjük az Országgyulésnek a Munka Törvénykönyve olyan módosítását, amely megfelel a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek álláspontjának.
• A nyugdíjemelés törvényes mértékét a nyugdíjasok szervezeteivel való megállapodás alapján határozzuk meg.
• A jóléti rendszerváltást, a szociális fordulatot szolgáló intézkedések tervérol konzultációt kezdeményezek a különbözo társadalmi csoportokat képviselo szervezetekkel.
• Intézkedünk a civil szervezeteknek az európai uniós csatlakozási folyamatba való bevonásáról, biztosítjuk a hazai civil szervezetek képviseloinek jelenlétét az Európai Unió megfelelo fórumain és szervezeteiben. Költségvetési támogatási keretet nyitunk meg a csatlakozással összefüggo civil kezdeményezések, akciók, események, illetve csatlakozásra felkészíto programok támogatására.
• Nagyobb támogatást biztosítunk az állami költségvetésbol a civil szervezeteknek, mint a politikai pártoknak. Megszüntetjük a politikai alkuknak kiszolgáltatott jelenlegi parlamenti támogatási rendszert. Megnöveljük a civil szervezetek támogatási keretét. A pályáztatás és elosztás lebonyolításába biztosítjuk a szervezetek által felhatalmazott képviselok közremuködését. A szervezetek véleményét figyelembe véve átlátható állami pályáztatási mechanizmust alakítunk ki, egyszerusítjük a megszerzett támogatás felhasználási szabályait. A költségvetési támogatások elosztásában biztosítjuk a legteljesebb nyilvánosságot.
• A civil szervezetekkel közösen kialakítjuk az egyes oktatási, kulturális, szociális egészségügyi, stb. közszolgáltatások szakmai követelményrendszerét, melyre alapozva biztosítjuk e szolgáltatások szektorsemleges normatív finanszírozását. Kezdeményezzük olyan jogszabályok megalkotását, amelyek elosegítik az állami, önkormányzati feladatok civil szervezetekhez történo kihelyezését, illetve e szervezetekkel közös megvalósítását.
• Az adóreform keretében egyszerubb szabályok kialakítására törekszünk a civil szervezetekre vonatkozóan, megvizsgálja az adókedvezmények bovítésének lehetoségeit. Egyszerusítjük a civil szervezetek gazdálkodásával kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségeket.
• Kormányom javaslatot tesz - az érintett szervezetekkel egyetértésben - a civil szervezetek létrejöttét, muködését alapvetoen meghatározó törvények egyszerusítésére, alkalmazhatóbbá tételére.
• Törvénymódosításokat kezdeményezünk az önkéntes munka elismerése és elismertetése érdekében. Továbbképzési alapot hozunk létre az akkreditált felso-, illetve középfokú nonprofit szakképzésben résztvevok pályázati úton történo támogatására.
• Amennyiben létrejön a hazai civil szervezetek széles körben elfogadott, legitim képviselete, haladéktalanul kezdeményezem annak köztestületi elismerését és normatív állami támogatását. Biztosítjuk, hogy e képviselet felhatalmazást kapjon
- a civil szervezeteket érinto jogszabályok elozetes véleményezésére,
- a civil szervezetek költségvetési támogatásairól szóló döntések befolyásolására,
- a civil szervezeteket érinto közhiteles nyilvántartás vezetésére,
- a civil szervezetek muködését segíto szolgáltatások nyújtására,
- a szektor muködését feltáró adatok gyujtésére, kutatások szervezésére és támogatására,
- a szakmai képzések felügyeletére, minoségbiztosítására,
- a civil és az állami szervek, illetve a civil szervezetek egymás közötti konfliktusainak kezelésére,
- a civil szervezetek induló muködési, illetve átmeneti támogatására.
Budapest, 2002. január 22.
Medgyessy Péter
miniszterelnök-jelölt"