Keresés

Részletes keresés

annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2163
Előzmény: annie99 (2162)
annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2162

Szia Galgadio!

 

Most kaptam a hírt, hogy a hétvégén valamikor a Káli-medencében (talán Kékkúton a Theodora cég rendezésében) egy native american (hogy meg ne sértsem) előadó fog beszélni a természetes vizek védelméről.

annie99 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2161
Szívesen.  Megkaptam a méled, csak most "vidéken" vagyok.
Előzmény: Galgadio (2159)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2160

Szia!

 

Taos egy pueblo volt, azaz egy ősi sajátos délnyugati indián településforma, ahol a vályogból készült lakások szorosan egymáshoz illesztve álltak.

 

Bent's Fort egy kereskedelmi állomás volt, amelyet William Bent kereskedő, a csejennek nagy barátja létesített. Felesége is csejenn volt, a két fia pedig a csejennek között élő félvér.

 

A "Vadnyugaton" fortnak, azaz erődnek nevezték sok esetben a kereskedelmi állomásokat is.

Rossz nyelvek szerint, ahol már volt egy-két deszkakerítés, az már viselhette a büszke fort nevet...

Előzmény: druidani (2157)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2159

OFF:

 

Szia Ani!

 

Hiánytalanul megkaptam az anyagokat, a Wesley-félét is.

Köszi, hogy fáradtál a kazetták másolásával.

Küldtem egy mailt is, megkaptad?

Előzmény: annie99 (2156)
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2158

Most néztem egy képet, az egyik könyvben egy lószőrből készült papagó kantárról. Elég tartós volt ez? Nem lehet, hogy a ló nyála, meg hogyha rágta hamar szétjött?

druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2157
tényleg és akkor Taos mi volt? és Bent's Fort, bár a nevéből gondolom, hogy erőd, de azért csak megkérdezem.
annie99 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2156

Sziasztok!

 

Rendezgettem a képeimet. Van egy különösen kedvelt műfajom, a családfotó. Beállított képek ezek, ahol a korabeli divat szerinti pózokban fotózták az indiánokat. Azt szeretem bennük, hogy számunkra ismert és kedves szituációban mutatja őket, ezzel átugorva egy "lelki kerítést", valami idegenséget, amit a földön guggoló vagy harcias keménységgel, aggódva a lencsébe meredő emberek láttán érezhetünk. Néhány kedvencemet szeretném megosztani veletek.

 

irokéz család

 

apacs család

 

Chief Garfield (jicarilla apacs) és családja

Galgadio Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2155
Sebaj, mindenki így kezdi:-)
Előzmény: druidani (2154)
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2154
hiába, csak szeretek vele foglalkozni, meg olvasni az indiánokról, de nem értek hozzá....
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2153
oké köszi
Galgadio Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2152

Egyik sem.

Egy megerősített bölényvadász-telep, amelyben vályogból épült házak voltak.

 

Adobe Walls magyarul azt jelenti, hogy 'vályogfalak'.

Előzmény: druidani (2151)
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2151
+ Adobe walls egy rendes város volt, vagy egy katonai erőd?
druidani Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2150

Galgadio! Köszi, nagyon jók.

annie99 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2149

Kösssz! Wratten a betyár...

Hálám üldözni fog! :)

 

Előzmény: Wazull (2148)
Wazull Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2148
http://impurplehawk.com/apgallery6.html
Előzmény: annie99 (2147)
annie99 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2147

Megint apacs. Jeffordson kívül van mégegy multikulti vértestvérség, amiről tudok. A képen látható George Wrattan vértestvérével, akinek elfelejtettem a nevét és elvesztettem a linkjét. A múlt héten jó sokat kerestem, hiába. Most csak azért teszem fel, hogy hátha valaki segíteni tud: honnan szedtem én ezt a képet :)

Köszi!

 

annie99 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2146
OFF: Az Easy Riders jutott eszembe. A szórakozásból lincselésről.
Előzmény: nj (2139)
annie99 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2145

Köszi a kiegészítést!

 

Találtam egy képet, amin elég jól látszik a dagi csizma - hogy szakszerű legyek :)

Előzmény: Zicherman Istvan (2137)
nj Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2144

"Nem az enyém, hanem Bölényfia Hosszú Lándzsáé:-)"

 

:-) Igen, tehát: Bölényfia Hosszú Lándzsa általad interpretált történetéhez.

 

OFF: Túl vagy a vizsgádon?

 

Ezen igen, de eredményt még nem tudok. Bízom abban, hogy egy kettest azért csak sikerült kipuskázni.

Igazság szerint ez csak bemelegítés volt, most jönnek a húzósabb dolgok.

 

ON

Előzmény: Galgadio (2141)
Don Quixote Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2143

Hola!

 

Arról is volt egy film, amit a Galgadio írt, de hogy a csillagos-sávosok vagy a juharlevelesek rendezték, azt nem tudom.

Előzmény: nj (2139)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2142

Ha már szóba kerültek a feketelábok:

azt hiszem, hogy arról már volt szó a topikon, hogy 1876-ban Ülő Bika küldöttséget menesztett Varjúlábhoz, a feketelábok legtekintélyesebb főnökéhez és felkérte őt, hogy harcosaival vegyen részt a lakoták és csejennek oldalán az amerikaiak elleni háborúban.

Varjúláb főnök azonban bölcsen nem akarta veszélyeztetni azt a jóviszonyt, amit népe a kanadai hatóságokkal és a lovascsendőrséggel hosszú évek során kialakított és udvariasan elhárította a "meghívást".

 

Varjúláb 1877-ben Edmontonban béke- és barátsági szerződést kötött a kanadai kormányal.

Ülő Bika egyébként érdekes módon nem neheztelt meg rá, kanadai száműzetése során többször is találkozott Varjúlábbal és nagy cimborák lettek.

Ülő Bika még az egyik fiát is Varjúlábnak nevezte el a nagy feketeláb főnök tiszteletére.

 

A vér-feketelábok 1882-ben kaptak rezervátumot a kanadai hatóságoktól.

 

Az USA-beli feketelábok rezervátumát több alkalommal is jelentősen csökkentették, végül 1887-ben alakult meg a Blackfeet rezervátum Montana északnyugati részén, de 1895-ben ennek egy részét is felvásárolták a bányatársaságok (később ezem a részen alakult meg a Glaciers National Park).

 

1903-ban a rezervátum megmaradt területét drótkerítéssel vették körül mindössze három kijárattal.

Ez a drótkerítés-história azt a nézetet látszik erősíteni, hogy némelyik indián rezervátum a náci koncentrációs táborok elődjeinek tekinthető....

 

1905-ben létrehozták a Cut Bank missziós iskolát, 1909-ben pedig lebontották a rezervátumot körülvevő kerítést.

 

1915-ben a rezervátum lakói marhatenyésztésbe kezdtek.

Galgadio Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2141

Szia Nj!

 

"Igazából csak az üldözés és a végső konfliktus hasonlít Galgadio történetére"

 

Nem az enyém, hanem Bölényfia Hosszú Lándzsáé:-)

 

"... valahol Montanában vagy Észak-Dakotában egy rezervátumban ..."

 

Inkább Montanában, a Blackfeet rezervátumban és környékén. Észak-Dakotában az én tudtommal nincs és nem is volt feketeláb rezervátum.

Hosszú lándzsa története pedig északabbra, a kanadai Saskatchewan tartományban játszódik, a Blood (Vér) feketelábok rezervátumának környékén.

 

OFF: Túl vagy a vizsgádon?

Előzmény: nj (2139)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.14 0 0 2140

Szia!

Küldtem két térképet mailben.

Előzmény: druidani (2119)
nj Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2139

Nagyjából az volt a sztori, hogy valahol Montanában vagy Észak-Dakotában egy rezervátumban éppen ilyen "indián napok"-at tartanak, egy megrendezett mű-csatával, amelynek keretében az egyik fehér résztvevő rasszista okból lelő egy indián fiút, majd az utóbbi barátai önbíráskodnak és némileg szétzúzzák a fejét egy tomahawk-kal. Az egyik srác apja a helyi rezervátumi önkormányzat prominens vezetője, tipikusan olyan, aki a kormány hatóságaival együttműködő. Eleinte sem ő, sem a helyi seriff nem akar rosszat, de elfajulnak a dolgok, előbb az egyik srácot nyírják ki a "törvénytisztelő" - ámde kissé bosszúszomjas - helyi polgárok ("ilyen tipikus: ráérsz egy kis délutáni lincselésre?" jellegű társaság), majd az üldözőket is megritkítják helyenként, végül ketten maradnak a fiúk közül, akiket bekerít a fél US Army és a nemzeti gárda. Mivel tanácstalanok, hogy megadják-e magukat, egy öreg sámán megy oda hozzájuk és nagyjából azt mondja nekik, hogy tegyék azt, amit legjobbnak gondolnak. Így aztán végül lovon, a "klasszikus" fegyverzetben nekirontanak a gépesített lövészezrednek, ők meg persze nem restek lekaszabolni a srácokat.

Igazából csak az üldözés és a végső konfliktus hasonlít Galgadio történetére, meg az, hogy ezek is feketelábok. De el tudom képzelni, hogy a film rendezője olvasta az eredeti sztorit, kicsit átköltötte és áthelyezte a 20. századba.   

Előzmény: annie99 (2133)
nj Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2138

"Nem a XX. sz. végén játszódik."

 

Mármint a te történeted, az nem, persze, az 100 évvel korábban. A film, az igen.

 

"A legjobban az "tetszett" benne, amikor az egyik feketeláb fiú nyíllal lelőtte az őket üldöző helikopter vezetőjét.

Ha ugyanarról beszélünk egyáltalán..."

 

Igen, az az.

Előzmény: Galgadio (2134)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2137
...vagy kutyapremmel...Oroszorszag eszaki reszen (tobbek kozott eszak-keleti reszen is) a mai napig hasznaljak, es ,,unti" a nevuk. (kodjak, csukcs es orosz eszkimo nyelvhasznalatbol).
Előzmény: annie99 (2136)
annie99 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2136

Nézelődtem egy kicsit a témában.

Általánosságban elmondható, hogy finoman kikészített bőrből inakkal varrták össze a mokaszint. A fazont illetően itt egy érdekes térkép:

www.nativetech.org/clothing/moccasin/mocmap.html

A piros pöttyökre klikkelve néhány fénykép is látható.

Egyes törzsek kemény bőrtalppal erősítették, mások nyúlprémmel (később báránybőrrel) bélelték a hideg ellen. Elsősorban síksági női viselet volt a mokaszincsizma, ami eredetileg a mokaszin és a lábszárvédő összevarrásából alakult ki. De ismeretes pl. egyes apacs törzseknél a combig felhajtható szárú férfimokaszin is.

Az északi, keményebb klíma alatti törzsek az inuit (eszkimó) néptől vették át a "nukluk" (a most divatos szőrös csizmák elődjeihez hasonló) stílusú lábbelik viseletét. Míg az eszkimók ezeket fókaprémből vagy rénszarvasbőrből készítették, az indiánok sokszor szarvasbőrrel helyettesítették. 

 

inuit nukluk
Előzmény: druidani (2125)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2135
Mondjuk:-)
Előzmény: annie99 (2132)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2134

Szia!

 

Nem a XX. sz. végén játszódik.

A legjobban az "tetszett" benne, amikor az egyik feketeláb fiú nyíllal lelőtte az őket üldöző helikopter vezetőjét.

Ha ugyanarról beszélünk egyáltalán...

Előzmény: nj (2131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!