Tisztelt Lakó-és Bajtársak!
Azzal a céllal indítottam ezt a fórumot, hogy itt meg tudjuk beszélni ügyes, de inkább bajos dolgainkat az építkezéssel kapcsolatban. Osszuk meg egymással tapasztalatinkat a Tusnád Ing. Forg. Kft., a 31. ÁÉCS és estleg Dr. Maróti úrral kapcsolatban.
Ki fizetett közműfejlesztési hozzájárulást és mennyit, kinek és ki ígérte meg, hogy kapunk kötbért, ki mit tud az átadás idejéről, stb. ? Jó csevegést!
Megpróbálok minden fórumon én is utánanézni az antenna telepítésének esetleges hátrányainak. A mai napon kiküldésre kerülnek a közös költség értesítők.
Az Alakuló Közgyűlés fog szavazni a beérkezett ajánlatról, addig minden lakónak van lehetősége ellenőrizni az antennák, a sugárzás egészségre káros hatásait.
Ezzel kapcsolatos kérdés:
Szerintetek hol a csudában lehet hiteles információkat szerezni? Kuruzslók, fizikusok, orvosok más-más véleményen vannak. Léteznek EU ajánlások, direktívák a dologgal kapcsolatban, de hivatalos állásfoglalás....
Több órát töltöttem a dologgal értékelhető eredmény nélkül, bár kétségtelen hogy bulvárcikket és népbutítást találtam bőven.
Más kérdés, hogy érdemes-e felvállalni a lakások óhatatlanul bekövetkező értékcsökkenését, és az antennatelepítés miatt a környékbeli lakosság várható felzúdulását...
A héten utánajártunk, hogy miért nem jön már a levél a bankból az utolsó hitelrészlet kiutalásáról, mivel mi aláírtuk a helyrajzi számról a szerződésmódosítást. A bankba nem érkezett meg a papírunk, mint kiderült a Tusnádhoz sem (hogy lehet ez?). "De végülis mindegy, mivel úgyis újra alá kell írnunk!"- mondták. (???) Majd megnéztük, s valóban hiba van a nekünk meglévő módosított társasházi alapító okiratban. Az egyik helyrajzi szám kétszer szerepel. Így sokunknak újra részt kell vennie ebben a procedúrában.
Az ügyvédünk a perközösség nevében dec.22-én benyújtotta a keresetet a Tusnád kft. ellen, de tudomásom szerint mások is tettek feljelentéseket ellenük.
Azon a lakógyűlésen, ahol a perközösség megalakulása volt a téma, kb.40 fő vett részt. Ebből a 40 főből 33 tulajdonos perelte be őket. Ez több mint 80 %.
Az volt a szerencséjük, hogy abban az időben, amikor megalakult a perközösség még kevesen laktunk bent, ha ez ma történne kb.70 lenne.
Érdekességképpen leírom, hogy 2003-ban, amikor a Tusnád értékesítette a lakásokat született egy Társasház tulajdont alapító okirat, ezen dokumentumban rögzített adatok alapján vásároltuk meg a lakásainkat, melyhez természetesen tartozott telekhányad és közös tulajdon is.
Nos ezt az okiratot a Tusnád egyoldalúan módosította 2005. október 31-én.
Az új álltaluk kreált "Alapító okirat" módosításban 121,34 m2-relcsökkentették a közös tulajdonunkat az ő kizárólagos tulajdonukat növelve.
Ezekből a közös tulajdonú helységekből pénzt akar kovácsolni a Tusnád, hiszen közös tároló helyett üzlethelységet alakított ki.
A garázsszinten lévő összes tároló anno a mi közös tulajdonunkban volt, most külön albetére került. A módosítás szerint ez is a Tusnád tulajdonába került.
Csodálkoztok?
Most jön a java!
A hitelszerződéseink szerint az utolsó részlet kifizetését a bank a használatbavételi engedély meglétéhez kötötte.
Ez az engedély potom 1 év késéssel meg is született.
Vártuk is, hogy a bank elutalja a pénzt, de ez nem történt meg.
Utána érdeklődtünk és kiderült, hogy 2003-ban, amikor leszerződtünk a Tusnáddal, az ügyvédjük elrontotta a szerződésekben a helyrajzi számot, így a szerződéseket visszamenőleg módosítani kell, mert a rossz helyrajzi számmal ellátott ingatlanokra a bank nem tudja a jelzálogot kivetni.
Mi ezt meg is értettük, hozzászoktunk már, hogy semmi nem megy simán...
Nos szerettük volna minél előbb a szerződéseinket módosítani, hogy végre, egyszer és mindenkorra megszabaduljunk tőlük. Így többen elkérték előre a szerződés módosításának a tervezetét, amelyben kiderült, hogy a módosítás nem csak a helyrajzi szám változására irányul, hanem kihasználva a lehetőséget beleírták azt is, hogy az alapító-okirat módosításával "visszavonhatatlanul" egyetértünk.
Egy sor helyett két oldalból áll a módosítás.
Jelenleg azzal zsarolnak mindenkit, hogy amennyiben nem írjuk alá az álltaluk egyoldalúan elkészített adásvételi szerződésmódosításokat, úgy ők nem fognak soha lemondani a tulajdonjogukról, így soha nem kerül a nevünkre a lakás.
Az ügyvédünk egyességet szeretett volna kötni velük, de teljesen elzárkóznak minden kompromisszum elől.
Egyoldalúan kijelentették, hogy jelenleg még ők a tulajdonosok (hiába vannak olyan lakók nem is kevesen, akik már teljesen kifizettek nekik mindent.)
Nem tudunk társasházzá alakulni és ez sok hátránnyal, jár.
Nem fizetnek ki semmilyen számlát, ami a házzal kapcsolatos, ugyanakkor verik a mellüket, hogy ők a kizárólagos tulajdonosok.
Nemrég eladták a házunk előtt lévő közös előkertet egy presszónak, aki kerthelyiséget akar üzemeltetni a közös telekhányadunkon.
Mondván, hogy ők a tulajdonosok
Tudomásom szerint 24 kocsi beállót értékesítettek, de csak 18-at sikerült kialakítani
A pénzt persze ki kellett fizetni, de azok közül, sem fizették vissza a pénzt mindenkinek, akik a virtuális felszíni beállót megvették!
Több kötbérrel tartoznak már, mint a lakók az utolsó vételár részlete, de szerintük ők a tulajdonosok.
Hangsúlyozom nem a mi hibánkból, nem fizettük ki az utolsó részletet, hanem a Tusnád hibájából.
Hát így jártunk mi a Tusnád kft.-vel!!!!!
Biztos kihagytam egy csomó sérelmet, ami a beköltözés után ért minket (az addigiakról nem is beszélve...).
Tudjátok azt hogy az általatok vásárolt lakások kivitelezőinek mennyi pénze fekszik az ingatlanban?
Én a kevesebb összeget váró iparosok közé tartozok a magam 1,5 millió Ft-jával, (nekem ez is rengeteg) de van közöttünk aki 20 milliót vár a díszes társaságtól-reménytelenül.
Ügyes húzással lett kirugva az ÁÉCS, a ki nem fizetett pénz töredékéből lett befejezve sok hiányzó dolog.
Hogy mitől lett egyes lakásban karc a parkettán?
Egyszerú, a ki nem fizetett munkabért torolta meg a kivitelező, bosszuból..
Miért púposodik sok helyen a parketta? A víz-fűtésszerelő megkapván a követelést a Tusnádtól-addig nem adta át a müszaki bizonylatokat- az általa eláztatott lakásokat nem hozatta helyre.
Tudnám sorolni, én a kezedetektől résztvevője voltam mindennek, sokat láttam, sokat tudok.
Ami itt megy az nem körbetartozás, ez 2 ember szemét húzása, ezt szabad csinálni, ez ellen nem lehet fellépni, mert olyan helyről védik őket, ami támadhatatlan!
Nem ez az első ilyen húzás, csak eddig ez itthon ismeretlen volt.
Ha lenne olyan lista kivitelezők számára ahol bátran ki lenne írva melyik beruházónak nem szabad dolgozni, előkelő helyen állna a Tusnád Kft.
De nem elég neki a kivitelezőktől megszerzett nem kevés pénz, a tulajdonosakat is becsapják ahol lehet.
Sajnos a rendszerváltás hozadéka, ellene nem lehet semmit tenni!
Ez a mi topicunkban volt, a kivastagított részt elfelejtette nektek is leírni.
Tegnapelőtt és most csináltam ezeket a képeket... Van még sok ilyen kép, ugyanis szerte széjjel az egész házban ázunk, gyakorlatilag mindenhol.
Én már csak azt várom, mikor indulhat el végre az eljárás a Tusnád ellen. Mert igen súlyos problémák vannak a ház kivitelezésével, és jókora pénzeket kell majd kifizetnie a javításokra!
Tudjátok azt, hogy a lakásotok épitésében résztvevő vállalkozóknak mennyi pénze fekszik az ingatlanban?
Ti joggal elvárjátok hogy garanciális vitátokat érdemben javitsa ki valaki, de ha belegondoltok, hogy NINCS kifizetve nagyon sok szakipari munka, én a kevesebb összeget váró iparosok közé tartozok, a magam 1,5 millió Ft-jával.
Körbetartozásokról beszél a fél ország, ez nem körbetartozás ez egy különalku a Tusnád és az ÁÉCs között.
Kirugta a Tusnád a kivitelezót (papiron) az nem fizet, mondván nincs miből, sanda gyanum szerint a visszatartott pézből ketten remekül elvegetálnak.
Hány lakópark éoül még kishazánkban hasonló "befejezéssel?"
Az ilyen űgyeket kellene hathatósan megszüntetni, épitsen otthon lakóparkot, de szerintem az ilyen stílust ott nem eszik meg!
18. § (1) Lakóépület esetén a társasház közgyűlése megtilthatja a külön tulajdonban lévő nem lakás céljára szolgáló helyiség használata, hasznosítása módjának megváltoztatását, ha az a társasház működését vagy a lakhatás nyugalmát zavarná. (2) Ha a lakóépületben lévő nem lakás céljára szolgáló helyiség megváltoztatott használata jogszabályban meghatározott engedélyhez kötött tevékenységhez szükséges, az engedély akkor adható ki, ha a hatóság felhívására - harmincnapos határidőn belül - a közgyűlés nem hozott tiltó határozatot. (3) A közgyűlés a nem lakás céljára szolgáló helyiség megváltoztatott használatához a lakhatás nyugalma - így különösen: a zaj- és rezgésvédelem, illetőleg a lakókörnyezetet veszélyeztető más tevékenység megelőzése - érdekében az erre vonatkozó külön jogszabályok előírásainak figyelembevételével kikötött feltételt tartalmazó hozzájáruló határozatot is hozhat. 19. § (1) A közösség a 18. § (1) és (3) bekezdésében említett közgyűlési határozatot az összes tulajdoni hányad szerinti - a közvetlenül érintett szomszédos tulajdonostársak legalább kétharmadának igenlő szavazatát is magában foglaló - legalább egyszerű szavazattöbbséggel állapítja meg.
A gond itt a megváltoztatással van, úgy tűnik, csak abba van beleszólás, ha amúgy a helyiség nincs a th tulajdonában (hanem az építtetőében)
Felhívnám a tisztelt lakótársak - különös tekintettel a D lépcsőház lakói illetve a gyerekes szülök- figyelmét a D lépcsőház bejáratánál, a jobb oldali üzlethelyiségre, ami eredetileg "internet kávézó" minősítés alatt fut !
Nem vagyok sűrű látogatója a fent említett intézményeknek, túl sok tapasztalatom sincs ebben az ügyben, de még nekem is szemet szúr, hogy az internet kávézó alapterületének 1, azaz egy m2-es részén lehet internetezni, igaz ott egyszerre akár két fő is informálódhat a világhálóról. Az üzlethelyiség alapterületének 90%-át asztalok, székek, bárszékek, illetve bárpult teszi ki, ezekből, a jelekből nem nehéz következtetni, hogy ez nem más mint internet kávézó néven egy KOCSMA a lépcsőházunk bejáratánál !!!
Kérdések:
- Van-e működési engedélye italmérésre ?
- Működhet-e egy ilyen műintézmény jogosan a házunkban?
- Nem tiltja-e valami kocsma nyitását óvoda közelében?
- Az üzlethelyiség eladásakor tudta-e a Tusnád, hogy itt milyen tevékenységet terveznek ?
Kíváncsi vagyok a véleményetekre ebben az ügyben !
Annyiból lenne szerencsés előre cselekedni a kerítéssel kapcsolatban, hogy, ha már meg van az alapító okirat, akkor már csak meg kelljen rendelni a kiválasztott ajánlatot.
Ne akkor kezdjünk el vakarózni, hogy le kéne zárni a kertet és akkor kezdjünk el árajánlatokat begyűjteni, ezzel több hetet meg tudunk spórolni, mert nem kell újból lakógyűlésen vagy papíros körbejárás útján megszavaztatni a lakók számára legkedvezőbb ajánlatot.
Nem akarok negativ lenni de... Szerintem árajánlatot nehézkes kérni amíg nem tudjuk hogy pontosan hol van a telekhatár, nem ismerjük a pontos mérteket, (véleményem szerint valahogyan mindent be kéne keriteni amire lehetőségünk van, pl. az A és B lépcsőház előtti füvesített részek, persze valamelyest alacsonyabb kerítéssel) a vállalkozónak ki is kell szállni felmérni a terepet. Utánanéztem, van rengeteg cég (adjátokegy mééél címet plíííz és átküldöm őket). Egyenlőre nem tudjuk van-e az önkormányzatnál valami egyedi szabályozás-előírás a kerítésépítésre. Építési engedély biztosan kell, és valószínűleg kiviteli terv is... El kellene dönteni hogy mit akarunk, annyiféle lehetőség van hogy az ember belezöldül amíg végignézi. Az a cél, hogy valahogy be legyünk keritve, vagy legyen izléses is és tartós is? Én természetesen egy minőségi, és esztétikus kerítést (ami pásszol a házhoz) szeretnék akár kissé magasabb áron is, de nem biztos hogy mindenki osztja ezt a véleményt...
Summa summárum úgy érzem ez egy egész embert kívánó feladat...
Szerintem közös érdekünk lenne a belső udvar mielőbbi lezárása - ha már a "drágajó" Tusnád nem keríti le - ha valaki ismer olyan céget, aki ilyennek foglalkozik, kérjen be árajánlatot, hogy minél több ajánlat közül tudjunk választani. Ha majd megalakult a lakóközösség, megszavazzuk melyik cég építse meg nekünk.
Oh, oh, kedves Tamás, nem akarlak elkeseríteni, de én már tapasztalatból mondom, hogy a Tusnád mindenre azt mondja, hogy "jövő héten".
Mi ezen a héten beszéltünk az önkormányzattal, és valójában az a helyzet, hogy hiánypótlásra szólították fel a Tusnádot, és felfüggesztették az engedélyezési eljárást. Azaz, hiába mondja a Tusnád, hogy "lassú az Önkormányzat", valójában nekik kéne pótolniuk a hiányzó szakhatósági engedélyeket. Ezeket viszont az ÁÉCS nem adja ki nekik, mert nekik meg - feltehetőleg - egy csomó pénzzel tartoznak. Mindenesetre az önkormányzat elég pontosan ismeri a Tusnád és az ÁÉCS barátinak éppen nem nevezhető viszonyát. Ha esetleg perre mennek egymással, akkor valószínűleg még egy pár évig nem lesz lakhatási engedély...
Sziasztok! Tudna valaki információt nyújtani abban, hogy a cirkókazán jótállási jegyét hol és kitől lehet átvenni? Tegnap este furcsa hangokat hallatott ki magából, ha valami probléma adódna, jó lenne tudni hol lehet érvényesíteni! Vagy irány a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség? Valaki súgjon nekem egy használható infót.....
Köszi a segítséget, 8 év azért már komoly referencia!
Talán majd ha előkerülnek a padok, amelyeken most a biztonsági őrök ülnek, az udvar is jobban benépesül és összeismerkedhetnek a kismamák/kisbabák egymással.
Többek között azt sem értem, hogy ki ölte meg Lora Palmert?? :)
Ennél már csak az homályosabb, hogy ha mi megszavaztuk a Tusnádnak a bizalmat azzal a gesztussal, hogy a kötbérfizetési kötelezettségüket a lakhatási engedély megszerzése után kell teljesíteniük, akkor ők milyen alapon vezetnek be különböző szankciókat velünk (és saját magukkal) szemben?
Ha kiszámoljuk, a ki nem fizetett kötbér kamatából igencsak kijön a kényszerüzemeltetés díja...
Miért nem lehet ez a bizalom kölcsönös? Mi egy szóval sem mondtuk sosem, hogy nem fogjuk a jogos költségeket befizetni.
Egyébként pedig az Önkormányzatnál elmondták, hogy még jó darabig nem kell számítani a használatbavételi engedélyre, és ennek nem az állami bürokrácia az oka... Egyszerűen a hiánypótlási felhívásokra a Tusnádnál a fülük botját sem mozdítják.