Keresés

Részletes keresés

Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2020.07.08 0 0 2638

". Állandómágnesekből építhető ilyen összeállítás, ami állandóan fékez, melegedés nélkül. (Nem az örvényáramú fék)"

Milyen elrendezessel?:-o

Előzmény: mRici (2305)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2020.07.08 0 0 2637

Hatha olvasod 11 ev elteltevel.

Tudomasom szerint egy aszinkron motor faziscseres forgasirany valtoztatasakor a jobbra forgo forgoresz a balra forgo magneses mezoben fekezohatast general, es a forgoresz kinetikai energiaja es a maneses mezo energiaja is hőve alakul.

Futeni futoszallal es folyadekkal olcsobb, mint dragan gyartott es tekercselt villanymotorral.

Inkabb termeljen aramot a fekezese/generatoruzeme.

Előzmény: Gézoo (2349)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.18 0 0 2636

ezek szerint az univerzum sem keletkezett, csak felszabadult?

Előzmény: jogértelmező (2634)
jogértelmező Creative Commons License 2018.08.18 0 0 2634

Kedvelt linkeden írják az energiáról, hogy keletkezik, holott az nem keletkezik, hanem felszabadul.

Előzmény: Filcsi (2633)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.16 0 0 2632

"... Mint mondják - az általános relativitáselméletben eleve nincs potenciális energia, se mozgási energia - de még a lendület (mozgásmennyiség) se értelmezett!"

 

Vagy ez csupán blöff részükről?

 

(egy másik Index Tudomány topikban nemrég idéztem Dávid Gyula professzor urat, ki feketelyukról szóló cikkében szóval nem említi, hogy ne volna lendületmegmaradás ...)

 

Éberségre intek!

Előzmény: Bétaverzson (2630)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.16 0 0 2631

Azt azért hozzáteszem, hogy amennyiben a szóban forgó hőmennyiség valaki szerint nem pont annyi, amennyit a newtoni mechanika jósol (prognosztizál), úgy a kritizáló/szőrszálhasogató illetőnek szerintem kutyakötelessége megadni az általa vélt hiba nagyságát!

Előzmény: Bétaverzson (2630)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.15 0 0 2630

Amit írtál, az egy dolog, ám az általános relativitás értői szerint, ha toronyból leejtünk valamit - mondjuk a Holdon - akkor a becsapódásakor felszabaduló hőmennyiség kiszámítása newtoni fizikával csak közelítő értékű lehet.

Mint mondják - az általános relativitáselméletben eleve nincs potenciális energia, se mozgási energia - de még a lendület (mozgásmennyiség) se értelmezett!

Előzmény: Bign (2629)
Bign Creative Commons License 2016.03.15 0 0 2629

Az energia egy relatív mennyiség.

Mivel a hétköznapi életben a dolgok energiája hasonló nagyságrendbe esik, ezért az energia mennyisége állandónak tűnik.

Valójában nem az.

Ha valami lefékeződik 0,001c-vel, nem ugyan annyi energiát ad le 0,9c-nél, mint 0,001c-nél, bár a sebesség változása hasonló.

Előzmény: Bétaverzson (2628)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.15 0 0 2628

"A kozmoforum.hu-n olvastam - reformer fizika értőknek köszönhetően , hogy a mai fizikában az energia épp úgy nem megmaradó mennyiség, miként a lendület."

 

Callie írta, kb. 10 éve :

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=50111860&t=9133648

 

* ... az általános relativitáselmélet szerint időfüggő téridejű rendszerekben az energia nem megmaradó mennyiség. Köv: az Univerzum energiája nem megmaradó *

 

E kijelentés mintha csupán az Univerzum egészére vonatkozna - mármint egy táguló , beláthatatlan rendszerre.

 

Kérdés azonban, hogy ugyanez érvényes-e olyan rendszerekre vonatkozóan is, amelyek tere nem tágul - így pl. a Naprendszerre?

 

 

Előzmény: Bétaverzson (2581)
Balázs Péntek Creative Commons License 2016.03.14 0 0 2627

Neked lila, nekem betű.

 

 

 

Előzmény: Bétaverzson (2585)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2585

Sajnos nem volt módom bölcsészettudományt tanulni, így e mondatod számomra jócskán túl van a lilán is:

"A téridő háttér színpadán megjelenő minden entitás az energia egy fajtája,"

Előzmény: Balázs Péntek (2584)
Balázs Péntek Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2584

Az energia egy betű.

 

Most szokás szerint provokálsz, ugye?

 

De ha már mondani kell valamit:

 

A téridő háttér színpadán megjelenő minden entitás az energia egy fajtája, melyek többnyire egymásba átszámíthatók. Kivétel talán a gravitációs energia, melynek még nem ismerjük más energiába való átalakulását.

 

 

Előzmény: Bétaverzson (2583)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2583

Az energia egy betű.

Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2582

Az energia persze továbbra is az az izé, amit a modern fizikusok E betűvel jelölnek.

(Ám mint mondják (ma már) ez nem valamiféle megmaradó mennyiség, hanem gyökeresen másféle.)

Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2581

A kozmoforum.hu-n olvastam - reformer fizika értőknek köszönhetően , hogy a mai fizikában az energia épp úgy nem megmaradó mennyiség, miként a lendület.

Bétaverzson Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2580

Születésem után nem sokkal nagymamám tudatta velem, hogy energia az, amivel akár még melegíteni is lehet.

(Csak jóval később találkoztam olyan személyekkel, kik szerint ez badarság - lévén az energia sajnálatos newtoni mechanikai csökevény.)

NevemTeve Creative Commons License 2016.03.13 0 0 2579

Esetleg mostanra elkészült valami, ami energiát termel a semmiből? 

Zsora Creative Commons License 2012.08.02 0 0 2578

"Tehát akkor az itt a kérdés,hogy az a "semmi"... MINDIG volt?"

 

Úgy gondolom hogy valamiféle anyag öröktől fogva létezik/létezett. Ennek az anyagnak a különböző tulajdonságai/állapotai különböző dimenziókat alkotnak. Ezek a dimenziók valamilyen módon/szinten/mértékben egymásra hatással vannak. Az ősrobbanás az az esemény lehetett, amikor a mi dimenziónkban is információtartalma lett ennek az anyagnak. (Az okát persze ne kérdezze senki!)

Az ősrobbanás/összeroskadás ezen anyag dimenzióinak ciklikus egymásban történő átalakulásaként (oszcillációjaként) fogható fel.

Röviden ennyi az én sajátos elképzelésem...

Zsora Creative Commons License 2012.08.01 0 0 2565

"de: mi köze ennek a topiktémához? ;-))"

 

Semmi. :-)

Előzmény: Törölt nick (2563)
Zsora Creative Commons License 2012.08.01 0 0 2564

Na igen. Erről az oldalról még nem is közelítettük meg. :-)

Előzmény: Törölt nick (2562)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.01 0 0 2563

egy csomó élőlény életciklusának bizonyos periódusaira igaz az, hogy akkor nincs saját anyagcseréjük, önmagukban szaporodni képtelenek, kifelé nem mutatnak biológiai aktivitást - így ekkor ezeket vajon nem tekinthetjük élőlénynek? és amikor újra mutatják ezeket a dolgokat (vagy ezek egy részét), akkor ez 'feltámadásként' értékelendő?  :-)

 

(nem csak vírusok ilyenek egyébként, hanem egy csomó sejten belüli obligát parazita is: ezek olyan magasabbrendű élőlények, amelyek megfelelő terepet találtak maguknak arra, hogy elspórolhassák a független anyagcserével, önálló szaporodással stb. járó nyűgöket...)

 

de: mi köze ennek a topiktémához? ;-))

Előzmény: Zsora (2561)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.01 0 0 2562

különösen, ha tekintetbe vesszük, hogy maga az írás is max. csak feleennyi éves, és kezdetben - sokáig - inkább csak számjegyekre (kereskedelem) és közigazgatási tételek nyilvántartására szolgált ;-)

Előzmény: Zsora (2560)
Zsora Creative Commons License 2012.07.31 0 0 2541

"Apúúú! Mi az a biorobot? És akkor biztos van lába, de akkor mér' nem mászik el? Vagy elmászik, akkor hogy mennek utána? De lehet hogy a gumikesztyű nem veszik el mindig a biorobot?"

Előzmény: Törölt nick (2539)
ivivan Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2525
Még mindig nem láttam, hogy miért nem 0 a hatásfoka egy üresen járó motornak?

"A mágneses térnben is és az elektromos térben is változik a vezetők hossza. "

Tök jó, erről még nem is hallottam. Ma is tanultam valami érdekeset...

"Milyen iskola az ahol fizikából nem tanították?"

Hát nem tudom, én nem tanultam, gondolom nem része a normál tananyagnak, mindenesetre érdekes...
Előzmény: Gézoo (2523)
Gézoo Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2524

Kedves Csillagász!

    Mint tapasztalhattad más fórumokban ignorálással meg tudtuk gátolni a trágár sértegető hozzászólásaidat.   Ezen a fórumon az ignorálást a moderáció végzi.

    Így megnyugodhatsz, sértegetsz, így innen ők fognak kizárni.

Előzmény: astronom (2521)
Gézoo Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2523

"Szerintem ne te magyarázd el, mert attól tartok én jobban tudom... Csak kisebb az arcom hozzá..."

 

       Ne tarts attól!  Megnyugtatlak, még mindig nem tudod egyáltalán sehogy, nem hogy jobban..

 

     Az arcod mekkora azt nem tudom, de már többször kértelek, hogy ne személyeskedj és ne sértegess!

 

    "Milyen erőtér változtatja meg egy fém hosszát????"

  Ennyit az elektro ismereteidről.  Milyen iskola az ahol fizikából nem tanították?

 

    A mágneses térnben is és az elektromos térben is változik a vezetők hossza.

Még 1842-ben http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetostriction  Joule felfedezte nikkel vizsgálata közben, hogy megváltozik a hossz a mágneses térben.

   Azóta számos más anyagra és nem csak mágneses hanem elektromos térbeni

hosszváltozásra alapuló eszközt készítettek.

 

  

Előzmény: ivivan (2522)
ivivan Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2522
Hogy jönnek ezek az üresen járó aszinkron motor hatásfokához?

(Ja és a légmozgást ne keverjük bele most, legyen a motor zárt, így a külső levegő mozgatása nem zavar bele a képbe)

"Amint látom, ezekkel a kérdésekkel még nem találkoztál eddig. Elmagyarázzam?"

Szerintem ne te magyarázd el, mert attól tartok én jobban tudom... Csak kisebb az arcom hozzá...

Egy dolog azért még érdekelne:

"Vagy az mit jelent amikor egy erőtér a fémek hosszát mozgatja, változtatja?"

Milyen erőtér változtatja meg egy fém hosszát????
Előzmény: Gézoo (2519)
astronom Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2521
Nincs elég forgalmad a blogodban, Gézu fiam?
Ezért muszáj mindenütt szétterítened a hülyeségeidet, amerre jársz? Az origót már sikerült végképp leamortizálnotok, most az index van soron?
cyprian haveroddal már elterveztétek, hogy elhúztok egy zárt fórumra ahol nem zavar benneteket senki.
Aztán mégis ideesz a fene mind a kettőtöket. Vajon miért?
Előzmény: Gézoo (2520)
Gézoo Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2520
Kedves Csillagász nagyapó! Tessék bevennie a kavintonját!
Előzmény: astronom (2518)
Gézoo Creative Commons License 2009.03.14 0 0 2519

Jajj Iván!    Még mindig nem érted. 

 

 Na jó.. Mit tudsz a transzformátorokról? Mit jelent az, hogy aszinkron frekvenciás transzformátor?

 

Mit tudsz a mozgásról?  Mit jelent az, ha egy motor levegőt mozgat? Vagy az mit jelent amikor egy erőtér a fémek hosszát mozgatja, változtatja?

 

Mit tudsz az aszinkronitásról? Mit jelent az, hogy késik valamilyen mozgás egy másik mozgáshoz képest?

  Csak azt, hogy állandó szöggel le van maradva, vagy azt, hogy a mező egy pontjához viszonyítva folyamatosan növekvő szöggel marad le?

 

  Amint látom, ezekkel a kérdésekkel még nem találkoztál eddig. Elmagyarázzam?  

 

Előzmény: ivivan (2517)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!