Keresés

Részletes keresés

Afrikaans8 Creative Commons License 2023.05.01 0 0 2324
Zöldkomchyk Creative Commons License 2022.04.17 0 0 2323

Most meg az jár a fejemben, hogy vajon lehet arra számítani, hogy az európai únió és az usa nyíltan szembefordul egymással? Ha nem is katonailag de akárhogy? Azért kérdezem itt mert nem tudom van e történelmi precedens ilyesmire? A kelet és a nyugat római birodalmakkal fordult elő ilyesmi? 

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.09.29 0 0 2322

Ja, igen, ezért hoztam itt szóba ezt itt sok hozzászólással lejjebb.

Az előzménye ami nagyon hasonló, a "jobban élünk mint 10 éve" korszak és a szent sír kifoszás a korszellemnek ugyan úgy megfelelő kezdet mint most a wuhani laboratóriumban nyitva felejtett ablak, vagy szándékosság. A változatos tünetek miatt azonosíthatatlanság is hasonlít. Azt nem tudom, hogy nem e akkor is voltak szkeptikusok akik a császárról gyanították, hogy nem akarja mondani, hogy nem jó a rendszer, meg nincsen sok választás azért nincs mert stb.... De aztán csak megtapasztalta mindenki magán vagy a közelében létezését. Majd 10 év grasszálás után a védekezés miatt fokozatosan elhalt és amikor észrevették ezt akkor látszólag hirtelen szűnt meg. Gyanúsan közeli időpontban a császár halálához, mint ha már csak ő tartotta volna fenn mert valamiért szüksége volt az emberek félelmére.

Előzmény: vörösvári (2321)
vörösvári Creative Commons License 2020.09.28 0 0 2321

Mint a koronavírus ? :)

Előzmény: zöldkomcsi: (2320)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.09.28 0 0 2320

Vajon nem ilyesmi lehetett az antoninusi járvány is? Mert, hogy olyan hirtelen ért véget és mint ha összefüggésben lett volna a császár személyével? Eleinte gondolom nem hitték el, aztán nagyon is végül azért tűnt el látszólag hirtelen mert valójában már jó ideje nem volt semmi. Nem tudom, csak hangosan gondolkodok.

dzsaffar3 Creative Commons License 2020.09.22 0 1 2319

Érdekeseket írtok.

 

Grüll Tibortól van könyvem

 

 

Kedvelem és sok gazdasági könyvem van.

 

sáfár

 

 

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.09.21 0 0 2318

Valószínűleg nem volt olyan, csak erről szólt a propaganda.

Előzmény: Törölt nick (2316)
vörösvári Creative Commons License 2020.06.15 0 0 2317

Hát, érdekes elmélet :)

Előzmény: Theorista (2314)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.15 0 0 2316

ez nem értve, tudnál erre valami nevet adni, ki lehetett ez a terrorista az I-III. századokból?

Előzmény: zöldkomcsi: (2313)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.15 0 0 2315

és talán az is benn, van hogy őseink is rendelkeztek középlatin nyelvvel, a Pannonian Romance? 

Előzmény: Theorista (2314)
Theorista Creative Commons License 2020.06.15 0 0 2314

 

A fenti ábra mutatja, hogy a Haspelmath-féle gyűjtés szerint az európai sprachbund (avagy SAE) magját a német és a francia nyelv alkotja, melyek mind a 9 számításba vett jelenséget mutatják. A belső maghoz tartoznak még a további újlatin nyelvek (kiv. román) és az albán, valamint a holland 8-8 jellegzetességgel. A következő csoportba az angol, a román és a görög tartoznak. 6-ot mutat a cseh és az északi germán nyelvek. Az 5 jellegzetesség fölmutatása esetén még a nyelvszövetséghez tartozónak tekintik a nyelveket. Ide tartoznak a szláv nyelvek, a lett és a litván, valamint a kakukktojás: a magyar. Mint látható, ezek szerint az európai sprachbundnak nem tagja a máltai, a baszk, a velszi és a breton. De az észt és a finn sem.

 

 

Érdekességképpen elárulom, hogy a klasszikus latin sem. :)  

Előzmény: Theorista (2311)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2313

Az ó-kori kersztény üldözözésnél volt ilyesmi, hogy közéjük keveredve jönnek a terroristák.

Előzmény: Törölt nick (2307)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2312

Még csak a wikipedia-szócikket olvastam el. :-)

Előzmény: Theorista (2311)
Theorista Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2311

"Csak azt nem értem, hogy miért ebbe a topikba tetted be. :-)"

 

 

Végignézted te a videót? :D

 

 

Minket itt a történelem fórumon a dolgok története érdekel. Az európai sprachbund eredete pedig vélhetően a Római birodalom bukása és a népvándorlás forgatagába vész.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (2308)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2310

Egy példa.

 

Az olasz és magyar nyelvi logikája azonos.

 

De a német és olasz üti egymást. A kettőt eccerre tanulni lehetetlen közeli dolog.

Előzmény: Törölt nick (2309)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2309

A germán és az újlatin blokk nyelveinek szoros, néha meglepően szoros szerkezeti rokonsága eddig is közismert volt a nyelvészek között.

Hasonlóan a balto-szláv csoporton belüli szerkezeti hasonlóság is, de ez a két nagy blokk - mondjuk úgy, hogy a germano-latin és a balto-szláv - egymással is sok hasonlóságot mutat szerkezetileg, amelyek egy része ősi IE örökség, más része pedig a hasonló nyelvfejlődés (paralell, illetve konvergens nyelvfejlődés) eredménye.

 

A görögről és albánról ismerethiány miatt nem merek nyilatkozni, de a magyar - ahogy Te is mondod - tényleg inkább csak periferikusan tartozik be ebbe a Sprachbundba, bár a párhuzamos történelmi fejlődés tényleg sok hasonlóságot idézett elő, elsősorban különben a némettel és bizonyos szláv nyelvekkel, mindenekelőtt a szlovákkal és a szerbhorváttal.

Előzmény: Theorista (2306)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.12 0 0 2308

Hű, ez nagyon érdekesnek tűnik, Theo.

Át kell olvasnom tételesen.:-)

 

Egyébként már korábban is olvastam egy kisebb kiterjedésű, ún. "dunai" Sprachbundról, amelybe a német, a nyugati szláv csoport, a szerbhorvát, a szlovén és a magyar tartoznak bele.

 

Meg talán részben az oláh is, de erre most nem emlékszem biztosan.

 

Csak azt nem értem, hogy miért ebbe a topikba tetted be. :-)

Előzmény: Theorista (2306)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.11 0 0 2307

Vannak, de az IRA nem ide tartozik.

Előzmény: zöldkomcsi: (2303)
Theorista Creative Commons License 2020.06.11 0 1 2306

Egy érdekes elmélet az európai sprachbund teória. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Average_European

 

És egy rövid video erről egy Paul nevű kanadai nyelvész vloggertől:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iwCfFrskwpk

 

 

A magyar nyelv is része, még ha periférikusan is, az európai sprachbundnak.

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.05.01 0 0 2305

Érdekes nyelvezet, nem is értek minden rövidítést benne. (-:

De nem is erre gondoltam, hanem a keresztény üldözésre Rómában, úgy rémlik annak volt ideológiai alapja, hogy bár rendes békés emberek, de közéjük keveredve a bajkeverők, a "terroristák".

Előzmény: vörösvári (2304)
vörösvári Creative Commons License 2020.05.01 0 0 2304

Észak-Afrikában volt egy keresztény egyház, a donatisták, köztük voltak terrorisztikus csoportok is.

 

http://lexikon.katolikus.hu/D/donatist%C3%A1k.html

Előzmény: zöldkomcsi: (2303)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.05.01 0 0 2303

.... a keresztények közt vannak elvegyülve a terroristák? Mint ha olvastam volna valami ilyesmit valahol?

Előzmény: zöldkomcsi: (2302)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.05.01 0 0 2302

Barbárokkal ilyesztgetés az nem volt trendy akkortrájt ott is véletlenül?

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.04.29 0 0 2301

... a minden tudás egyetemen volt egy előadás ilyesmiről, hogy amikor a periféria meghódítja a központot, ilyesmi volt a címe.

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.04.29 0 0 2300

....nem inkább az államot a kereszténységbe? (-:

Előzmény: vörösvári (2298)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.04.29 0 0 2299

Nem sok ismeretem van a korai kereszténységről, talán a Sienkiewicz regény a Quo va dis? (-: de van abban valami elit ellenes, fogyasztói társadalom ellenesség is, olyan zöld. Tényleg mint ha valami általános szabály működne amit nem ismerünk.

Előzmény: vörösvári (2298)
vörösvári Creative Commons License 2020.04.29 0 0 2298

Szerintem is provincia lett volna a Kárpát-medence ha nincs a járvány és nem viszi el Marcus Aureliust. A kereszténység tényleg egy felforgató mozgalom volt, de a 4.században sikerült integrálni őket az államba.

Előzmény: zöldkomcsi: (2297)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.04.29 0 0 2297

Valószínűleg igen, szerintem igen, ha nem jön a járvány mint provincia betagolódott volna a birodalomba.

Vagy más korlátja is van a növekedésnek? Mert most itt már mindenki várt egy gazdasági megtorpanást, vírus nélkül is. Jó lenne tudni, hogy akkor a rómában nem volt ilyen? A korabeli zsidókat keresztényeket nem érdemes párhuzamosítani a mai zöld greta thunbergekkel?

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.04.24 0 0 2296

(-: A prekoncepciómba az illene, hogy biológia fegyver bevetésével verték vissza a sokkal erősebb római birodalmat. De ha jól érzem azért olyan formán provincia az csak nem lett belőle mint Egyiptom vagy Judea. A hipotetikus kérdés, hogy a járvány nélkül se lett volna belőle az? 

Nem tu'om, de tényleg van valami tervezett biológia fegyver jellege ennek a dolognak. (-:

 

Szerintem az könnygáz volt amit idéztem a bibliából, elég pontosan leírva, tehát foglalkoztak ilyesmivel valahol, valamikor, valakik

Előzmény: vörösvári (2295)
vörösvári Creative Commons License 2020.04.24 0 0 2295

Caracalla idején még volt egy sikeres hadjárat ellenük, azután fellázadtak a perzsák Ardasir király vezetésével  és elfoglalták a birodalmat, létrejött az újperzsa birodalom, amivel az arab hódításig harcolt Róma majd Bizánc.

Előzmény: zöldkomcsi: (2294)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!