Keresés

Részletes keresés

norris53 Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2239
IWAS Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2238

H-

Előzmény: IWAS (2237)
IWAS Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2237

Bushman’s Gully 2009 Shiraz Cabernet. Alk. 13,0 % (nem bök ki), ára 900 Ft (Aldi). DK-Ausztrál száraz vörösbor. Csavarzáras. Egynemű meggyvörös szín (persze nem annyira sötét, mint a komolyabb Sh-CS tételek). Intenzív vaníliás-feketeribizlis illat. Szájban alig közepes test, jó savak, vanília, szederdzsem, málnaszörp, kevés étcsokoládé. Tanninokban nem bővelkedik. Lecsengése rövid-közepes, benne érett cseresznye és egy kis fűszeresség (utóbbi valószínűleg a shirazból, de inkább tárkonyos, mint borsos jellegű). Elfogadhatóan összetett az árához képest, de lehetne szárazabb érzetű és valamivel testesebb; azért a Vega Libre 2009-nél (2140. hsz.) mindenképpen jobb. IWAS-score éppen eléri a 3/5-öt.

IWAS Creative Commons License 2011.09.16 0 0 2236

H?

Előzmény: IWAS (2235)
IWAS Creative Commons License 2011.09.16 0 0 2235

Günzer Tamás Villányi Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc Barrique 2007. A hátcímke szerint 14 hónapig érlelődött közepesen égetett barrique hordóban. [Érdekes ez a barrique-kérdés. Régebben, a ’90-es években még nagy, vastag betűkkel írták rá az elülső címkére (fokozandó az eladásokat), majd egyre kisebbek lettek a betűk, végül ma már a legtöbb termelő csak a hátcímkén jelzi, hogy "barrique". Ennyit a divatról, amit – legalábbis úgy tűnik – nem mindenki követ annyira szorosan. :-)] Alk. 14,0 %, ára 1,8 eFt (Lidl). Natúr parafadugó. Mély gránátvörös szín, a szélén barnás árnyalattal keverve. Közepesen intenzív illatában – több órás dekantálás után is – animális illatjegyek vezetnek (istálló, ázott föld, prém), mögöttük még földiszeder, aszalt szilva és bazsalikom figyel. [Igazságtalan dolog lenne, ha nem említeném meg, hogy azért messze nem annyira animális, mint pl. egy Gere Anonymus. Itt az animalitás még bőven a toleranciahatáron belül van.] Szájban lényegesen jobb: teste erős közepes, ízvilágában részben érett áfonya, részben aszalt gyümölcsök (meggy és szilva). Savai egyáltalán nem laposak, mennyiségileg is rendben vannak. Tanninjai inkább bársonyosak, mint selymesek, de semmi esetre sincsenek túladagolva. Az alkohol nem lóg ki (az utóízben sem). Lecsengése hosszú, érlelt sangiovesere emlékeztető, sok aszalt meggyel, kevés gombával és csipetnyi szurokfűvel. IWAS-score 4/5 (jó vétel, de azért nem kiemelkedő).

Flacika Creative Commons License 2011.09.13 0 0 2234

Egy korábbi évjáratát én is ittam egy kóstolón. Az édes érzet nekem is feltűnt...

Előzmény: IWAS (2233)
IWAS Creative Commons License 2011.09.13 0 0 2233

A "Vendégségben kóstoltam" sorozat újabb epizódja következik. Az MA-skálán pontozom a bort, mert a beszerzési ára ismeretlen (gondolom, hogy a glicerin-botrány után lementek az árak, de nem tudom, hogy ezt a palackot még előtte vagy később vették). Vincze Béla Arcanum Cabernet Franc 2007. Alk. 14,5%. Natúr parafadugó. Sötét meggyvörös szín, kora ellenére nem barnul még. Illata visszafogott, fajtajelleges, ill. enyhén érződik a barrique is. Szájban viszonylag nagy test, jó savak, enyhén szárító, egyébként jó minőségű tanninok. Ízében érett cseresznye, gomba, fahéj és feketeribizli-lekvár. Utóíze közepesen hosszú, a jelentős extraktnak és a magas alkoholnak megfelelően eléggé édes érzetű. Sajnos van egy kis mellékíze is, ezért a legnagyobb jóindulattal is csak(?) 5 pontot tudok rá adni. [Legalább 3 órás dekantálást javaslok.]

 

lalá Creative Commons License 2011.09.12 0 0 2232
lalá Creative Commons License 2011.09.11 0 0 2231

-Nem csak szerintem. Frissítés céljából, pincei tároláskor és palackozás előtt.

Előzmény: gemini1966 (2230)
gemini1966 Creative Commons License 2011.09.11 0 0 2230

szerinted ha van a fehérborban hozzáadott széndioxid , akor azt mért adják hozzá ( habzó bor az más kategória )

Előzmény: lalá (2228)
lalá Creative Commons License 2011.09.11 0 0 2229

lalá Creative Commons License 2011.09.10 0 0 2228

-Dehogy nincs! Miért is ne? Az a gond ha egy lepalackozott borban az élesztő vagy a tejsavbaktérium működni kezd. Akkor az a bor nem stabil, nem palackálló.

Előzmény: gemini1966 (2227)
gemini1966 Creative Commons License 2011.09.10 0 0 2227

szerintem fehérborban , nincsen hozzáadott széndioxid, csak a rozé boroknál kisérleteztek vele ( bock )

 

mint emlitettem , egy előző hozzászólásban, egy borász ismerősöm szerint az almasav okozza, vagy szerintem a bor újra forr ha

 

melegen tárolják ( vörösborban nem fordul elő mert ott lebontják az almasavat )

Előzmény: IWAS (2168)
gemini1966 Creative Commons License 2011.09.10 0 0 2226

mikroszkópikus" méretű buborékok

 

az almasav okozza , dekantálassal és újra hütéssel eltünetthető.

 

engem nagyon tud zavarni.

 

ha valaki tudja hogy , mér keletkezik, írja meg legyen szíves.

 

 

Előzmény: IWAS (2217)
IWAS Creative Commons License 2011.09.09 0 0 2225

H? (lehetne talán testesebb, picit kevesebb pörkölési aromával)

Előzmény: IWAS (2224)
IWAS Creative Commons License 2011.09.09 0 0 2224

Tiffán’s Villányi Cabernet Franc & Sauvignon 2008. Villányi védett eredetű premium vörösbor. Alk. 14,5% (a lecsengésben picit fűt), ára 3,4 eFt (BT). Natúr parafadugó. Egynemű meggyvörös szín. Intenzív illatában feketeribizli, vanília, szederlekvár, ázott avar és kevés bazsalikom. Szájban közepes test mellett áfonya, földiszeder, cseresznye és kávé ízek; élénk, jó minőségű savak. Tanninból kevés van, selymes hatásúak. A közepesnél hosszabb utóízében cseresznye, érett meggy, fahéj és szerecsendió. A Figula III 2008-hoz hasonló bor, de valamivel több pörkölési aromával és kissé élénkebb savakkal (ezeknek köszönhetően ízében inkább friss gyümölcsös, mint lekváros). Meg persze magasabb árral, így az IWAS-score itt eggyel kevesebb: 3/5 (a bontás utáni két napban szépült /visszadugózva, hűtőben tárolva/, de a 4/5-öt így sem érte el).

IWAS Creative Commons License 2011.09.08 0 0 2223


Kardeván Endre az éves ellenőrzési tervnek megfelelő monitoring-vizsgálatok eredményét is ismertetve, összesítette a tapasztalatokat. Elmondta, hogy  július 1. és augusztus 31. között összesen 12 ezer 502  ellenőrzést  végeztek, ezek során 100 millió 725  ezer Ft élelmiszer-ellenőrzési bírságot, 97 millió 229 ezer Ft minőségvédelmi bírságot  és mintegy másfél millió Ft helyszíni, illetve  egyéb bírságot szabtak ki. Az államtitkár külön felhívta  a figyelmet arra, hogy  a minőségvédelmi bírság összege azért ilyen magas, mert nagyobb tétel tisztázatlan eredetű bort találtak. Egyebek mellett egy Bikavérnek nevezett és egy Tokaji Furmint néven futó terméket. Előbbi esetben 38 milliós, utóbbiban  25 milliós bírságot szabtak ki,  és ki is vonták a fogalomból az italokat. A borhamisítással kapcsolatos negatív tapasztalatok ellenére összességében megállapítható, hogy az ellenőrzések mérlege élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelő, az előző évek javuló tendenciája továbbra is érvényesül. (Forrás: kormany.hu)

IWAS Creative Commons License 2011.09.07 0 0 2222

Vásároltam a Tescoban (szeptember 2-től 15-ig van borvásár), ahol idén szerencsésebb voltam, mint tavaly, mert majdnem minden borból sikerült vennem, amiket előzetesen kiszemeltem (csak a Róth Sanctus Selection /999 Ft/ nem volt, vettem helyette ugyanennyiért egy Bezerics-Németh Chardonnay-t, ami egyébként nem akciós /a CsF-ük igen, de abból már vettem korábban/). Tokajicum Darázskő Furmint (999 Ft), Figula OR (1349 Ft), Bock HL (1575 Ft; 14,5% alk.: csak erős idegzetűeknek! :)), Thummerer Berta (799 Ft), EKBH késői szüretelésű HL (1249 Ft), Aranymetszés CS (999 Ft, kiváncsi vagyok rá, mivel 2006-os, hogy él-e még szegény :)), Juhász Bikavér (1359 Ft; a 2007-es tetszett /1759. hsz./, ez 2008-as), EKBH PN (1299 Ft), Kiss Gábor Codex (1199 Ft), Gere Tamás Dominatus (1159 Ft), Mészáros Bikavér (1399 Ft, otthon vettem észre, hogy ezt a 2007-est már kóstoltam, és 3/5-öt kapott /1551. hsz./, PN-t akartam eredetileg venni, de csak merlot és ez volt; a BV legalább komplexebb). A Sparból (szeptember 1-21. érv.) 3 bort akartam beszerezni: Nederburg CS (1990 Ft), Szt. Andrea Áldás (1990 Ft), Simon SzB (990 Ft); ezek közül a Szt. Andrea Áldás nem volt (mint ahogy Alex Cuvée sem), ami talán nem is baj, mert páran felvetették, hogy a bor nem elég stabil a szupermarketes tároláshoz. A Simon SzB-on sajnos nincs évjáratjelölés, az L szám alapján 2010-es lehet (2011. elején palackozták), de remélem, hogy 2009-essel való házasítás, mert nem szeretem a vékony, savhangsúlyos borokat (legfeljebb kap egy alacsony IWAS-score-t :P).

IWAS Creative Commons License 2011.09.02 0 0 2221

H? (savai lehetnének árnyalatnyit jobbak, ill. van benne egy kis kesernye /bár engem nem zavar/)

Előzmény: IWAS (2220)
IWAS Creative Commons License 2011.09.02 0 0 2220

Előzmény: IWAS (2219)
IWAS Creative Commons License 2011.09.02 0 0 2219

Figula III 2008. A tihanyi és a pécselyi területekről származó cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot házasítása. Alk. 13%, ára 2,3 eFt (BT). Az eddigi tapasztalataim alapján ma már annak is örülni kell, ha egy termelő korrekt módon jellemzi a saját borát. Ez itt szerencsére így történt: "Közepesen testes, elegáns vörösbor, tiszta illatvilágában diszkrét szeresség, szájban finom tanninok, intenzív gyümölcsösség alkotja kiváló harmóniáját. A fahordós érlelésből származó másodlagos illatok jó egyensúlyt alkotnak." Natúr parafadugó. Gránátvörös szín, minimális oxidációval. Intenzív (de nem mű jellegű) "erdeibogyós" illat: feketeribizli, földiszeder, áfonya; de van benne egy kis vanília és menta is. Közepes test, feketére érett szeder és áfonya, bársonyos tanninok, optimális adagban. A savak elfogadhatóak (minőségben lehetnének picit jobbak, mennyiségileg nekem rendben vannak). Lecsengése hosszú, egyenletes, az előbbi fekete bogyós gyümölcsöket kevés kávé és fodormenta egészíti ki. Nem az a fajta Bordeaux-blend, ami finom, de egy pohár után azt mondod, hogy "köszönöm, ennyi elég volt"; hanem olyan, aminél oda kell figyelnie az embernek a mértékletességre. :-) Elegáns, harmonikus, intelligens hordóhasználatról árulkodó bor (pontosan, ahogy ígérték). IWAS-score 4/5.

 

IWAS Creative Commons License 2011.08.26 0 0 2218

H? (ételhez, ill. ha valaki szereti a fajtát: H+)

Előzmény: IWAS (2217)
IWAS Creative Commons License 2011.08.26 0 0 2217

Bussay Csörnyeföldi Szürkebarát 2007. Alk. 14%, ára 2,2 eFt (kartonáron, BT). A forgalmazó szerint: "Húsos, kicsit gyógynövényes, vastag bort ígérő illat, kóstolva tartalmas, kerek, zamatos, egy igazi, rusztikus, békebeli szürkebarát. A szőlő szépen botrytiszesedett, így töppedt szemeket is tartalmazott. 10 hl-es hordóban spontán erjedt, majd ugyanott érlelődött 10 hónapot." Natúr parafadugó. A színe pontosan megegyezik az előző hsz-ban szereplő Szeremley Badacsonyi Szürkebarát 2008-éval [a két bor kóstolása egyidejűleg történt], de ebben nincsenek "mikroszkópikus" méretű buborékok. Az illat erőssége és jellege is kísértetiesen hasonló, azzal a különbséggel, hogy itt van egy kis sárgadinnye is, illetve hajszálnyit kilóg az alkohol (itt 14, ott 13%). Az ízben sincs nagy differencia; a Szeremley minerálisabb, a Bussay talán kissé vegetálisabb (persze mindegyik alapvetően gyümölcsös bor, mielőtt bárkit félrevezetnék :)). A savszerkezet mindkét bornál hibátlan. A lecsengés hosszában sincs különbség. Max. 0,5 ponttal adnék többet a Szeremley SzB-nak, ha pontoznom kellene. A Bussay SzB-nál az IWAS-score 3/5 (korrekt ár).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

simonemesedora Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2216

PRÉS ELADÓ!

Eladó az alábbi linken hirdetett prés:
http://apronet.hu/kertigepek/aprohirdetes=100708865

További információ és elérhetőség ugyanezen a linken található !

IWAS Creative Commons License 2011.08.19 0 0 2215

H? (ételhez, ill. ha valaki szereti a fajtát: H+)

Előzmény: IWAS (2214)
IWAS Creative Commons License 2011.08.19 0 0 2214

Szeremley Badacsonyi Szürkebarát 2008. Alk. 13%, ára 1,6 eFt (akciós ár a Tescoban, az eredeti 2,2 eFt). A hátcímke szerint: "Üde, akácnektáros illattal köszönti ez a ragyogó tükrű bor. Virágos, frissen minerális-citrusos ízében érett ringlóra és egzotikus gyümölcsökre ismerünk. Finom savegyensúlyával kiemelkedő évjáratú szürkebarát." Ez többé-kevésbé így van, azzal, hogy az ízében nem éreztem citrusokat. Natúr parafadugó. Szalmasárga szín halványborostyán beütéssel (ahogy az szürkebarátéknál lenni szokott), plusz tűhegynyi buborékok (gyorsan eltűnnek). A közepesnél intenzívebb illat érett körtével, akácvirággal, kamillával, őszibarackkal és kevés ásványossággal. Közepesen telt korty lédús körtével és kevesebb almával; élénk, jó minőségű savakkal; viszonylag hosszú (de nem túl intenzív) minerális-gyümölcsös lecsengéssel. Jó vétel 1,6 eFt-ért (IWAS-score 4/5).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lalá Creative Commons License 2011.08.15 0 0 2213

-Jó bor.

 

 

Hepci Creative Commons License 2011.08.12 0 0 2212

Magnum változatot szoktam inni, abban van egy enyhe, de kevéssé szimpatikus kesernyésség is. Valószínűleg más anyagot palackoznak a magnumba.

Előzmény: IWAS (2211)
IWAS Creative Commons License 2011.08.12 0 0 2211

H-

Előzmény: IWAS (2210)
IWAS Creative Commons License 2011.08.12 0 0 2210

Frittmann Kékfrankos 2009. Száraz, vörös OEM bor a Kunsági Borvidékről. Alk. 12,5 %, ára 1,0 eFt volt (1,4-ről leárazva). Préselt parafadugó (a jobb minőségű fajtából, ami nem töredezik). Meggyvörös szín, mely sötétebb, mint a másik két KF-é, ráadásul szép tükrös, lilás villanásokkal. Visszafogott illat szilvával, fahéjjal és szederrel. Ízében alapvetően gyümölcsök: friss ringló és cseresznye; de van benne egy érdekes, vaníliás jellegű ízkomponens is (ez végig, a középhosszú lecsengésében is érezhető). Közepesen testes. A Gere Tamás KF 2008-éhoz hasonlóan kevés, de jó minõségű tanninja van. A savak is teljesen rendben vannak. Jó vétel (IWAS-score 4/5).

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!