Keresés

Részletes keresés

Prelleg Creative Commons License 2014.04.01 0 0 210

Tisztelt fórumozók!

Egy 1928-ban bejegyzett, latin nyelvű halálok fordításában és értelmezésében kérnék segítséget: Decompositio alimentaris.

Előre is köszönöm.

vörösvári Creative Commons License 2013.09.17 0 0 209

Köszönöm a választ.

Előzmény: kheiron (208)
kheiron Creative Commons License 2013.09.17 0 0 208

A vérhányás gyakoribb oka gyomor- vagy nyelőcsővérzés (illetve a leggyakoribb a gyomorszáj környéki kitágult nyelőcső-visszerek elszakadása, elsősorban alkoholistákban). 

Előzmény: vörösvári (205)
vörösvári Creative Commons License 2013.09.17 0 0 207

Köszönöm a választ.

Előzmény: LvT (206)
LvT Creative Commons License 2013.09.16 0 0 206

Tüdőtuberkulózis.

Előzmény: vörösvári (205)
vörösvári Creative Commons License 2013.09.16 0 0 205

A következő érdekelne. A halál okának vérhányás lett beírva az anyakönyvbe. Ez milyen betegség tünete lehetett ? Előre köszönöm a választ.

rumci Creative Commons License 2013.03.02 0 0 204

Hát igen, ahogy a Wörter und Sachen módszere is tanítja, jelentős haszonnal bírhat, ha az ember ismeri a tárgyi-szakmai környezetet is. :)

Előzmény: LvT (201)
kheiron Creative Commons License 2013.03.02 0 0 203

Az előrehaladott vastagbélrák bélelzáródást okozhat, ami néhány napon belül halálos.

Előzmény: galzs (202)
galzs Creative Commons License 2013.03.01 0 0 202

Köszönöm a választ!

 

Mondjuk van ismerősünk, akit 3-4 hónap alatt elvitt a vastagbélrák, de én valami gorsabbra gondoltam volna (persze én az ilyen betegségekhez nem értek). Vagy a 19. sz. második felében ebbe hamarabb belehaltak?

Előzmény: LvT (201)
LvT Creative Commons License 2013.02.28 0 0 201

Szerintem itt kellett, hogy boncolás legyen, különben nem említenek rákot, amely mindig is daganatot jelentett. Mert egyébként a tüneti „haláloki diagnózis” sorvadás lett volna. Tehát úgy vélem, ténylegesen látniuk kellett a rákos daganatot, akkor pedig valószínűbb az, hogy pontosan lokalizálták a helyét.

Előzmény: rumci (200)
rumci Creative Commons License 2013.02.28 0 0 200

Nem lehet, hogy a bél itt csupán ’belső rész’-t jelent? Ami beasszociálódik: bélszakadás ’sérv’ (azaz vmely testrész belseje szakadása kifelé).

Előzmény: LvT (199)
LvT Creative Commons License 2013.02.28 0 0 199

> Az én kérdésem az lenne, hogy a bélrák milyen betegségeket takarhatott? A gyászjelentésben az szerepel, hogy rövid betegség után halt meg az illető.

 

Szerintem ezt lehet úgy érteni, ahogy most hangzik: a beleken találtak rákos, azaz erekkel sűrűn behálózott, fekélyesedő rosszindulatú duzzanatot.

Előzmény: galzs (197)
rkyra Creative Commons License 2013.02.27 0 0 198

Nagyon szépen köszönöm.

 

 

Előzmény: galzs (197)
galzs Creative Commons License 2013.02.27 0 0 197

Üdv!

 

Az első, azt hiszem, Kopfschmerz, azaz fejfájás.

A második Seitenstechen, ha minden igaz, mellhártyagyulladás.

 

Az én kérdésem az lenne, hogy a bélrák milyen betegségeket takarhatott? A gyászjelentésben az szerepel, hogy rövid betegség után halt meg az illető.

Előzmény: rkyra (195)
rkyra Creative Commons License 2013.02.26 0 0 196

Bocsánat, természetesen a sor végén lévő halál ok érdekel.

Előzmény: rkyra (195)
rkyra Creative Commons License 2013.02.26 0 0 195

Nos volt ott 2 éves, 12 éves, 34 éves, ötvenvalamennyi és 63 is. De akkor betudom annak, hogy valami "természetesbe" haltak bele. 

 

Esetleg az alábbiak kiolvasásában és értelmezésében tudtok segíteni?

 

 

Előzmény: LvT (192)
LvT Creative Commons License 2013.02.26 0 0 194

Én precedens nyomán írtam, amit írtam, bár tény, hogy ami "gewöhnlicher Tod"-hoz vezet, az per definitionem nem tűnik fiziológiásnak.

Előzmény: iater (193)
iater Creative Commons License 2013.02.25 0 0 193

Fiziológiás alvás közen nyáltól megfulladni nem lehet.

Előzmény: LvT (192)
LvT Creative Commons License 2013.02.24 0 0 192

Szerintem ez az, amit ma "természetes halál"-nak nevezünk: nincs látható, megnevezhető oka. Egy 70 évesnél az ma sem ritka, hogy egyszer csak nem ébred fel. Régente a gyermekhalálozás is gyakoribb volt. Az életkori skála két végére ez mindenképp illik. A kérdés, hog yközépkorúak voltak-e köztük? Bár alvás közben a nyálától, vagy reflux miatt alvás közben egy középkorú is meghallhat.

Előzmény: rkyra (191)
rkyra Creative Commons License 2013.02.23 0 0 191

Nos akkor feltenném itt is a kérdést, hátha: gewönlich? Egymás után több elhunyt halál oka volt a 3 évestől kezdve a 70-évesig.

iater Creative Commons License 2013.01.08 0 0 190

:)

egy kis érdekesség: diabetes mellitus - "mézédes húgyár"

A vizsgáló orvos a középkorban a vizeletet megkóstolva tudta elkülöníteni a szintén polyuriát okozó diabetes INSIPDUS-tól, ami íztelent jelent...

Előzmény: LvT (189)
LvT Creative Commons License 2013.01.06 0 0 189

A cukorbetegség régi neve a διαβήτης, amelyet a Kr. e. II. sz.-ban az apamaiai Demetriosz alkotott meg orvosi terminusként, és latin közvetítéssel ismerjük máig diabetes (diabétesz)-ként. A szó a görögöknek még ’körző’-t és ’mérőón’-t is jelent, mert a διαβαίνω (diabainó) ’(lábát) szétterpeszt(i); átlép, átmegy’ ige származéka. A ’körző’ jelentés a ’szétterpeszt’-ből jön, a ’cukorbetegség’ pedig az ’átmegy’-ből, mert a fokozott vizeletürítést úgy tekintették, hogy a folyadékok mintegy átmennek a szervezeten.

 

A XIX. sz.- nyelvújítás próbált magyar megfelelőt alkotni a diabetes-nek, ílyen a húgyár, cukurvizelés, nyershugyozás, de ez nem régi, hanem éppenséggel lúj;  vö. http://www.macse.org/society/betegsegek.php?id=lat

 

Igazából véve, ez az elit betegsége volt. Ha a szegények közt fordult elő, akkor nem hiszem, hogy ilyen formán megállapították ezt a kórképet. Inkább a tüneteket látták: az illető sokat vizelt és lassan „elsorvadt”. Ha sokáig bírta (de szerintem nem sok lehetett ilyen), akkor megvakulhatott és kelések, üszkösödések támadhattak rajta. A leggyakrabban pesze eszméletvesztés közben jött a halál.

Előzmény: Roly1990 (188)
Andreas de Szered Creative Commons License 2012.12.10 0 0 187

Igazán köszönöm a megfejtést!

Előzmény: LvT (186)
LvT Creative Commons License 2012.12.10 0 0 186

Az illetőnek két tünete volt: 1. hemiplexia, azaz féloldali bénulás, vélhetően gutaütés miatt, és 2. febris, azaz láz. A kettő közül az egyik lenta, azaz ’szívós, makacs’ volt, de hogy melyik, az nem deríthető ki.

 

Azaz vagy egy régóta fennálló féloldali gutaütést követett egy akut lázas esemény, vagy egy féloldali gutaütésesnek volt hosszan tartó, makacs láza, amely végül elvitte.

 

 ----------

 

Ennek kapcsán találtam egy jót: Szabó T. Attila: Váradi Lencsés György (1530–1593) Egész orvosságról való könyv, azaz Ars Medica című könyvének tartalomjegyzéke és mutatói mint a XVI. századi magyar orvosi nyelv kincsestára http://www.orvosinyelv.hu/dlObject.php?publikacio_id=186&/MONY_2010_01_V%E1radi_Szab%F3%20.pdf

Előzmény: Andreas de Szered (185)
Andreas de Szered Creative Commons License 2012.12.02 0 0 185

Kedves LvT!

 

 

Az alábbi halál-okkal találkoztam. Mit jelenthet?

 

"in hemi plexia lenta febris"

 

Egy 80 körüli nő halt meg, 1835-ben, Tárnokon.

 

 

Köszönöm a segítséget!

vörösvári Creative Commons License 2012.11.07 0 0 184

Köszönöm a gyors és részletes választ, sokat segítenek mindig a válaszaid.

Előzmény: LvT (182)
LvT Creative Commons License 2012.11.07 0 0 183

Corrigendum: "nem járt különösebb tünetekkel" > "nem járt különösebb speciális tünetekkel"

Előzmény: LvT (182)
LvT Creative Commons License 2012.11.07 0 0 182

Az „appoplexia sanguinem” duplán problematikus lejegyzés, egyrészt mivel az apoplexia szó egy p-vel írandó [< görög ‛αποπληξία (apopléxia) ’gutatütés, bénulás’ <: ‛αποπλήσσω (aploplésszó) ’leüt, rémülettől megdermed’ < ‛απο- (apo) ’el-, ki-, meg-’ befejezett cselekvésre utaló igekötő + πλήσσω (plésszó) ’üt, vág, sebez’]. Másrészt a második tag nem tárgyas (sanguinem), hanem birtokos (sanguinis) viszonyban áll vele. Ez így tautologikus kifejezés, mert az apoplexia ’gutaütés, szélhűdés, stroke’ más önmagában is súlyosan szövődményes belső vérzést takar, így a sanguis ’vér’ értelmileg nem ad hozzá semmit. Annyi szerepe lehet, hogy jelezheti azt, hogy nem járt különösebb tünetekkel. — De ha a tárgyesetet komolyan vesszük, akkor lehet, hogy a két szó nem is tartozik össze, nem alkot egy szintagmát, pusztán egy kijelentésen belül kerültek egymás mellé.

 

Az apoplexia nervosa kifejezésben a nervosa ’idegi’: a tüneteket jelezheti: ez tehát elsősorban agyvérzés lehetett, amely demenciát, koordinálatlan mozgást stb. okozhatott.

 

A typhus cerebralis jelentése ’agytífusz’: olyan tífuszos megbetegedés, amely szövődményként agyvelőgyulladással (encephalitisszel). [A *ceretralis alak hibás lejegyzés/olvasat.]

Előzmény: vörösvári (181)
vörösvári Creative Commons License 2012.11.07 0 0 181

Sziasztok !

 

Találtam 3 új betegségnevet. A gutaütésnél 2 elnevezést találtam: appoplexia nervosa, appoplexia sanguinem. Ezek közt van különbség ? A tifusznál is találtam új elnevezést typhus cerebralis vagy ceretralis. Ez milyen tifusz lehet ? Előre köszönöm a választ.

LvT Creative Commons License 2012.11.01 0 0 180

Bár ez nem etimológiai topik, de talán még itt elmondható, hogy az orvosi latin valójában igen sokszor görög, mert a régi rómaiaknak a görög volt a tudomány és a műveltség nyelve.

 

A szóban forgó végződés csak -itisz (-itis), az előtte álló hang az alapszótő része, vö.

 

- ógörög βρόγχος (bronkhosz) ’légcső’ > orvosi latin bronchus :> bronch- + -itis

- ógörög ‛ήπαρ (hépar), töve: ‛ήπατ- (hépat-) ’máj’ > orvosi latin hepar :> hepat- + -itis

 

A görög -ιτις (-itisz) végződés, amelynek töve -ιτιδ- (-itid-), első -i-je voltaképpen kötőhang, tehát nem tartozik a tulajdonképpeni képzőhöz. A „maradék” -τις (-tisz) az ógörögben nőnemű cselekvő- és eredetképző [vö. kariatidák < καρυάτιδες (karüatidesz) ’Karüaiba való nők’ < καρυάτις (karüatisz) ’Karüaiba való nő’]. Ez csak a középkori orvosi latinban lett gyulladásra utaló értelmű képző, az ókorban más képző volt használatban, vö. ógörög ’οφθαλμός (ophthalmosz) ’szem’ + -ία (-ia) tulajdonságképző> ógörög ’οφθαλμία (ophthalmia) ’szembaj, szemgyulladás, vakság’, de orvosi latin ophthalmitis ’szemgyulladás’.

Előzmény: mociga33 (179)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!