Keresés

Részletes keresés

Mortimer2 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 40

Sziasztok!

 

Nemrég készültem el egy könyvemmel és azt találtam ki, hogy mivel itthon úgyis csak nyűg megpróbálni valamit kiadni, felposztolom az egészet facebook regény formájában a netre.

Úgy tervezem, hogy részleteiben (napi egy A5-ös oldal) teszem közzé, mivel szeretnék hozzá

készíteni illusztrációkat is, amennyit az időm enged. Ha jól számoltam, akkor ebben a tempóban

pont egy év múlva lenne vége.

 

A könyvről röviden:

Műfaja: URBAN FANTASY

Oldalszám: 153

Leütés szám: 513 425 /szóközökkel/

 

Leírás:

 

David Andrews egy egészen átlagosnak mondható fiú, aki Amerikában, Bramstone-ban lakik, középiskolába jár, ahol a football csapat egyik oszlopos tagja. Jó sportoló, kevésbé jó tanuló és igencsak a tanárok réme. Azon kívül, hogy korán elveszítette édesapját, semmi különösnek mondható dolog nem történt még vele…

…egészen addig, míg egy napon az osztálykiránduláson ki nem szökik éjjel a barátaival, hogy emlékezetessé tegyék az utolsó estét. A szóbeszédek szerint ugyanis hajdanán állt egy falu a közelben, ahol szörnyű, megmagyarázhatatlan dolgok történtek.

A legendákra, mára már csak egy régi, roskadozó templom emlékeztet, ami a közeli romos temető dombjának a tetején pihen.

Az biztos, hogy David ezt az éjszakát soha életében nem fogja elfelejteni, pedig a furcsa dolgok még csak a hazatérése után veszik kezdetüket…

 

Az oldal linkje, ha felkeltettem az érdeklődésedet:

http://www.facebook.com/pages/Mortimer/444001462332428

Szívesen várom azokat, akiket esetleg érdekel!

 

Köszönöm, hogy időt szakítottatok rám!

aemese Creative Commons License 2008.05.09 0 0 39
A következőket találtam (a felsoroltakon kívül):

Robert Löhr: A sakkautomata titka (bár ez egy 18. századi tematikájú steampunk mű, és gondolom azért nem vettétek korábban az Anubisz kapui, meg A gépezet mellé.)
Egyébként, ha valakit érdekel Poe-nak is van egy hasonló novellája a témában, a címe Maelzel sakkjátékosa. Elektronikus formában itt olvasható: http://www.intermedia.c3.hu/~szmz/comparch/poe_maelzel/maelzel.html.
Ha valakit érdekel még Poe Mallonta tautája is igen érdekes, ez fönt van a mek.oszk.hu-n is...

Eddig összesen egy magyar művet találtam, ami még nem is biztos, hogy annyira steampunk, (de ez csak a saját restségem eredménye):
Ha érdekel valakit beleolvashat Láng D. Attila - Láng Krisztina: Sara Royce -jába. (ez a mek.oszk.hu-n található szintén...
Nos csak felületesen kukkantottam bele, úgyhogy egyelőre csak egy tipp, hogy a steampunkhoz tartozna.

Lemony Snicketet egyébként nem tudom, hogy hova soroljátok, vagy mibe, én már nem merek ítélkezni... Bár szerintem inkább fantasy...
Eddig 8 könyve jelent meg és kapható magyarul.
aemese Creative Commons License 2008.05.05 0 0 38
bibilográfia=bibliográfia...
:DDDDDDD
de ez is egy érdekes szó
lehetne biliográfia vagy bibiográfia is... hihi
aemese Creative Commons License 2008.05.05 0 0 37
Ja még annyit, hogy bocsánat, hogy folyton scifiben gondolkodom, amikor a fórum neve urban fantasy is egyben... Ezért előre elnézést kérek...
A scifi meghatározása itt van, amúgy teljesen korrekten:
http://scifi.elte.hu/cikk.phtml?cim=miascifi.html
Ezek alapján egyes steampunk művek tekinthetők scifinek is, de csak egyes művek, pontosan a steampunk előfutárai... Majd utánanézek az sf bibilográfiában, ha valakit ez érdekel, hogy melyek azok...
Bár lehet, hogy ezt rosszul gondolom, javítsatok ki ha tévedek... :)))))
Szóval a steampunk esetében, ami lényegében kimerülhetne abban, hogy egy 19. század végi, letűnt, pozitivista világot kavar... mintegy egy elképzelt jövőbe helyez...
És az egészet az anakronizmussal oldja meg...
Ha egyébként megnézitek a Világirodalmi Lexikon szócikkét az anakronizmusnál, látni fogjátok, hogy az elképzelt jövőre egyértelműen Vernét hozza példának... (Úgy emlékszem ez az időbeli anakronizmus 3. fajtája)
Na most már az a helyzet, hogy ez az elképzelés egyben múlttá vált...
Azaz nosztalgiává...
Annyi kérdésem lenne, hogy ha az egész steampunk egy nosztalgia, ebben a minősítésben mennyire nevezhető giccsnek?
aemese Creative Commons License 2008.05.05 0 0 36
Ja lehet, hogy elfogalmaztam magam. Mindenkitől elnézést kérek...
Az egyik véleményem szerint legnagyobbra gondoltam... De szintén kihangsúlyozom, csak a saját véleményem szerint...
Szóval ez a saját elfogultságom. Pynchonra. Ha rá tudtok cáfolni, cáfoljatok! Sőt örülnék neki, ha egy nagyjából korrekt definíció alapján rám is tudnátok cáfolni. Mármint, hogy mi is az a steampunk, és mi miért nem fér bele. Úgy ahogy scifi szemináriumon is dolgoztunk...
Ott is volt egy kritériumrendszer, hogy mi miért scifi és mi miért nem az... mi az, ami éppen csak alkalmazza a tematikát, és mi az, ami már egyáltalán nem fér bele. Pynchonról pedig csak annyit akartam írni, de lehet, hogy félreérthető voltam, hogy alkalmazza a steampunk tematikáját, úgy ahogy a scifijét is... pl. a V.-ben (mármint ebben a scifijét). Az Against the Day-ről is elég anakonisztikusnak tűnik a leírás alapján. (Egy korai novellájáról pedig az Under the Rose-t viszont konkrétan írják, hogy steampunk...) De szerintem nézzetek utána... :DDDDDDDDDDDD
Az a legbiztosabb!!!
Minden jót!!! :))))))))))))
Rorimack Creative Commons License 2008.05.05 0 0 35
Mármint legnagyobb amerikai író?
Előzmény: werewulf (34)
werewulf Creative Commons License 2008.05.04 0 0 34
Michael Moorcock. Ő az.
Rorimack Creative Commons License 2008.05.04 0 0 33
"sőt még a ma élő egyik legnagyobb amerikai író is alkalmazza a steampunk tematikát..."

Kicsoda?

(Egyébként meg szerintem felesleges visszamenőleg streampunkba sorolni bárkit is...)
Előzmény: aemese (31)
aemese Creative Commons License 2008.05.03 0 0 32
Ja még annyit, hogy akit érdekel csináltam egy STEAMPUNK klubot az iwiwen. Várom minden kedves érdeklődő csatlakozását!!! :)))))))
aemese Creative Commons License 2008.05.03 0 0 31
Üdv Steamwolf, és a többiek!

Megpróbálok utánanézni a témának, és ha ráérek, akkor kihozok egy közel sem teljes listát a témában.
Valahogy engem is érdekel, hogy milyen mai regények íródtak steampunk tematikában.
Amúgy, ha Vernét bírod, tudom ajánlani Jókaitól a Jövő század regényét.
Ez a mek.oszk.hu-n is elérhető.
Link: http://mek.oszk.hu/00800/00846/

Egyébként szerintem 19. századi írók is simán sorolhatók a steampunk tematikába (és nem műfaj, inkább a steampunk tematika vagy stílus, ezt fontos leszögezni, mert műfaj pl. regény, vers, eposz stb... maga az SF is csak tematika), mivel egy be nem következett múltbeli jövő - azaz egy alternatív történelmi szituáció - leírását tekintik céljuknak, a steampunknak megfelelő háttérapparátust felvonultatva.

Annyit még, hogy sajnálom, hogy a magyar wikin nincsen steampunk szócikk...
Angolul igazán sok minden olvasható az egész dologról, sőt még a ma élő egyik legnagyobb amerikai író is alkalmazza a steampunk tematikát...
Magyarul pedig alig van valami... :((((
Előzmény: Steamwolf (27)
werewulf Creative Commons License 2008.02.08 0 0 30
www.thief-thecircle.com
A fan arts címszó alatt van egy egész szép novellagyűjtemény...
Thief, Thief, Thief!
Thistlethorn Creative Commons License 2008.01.06 0 0 29

A Város két fül közöttet olvasom most, kb hromnegyedénél járok. Mondjuk nekem az Ólomerdő jobban tetszett Kleinheincz-től, de az meg nem urban f..

Az Arany Iránytű mozi az iránytűvel meg az egyéb gadget-bigyókkal azért steampunk nem?

Rorimack Creative Commons License 2007.12.02 0 0 28
Friss gőz a szelepekbe: olvasta valaki a steampunkos mondót?

Steampunkonkak angol nyelvű fórum:
http://www.freakangels.com/whitechapel/?CategoryID=11


Képregény:
http://www.girlgeniusonline.com/

Magazin:

http://www.steampunkmagazine.com/index.html
Steamwolf Creative Commons License 2007.06.21 0 0 27

Üdv mindenkinek!

 

Remélem nem "halt ki" teljesen a téma, mert kérdésem lenne...

Rettenetesen tetszik a steampunk világ, jómagam valószínűleg azóta vagyok látens rajongója, mióta 15-20 éve olvastam Verne Hódító Roburját. (Jó-jó, tudom hogy az nem steampunk, de mégis... azóta imádom a gőzmasinériákat és a léghajókat.)

A kérdésem az lenne, hogy Magyarországon magyar nyelven milyen steampunk regények jelentek meg? Amiket én ismerek:

W. Hamilton Green: Mars 1910

William Gibson - Bruce Sterling: A gépezet

Tim Powers: Az Anubisz-kapuk

Ezeken kívül tudnátok nekem ajánlani valami olvasnivalót?

Az is érdekelne, hogy milyen steampunk filmekről tudtok?

Kaukázusi Kölyök Creative Commons License 2005.11.17 0 0 26
Topikfelhozás, egy (természetesen leendő) PS3-as játék ürügyén :-) A képekből csodálatos hangulat árad, a játékötlet pedig hatalmas. Azt hiszem ez lesz az első, amit beszerzek hozzá.

http://www.tarsier.se/metronome/
orcinus-orca Creative Commons License 2005.05.17 0 0 25

Egy-két kört már lefutott szerintem majdnem mindenki a Mi a SF?, Mi a F? témakörben, úgyhogy egyáltalán nem csoda, ha ilyen részterületek kapcsán még homályosabb a kép.:-)))

 

Hanna: Nem baj, kivárjuk, addig pedig a műfaj rajongói azzal vígasztalódnak, ami van. :-)))))

_Hanna_ Creative Commons License 2005.05.17 0 0 24
Úgy néz ki, hogy per definitionem a regényem mégse urban fantasy, hanem mágikus realista mű...

http://en.wikipedia.org/wiki/Magical_realism
és
http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_fantasy

Ez alapján még várni kell az első magyar urban fantasy írónőre. :D
Előzmény: orcinus-orca (22)
Rorimack Creative Commons License 2005.05.14 0 0 23
"Arról volt szó, hogy az SF esetében több korlátozással kell számolni: egy fantasyban a mágia korlátlan lehetőséget biztosít, a SF-ben - szerintünk - a felemlegetett S ezt nem teszi egy határon túl lehetővé. Na de ez nem enneka vitatopikja."

Mondjuk ezek a korlátlan lehetőségek szerintem pont nem illenek az UF-re.

Legalábbis én valamiért így érzem. A határok ugyan nagyon képlékenyek, de egy modern környezetben játszódó vámpíros/farkasemberes sztorit én nem neveznék UF-nek - mert itt már több, és közönségesebb a mágia, mint egy UF-ben. Ugyanakkor UF-ben lehetnek vámpírok - már én is kezdek belezavarodni :)
Előzmény: orcinus-orca (22)
orcinus-orca Creative Commons License 2005.05.13 0 0 22
Igazad van abban, amit a történet kohéziójáról írsz. Ezt azonban nem is vitatta senki. Amiről szó van, az a héttérvilág, amelyben a történet játszódik. Arról volt szó, hogy az SF esetében több korlátozással kell számolni: egy fantasyban a mágia korlátlan lehetőséget biztosít, a SF-ben - szerintünk - a felemlegetett S ezt nem teszi egy határon túl lehetővé. Na de ez nem enneka vitatopikja.

Szóval. Mindkét műfajban ínséges idők vannak, bár úgy tudom, most jelenik meg egy magyar szerzőnő tollából egy urban fantasy. (???)
Kaukázusi Kölyök Creative Commons License 2005.05.13 0 0 21
Na, akkor válasz 2.0, mert az előzőt megette a fórum :-(

még általában sem biztos, hogy a steampunkot kedvelők ugyanígy éreznek az urban fantasy iránt

Persze hogy nem, én csak a saját tapasztalataimból indultam ki (ami persze nem egy reprezentatív mintán végzett felmérés volt :-) ).

Azt nem egészen értem, hogy miért érzitek úgy; a fantasyre kevésbé jellemző a logikus felépítés, mint az SF-re. A jó fantasy szerintem pont annyira hihető, mint a jó SF. A magyarázat (mágia vagy technika) teljesen mindegy, ha egyszer már kitalált dolgokról van szó. A történet kohézióját nekem főleg az abban szereplő személyek és azok viselkedése, motivációja határozza meg. Ha ez rendben van; ha hús-vér emberek mozognak a világban, akkor hihető, átélhető lesz a sztori is. A díszletek már kevésbé fontosak - elvégre minden történet az emberről szól, nem? :-)
Előzmény: Sezlony (19)
Rorimack Creative Commons License 2005.05.13 0 0 20
A Dresden Files/Chronicles sorozatról mit érdemes tudni?

http://www.jim-butcher.com/

Olvasta valaki?

Sezlony Creative Commons License 2005.05.05 0 0 19
Egyetértek orkával; még általában sem biztos, hogy a steampunkot kedvelők ugyanígy éreznek az urban fantasy iránt.
Aki az SF-t a science-oldaláról köelíti meg, tehát a reális felvetéseket, a logikai játékokat kedveli, az nagyon hamar beleütközik a fantasy áradó fantáziájába, melyet nem köt olyan szoros logikai kohézió, mint teszem azt egy steampunk regényben köt.
Az viszont (legalábbis a részemről) igaz, hogy az urbánus fantasyt hajlamos vagyok jobban kedvelni, mint a népies :) irányvonalát, és pont azért, mert nagyobb átgondoltsággal, ha úgy tetszik realizmussal felépített világot tár elénk; itt már ki lkellenne térni a gazdasági-társadalmi problémákra stb. Ez azonban nem automatikusan jellemző az urban fantasyra, ezért inkább azt mondanám: azokat az u-f-eket kedvelem, amelyek rendelkeznek ezekkel a fenti vonásokkal - és úgy érzem, a hozzám hasonló scifi-kedvelők ugyanígy vannak ezzel. Ha így vannak egyáltalán.
orcinus-orca Creative Commons License 2005.05.04 0 0 18

>>>valahogyan "kilóg" a "nagy stílusból".

 

Ezen az alapon minden kilóg. A SF és a F is gyűjtőfogalmak (!), irányzatokkal, meg minden.

 

>>>Miévillel-lel abban, hogy az SF és a fantasy között nincs akkora különbség, mint azt sokan gondolnák

 

Mieville ezt hol írta/mondta? Amúgy meg tökmindegy: mások szerint meg van.

 

>>>az egyiket kedvelik, általában a másikat is szokták

 

Ezt messze nem állítanám. A baráti körömet nézve a többség olvas SF-et, de közölük szinte senki nem olvas F-et. (Mondjuk mindenki 30 körül van, lehet, hogy 15-20 éve olvastak...)

 

(Egyébként orcinus-orca = orka)

Előzmény: Kaukázusi Kölyök (16)
Kaukázusi Kölyök Creative Commons License 2005.05.02 0 0 17
Javítom magam: öt. Meg is van mindegyik, csak eltévesztettem :-)
Előzmény: Kaukázusi Kölyök (13)
Kaukázusi Kölyök Creative Commons License 2005.05.02 0 0 16
Kezdjük a végén: nem :-)

Mind a két műfaj olyasmi, ami valahogyan "kilóg" a "nagy stílusból". A steampunk nem igazán SF, az urban fantasy nem igazán fantasy. Azt hiszem, csak jobb híján használjuk ezeket az elnevezéseket (én biztosan). Ld. még a fantasya.hu-n a nagy vitát a Perdido pályaudvar, végállomás kapcsán.

Én egyetértek Miévillel-lel abban, hogy az SF és a fantasy között nincs akkora különbség, mint azt sokan gondolnák. Fantáziairodalomnak tartom mindkettőt, hogy milyen indíttatásból és milyen céllal választja egy író valamelyiket az csak az elmondandó történet szempontjából kellene hogy számítson.

Végső mentségként; akik az egyiket kedvelik, általában a másikat is szokták :-) Kíváncsi voltam, milyen fogadtatása lesz egy ilyen topiknak. Vagyunk itt már néhányan, tehát nem volt elvetélt ötlet :-)
Előzmény: Sezlony (15)
Sezlony Creative Commons License 2005.05.02 0 0 15
Kérdés egyébként, melyek azok a kapcsolódási pontok, melyek alapján ezt a két műfajt? témaválasztást? stílust? egymás mellett lehet szerepeltetni?
Urbánus környezet? A fejlettség valamilyen viktoriánus foka? Egyik sem kizárólagos a két stílusra.
Az egyik a fantasy, a másik az SF egy irányzata. Közelebb állnak-e egymáshoz, mint a két fő áramlat?
Valami olyasféle rokonságot tudnék itt feltárni, mint egy kardos-csatás hősi fantasy és egy posztapokaliptikus SF (A Csillagember fia, Amazonkirályfi stb.) között: meglepően kevés - mégis valahogy természetes egymás mellé sorolni őket.
És az utolsó kérdés: egyáltalán bele kell-e menni ilyen boncolgatásba? :)
orcinus-orca Creative Commons License 2005.05.01 0 0 14
Egyelőre a legjobban az érdekel, hogy valaki más is rákattan-e a témára, vagy csak engem érdekelnek az ilyen eszement dolgok? :-)

Nem csak téged! :-)))
Kaukázusi Kölyök Creative Commons License 2005.04.28 0 0 13
Ugyan a stilus eddig meg csak jol elrejtozott mindenfele "szepirodalom" cimke moge (;)), meg novellakkal, forditasokkal kepviseltette magat, most azt lehet mondani: megerkezett.

Hm, most jut csak eszembe: Abyss, Mars 1910? Szerintem elég jellemzően az mind a két regény. Mármint előbbi inkább urban fantasy, utóbbi steampunk.

Már amennyire értelme van a címkézgetésnek - ld. topicleírás :-) De engem az Abyss vezetett el ehhez a stílushoz, tehát csak van valami köze hozzá. Sajnálnám is piszkosul, ha WHG-nek nem jelenne meg több regénye (tudtommal eddig négy jelent meg).
Előzmény: Rorimack (6)
Sezlony Creative Commons License 2005.04.20 0 0 12
Hanna: Azért köszi. :)
Előzmény: _Hanna_ (11)
_Hanna_ Creative Commons License 2005.04.20 0 0 11
Sezlony: éppen szólni akartam, hogy ide, ide küldd, de látom, hogy már megtetted... ;)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!