Keresés

Részletes keresés

Dundy Creative Commons License 2005.09.06 0 0 16

Köszönöm a segítőkész hozzászólásokat!

 

Kipróbálásra kaptam egy TFT monitort (Acer AL 1715 12ms), nagyon meg vagyok elégedve, bár kétségtelen, hogy a színei nem annyira jobbak. Bár, a szememnek egyértelműen jobb a TFT, mint a Samsung SyncMaster 750S 85Hz-en.

 

Köszi mégegyszer!

www.arvai.hu Creative Commons License 2005.08.31 0 0 15
Profi képfeldolgozáshoz a LaCie electron22blueIV az igazi. No meg a Barco monitorok, ha van valakinek közel egy milkója rá.
Előzmény: a rudi (14)
a rudi Creative Commons License 2005.08.29 0 0 14
Átültem egy LaCIE CRT-től egy új Fujitsu-Siemens monitorhoz. Borzalmas...
Az otthoni Xeroxnak szebb képe van.
mr_ricsi Creative Commons License 2005.08.28 0 0 13
Minden leírt dologra alkalmas, de nálad a kérdés az, hogy a jelenlegi CRT-dnél alkalmasabb-e.

Szerintem csak a nagyobb képméret szól a TFT mellett. Meg a teljesen sík képernyő.
Ha a jelenlegi monitorodat hosszabb távon nem tudod elviselni, mert pl. fáj a szemed, akkor az is.

Viszont mindenképpen az javaslom, hogy személyesen is próbáld ki a monitort, nehogy pl. a színei csalódást okozzanak a gyakorlati használat során.
Előzmény: djadji (12)
djadji Creative Commons License 2005.08.27 0 0 12

Ha már szóbakerült inkább a Playboynal lennék....

de egyébként 3D objektumszerkesztés animáció és képek készítése, renderelés, stb...

Szval ilyen reklám cuccok.

Mellesleg a monitor 12 ms os. AZ jó? mert bvan már 8, sőt 4 ms-ok is...

 

De ugyanakkor játszok is vele. pl CSt. Erre alkalmasak az ilyen monitorok?

Előzmény: mr_ricsi (11)
mr_ricsi Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11
"Munkára kell elsősorban"
Mi ez a munka konkrétan? (ugyebár nem mindegy, hogy "excel&wörd", vagy a Playboynak vagy a tördelőszerkesztője...)
Előzmény: djadji (10)
djadji Creative Commons License 2005.08.26 0 0 10

Ok.. a TFT szemkímélőbb. De jobb is? pl nekem érdemes egy 17'' os LG 775FT-t lecserélni egy 19''os Fujitsu Siemens c-19-3 monitorra?

Munkára kell elsősorban de szeretek játszani is rajta.... Szval jók annak a képei? mert sokat hallotta hoyg torzulnak a szinek.. meg ilyesmik....

Ha valakinek van ilyen monitora azt is szivesen venném ha írna róla valamit, mert nem taáltam semmit a neten (csak németül..és az elég kevéske..)

 

Előzmény: mr_ricsi (9)
mr_ricsi Creative Commons License 2005.08.18 0 0 9
A CRT végighalad a képpontokon, a TFT viszont egyszerre egy egész sort jelenít meg.

Emiatt a TFT 1024x768-on 75Hz-el olyan, mint a CRT lenne 76800Hz-en. (1024x75Hz)

www.arvai.hu:
"Az egészen biztos, hogy a TFT egyáltalán nem villog"
a TFT is villog, csak 1000x gyorsabban

"Hosszasan nézel egy helyre, ami közel is van a szemedhez. Ez nem tesz jót a szemet mozgató izmoknak sem."
Ilyen alapon az olvasás is káros, mégsem hallottam még, hogy bárkit tiltottak volna a 6 óránál hosszabb olvasástól. :)
Amit írtál, az kölönben igaz.

"Arra sem ért odafigyelni, hogy a villogó képernyő akár epilepsziás rohamot is kiválthat"
Ebben van egy kis csúsztatás, ugyanis nem a CRT frissítése miatt tört roham az eddigi néhány szerencsétlenre, hanem mert játszottak a géppel, és a gyorsan változó képtartalom volt a kiváltó ok.

belagyi:
"a csökkentett szintartalmú tft-k (16 millió szin) már majdnem megközelítik a crt-ket"
Még a drága tft-k szinhűsége is messze van az olcsó CRt-ktől is.
A tft-k kontrasztja minimum 4-ede a CRT-ének, ezért igazi fekete nincs, a fénycsöves világítás miatt a szürke inkább ezüst, stb.

NemethA:
"A különbség TFT és CRT között az, hogy CRT-nél ahogy az elektronok becsapódnak a foszforos rácsba, elég széles spektrumú sugárzást bocsátanak ki (...-látható-UV-...-röntgen). Ebből a sugárzásból a foszfor utáni szűrő gyakorlatilag csak a láthatót engedi át. (Jó, megy át pici rtg. is, de a fizika törvényei miatt (intenzitás arányos a távolság négyzetével) ez fél méterre már nulla.)"
A monitorok gyorsítófeszültsége néhány 10kV, a röntgencsövekben pedig néhány 100kV-ot használnak. Az alacsonyabb feszültséggel gyorsított elektronoknak nincs akkora mozgási energiája, hogy becsapódáskor röntgen sugárzás kibocsátására késztesse a gerjesztett anyagot. Röntgen sugár tehát gyakorlatilag nem keletkezik. (De a képcső úgyis ólomüvegből van, ami elnyelné, ha keletkezne. :))
Az UV pedig csak akkor jut ki előre, ha valamelyik képpont "foszfora" kipottyan a résmaszkból.

"Így én azt mondom, hogy egy >100Hz CRT és egy TFT között nincs szignifikáns különbség a szemkímélés szempontjából."
Ez nem igaz!
Az kutatások szerint ugyan a 24Hz-es képeket már folyamatos mozgásnak érzékeljük, de az agyunkban a látóközpontunknak van olyan része, ami még ezt is különálló képeknek "látja" és különálló képeknek dolgozza fel. Vannak emberek, akiknél ez a rész olyan fürge, hogy még a 150-200Hz-es CRT-képnél gőzerővel dolgozik ez a központjuk.
Egyszerű meghatározni, hogy ki ilyen: akinek a CRT monitoron dolgozva 85-100Hz-en megfájdul a feje, míg 75Hz-en semmi ilyet nem tapasztal.
Ezeknek a 72-75Hz használatát javasolják, a "lassú agyúak" meg addig növelik, ameddig akarják.
(A TFT-k 3 nagyságrenddel nagyobb frissítését már senki agya nem bírja mozgásnak érzékelni.)

Qqberci:
"a TFT-nél viszont minden pixelnek határozott kontúrja van, ezért a szem pontosan "élesre tudja állítani" a képet."
Tegyük azt hozzá: ez a szöveges-grafikus megjelenítésnél előny, viszont videóknál a CRT képét kellemesebbnek érezzük.
Előzmény: Dundy (-)
Dundy Creative Commons License 2005.08.18 0 0 8

Köszönöm, a válaszok segítettek felvilágosítani, s dönteni.

 

Loft egy született vesztes, ez élete nagy dobása, nem kell vele foglalkozni. :)))

 

Mégegyszer köszi mindenkinek!

Qqberci Creative Commons License 2005.08.17 0 0 7
A TFT-nél a frissítési frekvenciának nincs jelentõssége. A kétféle monitor között azonban van egy nagyon lényeget különbség: a CRT-nél a pixeleknek nincs határozott kontúrjuk, bármennyire is jól fókuszált az elektronsugár, a TFT-nél viszont minden pixelnek határozott kontúrja van, ezért a szem pontosan "élesre tudja állítani" a képet.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.17 0 0 6
OFF
Nem vagyok spammer.
Előzmény: www.arvai.hu (4)
NemethA Creative Commons License 2005.08.17 0 0 5

Tény, hogy ha sokáig nézel monitort, akkor kevesebbet pislogsz ergó kiszárad a szemed. Továbbá ahogy lentebb is írta valaki, a fókuszáló izmok nem működnek, így azokat tornáztatni kell. E kettő szempontból teljesen 8, milyen monitorod van.

A különbség TFT és CRT között az, hogy CRT-nél ahogy az elektronok becsapódnak a foszforos rácsba, elég széles spektrumú sugárzást bocsátanak ki (...-látható-UV-...-röntgen). Ebből a sugárzásból a foszfor utáni szűrő gyakorlatilag csak a láthatót engedi át. (Jó, megy át pici rtg. is, de a fizika törvényei miatt (intenzitás arányos a távolság négyzetével) ez fél méterre már nulla.)

Alapvetően eddig nem tudták orvosilag bebizonyítani, hogy a hosszú távú monitornézés rontja a szemet. Legalábbis nem rontja jobban, mintha ugyanennyi időt olvasással töltenél.

Így én azt mondom, hogy egy >100Hz CRT és egy TFT között nincs szignifikáns különbség a szemkímélés szempontjából.

TFT-t azért érdemes venni, mert helykímélő, de egyébként kisebb szögből lehet nézni, valamint a fogyasztása is kb. ugyanannyi mindkettőnek.

Előzmény: Dundy (-)
www.arvai.hu Creative Commons License 2005.08.16 0 0 4
Loft barátunk vagy olvasni nem tud vagy modortalan. De ha ebben leli örömét, …
Előzmény: Törölt nick (0)
www.arvai.hu Creative Commons License 2005.08.16 0 0 3
egyszámteches elmagyarázta… azt, amihez dunsztja sincs.

Én magam nem szeretnék ugyanebbe a hibába esni. Az egészen biztos, hogy a TFT egyáltalán nem villog így a képfrissítési frekvenciának ilyen szempontból nincs jelentősége.

A monitor előtt végzett munka nagyon kimeríti a szemet, de nem csak a villogó képcső a ludas ebben. Hosszasan nézel egy helyre, ami közel is van a szemedhez. Ez nem tesz jót a szemet mozgató izmoknak sem.

Munka közben tartsd rövid pihenőket (de nem úgy, hogy megnézed az e-mailjaid, vagy lezavarsz egy gyors pasziánsz játékot.) Állj fel a géptől, néz ki az ablakon, távoli pontokat keresve. Mozgasd meg a nyakizmaidat, a hátadat.

Nehéz betartani, de a munka törvénykönyve szerint napi 6 órát szabad monitor előtt dolgozni, s ebbe az időbe az óránkénti 10 perc szünet is beleszámít!

Természetesen azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a számítógép csak segíti-e a munkád, vagy folyamatosan és kizárólag a géppel dolgozol.

Ha munkád a géphez köt, szabadidődben inkább másfajta hobbinak hódolj.

Arra sem ért odafigyelni, hogy a villogó képernyő akár epilepsziás rohamot is kiválthat


(Egyébként már van ilyen topic, csak talán elsüllyedve pihen.)
Előzmény: Dundy (-)
bati67 Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2

Szia!

 

A CRT monitor képcsövében az elektronsugár kigyújt egy képpontot, majd megy a következő sorra és azt pásztázza végig. A kigyújtott képpont pedig gyorsan elhalványul. A 80 Hz-es frissítés azt jelenti, hogy másodpercenként 80-szor gyújt ki egy képpontot. Tehát a CRT villog (nagyon gyorsan, de villog).

 

A TFT háttérvilágítása állandó (fénycső), ott csak átkapcsolják a képpontok színösszetevőit (R-G-B).

 

Tehát a TFT képe nyugodtabb. Szerintem :-)

 

De a legfontosabb: nézzél bármilyen monitort: pislogj sokat!!! (hogy ne száradjon ki a szaruhártyád)

 

Üdv!

 

Attila

Előzmény: Dundy (-)
belagyi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 1

ez nem is kérdés..

a csökkentett szintartalmú tft-k (16 millió szin) már majdnem megközelítik a crt-ket :)

mellesleg japánban és usában már fogy rendesen a lapos crt.. szerintem simán ki lehet hagyni a tft-t és megvárni még nálunk is lesz..

Előzmény: Dundy (-)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.16 0 0 0
Jé, itt is egy nullás.
0
Dundy Creative Commons License 2005.08.16 0 0 topiknyitó

Érdeklődni szeretnék, hogy a TFT monitorok avagy a hagyományos CRT monitorok a szemkímélőbbek?

 

Abban a hitben éltem, hogy a TFT monitor jobb a szemnek, de egy számteches elmagyarázta, hogy ez nem annyira biztos, mert egy TFT monitor átlag 75Hz-en üzemel, míg egy CRT monitor 100Hz-en, vagy efelett.

 

Véleményem szerint a technikák különbözősége miatt nem lehet összehasonlítani csupán a frekijük alapján, de mivel nem értek hozzá, szeretném megkérdezni a hozzáértőbbeket, hogy mi az igazság.

 

A válaszokat előre is köszönöm, egyben megkérném, hogy a számlálójukat növelni szándékozó "de egy értelmes hozzászólást produkálni sem képes" spammerek mellőzzék a válaszolást - tudják kire gondolok, a többieknek köszi! :))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!