Keresés

Részletes keresés

milyennincs Creative Commons License 2008.07.08 0 0 222

Szia!

Beszéltem a szerzővel, észrevételed alapján átgondolta még egyszer az állítását és javított a cikken, ha pontos számot még mindig nem tud mondani. Egyúttal azóta tisztába lett a csata és az ütközet fogalmával, s igyekszik következetesen használni. Szívesen venné, ha elmondanád erre a 'segédletre' is, mit érzel még zötyögősnek, illetve durvának, meg majd az életrajzokra is, hisz azért küzdött vele kései órákon, hogy ha nem is tudományos szinten, de ismeretterjesztő alapossággal össze legyen szedve egybe, s egymás mellé állítva, az utókor örömére és tanulságára.

Lebenstod Creative Commons License 2008.07.07 0 0 220
Örülök, h felhoztad az egyik legjobb topikot! Néhány régi "nagy név" sajnos azóta eltnt.
Előzmény: Törölt nick (217)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.07 0 0 219
Visszatértél?:)
Kommentbe nagyon szívesen várja sztem a szerző a pontosításokat, vagy írhatsz mélen is.
Minnél kevesebb benne a pontatlanság, annál jobb.
Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.06 0 0 217
Topik up!

A Történelem blogn elkezdődött egy sorozat, amely a napóleoni háborúk marsalljainak életrajzával foglalkozik. Az első rész egy amolyan bevezető, olvasgassátok szorgalmasan:)

http://toriblog.blog.hu/2008/07/05/segedlet_a_marechal_eletrajzok_olvasasahoz
reduit Creative Commons License 2006.12.24 0 0 216
reduit Creative Commons License 2006.12.22 0 0 215

Ma ugy látszik leszükült a szókincsem a durva szóra!

Ez durva!:-(

Előzmény: reduit (214)
reduit Creative Commons License 2006.12.22 0 0 214

És alhadngy!:-)

No ez még durva!Akár még Napcsi is lehettem vóna?

Előzmény: reduit (213)
reduit Creative Commons License 2006.12.22 0 0 213

1 zlalj---3 osztály---6 század!Oks!

Én tüzér voltam anno!Tábori!:-))

Előzmény: Törölt nick (212)
reduit Creative Commons License 2006.12.22 0 0 211

Köszi!

Elég durva tényleg, hogy a tüzérség fejlődése nem azonnal alakította az egymás mögött haladó sorokat, s Napoleonra kellett várni, hogy ezen a téren lépjen!

A játék(ötlete) jónak tünik, de a szabályai tényleg nem könnyen átolvashatóak.

Előzmény: Törölt nick (208)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.22 0 0 209

Ezt a társasjátékot ismeritek? Próbálta valaki?

http://www.gemklub.hu/files/30/1320/ageofnapoleon_magyar.pdf

reduit Creative Commons License 2006.12.22 0 0 206

Ez a beosztás is gyakran változott, nem mutat akkora állandóságot, mint a franciáknál.

A franciáknál adott volt az állandó és azonos koncepció, gondolom Napóleon fejében!

Később a királyi franciao-nál is állandó maradt?

Előzmény: Törölt nick (205)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 204

Akkor ebből következik az is, hogy az egyes hadjáratok idején az egyes magasabb egységek összetétele nem bevett hadrend, elfogadott haditerv alapján történt, hanem az adott hadműveletet vezénylő parancsnok az adott hadjáratra, csatára vonatkozó elképzelései szerint - a hadjárat céljai alá rendelve, az ellenséges erők feltételezett felszereltségét alapján, az optimális méret, stb. figyelembevételével - közvetlenül a hadművelet megkezdése elött rendelte el ?

Ha ez így van, akkor mikor szoktak ezek össze? Itt most nem az értem, hogy 4 vagy 6 azonos fegyvernemű ezred miként hangolta össze mozgását, hanem az ugyanazon kötelékbe, magasabb egységbe sorolt eltérő fegyvernemek tagjai miként? Menet közben derült ki, hogy ezek miként mozognak együtt, vagy elöttte gyakorlatoztak? Mondjuk Austerlitz elött a nagy menetelés példáján.

Az udvari haditanács - most korábbi időkről beszélek, mondjuk a hétéves háború idejéről - mennyire szólt bele (utasította) a hadvezetést az egyes felvonulások során.

Konkrétan Austerlitz előtt Kutuzov alárendeltségében ki vezeti az egyes oszlopokat és mely csapatok tartoznak alá? Hogy a 2 székely határőrezred éppen a Carneville-i dandár alatt az 1. oszlopban vesz részt. 

Előzmény: Törölt nick (203)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 202

csak gyorsan egyet:

Mik voltak azok a tapasztalatok, ami után ez egyes átszervezéseket - pl. "1798-ban a dragonyosokat és a svalizséreket összevonták, a karabélyosokat vértessé szervezték át,...." - eldöntötték? Konkrét csaták tanulságai, más országok (pl. poroszok) hasonló átszervezési törekvései? Volt-e a koalícióban tömörült erőknek ezirányú egységes álláspontja?

Előzmény: Törölt nick (200)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 201

Itt meg jó néhány a cár és a vezérkar közötti (meg az egymás közti)  levelezésből

http://www.museum.ru/museum/1812/War/News_rus/index.html

Borogyino másnapján ezt írja Kutuzov az ő cárjának.

Előzmény: milyennincs (199)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 199

Tényleg jó az a forrás. nézd csak:

1-й армейский корпус (маршал Л.Н.Даву) - 88 бат., 16 эск., 214 ор.

-я пехотная дивизия (дивизионный генерал Ш.А.Л.А.Моран)
2-я пехотная дивизия (дивизионный генерал Л.Фриан)

3-я пехотная дивизия (дивизионный генерал Ш.Э.Гюден де Ла Саблоньер)

Előzmény: andremassena (166)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 197

A csapatszervezésről, hogy milyen szervezetben működtek akkor az európai államok haderejei (pl. az osztrákok, a magyarokkal karöltve) írhatnál, vagy ajánlhatnál linket.

Az itáliai hadjárat mutatta meg az osztrákok e téren való hátrányát. S ha Wagramig nem is sikerült (vagy sikerült?, csak nem 'jött át'), hogy s mint mikorra zárult le, s miként. Köszi. (karácsonyi ajándéknak ezt kérném a topik olvasói nevében :)

Előzmény: Törölt nick (193)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 196

Azért az orosz iszonyu erőforrásokat ki tud préselni magából, ha kell!

Nagy falat volt akkor is!

Előzmény: milyennincs (188)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 195

Köszi.

ha nincs is cirill billentyűd, átcopyzhatod a hozzászólásomból.:)

Előzmény: Törölt nick (193)
andremassena Creative Commons License 2006.12.21 0 0 194
Nagyon jó, nem tudtam erről az oldalról, köszi
Előzmény: milyennincs (191)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 192

Ugy-ugy!:-)

Kléber engem is érdekelne, azon tul, mint ami magyarul esetleg elérhető lexikon szinten!

Damiettát ostromolták a franciák és  francia volt az ellenfél  parancsnoka is!Jól emlékszem vagy tévedés?

/Tán valami kvízben volt kérdés és ez volt a válasz!/

Előzmény: milyennincs (187)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 191

"Jó lehetett az aláírása."

itt megtalálod. A többiekét is. :)

Előzmény: andremassena (189)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 190

bocs lemaradt:

... amúgy az ágyú = ..... (hangzásra <puska>), csak már nem írtam be. Szóval ez érdekesség akart lenni, hogy arrafelé a 'puska' az 'ágyú'.

Előzmény: milyennincs (188)
andremassena Creative Commons License 2006.12.21 0 0 189
Ha a legjobb hangzásút keressük, akkor Lefebvre-Desnouettes is esélyes ha egyáltalán jól írom. Jó lehetett az aláírása. :-)
Előzmény: milyennincs (187)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 188

Ajánlom figyelmetekbe ezt az oldalt.

http://www.museum.ru/museum/1812/War/Sostav_rus/index.html

Tartalmazza az 1812. júniusa szerinti csapatelosztást (elég hivatalosnak tűnik a site).

Feltételezve, hogy a május 16-i Bukaresti béke után jelentős veszteségeket júniusig nem szenvedett el a Csicsagov vezette Dunai hadsereg (átszervezés attól még lehetett), azt jelenti, hogy 51 zászlóalj, 70 ???, 11 kozák ezred, 202 ágyú tartozott a kötelékébe.

Hogy ez mennyi ember??

Ez a forrás 50 ezer embernek mondja. "Во время войны на фланги были переброшены и другие регулярные части Молдавская армия (50 тыс.) адмирала

Чичаговa." ezen kívül Finnországból 15 ezer embert ír (mint "átdobott")

Egy kis magyarázat:

эск. = ???

op. = szerintem itt 'ágyú' (de ennek utána kell nézzek, amúgy az ágyú =

бат. =батальон = zászlóalj

полк = ezred

егерский полк = lövész ezred

инфантерия = lovasság

пехотная дивизия = gyalogság

бригада = ???? azon túl, hogy 'brigád', nem tudomkonkrétan mi

рот = század (remélem jól emlékszem, valamilyen a zászlóaljnál alacsonyabb egység)

конная артиллерийская рота = lovas tüzér század

Csicsagov egységei létszámának keresése közben találtam még erre:

"Чичагову же, под командование которого поступила и 3-я Обсервационная армия, удалось сначала оттеснить саксонцев и австрийцев, а затем захватить Минск и к 10 ноября встать на главном пути французского отступления у города Борисова на реке Березине"

=Csicsagovnak, aki a 3. Obszervációs (ezt valahogy biztos le lehet fordítani, observation=megfigyelés, de ha 'felderítőnek' nézem a szótárban, arra mást ír)hadsereget vezette, sikerült először a szászokat és az osztrákokat visszaszorítani(оттеснить = eltolni, ellökni, de itt visszavetni értelemben, talán egymástól evágni is belefér?), majd elfoglalnia Minszket, és november 10-re elérnie a Berezina mellett fekvő Boriszov városánál a francia fő vonulási útvonalat. tkp. a franciákat).

Később okolták is a Berezinai kudarcért.

Ez az egység egyébként még Borodino elött a 3 hadsereg egyekeként a balszárny volt Tormaszov (Тормасов) vezetésével, aki Csicsagov megérkeztével Kutuzov rendelkezése alá került. (Csicsagov pedig átvett a parancsnokságot). Bagration halála után ő vezette a 2. hadsereget, majd később a fő erőket. Később 1813 májusában Lützennél is kitűnik. http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Tormasov

Előzmény: Törölt nick (172)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 187

Csak vicc volt, utalás andremassena topiktársra. Amúgy számomra jó hangzása van: Masséna. Már ha ez szempont :)

...akkor tudom kicsoda. Lannes.

Előzmény: reduit (186)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 186

Nem!Nem Massena!

Neked jól hangzik ez a név?:-)

Miből gondoltad, hogy Massena?

(Gondolkodtam is, hogy regeljek-e vagy sem, mert még azt is nehezen tudtátok eldönteni , hogy melyik festményen, milyen színü a szeme!:-))

De aztán láttam, a dilemma elcsendesedett!)

Előzmény: milyennincs (182)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 185

Igen valszínü Ők voltak a szerzők!

Ez volt akkor hirtelen a könyvtárban és már régebben!A francia kötet nagyon sok gazdasági kérdést tárgyalt és ott, akkor az nem tünt érdekfeszítőnek!Mit mondjak, ugráltam!

Davout sokszor választják mások is, bár Ő sem volt tul lelkis típus Hamburgban, bár állítják jogosan!

Előzmény: Törölt nick (184)
milyennincs Creative Commons License 2006.12.21 0 0 182
csak nem Masséna ? :)
Előzmény: reduit (181)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 181

Amugy ezt a topicot is a Google hozta ki, mikor egy tábornok nevére kerestem rá, mert olyan jó hangzásúnak tünt egy játékhoz!:-)

De az nem Ney volt!:-)

Előzmény: reduit (180)
reduit Creative Commons License 2006.12.21 0 0 180

> A valóság megismerése, a források kutatása sokszor sokkal izgalmasabb folyamat, mint a 'mi lett volna ha...' típusú merengés.<

Ez igy van, hiszen a forráskutatás egy felfedezés, nagyobb vállalat, álhatatosság és sok idő kell hozzá, viszont nagy élményeket, rácsodálkozásokat sejtet!

A 'mi lett volna ha" egy játék, amely kisebb ismeretekkel is hozhat kicsi és rövid idejü élményeket/szórakozást!Viszont kedvcsinálónak és az érdeklődés felkeltésére feltétlen alkalmas! És ezen oldalak kíválóan alkalmasak, hogy helyet kapjon mindenki. aki legalább az érdeklődés aprócska szikráját felvillanni érzi!

És a >jó < nyelvismeret!Elengedhetetlen, főként ha a történet nem magyar eredetü!

Kedvenc tábornok!

Itt eléggé vegyesek az érzéseim!

Egyrészt részleteiben nem ismerem a pályafutásuk, csak megérintett néhány információ "gyorstalpaló" olvasásmóddal, tán ugy rémlik valami miatt olvastam két könyvet Napcsival kapcsolatban (ha jól emlékszem az egyik orosz szerzőtől, másik francia vagy francia hangzású nevü szerzőtől), de nem azért mert addig nem érdekelt a téma csak igy hozta a történetem!

Valahogy a szememben nem az a leg...., aki a legjobb vagy bátrabb, esetleg legalkalmazkodóbb vagy a legnagyobb hőstettet hajtja végre!Bár ezek mind szimpatikusak és hatással is vannak rám, esetleg a szükséges minimumot adják!

Talán inkább az/azok akik fejlődése legegyenvonalubb, leggyorsabb és volt olyan a tetteik között, amikor a kudarc, vereség miatti "romeltakarítás", hálátlan feladatok között is stabilak, megingathatatlanok, képesek a hátukat felkínálni, hogy segítsék/megmentsék a társaikat/helyzetet!

A N-i háborúk sok nyertes csatája során a francia történelem számtalan hőst tud felmutatni tény, de azért a kudarcok és a végjáték ténye, akkor is megritkította/elolvasztotta a potenciális nemesleküek táborát!

Lehet, hogy ki fogtok "fütyülni", de amennyire imereteim engedik válaszom : Ney

Előzmény: milyennincs (179)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!