Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2020.07.03 0 0 4073

Nézd, egy jött rajnak akármilyen baja is lehet, senkit érte felelösségre venni nem tudsz, ill. akár más méhészeket is megfertözhetsz velük. Ha lepapírozott, bejelentett családokat veszel, akkor adott esetben felelösségre tudod vonni azt, akitöl vetted.
Az egy családot is be kell jelenteni (ha a kéményben van, akkor nem, de ha kiszeded, akkor már igen) az önkormányzatnál, évente egyszer át kell vizsgáltatni a helyi méhegészségügyi felelössel, etc., mert pl. a te állandó telephelyedtöl 200 m-en belül nem települhet le vándorméhész, ill. ha valakit allergiás sokk ér a méheidtöl, akkor csúnyán megjárhatod, ha nem tartottad be a méhtartásra vonatkozó jogszabályokat. Nem úgy müködik a dolog, hogy suttyomban befogunk pár családot, sumákolunk, majd két év múlva, miután jól befertöztük a környéket, újrakezdjük...

Előzmény: Nobody1 (4072)
Nobody1 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 4072

Tőlem nyugatra kb 5-600 m-re volt akácra idetelepülve egy méhész, de már elment. Valószínűleg tőle származik a raj. (Nem tudom ez mennyire általános, de itt mindig nyugatról kelet felé mennek a rajok.)

Szóval lehet, hogy akár egy hónapja is itt laknak, csak eddig nem tűnt fel. 2 vagy 3 éve amik akkor a kéményben laktak, azokat akkor fedeztem fel, mikor májusban épp beköltöztek. Következő év májusában viszont 2 rajt biztosan eresztettek, mert azokat láttam és le is települtek a tanyám szélén az akácfák hegyében, de olyan magasan, hogy a 8 méteres rúddal még a közelükbe sem értem fel.

Viszont jó lenne újra benépesíteni a 2 db évek óta üres, nagy NB kaptáramat. Régebben volt 3 családom bennük, de a szomszéd "földesúr" akkor ősszel összekevert egy rakás vegyszert és lepermetezte vele a virágzó gyomokkal teli kukoricatarlóját, ami miatt itt a környéken az összes méhcsalád kipusztult egy héten belül. "Csak" ilyen kis pár családos háztáji méhészetek voltak néhányunknál. Pont ezért aztán senki nem is foglalkozott a bajunkkal, kárunkkal...

Nem igazán akarok 1-2 birka árán méhcsaládot venni, hogy utána esetleg megint így járjak vele pár hónap múlva. Viszont a mézet szeretjük, így marad a rajbefogás - persze csak ha sikerül...

Előzmény: van_Persil (4071)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.02 0 0 4071

Hát, én nem tudom, érdemes-e veszödni szegényekkel. Fene tudja, milyen egészségi állapotban vannak, ha meg is tudnád öket menteni, lesznek-e olyan erösek bármikor is, hogy te a fmézölöslegüket el tudjad majd venni? Mert azok a családok, amik valamiért lemaradnak a többitöl, veszik el a legtöbb idöt méhészkedésnél, és ha még mézet se adnak, akkor duplán idöpocsékolás velük foglalkozni, sajnos. az ilyen vadon élö rajoktól jobb csak minél elöbb megszabadulni. Rajoknak kiépített keretet adni meg nem igazán tanácsos higiéniai okból, bár ez inkább a frissen befogottakra igaz, az ilyen megállapodottakra nem biztos. Arra végképp ne számíts, hogy ha ezek tavaszig maradnak, akkor te tölük majd rajt fogsz tudni befogni.

Ha igen ráérsz, akkor próbáld meg azt a rajládát, hátha sikerül.

Előzmény: Nobody1 (4070)
Nobody1 Creative Commons License 2020.07.02 0 0 4070

Már 2 napja agyalok rajta. Akkor fedeztem fel őket de, hogy mikor települtek be, van-e mézkészletük, fiasításuk azt még nem tudom.

Van egy olyan ötletem, hogy összeütök egy rajládát, mindkét végén kéményajtó méretű lyukkal és a kéményt eltömve ezen vezetném át a kijáró méheket. Természetesen tennék bele 4-5 kiépített NB keretet. (Pár darab használható akad még régről.)

Elképzelhető, hogy felköltözzenek a tágabb helyre vagy felejtsem el ezt az ötletet?

Egy méhész ismerős azt javasolta, hogy este spricceljem le vízzel  őket, majd rá egy rongy, egy deszkalap és toljam le egy rúddal és az alsó ajtón szedjem ki. Nekem ez túl drasztikusnak tűnik és főleg ha van már mézkészletük a szétroncsolt lépek miatt a nagy részük beleragadna, belefulladna, összenyomódna, stb - szóval elpusztulna.

Ezért gondoltam, hogy itt talán van valakinek használhatóbb ötlete, tapasztalata "kéményes" méhekkel.

De ha nem lesz, akkor inkább hagyom és bízok benne, hogy megint kitelelnek és talán tavaszra rajt eresztenek amit befoghatok...

Előzmény: Jam Clerk (4069)
Jam Clerk Creative Commons License 2020.07.02 0 0 4069

Kicsi esélyét látnám, hogy júliusban át tudnád őket úgy telepíteni, hogy kiépítsenek egy teleléshez szükséges lépmennyiséget, a meglévő lépjeik felhasználásával kapcsolatban pedig szintén nem vagyok derűlátó. Tavaly próbáltam ilyet, egy sokkal megközelíthetőbb helyről kiszedni a lépeket, kb. a harmada maradt használható, az állomány is megsínylette, az anya sem élte túl a költöztetést (szerencsére megoldották pótbölcsővel, és máshonnan kapott, kiépített lépekkel át is teleltek). Nyár közepén, egy kéményből kiszedni lépkészletet, családostul, hogy túl is éljék... hát, nem tudom.

Előzmény: Nobody1 (4068)
Nobody1 Creative Commons License 2020.07.02 0 0 4068

Urak!

 

Egy nem használt kéményembe ismét betelepült egy méhraj. (Pár éve már lakott benne egy család és sikeresen át is teleltek, majd gondolom atkafertőzés kipusztította őket.) Most szeretném őket valahogy kiszedni és áttelepíteni egy üres kaptárba, majd gondozni.

Van valakinek valami használható ötlete a kiszedésükre? Kéményt nem szeretnék bontani és a tisztítóajtó alatt kb 1 méterre, a plafon magasságában kezdődnek a lépek.  Az alját még nem tudom, mert az alsó tisztítóajtó (és a csőlyuk) vagy 30 éve be van falazva, de most festés előtt kibontanám, ha az kell a sikerhez...

pete08 Creative Commons License 2020.06.11 0 0 4067

Nem tudom, én is ezt szeretném kideríteni.

Előzmény: Jam Clerk (4066)
Jam Clerk Creative Commons License 2020.06.11 0 0 4066

Nem mai cikk, de csak azért, mert zöld borítást kapott, belül változott-e?

http://www.omme.hu/vigyazat/

Előzmény: Jam Clerk (4065)
Jam Clerk Creative Commons License 2020.06.11 0 0 4065

Csak tudnám, mitől Herba ez...

Előzmény: pete08 (4063)
pete08 Creative Commons License 2020.06.11 0 0 4064

Idei ilyen világos zöldes tasakban van,tavalyi pedig olyan feketésbe volt

Előzmény: pete08 (4063)
pete08 Creative Commons License 2020.06.11 0 0 4063

Sziasztok!Majd napra után szeretnék Herbált be tenni ,esetleg nem tudjátok a hamis herbát hogy lehet meg különböztetni az eredetitől?

dolmarCC Creative Commons License 2020.06.01 0 0 4062

Köszönöm szépen!Szerintem is túl volt árazva, de gondolom most majd új néven fog futni és az ára se lefele fog menni 

Előzmény: Jam Clerk (4061)
Jam Clerk Creative Commons License 2020.06.01 0 0 4061

Nem nagyon tértem el az előírtaktól, gyakorlatilag zárókezelésként használtam október táján, léputcánként 5 ml-t csepegtetve egy fecskendőből. Ha valóban az van benne, amit ráírtak, akkor jelentősen túlárazták (mint ahogy a Nozevitet is pl.), úgyhogy nem tudom, mitől lett volna dicsérendőbb, mint a többi hasonló oldat, de tavaly én pl. már nem alkalmaztam, és nem tapasztaltam ennek hátrányát. Valószínűleg úgy van ez, hogy ahol zárókezelésre még szükség van, ott él lett tolva az őszi kezelés (tűzoltásra mondjuk jó), ahol meg nem tolták el, ott fölösleges. Gondolkodom azon, hogy ha kikeverem magamnak, akkor kipróbálom ilyen akác utáni "lemosó permetezésként" is, mármint egy évközi, megelőző atkakezelésként, Csuja állítólag sokkal sűrűbben kezel ilyen oxálsavas csurgatással, mint az "szabványos" lenne, és szintén állítólag, nincs belőle baja a méheinek. Én nem akarnék mondjuk két-három hetente locsolni, de egy kör vélhetőleg nem okoz nagy bajt. 

Előzmény: dolmarCC (4060)
dolmarCC Creative Commons License 2020.05.31 0 0 4060

Helló!Meg kérdezhetem hogy az api oxot mikor és pontosan hogyan használtad?Nagyon dícsérték amig forgalomba volt.

Előzmény: Jam Clerk (4059)
Jam Clerk Creative Commons License 2020.05.28 0 0 4059

Oldatként nyilván nem lélegezzük be, a maró hatásnál meg tényleg az a kérdés, hogy mennyire tömény. Ha elolvasod pl. az ApiOx címkéjét, gyakorlatilag cukros víz, igen csekély oxálsav-dihidrát tartalommal. Oda tényleg elég egy kesztyű. Szublimáláshoz én is teljes maszkot használtam, bár a befújt cucc nemigen jött ki a kaptárból, de azért jobb a békesség.

Előzmény: van_Persil (4058)
van_Persil Creative Commons License 2020.05.27 0 0 4058

Az oxálsav az egyik legmaróbb cucc. Én nem lennék kísérleti egér, hogy mar-e (még a szem nyálkahártyáján keresztül is mar, belélegezve meg pláne).

Előzmény: Kempingez (4057)
Kempingez Creative Commons License 2020.05.27 0 0 4057

Egy  4 %-os oldat csorgatása esetén nem igazán értem miért lenne szükség gázmaszkra. Egy védőkesztyű maximálisan elég. A háztartási ecet 10, illetve 20 %-os töménységű még nem láttam háziasszonyt aki ehhez vegyvédelmi szerelésbe öltözött volna. Ellenben az oxálsav szublimálásához már tényleg szükséges a teljes gázmaszk. 

Előzmény: dolmarCC (4056)
dolmarCC Creative Commons License 2020.05.24 0 0 4056

Köszönöm szépen!Igen már ezek a védőfelszerelések majdnem minden méhészetben alap dolgok,(sajnos)

Előzmény: van_Persil (4054)
Nobody1 Creative Commons License 2020.05.23 0 0 4055

"Az oxálsav miatt védööltözet, álarc megfelelö szürövel, gumikesztyü."

 

Lassan úgyis ez lesz a mindennapos viselet... :(

Előzmény: van_Persil (4054)
van_Persil Creative Commons License 2020.05.23 0 0 4054

https://magyarmezogazdasag.hu/2019/08/30/atkairto-keszitmenyek-hatekonysaga

Itt azt írták, hogy fiasításmentes állapotban kezelték a családokat. Azaz vagy késö összel használható, vagy mesterségesen, az anya lezárásával kell fiasításmentes állapotot elöidézni. Az oxálsav miatt védööltözet, álarc megfelelö szürövel, gumikesztyü.

Előzmény: dolmarCC (4053)
dolmarCC Creative Commons License 2020.05.23 0 0 4053

Szép napot mindenkinek!!Érdeklődnék használt e valaki már varromedet ?Pontos használatára lennék kíváncsi.

van_Persil Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4052

Ha van kiválás, akkor van kiválás, ha nincs, akkor nincs. Ég és föld a különbség, bár neked nem jelent semmit. És a méz kitűnően és gyorsan oldódik vízben, mivel extrém higroszkópos, így csak pár másodpercig marad a csalidon.

Előzmény: Törölt nick (4051)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4051

Egy minimális, kb 1cm magas kiválás van az alján, de az is inkább csak az üveg külső szélén.
Gyakorlatilag egy mézízű extrasűrű befőtt, gyümölcs nélkül? Ugyanott találtunk ugyanolyan korú befőtteket is, szintén tökéletes állapotban. Ha minden igaz, akkor 8 évesek a mézzel együtt.

Igazából ebben az állagban pont tökéletes belemártogatni a halcsalit... A horgászboltos trutymákok is ugyan ilyen állagúak, lehet, hogy azokban is csak hamisméz van megszínezve?

Előzmény: van_Persil (4048)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4050

Igen, ez a szőrös kis cukker volt az! Dongóhangú volt, arra is emlékszem.

Előzmény: van_Persil (4049)
van_Persil Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4049

Rengeteg féle (több 10 000) méhfaj van, a mézelő méh (Apis mellifera) eredendően erdőkben, a fák odvában lakik, mindig sokadmagával egy családban (több ezer egyed), az egyén nem életképes, csakis megfelelő méretű családban képesek a túlélésre. Amit láttál, az poszméh lehetett: https://hu.wikipedia.org/wiki/Poszm%C3%A9h

A méhfélék nem úgy közlekednek a “lakásuk ajtaján”, mint mi emberek, hogy nyílegyenesen ki-be, hanem meg kell jegyezniük a lyuk környezetét (ez a tájolás), és csak azután mennek az útjukra, ha betájoltak.Amikor hazamennek, akkor ujra csak a betanult tereppontokat keresik, hogy azokhoz viszonyítva megtalálják a nyílást. A folyton változó fűben/talajon nem is olyan egyszerű művelet ez, ezt a folyamatot láthattad.

Előzmény: Törölt nick (4046)
van_Persil Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4048

20 éve volt az akác felvásárlási ára kb 5-600 Ft, úgy 2003 körül ment fel 1000-re először (amikor az egész országban elfagyott az akác) Az akácméz is megcukrosodik egy idő után, csak míg pl. a repce 3 nappal a pörgetés után már beköt, addig az akác tényleg akár évekig is folyós maradhat. Viszont az, hogy ilyen ár mellett egy szem kristály sincs benne, felveti a gyanút, hogy nem igazi akác, hanem cukorszirupból készült, ugyanis a kristálycukorból és vízből készült szirup feletetésével a méhek által, vagy rosszabb esetben méhek nélkül, enzimek hozzáadásával műméz készíthető. Meghalni természetesen nem fogsz tőle semelyik esetben sem. Sőt, pl. a törökök a világ legnagyobb lépesméz fogyasztói, de annyira hozzászoktak a műmézes lépek fogyasztásához, hogy az igazi mézzel készültet meg se hajlandók enni.

A ”sűrű olaj” arra utal, hogy nem túl sűrű az a méz, egy 15,5-16 % vizet tartalmazó mézben a buborék nagyon lassan vándorol, a mézbe valósággal írni lehet, a mézadagoló pumpa nem is tudja felszívni, úgyhogy ha nem valamelyik nagy kiszerelő méze, akkor is tuti vándorméhész gyorsan kipörgetett méze lehet, aki nem hagyja, hogy a méhek beérleljék a mézet.

Előzmény: Törölt nick (4045)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4047

"inkább a multiknál vásárol a fiatalabb generáció, ?"

Igen... És jön utána ide megkérdezni, hogy amit a polcon talált mindenféle apróbetűs minőségmegőrzés nélküli, attól meg fog halni, ha eszik belőle, vagy nem... :( Hát pont ezért kérdeztem.

Előzmény: Kempingez (4018)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4046

Peca közben láttam egy nagy méhet-lehet, hogy dongó volt? Ott körözött-körözött mellettem, aztán leszállt a fűbe és eltűnt. Később megint észrevettem, és megint elfüvelt. Aztán újra és újra. De előjönni sose láttam, mindig csak amikor visszament, mert nem ám egyből bele a lyukba, hanem ide-oda-amoda toszigálta magát, aztán véletlenszerűséget színlelve gyorsan be a fűbe, mindig ugyan oda. Ott lehetetett a fészke. Oda tutira nem léptem, de ezután végképp lesz rajtam mindig cipő és nem ülök le a fűbe.

Előzmény: Mindenváró Ádám (4025)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.17 0 0 4045

Sziasztok!

Találtunk a polcon egy mézzel teli kis befőttesüveget. Akác, 300Ft 50dkg van ráírva. (valaki ebből tudna tippelni a korára - ár-kiszerelés alapján? Az biztos, hogy nem tavalyi, állítólag 8 éves. Viszont olyan mintha most jött volna ki a pörgetésből. Egy szem kristályosodást nem látni benne, a tető alatt levő bugyborék úgy úszik át, ha megfordítom, mintha egy jó sűrű étolajban lenne. Családi hagyaték, ismeretlen eredetű és korú, megkaptam pecázni... De szemmel láthatóan full original, bontatlan. Senki sem bolygatta a spájzban, biztos elfelejtődött.


Nem értek hozzá, inkább megkérdezem. Ez most egy nagyon jó, vagy egy nagyon rossz méz lehet?

 

(Egyelőre nem bontottam fel, van még az abc-ben vett macifejűsből.)

Kempingez Creative Commons License 2020.04.12 0 0 4044

"Fagykár érte akácosainkat! 2020-04-01

Sajnálatos módon, az elmúlt éjszaka az ország nagyon nagy részén, tartósan, már az este kezdetétől fagypont alatti hőmérsékletet mértek, így félő, hogy az akácerdeink nagy részét fagykár érte. Ahhoz, hogy a kár még csak megközelítőleg is becsülhető legyen, el kell telnie egy kis időnek, ezért kérjük a méhésztársak türelmét, kollégáink igyekeznek mielőbb tájékozódni és pontos tájékoztatást adni a helyzet súlyosságáról. A hideg az elmúlt éjjel tetőzött, de sajnos, még a következő két éjszaka is nulla fok alatti éjjeli hőmérsékletet jósolnak."

 

Olvasni az OMME oldalán. Ja, elfagyott az már kb 10 nappal előtte. A középakác március 15,-én már általánosan ki volt hajtva. 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!