Ehhez az kellene, hogy kötelezöen mindenkinek megszámolják/összeírják a méhállományát és mindenki kötelezöen elvégezze az immunizálást minden méhanyájánál, még a peterakás megkezdése elött. ha az állam támogatná, akkor mindenki abban lenne érdekelt, hogy egyrészt a valós családszámot jelentse naprakészen, másrészt senki nem lenne abban érdekelt, hogy eltitkolja a valódi családszámot/illegálisan méhészkedjen.
Aki gondolkodik glükóz-fruktóz (izocukor) szirup használatán, túl sokat ne gondolkozzon, mert állítólag jövőre csak nagy cégek vehetnek majd, kis mennyiségben nem lehet majd venni, mivel egyrészt kevés a kukorica, másrészt a cukorhiány miatt nagyon megnőtt a kereslet az izocukorra.
Ez a baj a hunorral: két fiók már túl sok fészeknek, viszont napraforgón elöször a fészket hordják meg mézzel, lekorlátozva az anyát. Fél NB-nél egyszerüen csak alár rakok egy üres, fészeknek való keretekböl álló fiókot a napraforgó elején-közepén, amikor még nem kutatnak, és napraforgó végére megvan a telelö fészek+valamennyi telelö élelem, az anyának van elegendö helye petézni, ami roppant fontos az áttelelö állomány kialakulásához. Persze, ha valaki sok napraforgót akar pörgetni, a téli családerösség nem izgatja, az hagyja nyugodtan egy fiókon a családokat a napraforgó végéig. Viszont ilyenkor fölengedni az anyákat, hát, sok sikert hozzá. (Lefelé inkább mennek, mintsem a méz fölé.)
Itt is elindult mínuszba. Ami nem baj, mert rengeteg a fészekben a méz, kéne némi helyet rágniuk maguknak. Valamint brutál szimatolás van már 6:30kor is. Nagyon kellene már egy 10 fokos lehülés meg egy több napos országos eső.
Meg tudom úgy csinálni, h csak az ismeri fel, aki járt nálam.
3 féle virágpor van az aljon. Citromsárga, sötét sárga(ez napraforgó lehet) és sötét lila(ez meg valami vícia faj lehet, de azt nem vetik, valamelyik út mellett felejthettek el kaszálni.
Egyelőre tartja magát az egyenleg, úgyhogy csak készülök az etetésre, meg a betelelés feltételeinek a megteremtésére.
A fészek természetesen maradt, ezen felül 2 fullos keret is bent maradt. Van ahol több is. És azóta 2 nap is volt kicsi hordás, virágpor 3 féle van a higiénikus aljon. Úgyhogy nem lesz gond, persze etetni kell majd.
Én a zömét bent hagyom a 9-10 kilónak, de nem az állatjóléti 15 € és a előírt kötelezően benthagyandó 4 kiló miatt, hanem mert amúgy is bent szoktam hagyni, sokkal jobb nekik, mintha helyette cukrot adnék, mert egyrészt többet ad tápértékben, másrészt akarva-akaratlanul sok viragpor megy pörgetéskor-keretelvételkor veszendőbe.
Eddig tudtak szolidágóról/zöldítésről gyűjteni ősszel is, de idén az aszály miatt a szolidágó is reménytelen, csak olyan nyúlós-tanya tocsogóknál, mint pl. a Hanság lehet számítani valami kis nektarhordásra róla, a zöldítés meg -ha nem tévedek- már nem kötelező, így bolondok lesznek a parasztok (nálam a paraszt=földművelő) plusz költségbe verni magukat egy ilyen katasztrófa évben.
2023as szezon elkezdődött. Az idei fantasztikus volt. Még 2,5 q lett a napraforgóból, kicsit már megrogyott az állomány. De király év volt, sokat tanultam. És már anyát is jelölök 😁
Minél szebb a kinézete a pöttynek, annál nehezebb észrevenni. Apám egyik haverja az egész potrohát befesti szegényeknek, na, azokat húsz méterröl kiszúrni a kereten.
erista? ök tényleg rendesek. egyszer kipurcant a königin pörgetöm vezérlése, telefonon azt mondták, hogy van nekik, odamentem, kiderült, hogy csak 12 V-os van, de azt mondta az eladónö, hogy sebaj, van itt 220 V-os komplett gép, abból kiszedjük, azt megkapom, ök meg rendelnek helyette a königintöl az ö gépükbe.
Megjött. Egy része hibás. Fénykép, email. Hívtak és sűrű bocsánatkérések mellett küldik az újat.
Úgyhogy ez a cég felkerült arra a listára, ahonnan rendelni fogok akkor is, ha netán drágább. Nagyra becsülöm, ha valakinél akkor is számít a vásárló, ha vmi gond van.
Azt elfelejtettem mondani. herékkel tudsz gyakorolni, hogyan kell befogni, a racs alá terelni és befesteni. Ha a dugattyút az ujjaddal elforgatod egy picit, akkor abban a pozícióban fog maradni, ha betolva, akkor betolva, ha kiengedve, akkor kiengedve.
A hajnali keresés (persze jó fényviszonyok mellett) nekem tényleg bejött, eddig mindig napközben kerestem az anyákat, 4-5 nekifutásra, most meg gyak. két menetben meglettek. Meg hajnalban még nem kutatnak a kutatók. Azért is tanácsos a jelölés, mert így látni lehet, ha esetleg csendesen leváltották. Van aki a frissen kikelt szüz anyákat jelöli, van, aki csak a következö év tavaszán, én akkor, ha már kikelt az elsö saját nemzedéke. Ha azt tapasztalod, hogy a méhek elkezdik harapdálni a frissen festett anyát a szaga miatt, akkor vaníliáscukros vizet kell rá permetezni, az elveszi az idegen szagot.
Nálam elég messziről hordják, így egyenleg van. Mivel a helyi parasztok hirtelen kapcsoltak és kukorica helyett napraforgót vetettek, így sok a környéken a napraforgó, ráadásul eltérő fejlettségi állapotban, cserébe nem jó neki a föld meg nagy a szárazság, így kérdéses, hogy mézel-e érdemben.
Én úgy veszem le vele a keretröl, nyitva rárakom az anyára úgy, hogy a dugattyú teljesen ki van húzva, megvárom, hogy az anya lölsétáljon az eszköz oldalfalán, majd becsukom a rolót, pár dolgozóval együtt, azok ki tudnak mászni a roló résein.
nem a kék ruhás, hanem az ösz, szemüveges. anyátlan család, teljesen fogalmatlan fickó, hogy hogyan kell megállapítani, hogy anyátlan-e egy család, ocsmány, vén, herés keretek. a kék inges ért hozzá, elég birkatürelme van a másikhoz.
Mondjuk én a beengedést úgy csinálom, hogy a keretek tetejere rakom csukott állapotban, majd felhúzom a rolót, a dugattyút pedig lefelé 8a keretek felé) tolom, és figyelem, hogy a léputcába menjen le. Várni én is várok, amíg megszárad a festék. Ritkán elöfordul, hogy megfestéskor megdermed az anya, de nem kell pánikba esni, fel fog ébredni ebböl az állapotból, nekem volt két "Lázár"-om, igen szépen püetéztek utána, a lényeg, hogy dajkaméhek vegyék körül.
Azt hittem, h az eszközzel lehet kikapni az anyát is. De ez a csóka elég töketlennek tűnik...
Viszont nekem nincsenek pároztatóim. Vannak lecserélt anyáim, mármint a család által. Őket szeretném jelölni. Ott is ilyen simán vissza tudom engedni? Várok 5 percet és szevasz?
Hm. Ez a hársas méz nekem most olyan, mint egy zavaros akácméz, egy két árnyalattal sötétebb talán.
Nem merem festeni az anyákat, pedig nagyon kellene. De ehhez nem vagyok elég bátor. Pedig ez a következő lépés. És ezek a sárga anyák világítanak a kereteken.
Remélem, h indul nálunk is. A mendemondák szerint ez a kuka meleg kedvez a napraforgó mézelésének. Elméletileg beázott rendesen, bár egy jó eső mindig jól jön.
Nem vagyok hárs szakértő, de minél sötétebb, annál valószínűbb, hogy tetűmézzel keveredett. Apám egyik méhészhaverja szerint az igazi hársméz zöldes színű, jelentsen ez bármit is.
Nálam ha van is hársméz, az mindig a melósaimé (mmint marad a méheknél nyári eleségnek), mert akác után minden csepp méz kincs a családok fejlettségi szintjének szinten tartására, ha nem kell ilyenkor etetni őket, az nagy segítség.
Az elmúlt két nap megfestettem 35 idei petéző anyát, pár még hátra van. Idén végre rájöttem, hogyan tudom a sok nép között megkeresni akkor is, ha étcsoki színe van: reggel 6 és 8 között kell keresni, mert akkor szoktak reggelizni (nem vicc, a legtöbbet a mézkoszorúnál vagy telemézes(!) kereten találtam meg), 8 után már a nép is izgágább, mert mehetnékje van, meg az anya is megy a dolgára.
Tegnaphoz képest hatalmas változás van, mára érzékelhetően és jól láthatóan elkezdtek hordani a napraforgóról. A zöme bent fog maradni náluk, pláne hogy 4 kg/családnyit bent kell hagyjak az állatjóléti pályázat kötelező előírása miatt, meg ha mindet elszedném, akkor mind helyett cukorszirupot kéne föletetnem velük, ami a mostani cukorinség idején nagyon meggondolandó dolog.