Keresés

Részletes keresés

emiki6 Creative Commons License 2021.07.20 0 1 939

Sziasztok!

 

Rég jártam itt és régen is növesztettem, ám most szakdogát kell írjak, így gondoltam írok ebben a témában.

 

A vas sókkal az a baj, hogy a vas(II)-k közül kb csak a mohr-só stabil, a többi rozsdásodik meg szárad, míg a vas(III) sók nem igazán szépek (az ammónum szulfát sem). Van egy, ami nagyon szép, a kálium ferrooxalát, de az meg fényérzékeny, amitől a szívem szakad meg... Ott van a vörös vérlúgsó, ami még nekem viszonylag tetszene és elvileg stabil, de valójában idővel sárga vérlúgsóvá bomlik...

Vas-acetoacetonátot (angolban lehet acetylacetonate) növesztett már valaki? Asszem az AcAc elég jól tudja stabilizálni a vas(II)-t, hogy ne oxidálódjon és talán szép és nagy kristályt is lehet belőle növeszteni, de lehet, hogy a vas(III)-mal is szép sót tud adni. Majd utánanézek a szakirodalomban, de ti mit gondoltok, hallottatok már AcAc só kristályról? Ha 0 infó van, akkor lehet elsők között fogok szolgáltatni valamit.

-

Valószínű, ha beindul a project, akkor már hobbiból felrakok krómtimsót is nőni, mert imádnivalóan szép és tetszőlegesen "hígítható" timsóval + a timsóbevonat is sokat emel az esztétikai értékén. Ha jól látom az alapanyagot már vagy 5 éve megvettem... :DDD Ti milyen arányokat preferáltok?

2016 óta növesztett valaki valami gyönyörű újdonságot?

bgeo74 Creative Commons License 2020.04.19 0 0 938

Szia !
100g, Tiszta, desztilált vagy ioncserélt vízben oldj fel 50-52g Na2CO3-ot, melegítve míg teljesen fel nem oldódik, ez úgy 32 C°-on kezdődik, itt már olyan telített az oldat, hogy nem oldódik több ennél a sónál.
Ha van maradék az oldatban akkor öntsd le a tisztát róla, és hagyd lassan kihűlni.
A csapvíz kálcium tartalma miatt is lehet opak, de sajnos ez a só eléggé higroszkópos, gyorsan kiszárad elveszíti a kristályvizet és lemattul hófehér lesz szétporlik.
A képeket nem sokkal azután készítettem, ahogy kivettem az oldatból a kristályokat.
Sajnos ez egy ilyen vegyület, nem stabil a szabad levegőn. :(

Előzmény: Dinna73 (937)
Dinna73 Creative Commons License 2020.03.06 0 0 937

Szia!

Elárulnád a receptjét? Próbálkozom egy ideje, de sosem lesz ilyen szép, csak fakó fehér.

Köszönöm!

Előzmény: bgeo74 (802)
szummakumlaude Creative Commons License 2020.02.21 0 1 936

kedves Petrowsky, nagyon tetszenek a kristályaid!

 

különösen az apró fehérek. megtudhatom, hogy azok (2. és 3. képen szereplőek) milyen sókkal / vegyületekkel és milyen módszerrel készültek? illetve hogy mennyi idő alatt?

 

előre is köszönöm!

Előzmény: Petrowsky (873)
bgeo74 Creative Commons License 2019.03.16 0 0 935

Kálium-Magnézium-Szulfát, 1:1 arányban keverve.

bgeo74 Creative Commons License 2019.03.16 0 0 934

Jól látszódik, hogy csak a kristályos felületig, részig voltak a koponyák belógatva az oldatba.
A színezést illetően, csak olyan anyag jöhet szóba a csontnál amelyet nem old vissza a savas (SO4) közeg.
Elég bizarr alkotások, de ötletes !

 

Előzmény: A Zola (933)
A Zola Creative Commons License 2018.09.17 0 0 933

Üdv minden jelenlévőnek :)

Szeretném a véleményeteket, és esetleges tanácsokat kérni – bárkitől.
Végigolvastam természetesen az egész fórumot, és a kérdéseim nagy részére választ is kaptam, ezért hálás vagyok a nagy öregeknek :D

Én alapvetően nem egykritályt akarok, hanem konkrét tárgyakra való kristálynövesztést tanulmányozom.

Hoztam alkotásokat, amiket a neten találtam és szándékozom ugyanilyeneket csinálni. Persze tudom, hogy ez lehetetlen, mert környezet és szennyezettség függő.
Az volna segítség, ha megtippelnétek hogy is csinálhatták őket, és milyen kristályt használtak, bármit, ahol valami szakmai titkot véltek felfedezni. 

Egyelőre nekem az elméletem:
- forró vizesen sok kis kristályt csináltak rá
- mivel hogy vannak területek, ahogy egyáltalán nincsen kristály, így ott leszedték a piciket.
- szobahőmérsékletű oldattal továbbnövesztették az újakat, miközben pár naponta oldatcserénél leszedték a kicsiket újra.
vagy:
- ráragasztottak pár meglévő kristályt, és egyszerűen rajta növesztették tovább
vagy:
- bekenték valamivel azokat a területeket, és így ott nem képződött kristály

A képek a következők:
 a koponya festése tuti hogy textilfestékben való főzés volt. És szerintem Timsót láthatunk, mert nagyon emlékeztet Bgeo74 619-es hsz-ének alkotására: 
 megint csak színezett timsó? 
 vörösvérlugsót láthatunk?
 itt a furcsa a néhol barna, néhol zöld kristályosság, és nem hiszem hogy utólag lenne festve. 

Előre is nagyon köszönöm, majd mutatom az eredményeket, hagyok itt pár alkotást, ami szerintem fantasztikus, és a helyet, ahol leltem: https://shop.beinart.org/search?q=skull


üdv:
Zola

JFeri ever Creative Commons License 2018.07.14 0 0 932

Nos.

 

Idő közben sikerült megtalálni a választ. Legalábbis úgy tűnik.

A Nikkel-szulfát két kristály módosulattal létezik 6 illetve 7 kristályvízzel. A hőmérséklet különbség az ami befolyásolja a kiválást. 

És át is kristályosodik maga a kristály is.

Még nem tudom, hogyan stabilizálható. Majd ha meglesz a megoldás, megosztom. 

Előzmény: Jfery2017 (931)
Jfery2017 Creative Commons License 2018.07.08 0 0 931

Szervusztok!

 

A vegyészektől már sok segítséget kaptam odaát a tudomány rovatban.

A fiammal kristálynövesztéseset játszunk, és ez a topik láthatólag szakirányú.

 

A szokásos eredmények már megvannak. Timsó, Krómtimsó, Rézgálic, szenvedés a konyhasóval....

 

Két dolog van terítéken:

Nikkel-szulfát és kobalt-szulfát. Mind kettőt preparátumból próbáljuk.

 

A nikkel-szulfátot először savas, kénsavas oldatából csak kicsiny tűszerű kristályokként sikerült megkapni. Szépek voltak, de apróak. Semlegesítettem az oldatot és utána gyönyörű, viszonylag gyorsan növő egykristályt sikerült legyártani. ....Kivesz, öblít, szárít, lakkoz. Örül!  Nem sokáig..... Sajnos a lakk alatt is kifehéredett és elporladt a kristály. 

Ennek megoldását keresem.

Van tippetek?

 

A kobalt-szulfátot most preparálom.

JF

realreddragon Creative Commons License 2018.01.17 0 0 930

Kedves Mattam! Én is kérhetek segítséget kristálynövesztéshez? Kisfiam nagyon érdeklődik, de én sajnos cseppet sem értek az ilyesmihez :( Nagyon köszönöm előre is :)

Előzmény: MATTAM53 (625)
MATTAM53 Creative Commons License 2017.01.02 0 0 929

BÚÉK minden csapattagnak! :)

bgeo74 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 928

Utánaszámoltam, 100g kb 175 ft-ból jön ki ha összerakom. :)

Előzmény: emiki6 (927)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.13 0 0 927

Emberek, ne szórakozzunk már! Azúrban 3k a krómtimsó kilója... :)

bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 926

A bázisos króm-szulfát eleve hidratált, ha oldom aquakomplex lesz, így is úgy is.
Az ötlet a próba, a kész kálium króm-szulfát, alaptulajdonságából indult, ugyan is 75-78°C körül vált át komplexbe az oldat, kékes-lilából zöldre.
(Persze csak egy próbálkozó amatőr vagyok.)

Előzmény: emiki6 (916)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 925

Sőt, úsztatni, húzatni, forgatni, áramoltatott oldatban növeszteni...

A krómtimsót lógattam.

A vas-szulfát meg egy polimorf változat azért oktaéderes egy kicsit a formája.

Timsó csapat meg ült az oldatban.

Előzmény: emiki6 (920)
LaciCHX Creative Commons License 2016.10.11 0 0 924

(apropó, már nem most kérdeztem tőlük, ha valaki tud meg Cr2(SO4)3 árat az engem is érdekelne :P )

Előzmény: LaciCHX (922)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 923

Cemolker, Nagykőrös. Tavaly vettem. :)

Előzmény: LaciCHX (922)
LaciCHX Creative Commons License 2016.10.11 0 0 922

Jó, de kérdés hol kerül ennyibe Pest vonzáskörzetében? :D mert az Azúrban pl aranyárban mérik, ha jól emlékszem :(

Előzmény: bgeo74 (901)
LaciCHX Creative Commons License 2016.10.11 0 0 921

Nekem a Ca-acetát anno hasonló formába nőtt, Cu-szennyeződés esetén a szín is stimmelne.

Am a Cu-acetát recepted szerintem nem lesz sehogy se tiszta Cu-acetát a jelenlegi irányban...

Én anno úgy csináltam, hogy CuSO4+Na2CO3(pezsegni fog, mert a CuCO3 hajlamos a bomlásra-CuO-vá, de ez nem baj)->a CuCO3 csapadékot hagytam leülni és kimostam belőle a Na2SO4-et. A megtisztított CuCO3-at oldottam ecetben és kész volt a tiszta Cu-acetát

Előzmény: Petrowsky (881)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 920

Lógattad? Szabad lógatni?

Előzmény: bgeo74 (918)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 919

Balról-jobbra : Timsó (színezett), Vasgálic, Krómtimsó.

Előzmény: bgeo74 (918)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 918

bgeo74 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 917

Na ezzel megfogtál, kipróbálom, hátha jobb lesz e végén !

 

Előzmény: emiki6 (916)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 916

Drága... mcc-től kaptam több kilót, erre is jutna belőle. 

 

Amit bemásoltam az a Lengyel féle praktikumból van, elvileg fogjuk is csinálni laboron. Nem gondolod, hogy a kálium szulfát oldása után jobban le kellene hűteni az oldatot, hogy ne képződjenek aquakomplexek, amik hátráltató tényezők?

 

(Elte kémia bsc-s vagyok már, csak hogy értsd a laboros dolgot.)

Előzmény: bgeo74 (915)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 915

A kállium-dikromátot, mellőzném.
1. Mérgező, nem enyhén !
2. Drága .

3. etc.

Kálium-krómtimsót, Cr(OH)SO4-ből (bázikus króm-szulfát) és kálium szulfát oldatából készítettem, kénsav hozzáadásával.
A tartósítást úgy lehet megoldani, hogy növeszteni kell rá egy hagyományos timsó réteget ;) KAl(SO4)2*12H2O

Időben hosszabb az eljárás, de nekem bevált.

 

K2SO4-       58g
Cr(OH)SO4-55g
H2O-        475g
H2SO4- 15-25g

A kálium szulfátot, feloldod a vízben, melegítés közben maradéktalanul. Ha ez megvan akkor kevergetve hűtsd le 70°C alá és keverd hozzá a króm-sót. Kézmeleg(35-40°C) hőmérsékletnél add hozzá a 15g kénsavat. (én 37%-os akkusavat használtam) Azután kb. két hét pihentetés ha nincs kristály akkor +10-15g kénsav.

Először apró kristályok keletkeznek, feketebors nagyságúak, lilás, bordós színűek a sötétzöld oldatban,
ezekből magnak már érdemes válogatni, atöbbi termést újra oldva lehet átkristályosítani, növeszteni.

Előzmény: emiki6 (912)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 914

2,5 centi hosszú, a magja lehetett 1.

Előzmény: emiki6 (913)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 913

Looooool

Gondoltam, hogy kiszúrom a tégely tetejét, megnézem hogy nő, ha körzőhegynyi lyukon szellőzik. Hát így:

Jól látható a mag, ami egy évig nőtt zárva és ami körénőtt 4 nap alatt. Nem a szennyeződés tett csodát, hanem a növesztés sebessége!

Ronda és rendezetlen szerkezet épült, a szabályos, 6 lapú testre. Ellenben nagyon jól néz ki ez a képződmény.

 

Meg kéne próbálni az alkoholos növesztést is. ;)

Előzmény: emiki6 (909)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 912

Ez alapján kérdezném, hogy akkor a krómtimsóból nüvesztett kristályok tégleg kiszáradnak és elporlanak?

 

Előállításra kromátból van jobb mód?

Előzmény: emiki6 (911)
emiki6 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 911

Előzmény: mcc (899)
bgeo74 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 910

Egész jó kiállású, kristálykák.

 

A réz-acetáttal, kapcsolatban, úgy vettem észre ha az ecetav túlsúlyba kerül, akkor előfordul némi csapadék és üledékképződés, ami a növekedés és a"minőség romlásához" vezet.
Annyi ecetet szoktam adni a vizes oldathoz, hogy ne érezzem az ecetszagot. Párolgásnál is csak csekély az ecetszag, idővel meg is szűnik. :)

Előzmény: emiki6 (909)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!