Keresés

Részletes keresés

Mad árka Creative Commons License 2005.12.05 0 0 673
Tudatmódosult órai jegyzet leledzik előttem. Próbálom kisilabizálni az évfolyamtársak alkotásait. Egyszercsak látom, hogy jön a szózat a litorális, parti övezetről (hidrobiológia a témakör amúgy). A fejezet következetesen a clitorális fogalmat alkalmazza. :-))))
Mad árka Creative Commons License 2005.12.04 0 0 672
Most olvastam, hogy az interfaszcikuláris kambium másik neve a nyalábközi kambium. A dióda rálás után hirtelen csak az interfasz jutott el a szememig, majd jött a nya(l?)-lábközi. Feladom.
sligibuff Creative Commons License 2005.11.29 0 0 671
köszönöm szépen a kielégítő válaszokat, azt hiszem esszét írhatnék a pucsít szó jelentéséből
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 670
Semmi, csak feltételeztem, hogy a szösszenet egy nőnemű olvasónak szól, aztán elolvastam normálisan, rájöttem, hogy nem, és megvilágosodtam.
Előzmény: Törölt nick (669)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 669
Nekem meg a kérdéssel... jól elvagyunk :-))) Mit kérdezel?
Előzmény: Törölt nick (668)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 668
Az alanyok beazonosításával gondjaim vannak...
Előzmény: Törölt nick (667)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 667
Nem véletlenül idéztem az egészet... nem tudtam, sírjak vagy röhögjek. De hát ez a mondat tulajdonképpen végigkíséri az egész életemet.

Na mindegy, itt van még egy képes illusztráció, szintén a netről:

Előzmény: Törölt nick (666)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 666
(A színvonal mindenesetre tipikus.)
Előzmény: Törölt nick (665)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 665
Egy idézet egy netes magazin nőibulvár-oldaláról:

"Szíve választottja az fogja gondolni, elvakította Önt a szerelem, ezért nem veszi észre az apró hibáit. Ez pedig jót tesz a lelkének, és erősíti az önbizalmát. Még az is lehet, hogy nem fogja leoltani a lámpát szeretkezéskor, és annak ellenére készségesen pucsít majd az ágyban, hogy meg van győződve róla, borzalmasan mutat hátulról. Ha fontos Önnek a szex, soha ne erősítse meg partnernője önkritikus megjegyzéseit."
Előzmény: Törölt nick (664)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.28 0 0 664
Né má'... ki bújt elő?!

Szégyen és gyalázat, hogy nekem kell elmagyaráznom, hogy mit jelent a pucsítás :-) Szóval ez az a mozdulat vagy tartás, amellyel az ember kidülleszti a fenekét. Ha rákeresel a neten, egészen érdekes szövegeket találni...
Előzmény: sligibuff (663)
sligibuff Creative Commons License 2005.11.28 0 0 663
a minap hallottam azt a szót hogy pucsít.....mit jelent?
Előzmény: Mad árka (657)
freyya Creative Commons License 2005.10.08 0 0 661
Főleg a negyedikkel szokott gondom lenni, mert nem tudom, hogy imidzs-nek kéne írni, angol kiejtéssel, vagy imázsnak franciával.
Előzmény: Mad árka (657)
Mad árka Creative Commons License 2005.10.04 0 0 659

És a Hi-Fi...? :)

 

Esetleg háj-fáj?

 

Egyébként kommunikáció szakos felvételi előkészítőből loptam ezt a feladványt.

Előzmény: Törölt nick (658)
Mad árka Creative Commons License 2005.10.04 0 0 657
"Írd le az alábbi szavak magyarosodott formáját!
  1. solarium
  2. camping
  3. cola
  4. image
  5. espresso
  6. juice
  7. music center
  8. discont
  9. software
  10. file
  11. disc-jockey
  12. computer
  13. leasing"

 

A music centernek mi a magyarosodott formája?

Mad árka Creative Commons License 2005.09.14 0 0 656

Nem tudom, mennyiben igaz a forrás, mindenesetre enélkül is gyönyörűen megállja a helyét az alábbi:

 

 

Idézet Grétsy László tanár úr egy előadásából:

Fiatal lány enyeleg fiatal fiúval. A háttérben figyeli őket a fiú egyik barátja. Mihelyst a lány egy pillanatra eltávozik, a két fiú között a következő párbeszéd alakul ki:

- Baszod, mi?
- Á!
- Át akarsz baszni, mi?
- Ne basztass már! Basznám, baszod, de rábasztam: baszik baszni, baszd meg!
- Ez bebaszott! Ezt kibaszottul elbasztam! Bassza meg!

Fordítás:

- Lefeküdtél vele, mi?
- Á!
- Becsapsz, mi?
- Ne kínozz! Szívesen magamévá tenném, elhiheted, de kudarcot vallottam:nem
hajlandó szeretkezni, az ördög vinné el!
- Ez aztán a váratlan fordulat! Ugyancsak alaposan melléfogtam! A fene egye
meg!


Nem vitás, a kis példa rendkívül élesen világít rá hétköznapi nyelvünk sorvadására, elszegényesedésére. Ugyanakkor nem tudok szabadulni egyfajta torz büszkeségtol sem: Lám, még nyomorában is milyen kifejező, milyen hajlékony a nyelvünk! Nem ismerek egyetlen nyelvet sem, amely ehhez hasonló bravúrra lenne képes: ugyanannak az alapszónak pusztán tizenháromféle ismétlésével (többé-kevésbé) értelmes mondat alakítható ki!


Külön fel szeretném hívni a figyelmet a "baszik baszni" fordulat rendkívüli finomságára. Ha például felcseréljük a szórendet, menten micsoda
merőben más értelmet nyer a kifejezés! ("Baszik baszni" = "Nem hajlandó
szeretkezni", de "Baszni baszik" = "Nemi életet él ugyan... " [és úgy
folytatódhatna például: "... csak épp nem énvelem"] Micsoda különbség!)

Mad árka Creative Commons License 2005.08.02 0 0 655
Azóta már kajáltam és ittam egyet, azt hiszem, hallucináltam.
Előzmény: freyya (654)
freyya Creative Commons License 2005.08.02 0 0 654
Mivel semmilyen gondot nem okoz a megértése, helyes. A nyelv a kommunikáció eszköze, nem igaz? Ez a szó ebben az alakban tökéletesen betölti azt a jelentésbeli funkciót, amit szántak neki.
Előzmény: Mad árka (652)
Lénike Creative Commons License 2005.08.02 0 0 653
nem vagyok nagy nyelvész, de ha azt mondjuk, hogy "mától", és nem azt, hogy "ma óta", akkor annak is helyesnek kell lennie, hogy "tegnaptól".
ettől függetlenül a "tegnap óta" sztem jól hangzik, míg a "ma óta" nem éppen.
Előzmény: Mad árka (652)
Mad árka Creative Commons License 2005.08.02 0 0 652

Újság címlapjáról: "Tegnaptól tilos a füstölnivaló népszerűsítése az Európai Unióban."

 

Helyes ez? Az én szám jobban kedvelné a "tegnap óta" tilos... változatot. Először arra gondoltam, hogy a -tóltől :) keverednek az idők, viszont ennél nem tudnám egzaktabban megfogalmazni a problémámat. Tehát a kérdésem az, hogy helyes-e a fenti és ha igen/nem, miért.

Mad árka Creative Commons License 2005.05.31 0 0 651

Megtaláltam a kedvenc szóösszetételemet. Hypothalamo-neurohypophysealis neurosecretiós rendszer.

 

Módosult tudatommal most odébb kullogok :-).

Az a bizonyos Balázs Creative Commons License 2005.05.08 0 0 650
Igen, például Kigyo írja így, különösen bizonyos képzőket (bealkonyúl stb.). Érdekes módon versekben még ma is sokat használják így, a szó ritmusa miatt. Kigyo bizonyára titokban nagy versfaló. :-)
Előzmény: Mad árka (626)
Mad árka Creative Commons License 2005.05.08 0 0 648
Differenciál okádat? Miről van szó? :-))
Előzmény: Törölt nick (647)
Mad árka Creative Commons License 2005.05.08 0 0 646

Hasonlóról jutott eszembe a "mindíg" és a "tanúl". Az egyik órámra egy 19. században kiadott könyvet kellett elolvasni, s abban olvastam többször is ezeket, illetve még ilyet: "annak a képviselőji".

Persze ez akkor még helyes volt. :)

Előzmény: e_dora (633)
freyya Creative Commons License 2005.05.08 0 0 644
Azt persze én is butaságnak tartom, amikor valaki rendszeresen írásban kommunikál - pl. fórumozik - és mégsem ragad rá a helyesírás. Az nagymértékű igénytelenségre vagy csökkent szellemi képességekre vall. Tudom, hogy ez sznobság, meg nem szép dolog, de nekem egyik sem szimpatikus.
Előzmény: freyya (643)
freyya Creative Commons License 2005.05.08 0 0 643
Nem nevezném igénytelenségnek. Nem mindenkinek az az életfeladata, hogy írott szövegekkel foglalkozzon. A helyesírás meg nem szájhagyomány útján terjed. Beszélgettem már nagyon bölcs parasztnénikkel és parasztbácsikkal, akiknek gyanítom, hogy nemigen volt könyv a kezükben életükben. Biztos, hogy nem tudtak helyesen írni. Ettől függetlenül volt mit tanulnom tőlük.
Előzmény: Mad árka (641)
lámalámpa Creative Commons License 2005.05.08 0 0 642
látványosan nem is érdemes csatlakozni a helyesen írókhoz. egyszerűen nem árt kicsit odafigyelni.
néha, ha világjobbító hangulatban vagyok, szólok egy-egy nagyobb hibáért, de ismerek olyan fórumozót, aki kifejezetten büszke arra, hogy pocsék a helyesírása, hiába javítod ki, esze ágában nincs megjegyezni, ne adj isten legközelebb már jól írni. ezekkel sincs baj, amíg senki nem tart fegyvert a fejemhez, hogy olvassam a hozzászólásaikat.
Előzmény: Mad árka (641)
Mad árka Creative Commons License 2005.05.08 0 0 641
Lehet, hogy igénytelenségre vall, de én nem tudom magamat bosszantani a különféle helyesírási hibákon. Mert a mérgelődéssel csak a magam idegrendszerét tupírozom fel, aminek nem látom sok hasznát, s a helytelenül írókra ez nem hat. De azzal sem hatok a rosszabb írókra, ha látványosan a jól írókhoz csatlakozom. Viszont maga a téma érdekel, mert hiszek abban, hogy a nyelvi képességeink fejlesztése az agyi munkánk javulásával is együtt jár. További naiv hitem, hogy hiszek a kommunikációban és volt olyan ember, akinek tudtam segíteni és most is van, akin látom, hogy javul a helyesírása, mióta levelezünk. Ez olyan dolog, minthogy a Ti írásaitokat én is olvasom, s ami tetszik, igyekszem beépíteni a magam rendszerébe.
freyya Creative Commons License 2005.05.08 0 0 640
Szerintem nem olvasnak eleget, és így nem ragad meg bennük a szavak helyes írásképe. A fülük után mennek a helyesírásban, és hát a hallása sem mindenkinek tökéletes. Vagy azt is el tudom képzelni, hogy öregebb nagyszülők, falusi szülők még ténylegesen így ejtették ezeket a szavakat, és ezt tanulták meg tőlük.
Előzmény: Mad árka (626)
lámalámpa Creative Commons License 2005.05.08 0 0 639
naja, itt lőttem ezeket nemrég. felnőtt emberek kezéből estek ki.
Előzmény: Törölt nick (638)
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.08 0 0 638
Ilyen ügyekben nem kell messzire menned, csak nézz szét a fórumokban.
Előzmény: lámalámpa (637)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!