Lassan már túl leszünk a telekvásárláson...
A házépítés költségeit számítgatva természetesen különböző megoldások különböző (elég magas) eredményt adnak.
A minap az egyik kivitelező weboldalán bruttó 130 ezer/négyzetméter áron kínál kulcsrakész megoldást, míg egy magazinban a hagyományos építkezés költségeinél egy 100 négyzetméteres lakóterületre bruttó 35 millió jött ki.
Tudom, hogy a különböző anyagok nagyban befolyásolják az árat. Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi a tapasztalata a kivitelezés költségeit (tervezett és tényleges) illetően. Valamint milyen problémákba ütköztetek a finanszírozás terén (hitel, számlagyűjtés stb.)
Előre is köszönöm, hogy megosztjátok a tapasztalaitokat!
"nem kell makacs szár építész. olyan kell aki az elképzeléseidet lerajzolja."
Nem építész vagyok. De. Ha az építész tervező lerajzolja az elképzelést az ritkán jó. Sokszor láttam nyomoronc épületet egérlukakkal. Kiderült, hogy a megbízó ilyet kért, majd az eredményt látva készen, mindenkinek mondta, hogy milyen hülye az építész. Olyat is láttam, hogy jó tervet figyelmen kívül hagyva saját elképzelése szerint építette meg az épületet az építtető. Utána mint előbb. Olyan építész kell, aki megérzi az elmondottakból, hogy mit szeretne a megbízó és abból képes épkézláb tervet csinálni ami mindenkinek jó. Statikus tervezőként sokszor láttam olyan építész tervet ami papíron jól mutatott, csak nem vagy nagyon drágán lehetett megépíteni. Ebben az esetben engem véltek hülyének, amikor csak nagyon drágán lehetett megoldani az építész agymenéseit. Na, az ilyen építészt kell kerülni.
1. meg kell terveztetni, nem kell makacs szár építész. olyan kell aki az elképzeléseidet lerajzolja. Vagy a tervtárából ajánl neked olyant ami tetszik.
Kész a terv, készíthet egy tételes költségvetést... megbízásra a tervezési díjon felül.
Ebből több példány. Az egyiket beárazza. Ez lesz az un. költség becslés, a másikat amit ne áraz be az lesz a kivitelező ajánlat adási dokument.
Mind a kettő legalább 4 -5 fejezet és legalább 150 tétel.
Ha a költségbecslésben 100 millás érték szerepel és neked csak 35 van, akkor felejtős. Nem realítás az építkezés.
De tegyük fel megvan a fedezet.
Akkor az ajánlattévők adják az ajánlataikat.
Az első mondjuk az alapozás. Ha ebben 11 milla van és az ajánlat tévő 17 -et ad meg... tételről tételre ellenőrízni kell.
Ha az ajánlattévő más feldolgozásban sorrendben adja meg, gyanús lehet. De nem biztos ,hogy rossz. Minden esetre rá kell kérdezni.
De azért az is lehet, hogy a tervező nincs tisztában az aktuális árakkal.
Más.
Mondjuk én a fenti 10 -12 nm -es fürdőszoba helyett kettőt csináltatnák. Egyet lentre egyet fentre.. 6 - 6 nm elegendő.
A 6 soros elképzelésből két tervező kétféle tervet is készíthet.
Így nem árt a rajzos elképzeléseket is előtárni. Persze ahhoz rajzolni tudni kell.
Vannak makacs építészek, akik úgy gondolják, itt az alkalom az önmegvalósításra és más pénzén néha elképesztő dolgokat művelnek.
Segítséget szeretnék kérni építkezés kapcsán, hogy körülbelül mekkora költséggel számoljak összességében.
A ház Ytongból készülne (ennek anyagköltségét pontosan tudom: 3,5 millió forint, a cégtől ilyen árajánlatot kaptam). Az alap 100 négyzetméter lenne (ebből a ház 65 nm-t "foglal el"), földmunka a nullával egyenlő, mert szinte teljesen sík részre építkeznék. A ház két szintes alul 45 nm-es lakóterület és 20 nm-es garázs (egyben), illetve felül 30 nm-es második emelet (és egy kisebb erkély). Külön tetőrészek vannak, melyek "egymásba" kapcsolódnak (egy 30 nm-es felső emeletnek, illetve egy a földszinti résznek). A tetőnél egyelőre gondolkodom a Tondach kerémáián (de lehet mégis Bramac lesz). A földszinten egy kisebb fürdőszoba (mosdókagyló+wc), egy amerikai konyhás nappali (kandallóval, ami csak később kerülne beépítésre), illetve egy dolgozószoba, még egy kisebb műszaki helység és egy kamra (pár nm-es mind a kettő). Az emeleten egy 10-12 nm-es fürdőszoba, illetve egy 18-20 nm-es hálószoba, beépített szekrénnyel.
Most komolyan - írd le egy kicsit részletesebben, hogy mit szeretnél. Az anyagköltség elég sok tényező függvénye. Alapozásnál pl nem mindegy milyen a talaj. Aztán pl könnyűszerkezetes lenne vagy falazott? Vagy hogy milyen lenne pl a födém? Tetőtérbeépítés lesz vagy nem? Gépészeti oldalról milyen igények vannak? És még van ezermegegy... :-)
hadd kérdezzelek meg benneteket, mert nem találtam itt rá számot, mekkora költségvonzata van készíttetni vasbeton koszorút egy 30-as falra? Oromfalat kell hozzá visszaszedni, talán az nem tétel, de mondjuk a koszorú vasalással, zsaluzással, anyaggal, betonnal, munkadíjjal hogyan volna számolható kb?
Látom panaszkodsz ! Hát nem könnyű az építkezés, de pont a sitt szállítás fogna ki rajtad, az azért érdekes-
Anno vagy 40 éve építkeztem... na nem egy helyen hanem többön.
Az elsőnél a sittet úgy takarítottam el , hogy személy kocsival a bezsákoltat elvittem a lerakóba és ott ingyen átvették.
Visszafelé pedig hoztam bontott téglát.
Ez volt egy 26 + 14 nm -es hozzáépítés. 40 nm.
Ezen kívül felújíttattam egy belvárosi lakást. 52 nm. Ott p.l kezdődött azzal, hogy vagy 50 éves több rétegű falat kellett festeni. Az első művelet a festék lekaparás. Szinte hihetetlen, de kb. 200 liter kaparék keletkezett. Elsőre én sem hittem, de mondta festő, hogy lesz az annyi. Vettem 20 db fekete zsákot, a festő haladt a munkával rakta a zsákba én meg vittem a közeli lerakóba. 400 m -re volt a belvárosban. Gurulós bőröndben egyszerre 4 zsák az kb. 30 -40 liter.
tehát kihelyezett ingyenes lerakó, néha kuka és minden sitt elment.
Egyébként hogy mennyire képmutatók a zöldek, sőtétek mint az éjszaka.
még a rendszerváltás előtt volt a Fővárosi Közterületnek olyan szolgáltatása, hogy ingyenes sitt lerakás . Meg kellett igényelni, az igénylésre küldtek egy levelező lapot rajta, hogy a keletkezett sittet a legközelebbi lerakóba ingyen le lehet rakni. természetesen korlátai voltak.. talán fél m3.
Nos az semminek tűnik, de ha belegondolsz az 50 , azaz ötven veder sitt.
Kisebb átalakításoknál keletkezhet 3 - 4 - 5 veder építési hulladék. Azért csak nem rendel az állampolgár egy konténert.
Aztán a váltás után amikor aktuálissá vát gondoltam újra igénybe veszem ezt a szolgáltatás. Felhívtam nagy naivan, hogy küldjenek egy lapot. Néztek mint a moziba. csak forszírozom, hogy mi legyen a 4 veder sittemmel. Végre kinyögi az ürge, hogy öntsem a kukába. Nos ilyen sötétek a környezet védők. Közben arra gondoltam, hogy milyen jót tesz a hulladékégető kazánjainak az éghetetlen sitt.
Egy olyan probléma amit korábban már megoldottak.
De hát az emberi hülyeség, a tehetetlenség határtalan.
Sajnos manapság a duplájára nőttek az árak. Nekünk egy kisebb átalakításunk volt, ami egy tetőcserével lett egybekötve. Mivel a régi tetőcserepek is a konténerbe kerültek, így vegyes építési konténert kellett rendelnünk. Kérdezték a telefonba, hogy mekkora konténert hozzanak, mire kérdeztem, hogy mennyibe kerül egy 8 m3-es? Azt hittem elejtem a telefont. Nem gondoltam, hogy így elszaladtak az árak. Nekem is a lélekteni 30.000.- Ft volt a fejemben. Letettem a telefont azzal a gondolattal, hogy széles az internet kínálata, majd találok olcsóbbat. Innen kezdődtek a csalódások. Mivel lakáselőtakarékosságból csináltuk a felújítást és az átalakítást, így mindenképpen szerettem volna számlával igazolni egy ekkora kiadást. Kaptam kedvezőbb ajánlatot és már kiegyeztem volna 6 m3-es konténerbe is, de amikor a számlára tértem, hirtelen megugrottak az árak, valamint befogadó nyilatkozatot már nem mindenki akart adni. Kezdtem elveszettként érezni a dolgot. Egyrészt nem számoltam a szemétszállítás ilyen magas költségével, másrészt a számla esetén ugyanott voltam, mint az első ajánlatnál, akiket hívtam. A kommunikáció elég vegyes érzelmeket keltett bennem, amikor érdeklődtem különböző szállító cégeknél. Volt ahol készségesek voltak és volt olyan benyomásom is, hogy ezt most kár volt felhívni. Végül az első mellett döntöttem, mivel ott nem köntörfalaztak és korrekt volt a felvilágosítás is. A befogadó nyilatkozatot, amikor megkérdeztem azt mondták, hogy "természetesen". Amikor végül megrendeltük egy összességében korrekt megjelenésú konténerszállító jelent meg egy ápolt külsejű sofőrrel, aki még illedelmes is volt. Látszott a rutin a szűk kapubeállón való betolatásnál. Kicsit féltünk, hogy oda az új kapu :) Bankkártyával tudtuk fizetni a konténert, ami plusz felkészültséget tükrözött. Összességében mintha a fogamat húzták volna, úgy fizettem ki az összeget, de pozitív csalódás volt a cég. Ha egy korrekt szállítót kerestek, akkor nekünk pozitív véleményünk volt.
Csak a Praktiker be ne vásároljatok ! Rengeteg a szutyok áru, ami középkategória: az már 200- 300 % drágább mint máshol. Borzalmas a kiszolgálás, akkor már inkább OBI, vagy Bauhaus
Bizony így van. De ez nemcsak a házépítésnél érvényes hanem minden ház/lakás /ingatlan körüli munkáknál.
Minden kis beruházásnál, javításnál elvileg kell lenni az illetőnek raktárának, műhelyének ne adj isten irodájának.
Nem dicsérem a múltat, de volt egy jó dolog, a mester embernek volt cégtáblája, kellett lenni fogadó órájának. De a telefon főleg a mobil világában ezek kimentek a divatból.
Sőt akad egy vállalkozás forma, ami eleve szélhámosságra épül. Ez az un. ajánlattételi árhoz fűződő szélhámosság.
A lényege : vannak akik adnak egy jó magas árat és mondván az nekik költség + a kiszállás is pénz zsebre vágják aztán kivitelezés soha sem lesz. Tény pesze , hogy az ajánlattétel és a helyszínre menés költséges , de ezért pénz mégsem jár.
természetesen a megrendelőnek is jól érthetően, szabatosan el kell tudni a kívánságát.
Mivel bizonyos munkáknál ezt nem lehet ezért eleve kell terv.
"Ytongból épített kültéri válaszfal (1.8 m magas, 3 m széles) esetében a 10 cm falvastagság túl vékony lenne?"
Nem feltétlenül. Ha a jelenlegi zártszelvény faltartó elég erős és elég sűrűn van akkor nem kizárt, hogy az Ytong-gal egybeépítve működik. Az Ytong viszonylag könnyű, csak számítással lehet megmondani, hogy 10 cm vastag fal milyen magasságban áll meg ha szelet kap.