Keresés

Részletes keresés

joskabacsi Creative Commons License 2006.05.16 0 0 183

megjelent az új Nyakas féle Budai (Chardonnay,Irsai,Rizlingszilváni)2005

 

ma vettem egy palackkal , de még nem bontottam ki ....

Előzmény: lalá (171)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.16 0 0 182

Ez ok , köszi , ismertem , de azt nem tudom elképzelni , hogy a rozé még 2 évesen is olyan , mint frissen ! Én pont az üde friss , gyümölcsös íz - illat hatást keresem egy rozéban ! Kíváncsi lennék ugyanazon borász friss és két évvel öregebb borára !

 

Előzmény: lalá (181)
lalá Creative Commons License 2006.05.16 0 0 181
-Természetesen János nem árulta el a titkot, de mint nemrégen még jómagam is gyakorló borász lévén néhány tippem van. Az erjesztésre szánt tétel egy részét lassan, hűtve kell kierjeszteni az illat megőrzése végett. Másik részét a test és és beltartalom fokozására. Azután márciusban sok próbaházasítás alapján összeállítjuk a tételt. Meg sok apró trükk. Így azután a rozé csak fejlődik míg el nem fogy. Addigra viszont ott a következő.
Előzmény: joskabacsi (180)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.14 0 0 180
ez engem is érdekelne...... az általam kedvelt rozék egy év után már jelentősen veszítenek a gyümölcsösségükből ...... ahogy elkezdenek hagymahéj szinűvé válni ...
Előzmény: lalá (178)
lalá Creative Commons License 2006.05.14 0 0 179
-Aztán feltárul a pinceajtó...Isten áldásával!
Előzmény: joskabacsi (177)
lalá Creative Commons License 2006.05.14 0 0 178
-Ha 2002-ben jártál arra akkor tényleg rémületes.(hehehe, bár ezt nem gondolom) Igaz, hogy a rozé műfaj más mint a beaujoulais. Ezt erősíti meg a ma délelőtti soltvadkerti tapasztalatom is, aholis Frittmann János mutatta meg az egy évnél hosszabb életű rozék példáját.
Előzmény: joskabacsi (176)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 177
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 176
Malya Ernőt én is a Nyakason keresztül ismertem meg .... Gonda Jánosról nem hallottam még , bár egy tavaszi napon végigjártam fél Hajóst.... ott rémültem meg igazán , ahol a 2002es rozéját ajánlgatta a gazda ....
Előzmény: lalá (175)
lalá Creative Commons License 2006.05.13 0 0 175
-Szép sorozat. Látszik az irányultság is. Meg még kosárlabda is. Én Szöllősy Mihály(Neszmély), Malya Ernő(Buda), Frittmann János(Kunság), Gonda János(Hajós) borait kedvelem.
Előzmény: joskabacsi (174)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 174

én ugyanezt Rátgéber Lászlótól hallottam : " az élet túl rövid ahoz , hogy szar borokat igyunk"

 

Rozé sorrendem ( bár akármelyik egy éves rozét megiszom)

 

1.) Gere-Weiniger

2.) Duzsi Tamás - Kékfrankos

3.) Bock

4.) Szende

5.) Günzer Tamás

6.) Vesztergombi

7.) Szeremley

8.)  Konyári

 

+ a többi

 

a Hiltopp féle gyanús , amikor a 3 éves rozé ugyanolyan szinű , mint megjelenésekor , az elgondolkodtat ....

Előzmény: lalá (173)
lalá Creative Commons License 2006.05.13 0 0 173
-Nyugodtan bevallhatom, én mindenivó vagyok. Egy dolgot tartok szem előtt. (Kállay prof.-tól hallottam) Az élet túl rövid ahhoz, hogy minden szir-szart összeigyunk. Amúgy inkább a könnyebbeket kedvelem. (Kékfrankos rozé Gyula barátomtól)
Előzmény: joskabacsi (172)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 172

A Nimbuss -t ?

 

Persze , nagy kedvencem , a lepalackozott 260 ból szerintem egy karton már az én keringésemet javítja!

Már várom , hogy megjelenjen a 2003 as !

 

Fehérbort ritkán iszom , de a Nyakast én is kedvelem . Mondjuk én a Budai Cuvée-t szeretm , vagy nemrég jelent meg a Béres féle 2005 ös száraz sárgamuskotály , na az még a nagy kedvenc.... általában a rozét iszom , vörösbort csak esténként , aféle gondolkodós borként ..... 

 

 

a viccet értem , Solus-t életemben csak kétszer ittam , a Bock Syrahból pedig még csak hordóminta van (2004) de nekem az is fantasztikus nagy élmény volt ... 

Előzmény: lalá (171)
lalá Creative Commons License 2006.05.13 0 0 171
-Aztán fel mered-e bontani?(hihi)


-Az én kedvencem. A Sauvignon. Nálam nem hosszú életűek.
Előzmény: joskabacsi (170)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 170
Előzmény: joskabacsi (169)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 169

ebből az első kettő nem kapható  , ezért a nagy kedvenc :

 

 

 

Előzmény: joskabacsi (168)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.13 0 0 168

Nálam pedig az első három :

 

 

 

Előzmény: lalá (167)
lalá Creative Commons License 2006.05.12 0 0 167
Borban a verseny
Radiocafé: megvan a legjobb magyar bor Gyüjtobe vele!
2006. április 28. 11:15
Utolsó módosítás: 2006. április 28. 11:18 Nyomtatható verzió
A radiocafé 98.6 bormagazinja, a Késői szüret meghirdette „A legjobb magyar bor” választást. Másfél hónap alatt e-mailben, az adás alatt és sms-ben, valamint a rádió weboldalán lehetett szavazni a legjobb magyar borra.

Az eredmények:

A legjobb borok (1–5.):

1. helyezett: SZEPSY ISTVÁN ÉDES SZAMORODNI, TOKAJ, 2003

2. helyezett: ST. ANDREA MERENGŐ, EGER, 2003

3. helyezett: VYLYAN CABERNET SAUVIGNON, VILLÁNY 2002

........?
lalá Creative Commons License 2006.05.11 0 0 166
-Weinhaus-os Kadarka fé. '99-ből. Sajnos nem tudom felnagyítani. A dél-alföldi boros képek között találtam, sok másikkal együtt.
Előzmény: Törölt nick (165)
lalá Creative Commons License 2006.05.11 0 0 164
Nosztalgiázom kicsit.
gertibor Creative Commons License 2006.05.07 0 0 163

Nem akarom elkiabálni, de azt hiszem megoldottam a problémámat. (Valószínúleg előző életemben nagy borász voltam.) Ha tényleg bejön és valakinek lesz hasonló gondja, majd megírom.

Nekem eddig derítési problémáim nem voltak, néha szűröm a bort, attól szebb, csillogóbb nem kell, és diliből palackozok egy pár üveggel, azt mindig szűröm. Szeretném eltenni sok-sok évre, de sajna nem marad belőle, mert nálunk fogyóeszköz.

Én is használtam már enzimet, a legjobb volt, amit a gazdaboltosom adott egyszer, németből hozták, akkor lett a legjobb hozamu a cefre.

"Hihi" így igaz, a szüret még messze van, de gondolom mindannyian készülünk rá és reménykedünk a kegyes időjárásban, hogy jó borunk legyen jövőre is.

üdv. mindenkinek gertibor

lalá Creative Commons License 2006.05.07 0 0 162
-Bármelyik "magára valamit adó" gazdaboltban megtalálhatók az Erbslöh, vagy a Keller, vagy más gyártók anyagai. Nem akarom reklámozni őket, mert se ingem, se gatyám(hihi). A "nagyüzemi szerekhez" pontosabb elővizsgálat(labor) kell. A Deritonnal azonban nem lehet nagyon mellé lőni. Vörös bornál vigyázni mert színanyagot visz el. A bentonitos (Tükrös, Deriton, Neoder, BW2000, stb) nem is mindíg szükséges, hiszen a vörösbor csersavtartalma kicsapja a fehérjéket és tkp stabilizál. Egy jó csersav-zselatin derítés vagy a régi jó tojásfehérje a házi technológiánál beválik.
Előzmény: zsandár (161)
zsandár Creative Commons License 2006.05.07 0 0 161
Enzimet még soha nem használtam,hol lehet azt beszerezni???
Előzmény: lalá (159)
zsandár Creative Commons License 2006.05.07 0 0 160
Persze ,nem is nagyüzemben használom,csak itthon.Egyébként ha jó a bor magától is lederül,a tükrös csak rásegít.Nagyüzemben mit használsz??
Előzmény: lalá (158)
lalá Creative Commons License 2006.05.07 0 0 159
-A vörösbor színe a szőlőben felhalmozott színanyagtól függ. Ha nincs benne, hiába erjesztek a világ végéig, nem lesz sötétebb. Általában a cukortartalom 75%-os kierjedésekor a színanyag is kioldódik. A kioldódást segíti a cefre kénezése, az enzim alkalmazása, a magasabb alkoholtartalom, a magasabb hőmérséklet. #De hol van még a szüret?(hihi)
Előzmény: gertibor (155)
lalá Creative Commons License 2006.05.07 0 0 158
Tükrös:-Házi-mezei használatra jól megfelel. (Nagyüzemben sohasem használtam mert van nála jobb) off: Nagyon jó fürdősóik is vannak. on
Előzmény: zsandár (156)
lalá Creative Commons License 2006.05.07 0 0 157
-Csatlakozom. Ha néha tudálékos vagyok, meg túl óvatos, gondoljatok arra, hogy akit a kígyó megcsípett, az tart a gyíktól is.
Előzmény: Törölt nick (153)
zsandár Creative Commons License 2006.05.07 0 0 156

Nem keverem,mert a tetején tud jól elszaporodni és onnan gyorsan lehatol a borélesztő.Régebben nem használtam borélesztőt ,akkor is kiforrt..

Derítéshez ismered a Tükrös nevű derítőszert?Szerintem nagyon jó.Porított kőzetekből van,tisztán mechanikus úton derít és ,csillogó,tükrös lesz tőle a bor.

17 mustfokig nincs gond.Alatta már vészesebb .

Ittam már én is tühtig ,lelkismeretes osztrák gazda igényesen kezelt, borát.Hát mitmondjak...:-)))

Azért tőlük nem kell félni borfronton. 

 

Maradt téliről vagy 30 kiló édes golden alma,lezúztam kis víz hozzá,némi kristálycukor/SZŐLŐHÖZ SOHA/már szépen erjed.Nyáron jó lesz fröccsnek.

Előzmény: gertibor (155)
gertibor Creative Commons License 2006.05.07 0 0 155

Nem tudom mit szól a topic indítója hozzá. Remélem nem sértjük meg, ha a borkészítéssel is foglalkozunk.

Teljesen igazad van. Szeretem a jó vörösbort, de ha a szőlővel nekem kellene foglalkozni, leszoknék róla. Még így is sok munka van a borral, de általában megéri. Ausztriában van egy ismerős borász család, ők nevetnek azon, hogy 1 v. 2 hétig erjesztünk, azt mondják 10 foknál préselni kell, mert utána elkezd visszavilágosodni. Persze nekik más dolguk sincs, így ha éjjel éri el, akkor éjjel préselnek.

Tetszik az ötleted, hogy a fajélesztőt egyből a cefréhez teszed. Nem is kevered bele, csak úgy a tetejére?

Az jó lenne, ha az ember mindig 18-19 mustfokos szőlőt tudna venni. Tavaly én örültem, hogy egyáltalán elérete a 17,5 fokot.  Vannak ismerőseim, akik 14,5 fokos szőlőt vettek. Most megyek, koccintok az egészségetekre. üdv. gertibor

Előzmény: zsandár (154)
zsandár Creative Commons License 2006.05.07 0 0 154

Szívesen,de úgy látom,hogy Te sem vagy már kezdő borász,borkészítő:-))))

 

 

Legyen ez a Topic a hasonló érdeklődésű körű kollégáké!!

Kerestem már én is borász topikot,de csak sznoboktól hemzsegő bor fogyasztós topicokat találtam.A szőlőt én is veszem,nem éri meg a termelésével vesződni.

 

Vörösborkészítés,héjjon erjesztéssel ,ahogyan én csinálom.Kékfrankosból készítem amit általában 18-19 mustfokkal szüretelnek.A szőlő legyen egészséges és permetszermaradékoktól mentes./Lehet,hogy Nálad is ez volt a szag oka/.

Ezután lebogyózzuk a szőlőt/idáig kézzel,az idén már lesz bogyozó-zúzó gépem is/

 

Zúzás után rögtön megkénezem mustban feloldott borkénnel,ami segíti a bogyóhéjban lévő színanyagok feltárását és leöli a vadélesztőket.Majd feloldott borélesztőt öntök az erjeszteni kívánt cefre tetejére.Ezután hűvös helyen megindul a héjjon erjedés.Ez nagyon fontos ugyanis meleg helyen túlmelegszik a cefre,túl gyorsan forr ki ami további gondokat okozhat.A keletkező co2 a törkölykalapot mindig a cefre tetejére nyomja ,amit naponta többször is visszanyomkodok az aljára,ezzel mechanikus módon elősegítve a színanyagok kioldódását,és meggátolva az ecetesedés kialakulását is.

Kb 2 hét múltán amikor már nagyjából kierjedt a must ,kipréselem.

Eddig mindig mélyrubinvörös színű ,tükrösen csillogó lett az így készített kékfrankosom. 

Előzmény: gertibor (151)
gertibor Creative Commons License 2006.05.06 0 0 152
Ha tud valaki olyan topicot, ahol inkább a borkészítés a téma és nem annyira a palackozott bor, kérem írja meg. üdv. gertibor

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!