Keresés

Részletes keresés

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.06.08 0 0 1369

Bocsánat az off-ért. És még egy off.

Betegesen irtózom a rövidítésektől. Néha dührohamot is kapok tőlük- Ennek oka nyelvészeti avagy ideggyógyászati ok vajon?

Előzmény: [fidelio] Pirandus (1368)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.06.08 0 0 1368

Ha zárójelben megadtad volna, minek a rövidítése az SSC, nem szidnálak.

Előzmény: Lakog (1359)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.06.08 0 0 1367

Az echte madridi nem érti a katalánt. De nem is akarja érteni.

Előzmény: eguzki (1366)
eguzki Creative Commons License 2017.06.05 0 0 1366

Szép estét!

 

A spanyol topikban nem kaptam választ így inkább itt próbálok informálódni:

 

-Mindig is érdekelt,  hogy egy echte madridi spanyol mennyit érthet meg a katalánból. Milyen tapasztalaitok vannak erről?

 

-Érdekelne, hogy a galíciai mennyire tekinthető önálló nyelvnek. Tudom ez nem egyszerű dolog de pusztán nyelvészeti szempontból. Egyszer valahol olvastam ugyanis, hogyha csak nyelvjárás is, akkor is inkább a portugálé. Lehet egyfajta átmenet a kasztíliai spanyol és a portugál között.  Aztán ott van még az asztúriai, aragón, extremadurai...

 

-Aztán ott van még Dél-Amerika is. Kíváncsi lennék, hogy az évszázadok alatt mennyire fejlődött önállóan az ottani spanyol és különbözik az európaitól. Azt tudom pl. hogy az "ll" hangot Argentínában és talán Uruguayban is zs-nek ejtik. Ezen kívül milyen jellegzetes eltérések vannak?

 

Köszönöm előre is!

talajmente Creative Commons License 2017.05.25 0 0 1365

Sziasztok,

a minap rácsodálkoztam arra, hogy feltételezni és gyanúsítani hasonló jelentésű szavak, de másként működnek: feltételezem, hogy József követte el a bűncselekményt, illetve gyanúsítom Józsefet a bűncselekmény elkövetésével. Az egyik esetben a cselekvő a tárgy, a másik esetben pedig a cselekedet és ez egyértelműen következik abból, melyik szót választom. Azt akarom kérdezni, hogy hívják a nyelvészetnek azt az ágát, ami leírja, hogy egyes szavak milyen eseteket vonzanak? Hogyan lehetne erről többet megtanulni?

Onogur Creative Commons License 2014.05.16 0 0 1364

És itt egy NYEST-es cikk a témában.

Előzmény: Onogur (1363)
Onogur Creative Commons License 2014.05.16 0 0 1363

Ilyen topikról nem tudok.

 

Nem vagyok benne a cigányság által használt nyelvekben, de utánanéztem a hálón. Van róla szakirodalom.

 

Így nem tévedsz.

Előzmény: Pater Pirandello (1362)
Pater Pirandello Creative Commons License 2014.05.11 0 0 1362

Üdv. Beás topik is van? Ugyanis a "középkori román" elméleti nyelve, majdnem. Újlatin nyelvésznek aranybánya lehetne. Vagy tévedek?

Előzmény: Onogur (1355)
mr.poirot Creative Commons License 2014.01.21 0 0 1361

Sziasztok!

Strukturális Magyar Nyelvtan 1-et (Mondattan) vennék. Akár a piaci ár felett is. Jelentsen ez bármit is. :)

Lakog Creative Commons License 2013.12.02 0 0 1359

Sziasztok,
Új, SSC témájú diákversenyt tervezünk bölcsészeknek
Segítsetek nevet adni neki és még nyerhettek is!
www.kerdoivem.hu/kerdoiv/696541852/

Sejehaj Creative Commons License 2013.08.30 0 0 1357

Annyira érdekel hogy mit szól egy ilyen kezdeményezéshez egy elméleti nyelvész: facebook.com/irjpontosan

 

Szabad ilyet csinálni? Elég meggyőzően érvel és vicces is.

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.21 0 0 1356

"> A lovári-cigány fórumon kérték, hogy a lovárisok ne is írjanak oda, az mostantól eszperantós.

 

Mondjuk erről a filoszmodi véleményét is érdemes lenne kikérni..."

 

Egy kis félreértés történhetett....

Ez nem egészen így volt.

 

A "lovári cigáyn vagy eszperantó" topic-kal kapcsolatban, a tapasztalatok alapján azt lehet mondani, hogy: "közös lónak turos a háta".

 

Kb. minden 100 eszperantós bejegyzésre jut 1db lováris.

Tényleg olyan az egész, mintha tűt keresnénk a szénakazalban!
Tisztára áttekinthetetlen így az egész.

 

A másik dolog: ebben afórumban a lovárisok eleve hátránnyal indulnak, hisz az egész arra lett létrehozva, hogy: "ne lovárit tanulj, hanem eszperantót, mert az könnyebb."

 

DE HA VALAKI MINDENKÉPPEN ODA SZERTNE ÍRNI, AZ TERMÉSZETESEN MEGTEHETI.

Semmi nem tiltja. 

 

Mindazonáltal nagyon örülök, hogy mától van önálló lováris topic! :-))


Előzmény: NevemTeve (1353)
Onogur Creative Commons License 2013.06.21 0 0 1355

Kedves cintulácska!

 

Innen senkit nem dobunk ki. Örülünk, hogy ide tévedtél, s először is gratulálok a sikeres vizsgádnak.

 

A lovári vs. eszperantó problematikát pedig nagyon könnyen meg lehetett oldani. Nyitottam egy lováris topikot a Nyelvtudor fórumcsoportban. Innentől kezdve ez a topik csak a lovárié lesz.

 

(Habár csendben megjegyzem, hogy ezer eszperantós topik létezik és az említett topik elvileg a két nyelv tanulása közötti viszonyokról kellene szólnia.)

Előzmény: cintulacska (1351)
Onogur Creative Commons License 2013.06.21 0 0 1354
NevemTeve Creative Commons License 2013.06.21 0 0 1353

> A lovári-cigány fórumon kérték, hogy a lovárisok ne is írjanak oda, az mostantól eszperantós.

 

Mondjuk erről a filoszmodi véleményét is érdemes lenne kikérni...

Előzmény: cintulacska (1351)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.20 0 0 1352

Szia!

Holnap összehozok valami értelmes választ. 

 

De röviden: Itt a lovárival ELMÉLETI NYELVÉSZETI SZEMPONTBÓL foglalkozunk. Ott a lovári nyelvvizsgáról lenne szó (elvileg). 

Bocsi de ebben a melegben ennyi telik tőlem.
Majd holnap valami értelmesebbet írok.  


Üdv

Előzmény: cintulacska (1351)
cintulacska Creative Commons License 2013.06.20 0 0 1351

Üdv. Kértétek jöjjek át. Hát átjöttem, mert én lovárit tanulok, de a másik fórumon inkább csak eszperantót tanulók-beszélők vannak. 

Nem értem az egészet, kérek valakit világosítson fel. A lovári-cigány fórumon kérték, hogy a lovárisok ne is írjanak oda, az mostantól eszperantós. Aztán itt is valamelyik hozzászólásban olvastam hogy itt sem lehet anyagokról beszélni, linkelni. 

Most akkor jó helyen lennék??? 

Másjusban sikerült a lovári középfok írásbelim. Most a szóbelire készülök. Minen fellelhető anyag után kutakodok, már elég sok összejött, de még mindig sajnos kevés. Hanganyag szinte alig található, bár most János evangéliumát megleltem.   Nincs valami forrásotok véletlen ahol szöveg-hanganyagot találok? 

 

Köszönöm ha válaszoltok. 

 

 

Ui: ha megint rossz helyre írtam kövezettek meg, és dobjatok ki innen :):) 

 

 

Szép jó meleg tikkasztó napot!

Onogur Creative Commons License 2013.06.11 0 0 1350

Igen. Van pár tintás könyvem.

:o)

 

Előzmény: Törölt nick (1348)
Onogur Creative Commons License 2013.06.11 0 0 1349

Végülis találtam pár olvasnivalót a Google keresővel. Ezen a vonalon el lehet indulni, s a szintemnek ez egyelőre épp elég.

Előzmény: Törölt nick (1348)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.10 0 0 1348

Utanájárok, biztosan van magyarul is valami. 

Első körben a Tinta Kiadó füzetecskéit ajánlanám. Valami ilyan acímük van, hogy: "segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához."

Általában minden témához van bennük anyag.

Előzmény: Onogur (1346)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.10 0 0 1347

Őszintén megmondom, hogy én nem igazán tudok még lováriul. Még csak "műkedvelői szinten" foglalkoztam vele, azt is inkább csak az elméleti nyelvészet határáig tettem. 

Előzmény: Onogur (1345)
Onogur Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1346

Én most olvasom Pléh Csaba és Győri Miklós szerkesztésében a kognitív szemlélet és a nyelv című kiadványt. De ebben a könyvben eddig csak angol nyelvű hivatkozást hoznak. S itt én meg is halltam, mint laikus, egy nyelvet beszélő nyelvészkedő. :o)

 

Továbbá Szilágyi N-től olvastam még erről.

Előzmény: Törölt nick (1343)
Onogur Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1345

Egy évig Demecserben dolgoztam. Az utcán a közmunkások érdekesen beszéltek. Először azt hittem, hogy Ukrajnából áttelepült kisebbséggel van dolgom. Hol magyar szvakat hallottam, hol meg nem értettem semmit. De felviágosítottak, hogy nem. Ez az ő saját nyelvük. Gondolom ez a lovári. Itt lehetne tanulmányozni, egy ezres közösség biztosan használja.

Előzmény: Törölt nick (1343)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1344
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1343

"De a nyelvvizsgához szükséges anyagok beszerzésének dolgai már nem ide tartoznak. Azért bátorkodtam ezt jelezni, mert a betetted link mögött ilyen témájú hozzászólások voltak."

 

Ja, igen! Egyetértünk! 

Sajnos kissé félreértehtő voltam. 

 

Szóval, olyan hozzászólásokat én se díjazom, hogy: "azért nem sikerült a nyelvvizsgám mert....1,2,3, ja meg a levegő páratartalma is".

 

A lovári (vagy más kevésbé elterjedt nyelvek) esetén elég kevés anyag van. 

Ezeknek gyűjtése, készítése már inkább alkalmazott nyelvészeti kérdés. Viszont az alkalmazott nyelvészet az elméleti nyelvészetet ülteti át a gyakorlatba.

 

De pl. az, hogy ki hány forintért tanít lovárit, az nem idevaló!

 

A metafóra-elmélet szerintem is érdekes.

Utánanézek hátha találok valami jó cikket róla. 

Talán mintha Kiefer féle szemantikakönyvben lenne róla szó. 

 


Előzmény: Onogur (1342)
Onogur Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1342

Én nem azt mondom, hogy itt nem beszélhetünk a lovári nyelvről. Minden további nélkül, ha az elméleti nyelvészeti szempontból tekintünk a nyelvre. Sajátosságai, besorolása, stb.

 

A nyelvelsajátításról is itt beszélhetünk meg dolgokat, akár az a gyermek nyelvelsajátítása, akár az első idegen nyelv elsajátítása (az anyanyelv elsajátításának időszakának befejezte után).

 

De a nyelvvizsgához szükséges anyagok beszerzésének dolgai már nem ide tartoznak. Azért bátorkodtam ezt jelezni, mert a betetted link mögött ilyen témájú hozzászólások voltak.

 

Én is örülnék, ha ez a topik is újjáéledne. Engem most a metafóra-elmélet érdekel, de sajnos nem sok magyar nyelvű irodalom létezik. De te is bedobhatsz egy új témát.

Előzmény: Törölt nick (1341)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1341

Rendben, legyen, ahogy akarod. 

 

Én is elméleti nyelvészet szakon végeztem és, mivel a "nyelvtanulás/nyelvelsajátítás" problematikájához nagyban kapcsolódik a dolog, azért gondoltam, hogy itt szakemberek, nyelvész kollegák is beleszólnak majd a témába.

 

Természetesen ezen nem fogunk összeveszni.

 

Annak viszont nagyon örülnék, ha az új topicban minél több mindenkit viszontlátnék.

Valamint annaki is örülnék, ha ez a topic is újjáéledne.

 

Nektek is sok sikert! 

Előzmény: Onogur (1340)
Onogur Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1340

Kedves KV!

 

Itt is jelzem, hogy törekvésedet megértem, de a témák tisztasága miatt ne hozd át ide a lovári nyelvet, mivel ez nem a nyelvtanulással foglalkozik. Még maga a Magyarulez fórumcsoport sem erre van kitalálva.

 

Ott a Nyelvtudor fórumcsoporton belül hozz létre egy önálló lováris topikot és oda invitáld a nagyérdemű érdeklődőket.

 

Megértésedet köszönöm és sok sikert kívánok a topik működtetéséhez.

Előzmény: Törölt nick (1337)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1339

Hát nem sok mindent lehet belőle érteni.

Előzmény: Törölt nick (1338)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.09 0 0 1338

Nu zajác, nu pagagyí cigányul:

http://vk.com/kocsard?w=wall111856046_3888%2Fall

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!