Lassan már túl leszünk a telekvásárláson...
A házépítés költségeit számítgatva természetesen különböző megoldások különböző (elég magas) eredményt adnak.
A minap az egyik kivitelező weboldalán bruttó 130 ezer/négyzetméter áron kínál kulcsrakész megoldást, míg egy magazinban a hagyományos építkezés költségeinél egy 100 négyzetméteres lakóterületre bruttó 35 millió jött ki.
Tudom, hogy a különböző anyagok nagyban befolyásolják az árat. Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi a tapasztalata a kivitelezés költségeit (tervezett és tényleges) illetően. Valamint milyen problémákba ütköztetek a finanszírozás terén (hitel, számlagyűjtés stb.)
Előre is köszönöm, hogy megosztjátok a tapasztalaitokat!
Véletlen valaki nem látott egy lengyel (?) videót, ahol házalapot tűznek ki, majd zsalukő sorokat emelnek, megy rá valami vízzárás + pár cm-s vízzáró nikecell.
Vagy láttam valahogy a youtube-n, vagy betette valaki a linket valahová, és nem tudom előhívni az előzményekből.
(nagyon profinak tűnt az egész, azért szerettem volna még 1x megnézni és menteni)
Fél óra alatt már megköt annyira, hogy a következő adag/réted nem köt hozzá megbízhatóan. Egyébként az egészen friss beton sem málik szét a locsolástól, ha zsaluban van. Sőt a víz alatti beton sem, amit víz alatt öntenek. Legföljebb nem előnyös a betonnak a víz alatti betonozás, csak a beton receptnél figyelembe kell venni ezt a tényt. Élő vízben méginkább.
A beton technológia foglakozik a cement adalékokkal ( szilikát vagy aluminát cement ), az adalékok (kavics stb. ) szemcseméretével, azok összetételével, a víz és cement arányával ( vízcement tényező )
és az utókezeléssel. Pl. a locsolással.
A tömörítés is lényeges faktor.
A laikus agyba főbe locsolja betont, erre koncentrál csak.
Kötés közben érdemes a betont locsolni. Legföljebb azt mondják, hogy nem.
Miért kéne erősebb? Szerintem ha nem harckocsi gyakorlóteret akarsz belőle akkor fölösleges. Az estrich az egy beltéri beton tudtommal. Ha nem elég erős akkor helyszínen kevert betont kell használni.
Most építek hasonló paraméterekkel családi házat. 3 gyerek csok plusz hitel és áfa visszatérítés. Kb 40 Milla + telek, közmű,tervek stb. Az árak hetente emelkednek ezért ami ma 1 millió az jövő héten már több.Három dologgal tudsz spórolni sokat. Van ismerősöd aki olcsón vagy ingyen,de jól dolgozik aztán pedig nem kell enaplót vezetned és végül az hogy sokmindent meg tudsz csinálni. Értem ezalatt azt is hogy anyagbeszerzestől kezdve szakik keresése,lekovetese munka terén és persze sok munka elvégzése magadnak.
Én Tolna megyében èpítek magunknak. Ha erre jársz benézhetsz.
Helloka! Azt olvastam, hogy a babaváró hitelt fel lehet használni szinte bármire. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek hitelfelvételhez önrésznek érdemes-e felhasználni, ingatlanhitelhez? (Mikor legutoljára néztem CSOK elvileg nem járna nekünk, és erre gondoltam, mint alternatíva.)
Érdeklődni szeretnénk. Van nekünk egy nagykapunk, kb 2x 190 centis úgy 180 magas. Eléggé nyeklő-nyakló, alatta a betonra is ráöntenénk egy 8-10 centit vasalással, alatta egy cső elveztetni a kapuniytó kábeleket, szóval akarnék új kapuszárnyakat csináltatni, szerintem egy zártszelvény keret kellene nagyon jól vízbe-függőbe a meglévő 130 átmérőjű hengervas oszlopokra.
Mennyiért csinálnák ezt meg szerintetek? Mi lenne a jó méret? 30x60, 40x40, 20x40, 25x50? Persze a kapunyitóhoz a konzolozást is jó lenne elintéztetni egyúttal.
A lécezés talán menne de a flexelés, hegesztés eszköz hiányában, és veszélyessége okán nem az én asztalom.
Könnyűszerkezetes házat megcsinálni jól, talán drágább mind téglából.
Hőhidas nem lehet egy könnyűszerkezetes ház, így nagyon sok részlet van, amihez különböző paraméterű (prémium minőségű) fóliák és szigetelő anyagot kell használni és oda kell figyelni a rétegrendek beépítésére.
A kulcsa a jó könnyűszerkezetes háznak egy részletes és jól átgondolot műszaki terv és egy művezető, aki minden részletre odafigyel a kivitelezés során.
Az előnye a könnyűszerkezetes háznak, a kivitelezési idő.
A szerkezetet el lehet késziteni fémből vagy fából, a fémszerkezet drágább, de nagyon gyorsan ki lehet vitelezni, azaz napok alatt.
Mindenképpen egy szintes házba gondolkozz, ha van hely.
Jó lépcsőt megtervezni és kivitelezni elég nehéz, tetőszerkezet leszigetelése és páratechnikai kezelése is szakmunka.
Arra figyelj oda, hogy a házban legyen megfelelő méretű tátolási lehetőség, ha három gyerekes családba gondolkozól. A halókat úgy kell tervezni, hogy beépített szekrények legyenek benne.
Ez az elosztás nem egészen praktikus hosszabb távra. Földszinten legalább két hálószoba célszerű. Egy a vendégeknek, egy nektek ha már nem mehettek föl az emeletre, mert belakták a gyerekek.
Üdv ! Igen vannak előnyei is a tetőtéri résznek ,2002 ben építkeztem ,később ahogy nőttek a fiaim és szeparálódni IS szeretek volna a másik nemmel sokkal egyszerűbben megvolt oldva,és MI mivel lent voltunk nem voltak kellemetlen találkozások a "lengébb"öltözetből kifolyólag !:D
Egy kb. 750nm-es telek már adott. Egy 140-160 nm-es ház ezen egy szinten is "kényelmesen" elfér, szóval nem hely hiány miatt gondolkoznánk emeletben. Valahogy az emeletes házak külsőre jobban tetszenek talán, illetve talán "praktikusabb", hogy el tudjuk különíteni a hálókat a ház többi részétől, ahol esetleg vendégeket fogadunk, stb.
Úgy gondolkozunk, hogy alsó szinten előszoba, nagy konyha, nagy nappali egybenyitva, fürdő, "mosókonyha" helység, és egy vendégszoba (ami, ha idősebbek leszünk, és nem akarunk lépcsőt mászni, akkor lehet hálószobánk). Emeleten három hálószoba (két gyermeket tervezünk), fürdő(k), gardrób.
Üdv ! Nem saját tapasztalat ,csak több ebben járatos/aktív/gyakorló vállalkozó ismerős/barátom van,akiktől 300-400 e ft/nm árról hallok ,plusz a telek ! Ezt egy átlagos minőségű beépített anyagokra vonatkoztatva értik kulcsra készen !:-)
Pénzhez nem tudok hozzászólni. Könnyűszerkezetnek Magyarországon nincs hagyománya, nem véletlenül. Én magam sem tartom jónak. Amerikából terjed mint a pestis. Ott jó, mert 5-10 évente másik államba költöznek, az új lakó meg másikat épít az otthagyott ház helyére. 5-10 évre jó is LEHET, hosszabb távra nem gondolnám. A földszintes ház drágább mint az emeletes (négyzetméterenként), de ahogy az idő múlik a fenének sincs kedve az emeletre fölmászkálni. Magam részéről a földszintest preferálnám. Az emeletest megdrágítja a lépcső, mert sok(!!!) hely kell neki, az mind elvész a hasznos területből. Mindenféle kalandos (húzott vagy csiga stb.) addig jó amíg az ember nem beteg vagy részeg. Meg amíg fiatal.
Sziasztok! Friss házasként gondolkozunk építkezésen. Az első gyermekünk októberben fog megszületni, a közművesített telek adott, illetve rendelkezünk 30M önerővel. Ezt kiegészítenénk 10 M babaváró hitellel, 10M CSOK hitellel, illetve a jövőben bevállalnák egy második gyermeket is, ha jól tudom, erre 2,6M igényelhető. Házból 130-160nm közt tervezünk, és esetleg mindezt emeletes kivitelezésben. Nos a kérdéseim a következők lennének:
-Vas megyében "kulcsrakész" kivitelezésben kb milyen négyzetméter árral lehet számolni?
-Érdemes téglából építeni, esetleg könnyűszerkezet is szóba jöhet?
- Négyzetméter árban egy szinten kedvezőbb építkezni, vagy emeletes házat kedvezőbb építeni? (nem tetőtérben gondolkozunk, hanem normál emeletben, hogy a falak egyenesek legyenek)
- A tapasztalatok szerint ekkora önerővel érdemes ilyenbe belevágni? A babaváró és a csok mellé kaphatunk vajon még plusz lakáshitelt? Hogy megy ez most?
Mivel hosszú távon itt képzeljük el a jövőnket (hacsak nem nyer az asszony a lottón), szeretnénk a lehető legjobb minőségben megoldani a bővítést. A szakember hiány is probléma forrás, de ha haveri alapon oldom meg, akkor a gyengébb minőségű kivitelezésen amennyit megspórolok, esetleg annyit bukok a komfort érzeten is, akkor meg már kérdés, megéri-e ennyit rákölteni mindenből a drágább anyagra...
Ha az autó be tud menni, akkor ki is tud tolatni. Legföljebb nem mindenki képes rá. Munkahelyemen naponta látom, hogy nyergesvontatóval betolatnak a kapun és néhány cm(!) pontossággal rátolatnak a raktárajtóra.
A lapostető fölső szintje nem jó ha magasabban van a padlószintnél. A víznek lefelé kell jönni...
A vb. áthidalók (kiváltók) ha nem túl hosszúak akkor annyira nem nehezek. A vb. gerendák már inkább, de a FERT gerenda annyira nem.
Bizony bizony, kell egy terv, vagy kezdetnek egy vázlat a hozzávetőlegesen jó méretekkel.
Érdemes, sőt szükségszerű a csomópontokat jól átgondolni, megtervezni, hogyan kapcsolódik az új rész a régihez.
Ha sajátkezű kivitelezés lesz, akkor sokszázezret megpórolsz. Kérdés az is, kell-e engedély, érdemes utána járni, nehogy büntetés legyen a bővítés miatt.