Megnéztem a Bogarak a pannon régióban c. könyvben, ott azt írják, hogy nálunk két faj fordul elő, a fasciatus és a sexualis, és a s. sokkal gyakoribb. Néztem a hármas képet is Kerbtierben, a kettő közül a s-ra hasonlít jobban, ennek a lapján gondoltam arra. De persze nem vagyok biztos benne, a képen lévő zonatusra tényleg jobban hasonlít.
Valamilyen cincér féle, de vajon milyen? Normális ez Pesten? Érdekes a méretbeli különbség. Vannak kicsik (kb 5mm) és vannak nagyobban (15mm). Láttam párat s3xelni is, szóval jó nagy buli van a farönkök alatt.
Valószínűbbnek tartom, hogy más Carpocoris faj, de igazából nem tudom. Még fölülről sem könnyű elkülöníteni őket, bár úgy pont a fuscispinust még el lehet.
Ma láttam meg a kertben, a farönkök között egy csomó egyforma bogarat. 5mm és 15mm közötti méretűek. Közepes sebességgel mászkálnak a rönkökön a napon. Testük kakaó barna és darázs sárga csíkos a potrohuk. Hosszúkás formájúak, nem olyan duci, mint egy cserebogár. Inkább cincér testforma, de nincs ilyan hosszú csápjuk. Elég hosszú a hátsó lábuk, ezért azt hittem először, hogy valami tücsök félék, de mikor piszkálni kezdtem az egyiket, kicsit odébb repült, de nem ugrott. Szóval valami fedeles szárnyú. 47 évem alatt még soha nem láttam ilyeneket, pedig érdekelnek a rovarok. Lehet valami éghajlat változás okán idetelepült, nem őshonos faj. Ha nem ömlene az eső, fotót is csinálnék róluk, de olyan lázba jöttem, hogy meg kell kérdeznem a dolgot mielőbb. :)
Előre is köszönöm, ha tudtok segíteni, mik lehetnek ezek.
Köszönöm a választ! Most, hogy utánanéztem, tényleg az lehet. Már láttam katica lárvát, de fejlettebb alakban, amikor már mászkálnak, akkor pedig egész másképp néznek ki, ezért nem is gondoltam erre. Én biztos nem fogom bántani, de szólok az ismerősömnek is, hogy ő se tegye :).
Lenne egy kérdésem. Az alábbi képeket egy ismerősöm küldte, diófalevélen szívogat valami. Nekem valami lárvának tűnik, de nem tudom, mi lehet ez. Sajnos jobb képeim nincsenek. Tudnátok segíteni?