Keresés

Részletes keresés

Filburt Creative Commons License 2005.08.11 0 0 24
Hát, az lett, hogy 1000 és 1 dolgom lett, ez meg amolyan 'hobbi', szóval félre lett téve. De sajnis nem áll módomban jelentős javulásról beszámolni. B-(((

Ha van valami, azonnal jelzem.

Filburt
Előzmény: Szőke herceg (23)
Szőke herceg Creative Commons License 2005.08.10 0 0 23
Nagy a csend... mi lett a vége?
Filburt Creative Commons License 2005.08.03 0 0 22
A /dev alá betettem a mem-et és a kmem-et is, nem segített.

Ma már sajna nincs időm kipróbálni az initramfs-t, ráadásul debian woody-n nincs is ilyen csomag, ha jól látom. Lehet, hogy otthon még rápróbálok sarge-dzsal. A leírás tényleg jónak tűnik.

Filburt
Előzmény: Zahy (21)
Zahy Creative Commons License 2005.08.03 0 0 21
Bocs, de rosszul olvastad: /dev/fd PER [0-2] -t írtam, ami nem a floppy, hanem az stdin/stdout/stderr elérhetősége (nem csak /dev/stdin stb van, hanem ezek is). Amúgy noha nekem úgy tűnik, hogy ez az initramfs tán már a fény az alagút végén, de megint megkérdezem - és a /dev/mem -mel mi a helyzet?
Előzmény: RogerWilco (12)
Filburt Creative Commons License 2005.08.03 0 0 20
De ott nem hibával száll el, hanem megállapítja, hogy nem initramfs, hanem initrd. Legalábbis én így értem. Azért megnézem amit ajánlottál.

Filburt
Előzmény: RogerWilco (19)
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.03 0 0 19
Szvsz ez nem az, ez az intird támogatás. A hibaüzeneted is pont ezt mondja - initramfs-t keres, de initrd-t talál, aztán pánikol. Guglizz az initramfs-re!

This package contains tools to create an initramfs archive for prepackaged
Linux kernel. The initramfs is an cpio archive. At boot time, the kernel
unpacks that archive, mounts and uses it as initial root filesystem.


http://www.ubuntulinux.org/wiki/Initramfs
Előzmény: Filburt (18)
Filburt Creative Commons License 2005.08.03 0 0 18
Igen, ramfs is van:

<*> RAM disk support
(16) Default number of RAM disks
(4096) Default RAM disk size (kbytes)

[*] Initial RAM disk (initrd) support


Filburt
Előzmény: RogerWilco (17)
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.03 0 0 17
Nade ramfs támogatás van-e abban a kernelben? (tényleg csak tolom az ötleteimet, mert gőzöm nincs, mi a gubanc)
Előzmény: Filburt (16)
Filburt Creative Commons License 2005.08.03 0 0 16
initrd támogatás be van forgatva a kernelbe, a hdc-t megtalálja mint CDROM-ot, de

   VFS: cannot open root device "hdc" or unknown-block(22,0)

az eredmény.


Közben már próbálkoztam boot közben feljövő devfs-sel is, de azt inkább nem is részletezném...

Filburt

Előzmény: RogerWilco (14)
ZE Creative Commons License 2005.08.03 0 0 15
A kernelt gondolom initrd támogatással fordítottad:

Block Devices -->
<*> RAM Disk support
...
[*] Initial RAM disk (initrd) support
Előzmény: RogerWilco (14)
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.03 0 0 14
Ennyire nem értek hozzá, de itt lehet a kutya elásva:

checking if image is initramfs...it isn't (no cpio magic): looks like an initrd

Azaz initramfs-t keres (talán a root=/dev/ram miatt) de nem azt talál. Innentől már sötétben tapogatózom, de mit szól a root=/dev/hdc paraméterhez, ha már a cd-n úgyis rajta van minden?
Előzmény: Filburt (13)
Filburt Creative Commons License 2005.08.03 0 0 13
Beszéljük át ezt az egészet, mert szerintem bennem van a hiba.

Úgy tudom, a linux boot folyamata kb. ez:

   kernel behúzása
   kernel behúzza az initrd-t
   kernel felmountolja a rootfs-t (root= paraméter alapján)
   kernel futtatja a /sbin/init-et
   /sbin/init felolvassa a /etc/inittab-ot
   stb. stb.


Ami viszont van:

0) bootloadernek az isolinux-ot használom, hogy ne kelljen floppy boot image-ből dolgoznom

1) betöltődik a kernel
   Loading vmlinuz.................

2) betöltődik az initrd.gz
   Loading /isolinux/initrd.gz ....................... ready

3) kitömöríti
   Uncompressing Linux...

4) bootolás
   OK, booting the kernel.
   Linux version 2.6.12.3 blablablabla

5) aztán menet közben (proci, pnp, usb stb detektálás)
   Kernel command line: initrd=/isolinux/initrd.gz ramdisk_size=32768 rw root=/dev/ram init=/bin/bash BOOT_IMAGE=vmlinuz
   [...]
   checking if image is initramfs...it isn't (no cpio magic): looks like an initrd
   [...]
   Aztán már csak a kernel pánik....

Azt nem értem, hogy ha az initrd.gz-t be tudja tölteni és húzza fel a modulokat (megvan a hálókártya, az usb, meg minden), akkor azt honnan teszi és hol van az a pont, amikor a root-ot kezdni keresni? És miért nem találja meg, amikor a boot CD rootjában benne van minden, ami az initrd-ben is benne van (sbin/init, inittab, fstab, stb. stb.).


Filburt
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.03 0 0 12
a /dev/fdn az a floppy, az most nem játszik be, vagy igen?
Előzmény: Zahy (10)
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.03 0 0 11
(LFS = linux from scratch) - még jó, hogy pontosítottál :-)))

A hibaüzeneted nekem akkor szokott előjönni, ha az fstab ill. a lilo.conf bejegyzései nem passzolnak össze a tényleges filerendszerrel - másutt keresi a / -t mint ahol az van. Esetleg ebbe az irányba indulhatnál el - hol van a / ? Hol keresi az a bootloadered?

(Valamilyen levlistán mintha olvastam volna olyasmit is, hogy valakinek a devfs hiányzott az fstabból)
Előzmény: Filburt (9)
Zahy Creative Commons License 2005.08.02 0 0 10
Nem vágom, hogy Linuxban hogy is van ez, de nekem mindenképpen hiányzik egy /dev/mem, és /dev/kmem - ezeket a lenti listában nem látom. Esetleg /dev/fd/[0-2] .
Előzmény: Filburt (7)
Filburt Creative Commons License 2005.08.02 0 0 9
Feltétlenül meg fogom nézni a slax-os cuccot.

Igazából az érdekelne, hogy szerintetek mi lehet a gond az alant leírt módszerrel, mert ezt még sehol senki nem tudta megmondani. Először úgy gondoltam, hogy a CD_ROOT-ba csak az isolinux könyvtárat teszem, mert abban van az initrd.gz, ami maga a RAMDISK-es ROOT lesz. De aztán a CD_ROOT-ba is átpakoltam mindent, amit az initrd-be szántam, hátha... Hát nem...

A leírásokkal (mint pl. a LFS) az a bajom, hogy úgy kezdődnek 'lopj 2 tojást'. Mindegyik innen-onnan leszedhető scriptekkel meg toolokkal operál, pedig egy LFS-től nem ezt várnám (LFS = linux from scratch).

Filburt
Előzmény: RogerWilco (8)
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.02 0 0 8
Ha nem akarsz knoppixot buherálni, akkor még mindig javaslom - legalább nézd meg, de nyugodtan használd is - a slax build scriptjeit.
Előzmény: Filburt (5)
Filburt Creative Commons License 2005.08.02 0 0 7
Kernel: igen, a kernel jó, élesben fut több gépen (2.6.12.3)

/dev: console, core, fd0, null, ram0, ram1, ram2, ram3, random, tty, tty0, tty1, tty2, tty3, tty4, tty5, tty6, tty7, tty8, urandom, zero


Filburt
Előzmény: Szőke herceg (6)
Szőke herceg Creative Commons License 2005.08.02 0 0 6

Egy igen-igen hülye ötlet, de mit lehet tudni: a /dev alatt minden rendben van?

Egy másik: a kerneled normálisan felrakott rendszeren elindul? Nem a konfigurálás/fordítás során szúrtál el valamit?

Előzmény: Filburt (5)
Filburt Creative Commons License 2005.08.02 0 0 5
Köszi mindenkinek, de még mindig nem jó (init=/sbin/init -tel sem, mint vegső megoldás).

A kerneltrap-os cikket olvastam, de az busybox-ot használ (én meg nem és elvileg nem is kellene hozzá).

A Knoppix átberhelés természetesen járható út lenne, de nem egy már működő cuccot szeretnék kibelezni (az úgy már nem az igazi).

Egyébként addig vacakoltam, amíg most egy

    Warning: unable to open an initial console.

üzenetet is kapok a kernel pánik előtti sorban. B-(


Filburt
RogerWilco Creative Commons License 2005.08.02 0 0 4
Nem lenne egyszerübb feladat pl. egy knoppixot remasterelni? Elég részletes leírás vannak róla.
Előzmény: Filburt (-)
ZE Creative Commons License 2005.08.02 0 0 3
http://kerneltrap.org/node/4974
ZE Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2
Nulla, azaz 0 értelme volt a válaszomnak, hiszen te init=/bin/sh-t adtál meg; nem biztos azonban, hogy szimbólikus linket szeret a kernel init paraméterként, próbáld meg az init=/bin/bash megadásával. Nálam sajna (Athlon64, 64 bites Debian) nem megy a vmware, úgyhpgy tesztelni nem tudom.
Előzmény: Filburt (1)
Filburt Creative Commons License 2005.08.02 0 0 1
Vannak vannak...

Egyáltalán: jó a technika?

Filburt
Előzmény: ZE (0)
ZE Creative Commons License 2005.08.02 0 0 0
/sbin/init, /etc/inittab?
Előzmény: Filburt (-)
Filburt Creative Commons License 2005.08.02 0 0 topiknyitó
Szeretnék egy olyan boot CD-t csinálni, ami kissé Live CD jellegű is, tehát diskless, meg van tömve egy csomó általam hasznosnak ítélt cuccal, be lehet vele bootolni itt a cégnél előforduló vasak többségén, ISOLINUX-ot használ, ramdiskből fut és nem valamelyik létező mini distrot használom fel hozzá.


Elolvastam pár leírást és az alábbiakra jutottam:


--- előkészítés:

00) forgatni egy megfelelő kernelt

01) csinálok egy könyvtárat, amibe belerakom a majdani / (gyökér) könyvtárat (bin, etc, isolinux, root, sbin, usr, var, stb. stb.). A könyvtár neve: cd_root

02) csinálok egy tök ugyanilyet, csak az 'isolinux' könyvtár nélkül, ez lesz az initrd rootja (könyvtár: initrd_root). Ezt az initrd könyvtárat szeretném majd mint a ramdisk-be töltött ROOT-ot látni.

03) a cd_root/isolinux könyvtárban lesz egy initrd.gz nevű file, ebbe fogom belerakni a 2-esben említett cuccokat

04) cd_root/isolinux/isolinux.cfg megszerkesztése

default linux
display uzenet.txt

label linux
kernel vmlinuz
append initrd=/isolinux/initrd.gz ramdisk_size=32768 rw root=/dev/ram init=/bin/sh


--- initrd.gz elkészítése:

05) dd if=/dev/zero of=cd_root/isolinux/initrd.img bs=1k count=32767

06) mke2fs -F -m0 cd_root/isolinux/initrd.img

07) mount -o loop cd_root/isolinux/initrd.img /mnt/

08) rm -Rf /mnt/lost+found/

09) cp -ar initrd_root/* /mnt/

10) umount /mnt

11) gzip cd_root/isolinux/initrd.img ; mv cd_root/isolinux/initrd.img.gz cd_root/isolinux/initrd.gz


--- ISO elkészítése

mkisofs -o ./bootcd.iso -b isolinux/isolinux.bin -c isolinux/boot.cat -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table -l -R cd_root/


--- kipróbálás (Win2K + VMWare 5.x)

Kernel betöltés: OK
initrd.gz: indul
modulok: töltődnek
Végül:
RAMDISK: Compressed image found at block 0
VFS: Mounted root (ext2 filesystem).
Freeing unused kernel memory: 240k freed
Kernel panic - not syncing: No init found. Try passing init= option to kernel.

Na és innentől nem értem mi a gond. Ugyanis a 4)-esben leírtak szerint van init paraméter.

Ha vki tudja mi a gond, segítsen plíz!

Köszi,

Filburt

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!