Keresés

Részletes keresés

Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.17 0 0 462

Kedves Petreva!

 

Nagyon szépen köszönöm, ezek értékes új infók, de az én kutatásom szempontjából sajnos csak mellékszál.

 

Én ugyanis a váckisújfalui Petrovicsok eredetét kutatom.

 

Korábban úgy gondoltam, hogy a Petrovics egy ritka családnév Váckisújfalun, de aztán meglátogattam a helyi  temetőt és vagy egy tucat Petrovics feliratú sírkövet találtam.

 

Korábban már megbeszéltem a helyi evangélikus lelkész úrral, hogy betekintést engedélyez a helyi egyházi anyakönyvekbe, sajnos még nem jutottam el, ill. az is kiderült, hogy a II. vh. alatt eltűnt néhány kötet az anyakönyvekből...:-(

 

Mindenesetre továbbra is szívesen olvasom itt, ha talál valami érdekeset Petrovics-ügyben. 

Előzmény: Petreva (459)
vörösvári Creative Commons License 2022.01.16 0 0 461

megtaláltam, a 90-es

Előzmény: vörösvári (460)
vörösvári Creative Commons License 2022.01.16 0 0 460

Ez melyik kommentre volt válasz, mi a száma ? 

Előzmény: Petreva (459)
Petreva Creative Commons License 2022.01.16 0 1 459

Kedves Törölt nick !

 

Írtad, hogy érdekelne a másik fiú testvér ma élő leszármazottjai.

 

Én vagyok az egyik . Budapest - még hozzá apai ágról.

 

Még mindig kutatok, ám nagy segítségemre volt nagy néném Petrovics Ilona, akinek a II VH. idején kellett bizonyítania a nem zsidó származását. Így meg van annak kutatásnak a másolata nálam az eredeti pedig a fiánál.

 

Petrovics Mihály 1786 akinek első házasságából született fia Petrovics István (1821) /akinek fia Petrovics István (1847) / akinek a fia Petrovics András (1873) / akinek a fia Petrovics Árpád László (1905) "nagyapám" /akinek a fia Petrovics Dénes László (1934) édesapám / akinek én vagyok lánya.

 

Aszód - Valkó - Kecskemét - kb. az 1840 évektől Dunapentele - Budapest

 

Szóval vagyunk egy páran Petrovics Mihály ágról. Vannak unoka testvérem

Törölt nick Creative Commons License 2020.12.23 0 0 458

Az előzőnél egy régebbi tipusu tornácos ház, ehhez foghatóak circa 1850 és 1910 között épültek.

 

Turán van ez is. 

 

 

foto Cracowius

 

 

Előzmény: Voxio (457)
Voxio Creative Commons License 2020.12.23 0 0 457

Igen, van még néhány ilyen típusú ház a környéken, sajnos egyre kevesebb.

Ezek belülről modernizálva lakóházként szolgálnak.

Előzmény: Törölt nick (456)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.23 0 1 456

Mutatok Neked a Galgamentéről egy másik tipusu parasztházat.

 

Ez a tipus az 1880-1940 közötti években terjedt el.

 

Ez a stukkos parasztház.

 

A jellegzetessége: eredeti állapotára való helyreállitás nem könnyű.

 

A városiasodó életforma és az 1867-et követő fellendülés hatása a birtokos paraztságra?

 

 

Szintén Tura (?)

 

foto Cracowius

 

Előzmény: Voxio (455)
Voxio Creative Commons License 2020.12.23 0 0 455

Köszi a fotókat, jobbak, mint a világhálóról letöltöttek. :-)

 

Kisebb eltérések nyilván lehettek az egyes falvak között, de alapvetően hasonlóképpen építkeztek az egész Galgamentén a 19. sz. végén, 20. sz. elején.

 

Van a néprajztudományban valami szakkifejezés is erre, talán hogy észak-magyarországi hosszú parasztházak egyik altípusa vagy valami ilyesmi, de végül is lényegtelen, a fotók, valamint a személyes látogatások élményei sokkal többet mondanak el erről a témakörről, mint a néprajztudósok szikár, száraz, tudományos leírásai.

Előzmény: Törölt nick (454)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.22 0 1 454

Ennek örültem. Hajdanán erről én is csináltam pár fotot.  foto Cracowius. :)

 

 

 

Előzmény: Voxio (450)
Voxio Creative Commons License 2020.12.22 0 0 453

Ilyesmi nálunk nincs.

Nemhogy egész utcák nem maradtak fönn hagyományos, régi parasztházakkal, de sok helyen azt az egyetlen parasztházat is nagyítóval kellett megkeresni, amit aztán falumúzeumnak vagy tájháznak lehetett berendezni.

Előzmény: Törölt nick (449)
Voxio Creative Commons License 2020.12.22 0 0 452

Boldogon és Zsámbokon van még tájház, majd idővel ezek is sorra kerülnek.

 

Továbbá Galgagután van még falumúzeum, amely azonban már egy viszonylag új épületben nyert elhelyezést.

A szlovák nemzetiség életét, hagyományait, szokásait, jellegzetes tárgyait mutatja be a falumúzeum állandó kiállítása. 

 

A galgagutai az evangélikus templom mögött található.

Na ez nekem is új infó, ideje lesz meglátogatni, ha vége lesz a vírushelyzetnek.

 

Kép a galgagutairól:

 

 

 

Előzmény: Voxio (451)
Voxio Creative Commons License 2020.12.22 0 0 451

Az ikladi falumúzeum egy 1903-ban épült kisbirtokos paraszti házból került kialakításra.

 

Ez már eredetileg is cseréptetővel épült, a turai még nádtetővel.

 

Képek az ikladiról:

 

Előzmény: Voxio (450)
Voxio Creative Commons License 2020.12.22 0 0 450

Hivatalosan megnyitott falumúzeum vagy tájház sincs nálunk minden faluban:

 

a korábban már belinkelt galgamácsain felül most hirtelen a turai és az ikladi ugrik be, ill. Zsámbokon van még tájház, de Zsámbok már határeset, nem mindenki sorolja a Galgamentéhez.

 

Tura, falumúzeum: 1905-ben épült kisparaszti porta lett átalakítva:

 

Előzmény: Törölt nick (449)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.22 0 0 449

Oksa. Somogyban például utcák és egy esetben egy egész falu megmaradt olyannak amilyen 110 - 180 éve volt. Oda majd teszek fel képeket.

 

Ezek a házask eyre több külföldi tulajdonba kerül, mert az utobbi 15 évben nagyon kaposak lettek.

 

Előzmény: Voxio (448)
Voxio Creative Commons License 2020.12.22 0 0 448

Részben OFF ugyan, de nálunk a faluban is a hagyományőrő csoportnak, amikor a lakodalmas elődaásra készültünk, a falumúzeumban voltak a próbáink.

 

Sőt az előadás egyik helyszíne is a falumúzeum volt, azért mondom, hogy csak az egyik, mert bizonyos jelenetek a főutcán, mások a templomban, ismét mások a közösségi ház udvarán kerültek felvételre.

 

OFF:

 

Sajnos a vírus betett a hagyományőrző csoportnak is: idén február 22-én még volt egy sikeres előadásunk, egy téli lakodalmas, aztán tavasszal a karantén miatt semmi, nyáron volt néhány próbánk egy másik előadásra, de ebből az őszi szigorítások miatt már nem lett semmi...:-((((

 

Különben tervbe van véve egy hagyományos falusi disznóvágás előadása is, itt csak az a probléma, hogy a disznó szerepére egyenlőre nincsen sajnos jelentkező...:-)))

 

 

Előzmény: Törölt nick (447)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.18 0 0 447

Bezony és ez probléma. Mert a városoktol távol levő falvakban nem gazdag emberek laknak. Ezek lakóházak.

 

Kicsit hibáztam, mert az 1848-as Zóka-Peti ház az ez. (Ami ott volt az valóban tájház, ez nem).

 

foto Cracowius

 

Előzmény: Voxio (444)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.18 0 0 446

Igy van tönkretett települések esetében.

 

De itt teljes faluképről van szó, azaz több utcányi (!) tájház és közösségi helyiség nem fenntartható :)

Előzmény: Voxio (445)
Voxio Creative Commons License 2020.12.18 0 0 445

Főleg a legfelső tetszik, de felülről a második is.

 

Amellett, hogy az ilyen épületeket általában tájháznak, falumúzeumnak szokták berendezni, én közösségi funkciót is el tudnék nekik képzelni, pl. ha az adott faluban van néptánccsoport vagy hagyományőrző csoport, akkor tarthatnának ott a megbeszéléseket, próbákat, klubdélutánokat. :-)

Előzmény: Törölt nick (443)
Voxio Creative Commons License 2020.12.18 0 0 444

Tényleg szépek, de lenne rajtuk mit felújítani, pl. kívülről újravakolni, újrameszelni őket.

Előzmény: Törölt nick (443)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.18 0 0 443

Megfigyelhető, hogy pl. Dál-Dunántulon a régi 18-19. századi házakat külföldiek vásárolják meg. Gyakorta hollandok és németek is. Csak a sátrotetőseket és tornácosakat keresik.

 

Ezekről leverik a kőporos vakolatot, eltávolitják a műanyag nyilászárókat és eredeti zsalus ablakokat helyeznek be és szimpla fehér vakolattal vonják be őket ahogy volt ez 100-160 évvel ezelőtt.

 

Ezáltal több faluban némileg helyre állt a hagyományos magyar falukép.

 

TOvábbá átalakitás nélküli 150-180 éves házak sokasága maradt fenn pl. Somogyban. A tragédia, hogy ezek pusztulnak, sokan romosak is, a munkanélküliség-faluelhagyásbol következő elcigányosodás miatt. Romák költöznek ide be és lelakják őket.

 

A TÖRTÉNELEM PUSZTITÁSA SOSEM KORSZERŰ és pl. szerencse hogy Itáliában nem hülyültek meg az emberek kollektiven.

 

az épületek lefele Zsóka Peti Lidi néni háza 1848-ból,. Szenna, tornácos tehetős parazstház Andocsbol kb. 1780, Bonnya, lakoház circa 1870-1880, Nagydobsza lakoház circa 1864.

 

néhány illusztráció foto Cracowius

 

Előzmény: Voxio (442)
Voxio Creative Commons License 2020.12.18 0 0 442

Ez ment akkoriban, mindenki ezt csinálta, mert ezt a fajta háztípust tartották korszerűnek és kényelmesnek.

Ez számított fejlődésnek.

 

Ezért is van, hogy sajnos  kevés régi parasztház maradt fenn a térségben, amik megmaradtak, azok egy része is átépült, más funkciót kapott.

Előzmény: Törölt nick (441)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.17 0 0 441

"az akkor korszerűnek tartott Kádár-féle kockaházakra cserélték."

 

Ez nemcsak hogy undoritó, de megszünteti azt, amitől egy tájegység szerethető lenne :((

 

 

Előzmény: Voxio (439)
Voxio Creative Commons License 2020.12.17 0 0 440

Megrendeltem a Galgamenti falumúzeumok c. kiadványt, lehet, hogy abban majd találok valami érdekes adalékot.

 

Ha igen, megosztom majd itt.

Előzmény: Törölt nick (438)
Voxio Creative Commons License 2020.12.17 0 0 439

Ismerősnek ismerős, sőt gyakorlatilag ezen a vidéken nőttem föl.

 

Lehet, hogy kapásból tudnom illene minden kérdésre IQ-ból válaszolni, de sajnos nem megy, sok minden van, aminek nekem is utána kell olvasnom.

 

A népi építészet kapcsán 18. sz.-i épület nem hiszem, hogy lenne, 19. sz. második feléből való is max. elvétve.

 

A dualizmus korában ez egy viszonylag jómódú szabadparaszti vidék volt, a lakosság a 19. sz. végén, 20. sz. elején lebontotta a korábbi szalma- vagy nádtetős házakat és nagyobb méretű cseréptetős parasztházakat épített.

 

Ezekből is kevés maradt fent különben, mert az 1960-as, 1970-es években meg ismét jött egy életmódváltás, ill. egy gazdasági fellendülés és a régi parasztházakat az akkor korszerűnek tartott Kádár-féle kockaházakra cserélték.

 

Azóta már ezek egy részét is elbontották és a helyükre korszerű családi házak kerültek.

Előzmény: Törölt nick (438)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.14 0 0 438

Köszi. Ez már volt itt.

 

Ismerős vagy arrafelé?

 

XIX. század népi épitészete? esetleg 18. ?

Előzmény: Voxio (431)
Voxio Creative Commons License 2020.12.14 0 0 437

De van népi gasztronómia is:

 

"A Galga menti ízek című kötet finom kalandozásra készteti az olvasóját. A tájat, az ottani életet, szokásokat, mindenekelőtt a helyi ízeket ismerhetik meg. És persze megfőzhetik, megízlelhetik, mit esznek arrafelé.

A Galga völgyében fekvő falvak mindegyike vegyes népességű, a török kor utáni betelepítések idején a visszatérő magyar lakosság mellett megjelentek a szlovák és német telepesek. Minden népcsoport másfajta kultúrát, hagyományt hozott magával. A sokféleséget a néphagyomány minden területén láthatjuk, így az ételeknél, az ételkészítésben is.

Galga menti ízek címmel 1985-ben jelent meg először Fercsik Mihály kötete. A több mint három évtized utáni újabb kiadásból megismerheti az olvasó az ételek készítését, hosszabb-rövidebb történetekből pedig a környékre, különösen a Hévízgyörkre jellemző paraszti életet. Ez a második kiadás nem jöhetett volna létre Hévízgyörk község polgármesterének, Bazán Tibornak és a község önkormányzatának támogatása nélkül...."

 

További részletek:

 

https://pestmegyelapja.hu/hu/hirek/most-aktualis/hevizgyorki-segitseggel-szuletett-meg-a-finomsagokat-megismerteto-kotet/

Előzmény: Törölt nick (429)
Voxio Creative Commons License 2020.12.13 0 0 436

Azt nem tudom, ki kell próbálni. :-)

Előzmény: PETYUS (434)
Voxio Creative Commons License 2020.12.13 0 0 435

Na jó, ne komolytalankodjunk itt, egy ilyen komoly topikban!

 

Még egy darab mára, ez egy rövid népi színpadi darab.

 

Hagyományőrző hévízgyörki lakodalom, az Aranyalma Hagyományőrző Együttes előadásában.

 

Hagyományőrző együttesek Bemutató Színpada és minősítése 2019. október 26-27. Kapuvár

 

A videó 24,5 perces.

 

"...

Ne sírj anyám, hogy menyasszony lettem,

majd megsegít engem a Jóisten"

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ip4Pww6nEQ4

 

Előzmény: Voxio (433)
PETYUS Creative Commons License 2020.12.13 0 0 434

Ez a varázsital működik más nyelvekre is?

Előzmény: Voxio (433)
Voxio Creative Commons License 2020.12.13 0 0 433

OFF:

 

Az már szerinted milyen, amikor elmegy az ember egy tót faluba, népzenés bálba, úgy hogy nem is tud szlovákul, de aztán a harmadik kör rövid után már bőszen együtt énekel szlovákul a helybéli tótokkal. :-)

Előzmény: Törölt nick (429)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!