Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2007.05.25 0 0 2185
Érdekes feltevés, köszi, hogy beollóztad!
Előzmény: 23 negedi (2184)
23 negedi Creative Commons License 2007.05.25 0 0 2184
Galgadio Creative Commons License 2007.05.24 0 0 2183

"Az igazság az, hogy sokszor maguk a múzeumok vagy galériák sem tudják, hogy arapaho vagy csejenn készítésű a ruha vagy a mokaszin."

 

Nem csoda, hiszen végül is két rokon és szomszéd népről van szó.

Eredetileg mindkét nép Minnesota és a két Dakota területén élt az északi Red River völgyében, ahonnan a Hód Háború (Beaver War), ill. az Irokéz Liga rendkívül aggresszív terjeszkedése által előidézett dominó-effektus vetette ki őket.

Ezután vándoroltak ki a Nagy Síkságokra, előbb az arapahók 1700 körül, majd rövidesen a csejennek is követték őket.

A két nép ezután is szoros szövetségben maradt, gyakorlatilag szinte közös vadászterületük volt.

Gyakran vegyes csejenn-arapahó falvak is voltak, mint pl. az, amit Chivington és a coloradoi önkéntesek 1864-ben Sand Creek mellett lemészároltak.

Előzmény: annie99 (2179)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.24 0 0 2182

Érdekes, hogy a szigonyos férfinak bajsza van, ha jól látom a képet, pedig az nagyon ritka az é-amerikai őslakosság körében.

Még leginkább a perifériákon fordul elő, pl. Kalifornia vagy a Délnyugat egyes törzseinél vagy ezeknél az északnyugati parti törzseknél.

 

(Tisztavérű) síksági indiánok fotóin bajuszt vagy szakállt én gyakorlatilag még soha sem láttam.

Előzmény: annie99 (2180)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.24 0 0 2181

Róluk valóban ritkán esik szó, mert az 'indián' szó hallatán a magyarok 90 %-ának lelki szemei előtt a síksági indián képe jelenik meg.

A maradék 10 %-nak meg esetleg egy apacs vagy egy irokéz, netán egy Az utolsó mohikán c. filmből ismert delaver vagy mohikán....

Előzmény: annie99 (2180)
annie99 Creative Commons License 2007.05.23 0 0 2180

Viszonylag kevés szó esett az észak-nyugati halásztörzsekről. Leghíresebb közülük a makah nép, mely jelenleg is küzd a bálnavadászat jogáért, szembekerülve az állatvédő mozgalmakkal és a közvéleménnyel. Bonyolult jogi és főleg etikai kérdéseket vet fel az ügy. Én csak ezt a bálnavadászt szeretném megmutatni, valamint azokat a kosarakat, melyeken az életmódjukhoz kapcsolódó speciális mintákat láthatjuk. Az "indián" szóval kapcsolatban eddig nem biztos, hogy ez jutott eszünkbe.

 

 

 

 

 

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.22 0 0 2179

"Az arapahó hímzés a Nagy Síkságokon elismerten a legszebb volt a csejenn mellett."

 

Az igazság az, hogy sokszor maguk a múzeumok vagy galériák sem tudják, hogy arapaho vagy csejenn készítésű a ruha vagy a mokaszin. Az ilyen kérdéseseket ált. oda soroltam, amit elsőnek írtak a két lehetőség közül, mert lassan így is kezelhetetlenül sok mappám van. Sokkal több csejenn képem lett így, de statisztikailag biztos, hogy arapaho is van közöttük. Mutatok párat a csejennekből is.

 

Mokaszinokat ide most nem teszek, bár azoknál a leginkább feltűnő a hasonlóság. De talán jobb a változatosság, úgyhogy itt egy kicsit más stílust mutatok. OFF: Lehetséges egymás mellé tenni a képeket? Nekem mindenképp átrendezi feltöltéskor, de biztos én vagyok a béna.

 

 

 

Előzmény: Galgadio (2174)
annie99 Creative Commons License 2007.05.21 0 0 2178

Szia Don és Galgadio!

 

Találtam nektek valamit ezen az oldalon:)

A további kutatásokat (melyik törzs hölgyei viselték és melyiké nem, már rátok bízom :)

http://www.native-languages.org/breechcloth.htm

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.21 0 0 2177

"Ma már sok kutató egyébként így is tesz."

 

Jól teszik. Bár Kutasi Kovács azt írja, hogy a brazíliai indiánokat munkásruhában nem tudta megkülönböztetni az ázsiai vendégmunkásoktól, sőt még nekik maguknak is feltűnt a hasonlóság. De az megint más tészta, meg itt off is.

 

Szerintem mind a négy arc szép és drámai. Az apacs lány neve egyébként Rebeka, a navahó srácé John. A régi navahóról annyit tudok, hogy rituális énekes volt, a lányról semmit.

Előzmény: Galgadio (2175)
annie99 Creative Commons License 2007.05.21 0 0 2176

De igen. Az 1998 és 2027-es hsz-ben is vannak, azokat is meg lehet nézni.

 

Arapaho gyöngyhímzések:

 

 

 

 

Előzmény: Galgadio (2174)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.21 0 0 2175

Ezek nem mongolid arcok, mint ahogy a navahók sem.

Azért írtam korábban, hogy Amerika őslakóit célszerűbb külön nagyrasszba osztályozni. Ma már sok kutató egyébként így is tesz.

 

Az alsó képen a lány elég csinos:-)

Előzmény: annie99 (2172)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.21 0 0 2174

Szia Annie!

 

További arapahó munkákat nem tudnál föltenni a topikba?

Az arapahó hímzés a Nagy Síkságokon elismerten a legszebb volt a csejenn mellett.

Előzmény: annie99 (2171)
annie99 Creative Commons License 2007.05.19 0 0 2173

Navahó férfi

 

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.19 0 0 2172

A családfotók után nagyon szeretem a portrékat is. Egy igazi művész egy arcban egy egész életet láttatni tud. Szeretnék most mutatni néhány képet. A téma páronként azonos. A különbség nagyjából száz év. A többi szavakban nem mondható el.

 

Apacs kislány

 

 

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.19 0 0 2171

A névhez sajnos nem tudok hozzászólni. Említetted viszont a Ghost Dance mozgalmat. Ehhez kapcsolódva megmutatnék egy arapaho szellemtánc-ruhát.

 

 

Előzmény: Galgadio (2170)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2170

Korábban szó esett a "rejtélyes" arapahókról.

Kicsit böngészgettem a neten:

 

az arapahó nem saját elnevezés, hanem a pauni 'arapaho' - 'kereskedő' szóból származik.

Saját nevük Inuna-Ina vagy Hinonoeino volt, amelynek magyar fordítása 'a mi népünk'.

 

A franciák Gens de Vache, azaz Tehén-nép, Tehén-nemzetség néven nevezték az arapahókat.

Valószínű, hogy itt a bölénytehénre és nem a háziasított szarvasmarha tehenére gondoltak, de sajnos a Gens de Vache elnevezés eredetét nem sikerült kiderítenem.

 

Esetleg valaki tud valamit ezzel kapcsolatban?

 

Az Atsina, azaz a 'fehér agyag népe' 1750 körül vált ki az arapahók közül, ők fönn északon, a kanadai határ mentén tanyáztak.

Nyelvük az arapahó egy nyelvjárásának tekinthető, a két nyelv beszélői kölcsönösen megértették egymást.

Francia elnevezésük Gros Ventre, azaz 'nagyhasú, vaskos hasú' volt.

 

A nyelvészek egyébként a feketeláb, arapahó és csejenn nyelveket sorolják a nagy algankin (Algonquian) nyelvcsalád nyugati vagy síksági csoportjába, ennek ellenére a három nyelv kölcsönösen érthetetlen egymás számára.

 

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2169

A pueblok egyébként a fazekasságukról is híresek, szinte minden pueblonak saját stílusa és szakirodalma, sőt családnévből származó márkajelzése. Párat mutatok is.

 Acoma

 

  Santo Domingo

 

 

  Jemez-tesuque
Előzmény: annie99 (2168)
annie99 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2168

Taos puebloról nem találtam képet, viszont egy zuni pueblót meg tudok mutatni. Érdekes a hozzá tartozó kert is. Nekem nagyon tetszik, lehet, hogy otthon csinálok is.:)

 

Előzmény: Galgadio (2160)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2167

OFF:

 

Szia!

Szívesen elmennék, de messze is van, meg dolgom is van 18-a délutánra.

Viszont ha készülne valami összefoglaló az előadásról, azt szívesen elolvasnám vagy meghallgatnám.

 

Előzmény: annie99 (2166)
annie99 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2166
Szelíden ölelő napsütötte dombok közt kanyargó utak, tornácos házak muskátlival és vörös kövekből rakott falak. Salföld és a Balaton, és az indián, aki a Szent Vizekről mesél. Menjetek el!
Előzmény: Galgadio (2165)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2165

OFF, azaz UFF:-)

 

Jártam azon a vidéken 2000 nyarán kerékpártúrán.

Csodálatos táj, talán a leggyönyörűbb az egész Kárpát-medencében.

Előzmény: annie99 (2162)
annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2164
Most nézem, hogy ez Pesten lesz. De lesz a Mindszentkállán is a faluházban 18-án 17 órától. Az biztos hangulatosabb lesz.
Előzmény: annie99 (2163)
annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2163
Előzmény: annie99 (2162)
annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2162

Szia Galgadio!

 

Most kaptam a hírt, hogy a hétvégén valamikor a Káli-medencében (talán Kékkúton a Theodora cég rendezésében) egy native american (hogy meg ne sértsem) előadó fog beszélni a természetes vizek védelméről.

annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2161
Szívesen.  Megkaptam a méled, csak most "vidéken" vagyok.
Előzmény: Galgadio (2159)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2160

Szia!

 

Taos egy pueblo volt, azaz egy ősi sajátos délnyugati indián településforma, ahol a vályogból készült lakások szorosan egymáshoz illesztve álltak.

 

Bent's Fort egy kereskedelmi állomás volt, amelyet William Bent kereskedő, a csejennek nagy barátja létesített. Felesége is csejenn volt, a két fia pedig a csejennek között élő félvér.

 

A "Vadnyugaton" fortnak, azaz erődnek nevezték sok esetben a kereskedelmi állomásokat is.

Rossz nyelvek szerint, ahol már volt egy-két deszkakerítés, az már viselhette a büszke fort nevet...

Előzmény: druidani (2157)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2159

OFF:

 

Szia Ani!

 

Hiánytalanul megkaptam az anyagokat, a Wesley-félét is.

Köszi, hogy fáradtál a kazetták másolásával.

Küldtem egy mailt is, megkaptad?

Előzmény: annie99 (2156)
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2158

Most néztem egy képet, az egyik könyvben egy lószőrből készült papagó kantárról. Elég tartós volt ez? Nem lehet, hogy a ló nyála, meg hogyha rágta hamar szétjött?

druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2157
tényleg és akkor Taos mi volt? és Bent's Fort, bár a nevéből gondolom, hogy erőd, de azért csak megkérdezem.
annie99 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2156

Sziasztok!

 

Rendezgettem a képeimet. Van egy különösen kedvelt műfajom, a családfotó. Beállított képek ezek, ahol a korabeli divat szerinti pózokban fotózták az indiánokat. Azt szeretem bennük, hogy számunkra ismert és kedves szituációban mutatja őket, ezzel átugorva egy "lelki kerítést", valami idegenséget, amit a földön guggoló vagy harcias keménységgel, aggódva a lencsébe meredő emberek láttán érezhetünk. Néhány kedvencemet szeretném megosztani veletek.

 

irokéz család

 

apacs család

 

Chief Garfield (jicarilla apacs) és családja

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!