Keresés

Részletes keresés

pfffffffff Creative Commons License 2022.06.28 0 0 4224

3 tábla van kilométeren belül. 2 se vége, se hossza, meg egy 4-5 haos.

Megrendeltem a kifogót és a tollat is. Felszívom magam és megcsinálom 😁

Előzmény: van_Persil (4223)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -16 0 4223

Nálam elég messziről hordják, így egyenleg van. Mivel a helyi parasztok hirtelen kapcsoltak és kukorica helyett napraforgót vetettek, így sok a környéken a napraforgó, ráadásul eltérő fejlettségi állapotban, cserébe nem jó neki a föld meg nagy a szárazság, így kérdéses, hogy mézel-e érdemben.

Előzmény: pfffffffff (4222)
pfffffffff Creative Commons License 2022.06.27 0 0 4222

Nem volt türelmem a 25 perchez. Sajnos a németek semmilyen, valaha értettem egy kicsit, mostanra elmúlt.

Állítólag elkezdte felénk is a napraforgó, csütörtökön majd megnézem a mérleget, h mutat-e vmit.

Előzmény: van_Persil (4221)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -16 0 4221

Én úgy veszem le vele a keretröl, nyitva rárakom az anyára úgy, hogy a dugattyú teljesen ki van húzva, megvárom, hogy az anya lölsétáljon az eszköz oldalfalán, majd becsukom a rolót, pár dolgozóval együtt, azok ki tudnak mászni a roló résein.

Ha ez a csávó töketlen, akkor ehhez mit szólsz?:

https://www.youtube.com/watch?v=UFK1K2jhXXg

nem a kék ruhás, hanem az ösz, szemüveges. anyátlan család, teljesen fogalmatlan fickó, hogy hogyan kell megállapítani, hogy anyátlan-e egy család, ocsmány, vén, herés keretek. a kék inges ért hozzá, elég birkatürelme van a másikhoz.

Előzmény: pfffffffff (4219)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -16 0 4220

Mondjuk én a beengedést úgy csinálom, hogy a keretek tetejere rakom csukott állapotban, majd felhúzom a rolót, a dugattyút pedig lefelé 8a keretek felé) tolom, és figyelem, hogy a léputcába menjen le. Várni én is várok, amíg megszárad a festék. Ritkán elöfordul, hogy megfestéskor megdermed az anya, de nem kell pánikba esni, fel fog ébredni ebböl az állapotból, nekem volt két "Lázár"-om, igen szépen püetéztek utána, a lényeg, hogy dajkaméhek vegyék körül.

Előzmény: van_Persil (4218)
pfffffffff Creative Commons License 2022.06.27 0 0 4219

Azt hittem, h az eszközzel lehet kikapni az anyát is. De ez a csóka elég töketlennek tűnik...

 

Viszont nekem nincsenek pároztatóim. Vannak lecserélt anyáim, mármint a család által. Őket szeretném jelölni. Ott is ilyen simán vissza tudom engedni? Várok 5 percet és szevasz?

Előzmény: van_Persil (4218)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -16 0 4218

ha tudsz németül, akkor érted a porosz csávó beszédét is:

https://www.youtube.com/watch?v=zJzdZ2kuhVI

én az anyakereséskor nem használok füstöt és ügyelek arra, hogy elötte ne zörgessem meg a kaptárt.

Előzmény: pfffffffff (4217)
pfffffffff Creative Commons License 2022.06.27 0 0 4217

Nem igazán látom, magam előtt, h hogyan működik, de ha a kezemben lenne, gondolom átlátnám.

Hogy engeded vissza? Kicsit vársz és egyből? Vagy valamivel(cukros víz) megfújod? Vagy kalodázod, mint egy új anyát? A tollnak gondolom van szaga.

Előzmény: van_Persil (4216)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -16 0 4216

én is azt hittem, de pont a sárga az a szín, ami miatt a virágporos méhek folyton bezavarnak, föleg repcekor.

én ezt használom az anyák befogására:

https://erista.hu/anyakifogo-egykezes-7600

jelölésre meg ezt:

https://erista.hu/anyajelolo-toll-zebra-7023

Előzmény: pfffffffff (4215)
pfffffffff Creative Commons License 2022.06.27 0 0 4215

Hm. Ez a hársas méz nekem most olyan, mint egy zavaros akácméz, egy két árnyalattal sötétebb talán.

 

Nem merem festeni az anyákat, pedig nagyon kellene. De ehhez nem vagyok elég bátor. Pedig ez a következő lépés. És ezek a sárga anyák világítanak a kereteken.

 

Remélem, h indul nálunk is. A mendemondák szerint ez a kuka meleg kedvez a napraforgó mézelésének. Elméletileg beázott rendesen, bár egy jó eső mindig jól jön.

Előzmény: van_Persil (4214)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.27 -17 0 4214

Nem vagyok hárs szakértő, de minél sötétebb, annál valószínűbb, hogy tetűmézzel keveredett. Apám egyik méhészhaverja szerint az igazi hársméz zöldes színű, jelentsen ez bármit is.

 

Nálam ha van is hársméz, az mindig a melósaimé (mmint marad a méheknél nyári eleségnek), mert akác után minden csepp méz kincs a családok fejlettségi szintjének szinten tartására, ha nem kell ilyenkor etetni őket, az nagy segítség.

 

 

Az elmúlt két nap megfestettem 35 idei petéző anyát, pár még hátra van. Idén végre rájöttem, hogyan tudom a sok nép között megkeresni akkor is, ha étcsoki színe van: reggel 6 és 8 között kell keresni, mert akkor szoktak reggelizni (nem vicc, a legtöbbet a mézkoszorúnál vagy telemézes(!) kereten találtam meg), 8 után már a nép is izgágább, mert mehetnékje van, meg az anya is megy a dolgára.

Tegnaphoz képest hatalmas változás van, mára érzékelhetően és jól láthatóan elkezdtek hordani a napraforgóról. A zöme bent fog maradni náluk, pláne hogy 4 kg/családnyit bent kell hagyjak az állatjóléti pályázat kötelező előírása miatt, meg ha mindet elszedném, akkor mind helyett cukorszirupot kéne föletetnem velük, ami a mostani cukorinség idején nagyon meggondolandó dolog.

Előzmény: pfffffffff (4213)
pfffffffff Creative Commons License 2022.06.25 0 0 4213

Mikor beszélhetünk hárs mézről? Tegnap sikerült összeegetészni 100 kg, ízében hárs, kinézetében egyáltalán nem sötét mézet. Az íz határozza meg? A szín? Tavaly sokkal sötétebb volt.

Viszont az akác után most ez is olyan sűrű volt, h alig lehetett szűrni. Ami persze öröm.

A napraforgó még 1 hét és biztosan indul. Állítólag annak jó ez a kánikula, ami most érkezik.

barkócza Creative Commons License 2022.05.30 0 0 4212

Igen, a berkenyevirágzás május eleje (fajtól függően, barkóca, madárberkenye kezdi, utána jön a többi), ez pedig egybeesik a repce végével - bár a medvehagyma is ilyenkor van, arra pedig néha kitelepülnek. Nem is arra gondoltam, hogy teljes erővel kitelepülni, valóban, csak pár családdal kísérletképpen. 

Előzmény: van_Persil (4211)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.29 -16 0 4211

Vándorolni olyan helyre érdemes, ahol a méhek nem csak a saját szükségletüket tudják begyüjteni, hanem "fölösleget" is. A rózsafélék általában 3-4 család/ha méhet tudnak eltartani. Nem néztem, hogy a mi 300+ éves berkenyénk mikor virágzik, de ha most, akkor tuti nem találsz vándorméhészt, mert most ért véget az akác, de a vándorméhészek már ott vannak a facélián, nem megvárva az akác végét.

Előzmény: barkócza (4210)
barkócza Creative Commons License 2022.05.29 0 0 4210

Nagy örömmel olvasom a hozzászólásaitokat. Nagyapám hobbiméhészkedett, Hunorokkal, mesterember volt, ő maga készítette a kaptárokat. 82-ben még ő teleltette be a tíz családot, aztán szegény tavasszal elment.  83 volt az utolsó atkamentes év, rengeteg finom mézet pergettünk. Aztán apám allergiás lett a méhcsípésre, úgyhogy abba kellett hagyni a méhészetet, de mindig nosztalgiával gondolok rá.

 

Mindig meg szoktam kérdezni a méhészeket, hogy nem akar-e valaki próbaképpen pár családdal berkenyére kitelepülni? Csak a változatosság kedvéért. Az idei év berkenyevirágzás tekintetében is kivételes, hogy jövőre mi lesz, nem tudom, szoktak alternálni.

pfffffffff Creative Commons License 2022.05.29 0 0 4209

Sokat fog érni, előbb, v. utóbb. Ukrajnából jelenleg nem hozzák át a gabonát sem(pedig lenne bőven), akkor mézet sem. Kínából sem fog jönni a mocsok, azokon a hajókon most sokkal értékesebb dolgokat fognak szállítani.

A termésre hivatkozva most majd megpróbálják az árakat letörni a felvásárlók, de aki bírja őszig, az biztosan jóval 2000 felett kaphat érte. Én nem izgulok ezen. Nekem csak hobbi 😁

Szerintem lesz még hasonló évem azért. A méhek jók lesznek máskor is. A technológia már adott. Az időjárás meg csak lesz még jó a jövőben is.

Előzmény: van_Persil (4208)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.28 -16 0 4208

Pár éve volt 3 kg/fiókos átlagom is akácon, amikor összesen másfél napot tudtak hordani, akác végén, addig végig itt volt a genovai ciklon a hetes esőjével, majd a második hordásos nam délutánján olyan jég esett, hogy az egyik gazdának újra kellett vetnie a napraforgót.

Az ami idén eddig volt, a mi életünkben többször nem lesz: mézel az akác ÉS erősek a családok ÉS az akác mézeléséhez legmegfelelőbb (23-25 fok, dunsztos levegő) időjárás. Ráadásul az, ami a szomszédban zajlik, mézhiányt okoz a piacon, ha nem is most, de az ősszel-télen biztos.

Előzmény: pfffffffff (4207)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.28 0 0 4207

Nagyon durva. Embert próbáló feladat, persze inkább ilyen legyen, mint egerészni a keretek között, h mégis honnan lehetne egy kis mézet elvenni.

 

Előzmény: van_Persil (4206)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.28 -16 0 4206

Nálam 15.0-16.5 közötti a víztartalom, az eddig elszedett keretek átlaga nettó 1.55 kg kerregően folyó (már ha ezt folyásnak lehet hívni a lassúsága miatt) méz, de olyan sűrű, hogy nemhogy a dupla finomszűrőn, de a 20 l-es vödörre/60 l-es hordóra passzoló durva szűrőn se akart átfolyni kézi fedelezés mellett, úgyhogy a 750 kg-t, amit magunknak (nem leadásra) raktam félre, azt mind kézzel kellett fedelezzük, átlagban félig fedelezett kereteket, amik között nem egy gyak. teljesen fedelezett volt, pedig két napja nyoma se volt fedelezésnek.

Még hétfőre is tuti marad elszedni való, már ha nem kell áttenni keddre.

Előzmény: pfffffffff (4205)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.28 0 0 4205

2 nap után majd összeesek, olyan fáradt vagyok. 22 család kb 780 kiló. 3 család szinte sztrájkolt, itt a hétvégén anyacsere. Mocskosul lerontották az átlagot 😁

Nincs vízmérőm, de olyan sűrű, elképesztő. Alig tudtam átszűrni. Kemény két nap volt, és az évnek még nincs vége. Illetve a mai nappal a '23as akác szezon munkálatai elkezdődtek.

van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4204

Nálam ma az 5. fiók fölötti etetö (ez egy tetö és egy fiók keveréke, erre jön a tényleges tetö) aljára húzott zugolásba is hordott mézet, az etetöt megütve a zugolásból nektárcseppek pottyantak. Amikor el akartam venni az 5. fiókot, a félig meddig fedelezéssel borított kereteket megütögetve még azokból is csöppent nektár (mert méznek nem nevezném).

Én nem véletlen nem dolgozom hunorral, épp elég a 20-25 kg-os 1/2 NB-s fiókjaimat emelgetni.

Előzmény: pfffffffff (4203)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.26 0 0 4203

Szerintem a fröcsögő kereteket hagyta. Én is így teszek holnap. Amelyiket elkezdte fedni, az megy pörögni. Azt is mondta, h ilyen sem volt még, h leemelte a hunor fiókot, de csak letenni tudta, olyan nehéz volt. Ilyet sem hallottam még tőle.

Előzmény: van_Persil (4202)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4202

Vajon a Mesterednek milyen sürü a méze? 21? 24? Nagyot lehet bukni a híg mézzel, mert egyrészt idén az eszes felvásárlók válogathatnak, másrészt a híg méz a nyáron könnyen megerjedhet. a régi beidegzödések (t.i.: gyorsan kipörgetjük, nem baj, ha híg, a felvásárló majd besüríti/sürübb mézzel homogenizálja) idén nem biztos, hogy müködni fognak.

 

Ahol nincs petézö anya, persze hogy telehordják mézzel a kaptárat. Egyeseknél bevált módszer, hogy akác elején elveszik az anyát, a család meg húz magának pótbölcsöket, közben meg jól meghordják a kaptárat nektárral.

 

Biztos lehetsz benne, hogy nem lesz többet ilyen, de még csak megközelítöleg se. Apám szerint 1937-ben, amikor ö született, volt ilyen, akkor a nagyapámnak ki kellett nyittatnia Pünkösd vasárnap a Hangya-boltot, és megvette az összes zsírosbödönt és más edényeket, amibe mézet lehetett tenni.

Előzmény: pfffffffff (4201)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.26 0 0 4201

A Mesterem hétfő óta perget. Az első családok már 12 kilót behordtak azóta. Úgy fogalmazott: nem emlékszik ilyen hordásra, és lehet, h a mi életünkben ilyen nem is lesz többet. Fullra hordta a lerajzott, és az anyátlan család is a kaptárat.

Én reggel kezdem a bulit. A mérleges család 50 kiló fölött jár 12 nap alatt. Várom már a reggeli kezdést 😁

Előzmény: van_Persil (4200)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4200

Nem tudom, hova tudnak még napi 3,5-4 kilót behordani, de szemlátomást sikerül nekik. Már másodszor toltam hátra a pörgetés idejét, mert locsogtak a kiemelt és megütött keretek. Hihetetlen...

pfffffffff Creative Commons License 2022.05.24 0 0 4199

Rázom és seprem. Valószínűleg pár keretet ki fogok venni előre. Nem cél a belerokkanás🙂

Előzmény: van_Persil (4198)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.24 -16 0 4198

Próbáld meg keretenként, üres fiókba szedve, a fiók alatt legyen tető. Fújod vagy söpröd, esetleg szöktetsz?

Én csütörtökön kezdtem volna, de a tegnapelőtt berakott műlépekből locsogott a friss nektár, úgyhogy tolódott péntekre.

Előzmény: pfffffffff (4197)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.24 0 0 4197

Köszönöm, innen rendeltem én is, reggel a komám átveszi, hétvégén megtöltjük😁

Ma átlépte a mérleg az 50 kilót. Nem tudom, h a negyedik fiókot hogyan fogom leemelni...

Előzmény: van_Persil (4196)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.24 -16 0 4196

https://www.agrowebshop.hu/product/3203/cefrehordo-120l-femcsatos-muanyag-hordo-fempanttal-zarhato-tetovel-bidon.html?gclid=EAIaIQobChMIwsbhmMj49wIVFbLVCh2OgAEaEAAYASAAEgKHOvD_BwE

a legtöbb gazdabolt és müanyag cikket áruló bolt is árul. a fehér elvileg olcsóbb, mivel kevesebb benne a müanyag, viszont cserébe nem UV-álló, azaz ha nincs zárt helyed a tárolásukra, és kénytelen vagy az udvaron tárolni, akkor csak a színes (kék, szürke, fekete etc.) jöhet szóba.

 

Én ma hoztam el a gazdaboltból a megrendelt 15-öt. felénk mindenki vakarózik, hogy nincs fiókja meg kerete. ´

Ma is raktam még be mülépeket, de már tegnapelött és tegnap is raktam a minibandákhoz(!) is. A termelöknél a tegnapelött berakottak helyett raktam ma be az újakat, a félig kiépítettek szuperek lesznek jövöre, ha fel akarom csalogatni az anyát a harmadik fiókba. csak mülépböl legalább 10-et építtettem eddig családonként, + a tavaly ki nem építettek+ a herés keretek kijavítása. Nem tudom, mikor volt utoljára, hogy ilyen szépen építettek.

így néztek ki tegnapelött a pároztatók:

 

A bal oldalon a keret már kihízlalva, a keretek fölött a zugolások tele friss mézzel. Ez ma már 2X6 kereten van, tegnap és ma is kapott 1-1 mülépet meg egy félig kiépített keretet is. A tegnapi mülépet már félig kiépítették, holnap akár petézhet bele az anya (máshova nem is tudna...)

 

Előzmény: pfffffffff (4195)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.23 0 0 4195

Hol tudok mézes hordót venni vajon? 4, v 5 kelleni fog😁

Még sosem vettem, minden tanács hasznos.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!