Bezerics Németh Orosztony-Pogányvári Sauvignon Blanc 2008. Száraz, alk. 13,5 %, ára 850 Ft (akciós ár, Tesco). Műanyagdugó (Maricork). Tiszta. Parányi buborékok. Színe világos aranysárga, citromsárga beütéssel. Közepesen intenzív illatában elsősorban körte és körtepálinka, másodsorban margaréta és narancshéj. Ha nagyon szaglászom, van benne egy kis bodzavirág és tűzkő is. Közepesen telt korty élénk, SB-os savakkal, friss, érett gyümölcsökkel (körte, pöszméte, grapefruit, szőlő). Utóíze a közepesnél hosszabb, de nem túl intenzív, almás-rucolás jellegű. A SB-savakra építő, de azért elfogadhatóan gyümölcsös, enyhén vegetális, ételbarát bor. IWAS-score 4/5-5/5.
Itt látható egy humoros videó. Egy eredetileg német szövegű filmet feliratoztak angolul (a feliratnak semmi köze sincs a szöveghez) . A jó angol nyelvtudás mellett annyit kell tudni hozzá, hogy a kaliforniai borok a közvélekedés szerint (ami nem egészen igaz, csak általánosítás) magas alkoholtartalmúak, nélkülözik az eleganciát; ezeket kedveli Robert Parker, és magas pontszámokat ad rá; más borkritikusok kevésbé kedvelik; végül, hogy James Suckling sokak szerint kilóra megvehető. A rövid videóban az egykori német diktátort mint egy kaliforniai borászat tulajdonosát állítják be a humoros kedvű feliratozók. Idegösszeomlást kap, amikor megtudja, hogy nem RP ír a jövőben a boraikról. Nekem az tetszik legjobban, amikor a "twitter-asszisztenst" megnyugtatják, hogy az ő állása nincs veszélyben. :)http://www.vinography.com/archives/2011/09/hitler_as_cult_winery_owner.html
Bushman’s Gully 2009 Shiraz Cabernet. Alk. 13,0 % (nem bök ki), ára 900 Ft (Aldi). DK-Ausztrál száraz vörösbor. Csavarzáras. Egynemű meggyvörös szín (persze nem annyira sötét, mint a komolyabb Sh-CS tételek). Intenzív vaníliás-feketeribizlis illat. Szájban alig közepes test, jó savak, vanília, szederdzsem, málnaszörp, kevés étcsokoládé. Tanninokban nem bővelkedik. Lecsengése rövid-közepes, benne érett cseresznye és egy kis fűszeresség (utóbbi valószínűleg a shirazból, de inkább tárkonyos, mint borsos jellegű). Elfogadhatóan összetett az árához képest, de lehetne szárazabb érzetű és valamivel testesebb; azért a Vega Libre 2009-nél (2140. hsz.) mindenképpen jobb. IWAS-score éppen eléri a 3/5-öt.
Günzer Tamás Villányi Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc Barrique 2007. A hátcímke szerint 14 hónapig érlelődött közepesen égetett barrique hordóban. [Érdekes ez a barrique-kérdés. Régebben, a ’90-es években még nagy, vastag betűkkel írták rá az elülső címkére (fokozandó az eladásokat), majd egyre kisebbek lettek a betűk, végül ma már a legtöbb termelő csak a hátcímkén jelzi, hogy "barrique". Ennyit a divatról, amit – legalábbis úgy tűnik – nem mindenki követ annyira szorosan. :-)] Alk. 14,0 %, ára 1,8 eFt (Lidl). Natúr parafadugó. Mély gránátvörös szín, a szélén barnás árnyalattal keverve. Közepesen intenzív illatában – több órás dekantálás után is – animális illatjegyek vezetnek (istálló, ázott föld, prém), mögöttük még földiszeder, aszalt szilva és bazsalikom figyel. [Igazságtalan dolog lenne, ha nem említeném meg, hogy azért messze nem annyira animális, mint pl. egy Gere Anonymus. Itt az animalitás még bőven a toleranciahatáron belül van.] Szájban lényegesen jobb: teste erős közepes, ízvilágában részben érett áfonya, részben aszalt gyümölcsök (meggyés szilva). Savai egyáltalán nem laposak, mennyiségileg is rendben vannak. Tanninjai inkább bársonyosak, mint selymesek, de semmi esetre sincsenek túladagolva. Az alkohol nem lóg ki (az utóízben sem). Lecsengése hosszú, érlelt sangiovesere emlékeztető, sok aszalt meggyel, kevés gombával és csipetnyi szurokfűvel. IWAS-score 4/5 (jó vétel, de azért nem kiemelkedő).
A "Vendégségben kóstoltam" sorozat újabb epizódja következik. Az MA-skálán pontozom a bort, mert a beszerzési ára ismeretlen (gondolom, hogy a glicerin-botrány után lementek az árak, de nem tudom, hogy ezt a palackot még előtte vagy később vették). Vincze Béla Arcanum Cabernet Franc 2007. Alk. 14,5%. Natúr parafadugó. Sötét meggyvörös szín, kora ellenére nem barnul még. Illata visszafogott, fajtajelleges, ill. enyhén érződik a barrique is. Szájban viszonylag nagy test, jó savak, enyhén szárító, egyébként jó minőségű tanninok. Ízében érett cseresznye, gomba, fahéj és feketeribizli-lekvár. Utóíze közepesen hosszú, a jelentős extraktnak és a magas alkoholnak megfelelően eléggé édes érzetű. Sajnos van egy kis mellékíze is, ezért a legnagyobb jóindulattal is csak(?) 5 pontot tudok rá adni. [Legalább 3 órás dekantálást javaslok.]
-Dehogy nincs! Miért is ne? Az a gond ha egy lepalackozott borban az élesztő vagy a tejsavbaktérium működni kezd. Akkor az a bor nem stabil, nem palackálló.
Tiffán’s Villányi Cabernet Franc & Sauvignon 2008. Villányi védett eredetű premium vörösbor. Alk. 14,5% (a lecsengésben picit fűt), ára 3,4 eFt (BT). Natúr parafadugó. Egynemű meggyvörös szín. Intenzív illatában feketeribizli, vanília, szederlekvár, ázott avar és kevés bazsalikom. Szájban közepes test mellett áfonya, földiszeder, cseresznye és kávé ízek; élénk, jó minőségű savak. Tanninból kevés van, selymes hatásúak. A közepesnél hosszabb utóízében cseresznye, érett meggy, fahéj és szerecsendió. A Figula III 2008-hoz hasonló bor, de valamivel több pörkölési aromával és kissé élénkebb savakkal (ezeknek köszönhetően ízében inkább friss gyümölcsös, mint lekváros). Meg persze magasabb árral, így az IWAS-score itt eggyel kevesebb: 3/5 (a bontás utáni két napban szépült /visszadugózva, hűtőben tárolva/, de a 4/5-öt így sem érte el).
Kardeván Endre az éves ellenőrzési tervnek megfelelő monitoring-vizsgálatok eredményét is ismertetve, összesítette a tapasztalatokat. Elmondta, hogy július 1. és augusztus 31. között összesen 12 ezer 502 ellenőrzést végeztek, ezek során 100 millió 725 ezer Ft élelmiszer-ellenőrzési bírságot, 97 millió 229 ezer Ft minőségvédelmi bírságot és mintegy másfél millió Ft helyszíni, illetve egyéb bírságot szabtak ki. Az államtitkár külön felhívta a figyelmet arra, hogy a minőségvédelmi bírság összege azért ilyen magas, mert nagyobb tétel tisztázatlan eredetű bort találtak. Egyebek mellett egy Bikavérnek nevezett és egy Tokaji Furmint néven futó terméket. Előbbi esetben 38 milliós, utóbbiban 25 milliós bírságot szabtak ki, és ki is vonták a fogalomból az italokat. A borhamisítással kapcsolatos negatív tapasztalatok ellenére összességében megállapítható, hogy az ellenőrzések mérlege élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelő, az előző évek javuló tendenciája továbbra is érvényesül. (Forrás: kormany.hu)
Vásároltam a Tescoban (szeptember 2-től 15-ig van borvásár), ahol idén szerencsésebb voltam, mint tavaly, mert majdnem minden borból sikerült vennem, amiket előzetesen kiszemeltem (csak a Róth Sanctus Selection /999 Ft/ nem volt, vettem helyette ugyanennyiért egy Bezerics-Németh Chardonnay-t, ami egyébként nem akciós /a CsF-ük igen, de abból már vettem korábban/). Tokajicum Darázskő Furmint (999 Ft), Figula OR (1349 Ft), Bock HL (1575 Ft; 14,5% alk.: csak erős idegzetűeknek! :)), Thummerer Berta (799 Ft), EKBH későiszüretelésű HL (1249 Ft), Aranymetszés CS (999 Ft, kiváncsi vagyok rá, mivel 2006-os, hogy él-e még szegény :)), Juhász Bikavér (1359 Ft; a 2007-es tetszett /1759. hsz./, ez 2008-as), EKBH PN (1299 Ft), Kiss Gábor Codex (1199 Ft), Gere Tamás Dominatus (1159 Ft), Mészáros Bikavér (1399 Ft, otthon vettem észre, hogy ezt a 2007-est már kóstoltam, és 3/5-öt kapott /1551. hsz./, PN-t akartam eredetileg venni, de csak merlot és ez volt; a BV legalább komplexebb). A Sparból (szeptember 1-21. érv.) 3 bort akartam beszerezni: Nederburg CS (1990 Ft), Szt. Andrea Áldás (1990 Ft), Simon SzB (990 Ft); ezek közül a Szt. Andrea Áldás nem volt (mint ahogy Alex Cuvée sem), ami talán nem is baj, mert páran felvetették, hogy a bor nem elég stabil a szupermarketes tároláshoz. A Simon SzB-on sajnos nincs évjáratjelölés, az L szám alapján 2010-es lehet (2011. elején palackozták), de remélem, hogy 2009-essel való házasítás, mert nem szeretem a vékony, savhangsúlyos borokat (legfeljebb kap egy alacsony IWAS-score-t :P).
Figula III 2008. A tihanyi és a pécselyi területekről származó cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot házasítása. Alk. 13%, ára 2,3 eFt (BT). Az eddigi tapasztalataim alapján ma már annak is örülni kell, ha egy termelő korrekt módon jellemzi a saját borát. Ez itt szerencsére így történt: "Közepesen testes, elegáns vörösbor, tiszta illatvilágában diszkrét fűszeresség, szájban finom tanninok, intenzív gyümölcsösség alkotja kiváló harmóniáját. A fahordós érlelésből származó másodlagos illatok jó egyensúlyt alkotnak." Natúr parafadugó. Gránátvörös szín, minimális oxidációval. Intenzív (de nem mű jellegű) "erdeibogyós" illat: feketeribizli, földiszeder, áfonya; de van benne egy kis vanília és menta is. Közepes test, feketére érett szeder és áfonya, bársonyos tanninok, optimális adagban. A savak elfogadhatóak (minőségben lehetnének picit jobbak, mennyiségileg nekem rendben vannak). Lecsengése hosszú, egyenletes, az előbbi fekete bogyós gyümölcsöket kevés kávé és fodormenta egészíti ki. Nem az a fajta Bordeaux-blend, ami finom, de egy pohár után azt mondod, hogy "köszönöm, ennyi elég volt"; hanem olyan, aminél oda kell figyelnie az embernek a mértékletességre. :-) Elegáns, harmonikus, intelligens hordóhasználatról árulkodó bor (pontosan, ahogy ígérték). IWAS-score 4/5.
Bussay Csörnyeföldi Szürkebarát 2007. Alk. 14%, ára 2,2 eFt (kartonáron, BT). A forgalmazó szerint: "Húsos, kicsit gyógynövényes, vastag bort ígérő illat, kóstolva tartalmas, kerek, zamatos, egy igazi, rusztikus, békebeli szürkebarát. A szőlő szépen botrytiszesedett, így töppedt szemeket is tartalmazott. 10 hl-es hordóban spontán erjedt, majd ugyanott érlelődött 10 hónapot." Natúr parafadugó. A színe pontosan megegyezik az előző hsz-ban szereplő Szeremley Badacsonyi Szürkebarát 2008-éval [a két bor kóstolása egyidejűleg történt], de ebben nincsenek "mikroszkópikus" méretű buborékok. Az illat erőssége és jellege is kísértetiesen hasonló, azzal a különbséggel, hogy itt van egy kis sárgadinnye is, illetve hajszálnyit kilóg az alkohol (itt 14, ott 13%). Az ízben sincs nagy differencia; a Szeremley minerálisabb, a Bussay talán kissé vegetálisabb (persze mindegyik alapvetően gyümölcsös bor, mielőtt bárkit félrevezetnék :)). A savszerkezet mindkét bornál hibátlan. A lecsengés hosszában sincs különbség. Max. 0,5 ponttal adnék többet a Szeremley SzB-nak, ha pontoznom kellene. A Bussay SzB-nál az IWAS-score 3/5 (korrekt ár).