Keresés

Részletes keresés

Hpasp Creative Commons License 2021.06.01 0 0 103

118 oldalon keresztül, minden amit az AMD/AMP-ről nem is gondoltál...

AMD-65 Automata Módosított Deszantfegyver / AMP Automata Módosított Puskagránátlövő

A magyar fegyvergyártás száz évre visszavezethető múltjában kevés olyan egyedi és egyben megosztó fegyvert alkottak meg, mint az 1960-as években megszületett AMD-65 és AMP típusokat. Az alkotást itt szó szerint értendő, hiszen minden fegyver egyedi, idomul valamely formában az adott korhoz, tervezője személyéhez ráadásul kialakítására és funkcionalitására hatással van számos más egyedi tényező is.

hotib Creative Commons License 2021.05.31 0 0 102

kérnék egy engedélyt duti............

Előzmény: Hpasp (100)
csáki1959 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 101

Nagytarcsa 1982 felderítő szakasz valaki esetleg tud róluk valamit?Szabó törmi szakasza

Hpasp Creative Commons License 2021.01.09 0 0 100

 

A "Magyar Néphadsereg páncéltörő fegyverei az 1980-as években, kitekintéssel a dél-nyugati hadszintérre" címmel készült írás, az 1980-as években a Magyar Néphadsereg rendelkezésére álló páncéltörő és páncélos technikáját mutatja be, mind képesség, mennyiség, mind hadrendi eloszlás szerint, mintegy negyven oldalon, 71 korabeli dokumentum, illetve mai szakkönyv felhasználásával. Részletesen bemutatásra kerülnek az MN rendelkezésre álló lőszer, illetve rakéták típusai és jellemzői. Ismertetésre kerülnek a Dél-Nyugati hadműveleti irányban állomásozó (nyugati) harckocsik típusok is.

Letölthető innen.

Hpasp Creative Commons License 2020.10.20 0 0 99

Végre megjelent az általam régóta várt tudományos igényességű alapmű az MN harendjének változásairól:
Rubin-feladat - A Magyar Néphadsereg szárazföldi csapatainak hadrendi változásai 1987-ben

 

hummer61 Creative Commons License 2020.08.27 0 0 98

..én 81 aug. - 83. feb.  voltam ... Avia-val én vittem a kaját-piát a laktanyába ...

Előzmény: lagul (94)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.07 0 0 96

Mit lehet tudni a Kecskeméten tárolt MiG 29-es gépek eladásáról? Vagy az Oroszok nem járulnak hozzá? Esetleg tartanak tőle, hogy az Ukránok kezébe kerülhetnek? Bár a szabad ég alatti tárolás nem tesz jót a gépeknek.

 

Az eladás meg lett hirdetve, de a többiről nincs hír? Hány lehet működő képes? Nem hinném, hogy mindnek lejárt a repidejük...Kár veszni hagyni, mikor sokan feljavítják az elektronikát...annyira vacakok, hogy nekünk se jó?

Laja79 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 95

Sziasztok!

Nincs véletlenül valakinek fotója egy Zis-151 bm-13(katyusa)-ról és egy GAZ-69 2P-26-ról, amin a rendszám is látszik?

Vagy információja arról hogy 1950-52-ben milyen rendszámokat viselhettek ezek a gépek.

Köszönöm.

lagul Creative Commons License 2018.10.01 0 0 94

MN 1678  Repülőanyag ellátó Központ Isaszeg ( ma is ugyanez a szerepe más néven )
1980 - 1982 
Itt szolgáltam a többi fiúval együtt, jó volt, érdekes volt . Emlékszik-e még erre valaki ? 

Dózer Elek Creative Commons License 2017.05.28 0 0 93

89 február,90 augusztus.

y század,26-os épűlet.Talán/5?

ZIL-131-es sofőr,R-1412-es reléállomás.

 

Előzmény: Naccsabi (87)
géeles Creative Commons License 2016.11.07 0 0 92

90 februártól voltam...

 

Jó volt.

 

 

Előzmény: orkodo13 (51)
Hpasp Creative Commons License 2016.04.16 0 0 91

Mindenki akit érdekel a VSz működése (politikai manőverezések, megállapodás az atomfegyverek hazánkban állomásozásáról, az egykor nagyon titkos HM-es fekete bőrönd), hadi tervei (részletesen leírva, (egykor nagyon titkos) térképekkel, nuki csapások-lőszerek (vegyi fegyverek bevetésének) tervezésével, Balatoni Front felépítése, NM fegyverzete...) annak ez kötelező olvasmány.
http://www.hmzrinyi.hu/termek/Magyarorszag_az_atomhaboru_arnyekaban

legjellemzőbb (aranyosabb) idézet: A VSz megalakulása után 32 évvel, csak 1987-ben az EFE frontszintű parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton foglalkoztak először védelmi hadművelet előkészítésének és megvívásának problémáival...

safranek50 Creative Commons License 2015.08.24 0 0 90

Szombathely volt az a Zeg. A 3715 oda diszlokált.

Előzmény: colonel8 (89)
colonel8 Creative Commons License 2015.04.24 0 0 89

Igaza volt az idős kollegának. 75-ben ment át a 15. gl. ezred (benne egy hk.z.) Aszódról Zegre.

Előzmény: M.I. (61)
bordás ica Creative Commons License 2014.01.03 0 0 88

1970 június tól 1972 júniusig szolgáltam Tatán, Felderítő Zászlóalj,   Rádió Felderítő Századnál. Keresem a bajtársaimat. Molnár h. volt a pk. Ijjés fh. a sz. pk. Bodri a z.alj pk.

Naccsabi Creative Commons License 2013.07.11 0 0 87

Szia!

Mikor és hol voltál?

 Én :

Nagy Sanyi 1986-89 /2

Előzmény: misqra (22)
Naccsabi Creative Commons License 2013.07.11 0 0 86

Sziasztok!

Van köztetek régi Nagy Sanyis  /2 (1986-89)

Vagy Bercsényis  A/D (a régi 3100)?????

HA-VARIA Creative Commons License 2012.02.16 0 0 85

Aki kint jár a FeHoVán vasárnapig, az nézzen be hozzánk az A pavilon 209-es standra. Militarytábor és kölyökkkommandó. Megnézheti a 0 kilométeres Csepel motorral szerelt PSZH-nkat. Sokan nézegetik mostanában. Volt egy szerelő aki elmesélte, hogy 68-ban januártól márciusig az összes magyar laktanyában bemutatták és 15 ezer kilométert mentek vele 3 hónap alatt. Aki kijön kaphat tölem egy 2012-es Malév naptárat.

zsitvica Creative Commons License 2011.04.26 0 0 84

Isten őrizz.

 

Jó ha ők azon agyalnak, hogy ki lő milyen puskával, hányszor havonta éjszaka és milyen éjjellátó masina van hozzá.

 

Már elévült, de ha tudnák, hogy hány sorosnak írtuk meg az alapkiképzését két írnokkal úgy, hogy az illetők még laktanyát se láttak, nemhogy egyenruhát.

 

Attól függően ők is végigszolgálták a 18 hónapot, és nem mondanám, hogy biztosan könnyebb volt nekik.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (83)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.04.26 0 0 83

Hát írd le nekik. Már éppen ideje egy kicsit letörni rambóék lelkesedését. :)

Előzmény: zsitvica (82)
zsitvica Creative Commons License 2011.04.26 0 0 82

nemtom mikor voltak a Kinizsiben pincérek.

én 1983-84-ben voltam a MN7980-nál.

 

----------------------

 

Pedig amikor Te ott szolgáltál, akkor is ott voltak.

Egy teljes század.

Kb. 80 fő.

Csak Ti nem sokat tudtatok róluk.

 

Ők (pincérek)  veletek együtt vonultak be és elméletileg veletek együtt csinálták végig az alapkiképzést.

Gyakorlatilag nem.

Az Ő alapkiképzésüket csak lekönyveltük.

 

A bevonulásuk után kb. egy héttel vagy még korábban, megkapták fix beosztásaikat különböző intézményekben, egy iciri %-uk (kb. 10 fő) ugynevezett személyi pincér lett .

 

Nekik azonnal "körbeírtuk" a kiskönyvüket és a leszerelésig már nem is láttuk őket, illetve csak akkkor ha vmi balhét csináltak.

 

Amikor Te ott szolgáltál, akkor a Gyengélkedő mellett volt egy körlet ( 8 ágy) mely papíron a pincér század körlete volt.

arra szolgált, hogy ha volt olyan pincér aki pélldául egy fogadás miatt éjjel 1-2 körül végzett, és már nem tudott hazamenni, akkor legyen hol aludnia.

Havonta egyszer-kétszer fordult elő, hogy 1-1 ilyen pincér megjelent ott.

Soxor az ÜTI se akarta beengedni mert bár semmi titkos nem volt a létükben a kapusok, ütik, egyebek soxor elfelejtkeztek arról, hogy ők egy létező század (mégha nem is látjuk őket) és az Ő laktanyájuk is a Kinizsi.

Katonául = Hotel Kinizsi

 

--------------

 

a Magyar Honvédség megsemmisült topicban a magukat echte katonának képzelők, akik éjjel nappal lövöldöznének, amolyan ungarische rambók dobnának egy hátast ha tudnának a pincér század kiképzéséiről"..........................:-)))

"

Előzmény: jpmaster (31)
hufenbach Creative Commons License 2011.01.19 0 0 81

Érdekelne hogy készül e Hpasp hidegháborús programja, vagy véglegesen a fiókba lett sűlyesztve?

uselessjunk Creative Commons License 2010.12.27 0 0 80

Köszi szépen az infót!

Előzmény: PARAMEDIC. (78)
PARAMEDIC. Creative Commons License 2010.12.11 0 0 79

Ezúton keresem volt katonatársaim!

1988.02.28-án vonultam be Bicskére (kiképző század)

1988.03.28-án áthelyeztek Százhalombattára

1989.05. (?) újra Bicske egészen a 1989.08. leszerelésig

Előzmény: PARAMEDIC. (78)
PARAMEDIC. Creative Commons License 2010.12.11 0 0 78

Szia!

 

Én Százhalombattán (is) voltam sorkatona abban az időben (1988.03-1989.05). Egy építő-műszaki alakulat volt, a Bp. Csalogány utcai dandárparancsnoksághoz tartozott. Úgy emlékszem, hogy 1990. augusztusában szüntették meg. Az alakulat  hídépítő profilú volt, valamint a finomító szárazföldi védelme lett volna a feladata. A gyakorlatban kijártunk a finomítóba építkezésen "dolgozni" (azaz nem is kellett kijárni, mert a laktanya a finomító területén belül volt). Akkoriban a 26 sz. ÁÉV épített több létesítményt egyidőben. Az alakulat száma MN1205 volt (ha nem keverem a bicskei MN1737-el...) Valamelyik a kettő közül, de majdnem biztos, hogy az MN 1205 a helyes.

Előzmény: uselessjunk (23)
pancer1 Creative Commons License 2010.07.10 0 0 77
Üdv! nem tudom volt-e már szó róla, de a topic témájába vág "Mindent megszabtak" - Germuska Pál történész Magyarország 1945 utáni hadiiparáról .
ököl Creative Commons License 2010.07.06 0 0 76
Sziasztok! Zalaegerszegen van aki 75-77ben, volt a petőfi laktanyában?
Előzmény: Tiger205A (75)
Tiger205A Creative Commons License 2010.04.13 0 0 75
Háááát....

inkább azért, mert Ausztiiában a BW és Olasz csapatokkal kerülhettünk szembe leginkább, a két említett ország felé (az esetleges) második ütembe kellett volna eljutnunk (szerintem addigra szar sem maradt volna belőlünk).

"A tervek szerint háború kitörésekor a front légierõ egységeivel és tüzér magasabbegységekkel megerõsített 5. hadsereg – kétlépcsõs hadmûveleti felépítésben az osztrák–magyar határ teljes szélességében, a Duna-völgyi és észak-olasz hadmûveleti irányokba támadó hadmûveletet kezd azzal a céllal , hogy az olasz és nyugatnémet csapatok beérkezése elõtt leküzdje az osztrák erõk védelmét, majd a NATO magasabbegységeket fokozatosan, beérkezésük sorrendjében találkozó ütközetekben szétverje és a hadmûveletek tizenkettedik, tizennegyedik napjára teljesítse a hadsereg elsõ hadmûveletének feladatát (mely egyben a front közelebbi feladata). Kijutva az Észak- Olaszországba vezetõ hágók körzetébe, ott a seregtest hídfõt alkot, hogy felkészüljön a hadsereg második hadmûveletére, amely végrehajtásának eredményeként eléri a Lombard Velencei síkságot, ezzel teljesíti a front távolabbi feladatát.

Ebben a helyzetben a front jobbszárny csapatai a Duna mindkét partján Linz– München irányba tervezték kifejleszteni a támadásukat. "


TGR
Előzmény: Zicherman Istvan (72)
tuzer Creative Commons License 2009.05.10 0 0 74

Ha valakit érdekel a szárazföldiek ütőereje:

 

22:00, Hétfő (május 11.), DUNA Televízió

Fedőszáma: MN-1480

 

Véleményeket akár itt,

akár itt: Port.hu

akár itt: Mn-1480indexfórum

akár itt: MN1480honlap

 

szívesen olvasunk.

Hpasp Creative Commons License 2009.04.14 0 0 73
OFF: mail ment.
Előzmény: Zicherman Istvan (72)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!