Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2022.05.28 -16 0 4208

Pár éve volt 3 kg/fiókos átlagom is akácon, amikor összesen másfél napot tudtak hordani, akác végén, addig végig itt volt a genovai ciklon a hetes esőjével, majd a második hordásos nam délutánján olyan jég esett, hogy az egyik gazdának újra kellett vetnie a napraforgót.

Az ami idén eddig volt, a mi életünkben többször nem lesz: mézel az akác ÉS erősek a családok ÉS az akác mézeléséhez legmegfelelőbb (23-25 fok, dunsztos levegő) időjárás. Ráadásul az, ami a szomszédban zajlik, mézhiányt okoz a piacon, ha nem is most, de az ősszel-télen biztos.

Előzmény: pfffffffff (4207)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.28 0 0 4207

Nagyon durva. Embert próbáló feladat, persze inkább ilyen legyen, mint egerészni a keretek között, h mégis honnan lehetne egy kis mézet elvenni.

 

Előzmény: van_Persil (4206)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.28 -16 0 4206

Nálam 15.0-16.5 közötti a víztartalom, az eddig elszedett keretek átlaga nettó 1.55 kg kerregően folyó (már ha ezt folyásnak lehet hívni a lassúsága miatt) méz, de olyan sűrű, hogy nemhogy a dupla finomszűrőn, de a 20 l-es vödörre/60 l-es hordóra passzoló durva szűrőn se akart átfolyni kézi fedelezés mellett, úgyhogy a 750 kg-t, amit magunknak (nem leadásra) raktam félre, azt mind kézzel kellett fedelezzük, átlagban félig fedelezett kereteket, amik között nem egy gyak. teljesen fedelezett volt, pedig két napja nyoma se volt fedelezésnek.

Még hétfőre is tuti marad elszedni való, már ha nem kell áttenni keddre.

Előzmény: pfffffffff (4205)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.28 0 0 4205

2 nap után majd összeesek, olyan fáradt vagyok. 22 család kb 780 kiló. 3 család szinte sztrájkolt, itt a hétvégén anyacsere. Mocskosul lerontották az átlagot 😁

Nincs vízmérőm, de olyan sűrű, elképesztő. Alig tudtam átszűrni. Kemény két nap volt, és az évnek még nincs vége. Illetve a mai nappal a '23as akác szezon munkálatai elkezdődtek.

van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4204

Nálam ma az 5. fiók fölötti etetö (ez egy tetö és egy fiók keveréke, erre jön a tényleges tetö) aljára húzott zugolásba is hordott mézet, az etetöt megütve a zugolásból nektárcseppek pottyantak. Amikor el akartam venni az 5. fiókot, a félig meddig fedelezéssel borított kereteket megütögetve még azokból is csöppent nektár (mert méznek nem nevezném).

Én nem véletlen nem dolgozom hunorral, épp elég a 20-25 kg-os 1/2 NB-s fiókjaimat emelgetni.

Előzmény: pfffffffff (4203)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.26 0 0 4203

Szerintem a fröcsögő kereteket hagyta. Én is így teszek holnap. Amelyiket elkezdte fedni, az megy pörögni. Azt is mondta, h ilyen sem volt még, h leemelte a hunor fiókot, de csak letenni tudta, olyan nehéz volt. Ilyet sem hallottam még tőle.

Előzmény: van_Persil (4202)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4202

Vajon a Mesterednek milyen sürü a méze? 21? 24? Nagyot lehet bukni a híg mézzel, mert egyrészt idén az eszes felvásárlók válogathatnak, másrészt a híg méz a nyáron könnyen megerjedhet. a régi beidegzödések (t.i.: gyorsan kipörgetjük, nem baj, ha híg, a felvásárló majd besüríti/sürübb mézzel homogenizálja) idén nem biztos, hogy müködni fognak.

 

Ahol nincs petézö anya, persze hogy telehordják mézzel a kaptárat. Egyeseknél bevált módszer, hogy akác elején elveszik az anyát, a család meg húz magának pótbölcsöket, közben meg jól meghordják a kaptárat nektárral.

 

Biztos lehetsz benne, hogy nem lesz többet ilyen, de még csak megközelítöleg se. Apám szerint 1937-ben, amikor ö született, volt ilyen, akkor a nagyapámnak ki kellett nyittatnia Pünkösd vasárnap a Hangya-boltot, és megvette az összes zsírosbödönt és más edényeket, amibe mézet lehetett tenni.

Előzmény: pfffffffff (4201)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.26 0 0 4201

A Mesterem hétfő óta perget. Az első családok már 12 kilót behordtak azóta. Úgy fogalmazott: nem emlékszik ilyen hordásra, és lehet, h a mi életünkben ilyen nem is lesz többet. Fullra hordta a lerajzott, és az anyátlan család is a kaptárat.

Én reggel kezdem a bulit. A mérleges család 50 kiló fölött jár 12 nap alatt. Várom már a reggeli kezdést 😁

Előzmény: van_Persil (4200)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -16 0 4200

Nem tudom, hova tudnak még napi 3,5-4 kilót behordani, de szemlátomást sikerül nekik. Már másodszor toltam hátra a pörgetés idejét, mert locsogtak a kiemelt és megütött keretek. Hihetetlen...

pfffffffff Creative Commons License 2022.05.24 0 0 4199

Rázom és seprem. Valószínűleg pár keretet ki fogok venni előre. Nem cél a belerokkanás🙂

Előzmény: van_Persil (4198)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.24 -16 0 4198

Próbáld meg keretenként, üres fiókba szedve, a fiók alatt legyen tető. Fújod vagy söpröd, esetleg szöktetsz?

Én csütörtökön kezdtem volna, de a tegnapelőtt berakott műlépekből locsogott a friss nektár, úgyhogy tolódott péntekre.

Előzmény: pfffffffff (4197)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.24 0 0 4197

Köszönöm, innen rendeltem én is, reggel a komám átveszi, hétvégén megtöltjük😁

Ma átlépte a mérleg az 50 kilót. Nem tudom, h a negyedik fiókot hogyan fogom leemelni...

Előzmény: van_Persil (4196)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.24 -16 0 4196

https://www.agrowebshop.hu/product/3203/cefrehordo-120l-femcsatos-muanyag-hordo-fempanttal-zarhato-tetovel-bidon.html?gclid=EAIaIQobChMIwsbhmMj49wIVFbLVCh2OgAEaEAAYASAAEgKHOvD_BwE

a legtöbb gazdabolt és müanyag cikket áruló bolt is árul. a fehér elvileg olcsóbb, mivel kevesebb benne a müanyag, viszont cserébe nem UV-álló, azaz ha nincs zárt helyed a tárolásukra, és kénytelen vagy az udvaron tárolni, akkor csak a színes (kék, szürke, fekete etc.) jöhet szóba.

 

Én ma hoztam el a gazdaboltból a megrendelt 15-öt. felénk mindenki vakarózik, hogy nincs fiókja meg kerete. ´

Ma is raktam még be mülépeket, de már tegnapelött és tegnap is raktam a minibandákhoz(!) is. A termelöknél a tegnapelött berakottak helyett raktam ma be az újakat, a félig kiépítettek szuperek lesznek jövöre, ha fel akarom csalogatni az anyát a harmadik fiókba. csak mülépböl legalább 10-et építtettem eddig családonként, + a tavaly ki nem építettek+ a herés keretek kijavítása. Nem tudom, mikor volt utoljára, hogy ilyen szépen építettek.

így néztek ki tegnapelött a pároztatók:

 

A bal oldalon a keret már kihízlalva, a keretek fölött a zugolások tele friss mézzel. Ez ma már 2X6 kereten van, tegnap és ma is kapott 1-1 mülépet meg egy félig kiépített keretet is. A tegnapi mülépet már félig kiépítették, holnap akár petézhet bele az anya (máshova nem is tudna...)

 

Előzmény: pfffffffff (4195)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.23 0 0 4195

Hol tudok mézes hordót venni vajon? 4, v 5 kelleni fog😁

Még sosem vettem, minden tanács hasznos.

van_Persil Creative Commons License 2022.05.21 -16 0 4194

Én az üres fiókot másodiknak szoktam rakni, ha van hordás, hordás elött, vagy ha nincs hordás, akkor felülre, mert így hordásban alulra kerül a híg méz, feljebb pedig egyre sürübb lesz, ill. közvetlen a rács fölött mindig készítik a helyet az anyának, hogy tudjon petézni 8persze a rács miatt oda nem fog tudni).

Előzmény: pfffffffff (4191)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.21 0 0 4193

Én mosolyogva dőlök hátra. Mindnet megtettem, amit tudtam, már csak a mérleget nézem. 50 kiló felé fog megállni 🤫 jövő héten 22 családról le lesz pörgetve egy használt autó ára.

Előzmény: van_Persil (4192)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.21 -16 0 4192

Én ma raktam be a legsürgősebb helyekre egy műlépet, holnap kövefi még 3-4. A tegnapelőtt másodiknak berakott fiókokat mára mevhordták. 50 évente ha van ilyen év...

Előzmény: pfffffffff (4191)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.21 0 0 4191

Szerda óta 23 kg. Már kísérletezek, h mi a hatékonyabb. Felülre a 4ik fiók, vagy jobb közölni.

Előzmény: van_Persil (4189)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.19 0 0 4190

Hogyne tudnám😁

A tavaszi fejlesztés már 2 éve szinte tökéletes. Idén jobban sikerült az időzítés, mint tavaly, és ehhez pluszban nem fagyott el az akác, összeszedte magát a repce is. Egy hét múlva pergetünk, addigra nyílik az olajfűz, ecetfa és hárs is. Azzal ellesznek napraforgóig. Csak legyen csapadék, mert az sajnos nem elég.

 

A negyedik fiókot "remélem" nem hordják tele, mert akkor be fogok fosni 😆😆😆

Előzmény: van_Persil (4189)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.19 -16 0 4189

"Nálam már van ahol a 4ik hunor fiókba kezdtek hordani."

Létrát használsz hozzá, vagy emelödarut? ;)

Rendkívüli év van, ugye tudod?

Előzmény: pfffffffff (4188)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.19 0 0 4188

Nagyon nagyon kíváncsi vagyok a technológiára.

Nálam már van ahol a 4ik hunor fiókba kezdtek hordani. Úgyhogy nagyon reménykedem.

Előzmény: van_Persil (4187)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.19 -16 0 4187

Rendelnem kellett még 10 hordót, hogy legyen helyem. Ma újabb forduló kezdödött a rajzásgátlásban, szerencsére a legtöbbnél elég volt csak elörebuktatni a fészekfiókot, alájuk füstölni, hogy felkotródjanak, szabaddá téve a keretek alját. Mivel müanyagkeretekkel dolgozok, ha azok teljesen ki vannak építve, akkor gyk. csk a keretek aljára tudnak húzni bölcsöt, azaz, ha ott nincs, akkor gyak. kizárható, hogy a lépeken húznának.

Kedden szedtem el a 3. (helyileg a 2.) repcefiókot, akkorra mind 3 fiókon (fészek+2 üres) volt, ma már a 4. fiókokat kellett felraknom, hogy legyen helyük. Holnap folyt. köv., aztán futás a szölöbe, mert az is nö, mint  bolondgomba.

Előzmény: pfffffffff (4186)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.19 0 0 4186

Utolsó 2-3 hordó... Ez akkot egy nagyon komoly eredménynek hallatszik 😁

Egyelőre sikerült a rajzási lázat visszavenni, most reménykedem, h egy hét múlva 6 q körüli eredményt kapunk a hölgyektől.

Előzmény: van_Persil (4185)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.19 -16 0 4185

Azaz nnyiban nem az, hogy az utolsó 2-3 hordóba jutott már akác is. De ugyanolyan krémesfejérre fog bekötni 2 napon belül, mint a 100% repce.

Előzmény: van_Persil (4184)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.19 -16 0 4184

Nálam 100% repce, ami nem repce volt az ment a kölökcsádoknak, ahol egy kivételével mindnél kikelt már az anya, ill. annál a kettönél sem, amiket ma reggel takarítás/eszközmosás közben pihenésképp csináltam egy rajozást tervbe vévö bandából. Hát most majd nem fognak.

Előzmény: pfffffffff (4183)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.19 0 0 4183

Én inkább tavaszi vegyesnek nevezném, nem tiszta repcének, jutott bele minden. 22 család 598 kg. Van öröm 😁

Előzmény: van_Persil (4182)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.19 -16 0 4182

repce

Előzmény: pfffffffff (4181)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.18 0 0 4181

Nekem 20 eddig. De még biztosan van vissza. Szerintem 30 felett végzek. A legerősebb család a 4ik hunor fiókot kezdte meg. Szombat déltől hétfő délig kihúzott 4 műlépes keretet és elkezdte meghordani is. Ma nem volt nagy idő, de még ma is pluszba játszott a mérleg. Szerintem a következő 2 nap elérem a 30 kgot.

Előzmény: van_Persil (4180)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.18 -16 0 4180

30

Előzmény: pfffffffff (4179)
pfffffffff Creative Commons License 2022.05.14 0 0 4179

Kicsit ledöbbentem ma. Tudtam, h ráhordott két jó nap akácot a repcére, azt is, h mit mutat a mérleg. De 330 keretből olyan eredmény lett, ami eddig sosem. 1,8 kilós keret átlag.

Ha most egy hétig 5 kilójával bírná az akác még, akkor ez az év mindent vinne. Pedig a tavalyi is jól sikerült 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!