Keresés

Részletes keresés

Neva_07 Creative Commons License 2006.10.12 0 0 4504

Hát ha már értékes hozzászólásokkal tűzdelve kidolgoztuk a rakéták irányításához szükséges parancsokat, bemutattuk az SZVK rendszert, próbáljuk meg őket eljuttatni a rakétáig. Ahhoz hogy a parancsok megfelelő szintje kerüljön a konkrét rakétához, próbáljunk választ kapni tőle, hogy az adott pillanatban éppen hol is tartózkodik a kék égen, küldjük felé a kérdező impulzusokat is.

Rádió ParancsKözlő (RPK) és kérdőimpulzus továbbító rendszer

(S-75MX Volchov)

Mint azt már említettük az RPK rendszer a kidolgozott parancsok és kérdőimpulzus továbbítására szolgált. Egyébként ez a rövidítés, hogy RPK egy azon kevesek közül, amelyek magyar kezdőbetűi megegyeznek az orosz eredetivel! (Rádio Peredátcsik Kommánd, még a szláv nyelvekben is máshogy hagzik a rövidítés - RVP).

Ezután a kis nyelvi kitérő után jöjjön a rendszer ismertetésének első része. Az 1. sz. rajzon megpróbáltam felvázolni az RPK elhelyezkedését a rendszereken belül. A rendszer bemenő jelei a rajz alapján az alábbiak:

- K1, K2 parancsok - lassan változó feszültségek,

- K,3 K4 parancsok - egyszeri impulzusok,

- r''o - a szinkronizátorból a kontroll oszciloszkóp indítására,

- r oRPK - a kérdőimpulzus képzéséhez, annak szinkronizálásához, valamint az RPK megfelelő időben történő indításához használt impulz,

- 23kHz - a sifrátor működését biztosító szinkro ferkvencia.

Az RPK kimenő  részén (a P-16V antennán keresztül) az alábbi magasfrekvenciájú impulzusok kódolt keverékét kaptuk:

K1 (I.), K1 (II.), K1 (III.) - az I., II. és III. rakétáknak,

K2 (I.), K2 (II.), K2 (III.) - az I., II. és III. rakétáknak,

K3 (I.), K3 (II.), K3 (III.) - az I., II. és III. rakétáknak,

K4 (I.), K4 (II.), K4 (III.) - az I., II. és III. rakétáknak,

eddig összesen 12 parancs + Taktus impulzus + kérdőimpulzus = 14 parancs kódolt keveréke.

Az RPK feladata alapvetően tehát a következő volt:

1.) Az irányító parancsokat (K1, K2, K3, K4 feszültségeket) magasfrekvenciájú jellé változtatni és az irányítás alatt lévő rakétára juttatni.

2.) Az osztályon belül egyes rakéták felé (I, II, III) a parancsok megkülönböztetésének biztosítása. (még véletlenül se forduljon elő az a helyzet, hogy az éterben keringő parancsjelek közül nem a megfelelőt dolgozza fel az irányítás alatt lévő rakéta, hanem egy másik rakétának küldöttet!)

3.) A rakéták felé kiküldendő parancsok osztályonkénti megkülönböztetésének biztosítása. Ezt a legegyszerűbben a frekvenciák szelekciójával, osztályonkénti elkülönítésével érték el. A rakéták az osztályokon ún. kódfejeket kaptak, amelyek különböző színekkel voltak ellátva (piros, zöld, sárga..).

4.) Kérdőimpulzus (ro) és ún. taktus impulzus (szinkronjel - T) küldése az éterbe a rakéták felé. Mint azt már többször írtuk a rakéta rávezetése annak aktív válaszai alapján történt.

Az RPK felépítését a 2. sz. rajz tartalmazza. Azt lehet mondani, hogy az RPK egyik legfontosabb eleme (persze mind az volt) az ún. sifrátor volt. A sifrátornak a következő feladatokat kellett végrehajtania:

a.) a lassan változó feszültségeket (K1, K2 irányító parancsokat) parancs videoimpulzusra változtatni (ún. idő-impulzus moduláció - később részletezem, hogy miről is van szó),

b.) a K3, K4 egyszeri feszültségimpulzusokat sorozatos parancsimpulzusokra változtatni,

c.) kérdőimpulzust és taktusimpulzust formázni.

Az RPK a komplexumon belül kettő kabinban kapott helyet (AV és PV) és az alábbi szekrényekből, blokkokból (egységekből állt):

AV kabin:

L-70 AV sifrátor szekrény: L-71V blokk - sifr. szinkronizátor blokk,

L-75V blokk - a működéshez szükséges fesz. előállító,

L-72V (I, II, III) blokkok - a parancsok formáját változtató

blokkok,

L-73V blokk - a kódoló blokk.

L-70 BV ellenőrző szekrény: L-370V - ellenőrző oszciloszkóp,

L-373V - ellenőrző desifrátor,

L-372V -  ellenőrző demodulátor,

L-170AV - tápblokk,

L-170BV - oszciloszkóp tápblokk,

L-170VV - alap tápblokk (legalul).

L-20 AV PRK adószekrény: L-21V - magasfrekvenciájú generátor blokk,

L-22V - modulátor,

L-122AV - tápblokk. 

L-20 VV PRK adószekrény: L-325V - irányító blokk,

L-23V - az automatikus frekvencia hangoló blokk,

L-126V - regulátor és magas fesz. blokk,

L-122BV - magas fesz. irányító blokk.

PV kabin (itt jöhetne egy kis segítség, mert nem vagyok benne biztos, hogy az RPK antenna ekvivalense a PV-n volt. Volt tüzér kolléga, ott volt, vagy az AV-ben?)

P-16V - RPK antenna,

antenna-ekvivalens kapcsoló,

L-25V - antenna ekvivalens + a jelek antennára történő juttatását szolgáló koaxiális kábel.

Bevezetésnek és kezdeti ismerkedésnek az RPK-val egyelőre ennyi. A továbbiakban majd megpróbálom összerakni a kódolási rendet, azok képzését. csak attól tartok nem nagyon lesz érthető, mert már én is csak merengetem a szemeim, hogy mit miért is írtam akkor, amikor ezt tanultuk. na de majd pontosítgatunk és biztos, hogy együttesen rájövünk a lényegre!

A rajzok:

Neva_07 Creative Commons License 2006.10.12 0 0 4503

Hát, kár hogy elfoglalt vagyok azon a napon, én is szívesen résztvennék. De akkor majd esetleg valamikor egy másik időpontban. A fényképezőgépeket azért élesítsétek be!

Visszatérve a Nyeva technika egy érdekes álcázásával kapcsolatos hozzászólásomhoz, nevezetesen a szabadban lévő kabinok és természetesen az UNV piros-fehér csíkos átmázolásához. Az ilyen jellegű álcázást a Pozsonyi reptér melletti Nyeva alakulaton (Most pri Bratislave) alkalmaztak ???-tól, ???-ig (az évszámok után már nyomozok, az én ott töltött időmben már ződ vót a technika). Na a piros-fehér állapot úgy néz ki, hogy csak valamikor a '90-es évek elején szűnt meg. Elkezdtem írogatni a cseh fórumba is és jelentkezett egy '91-'92-ben ott szolgált katona, akinek maradtak képei (sajnos csak fekete-fehérek :-(() azokból az időkből. Ja, ebből is látszik, hogyha még nagyon félve is, de azért készülgettek a fotók azokban az időkben is, amikor a technika és az egész légvédelmi rendszer a fénykorát élte! A srác engedélyét megkértem a fotók itteni csatolásához, ígyhát íme a piros-fehér sávos UNV (ami sajna a képen csak ff).

Előzmény: GLASZLO (4501)
Qqberci Creative Commons License 2006.10.12 0 0 4502
Méltem.
Előzmény: GLASZLO (4501)
GLASZLO Creative Commons License 2006.10.12 0 0 4501

Sziasztok!

Beszéltem az őrnagy Úrral. A találkozó 18-án reggel 9 körül lesz a laktanya Jutasi úti bejáratánál. Aki jön, küldje el nekem a nevét, személyi igazolványának számát és az édesanyja nevét, mert ezek kellenek a belépők kiállításához.

Köszönöm.

Laci

GLASZLO Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4500

Mail megjött.

Igazad van, tényleg az lesz. Az alsó antenna hiányzik. Amúgy úgy tűnik, hogy a "helyén" van, mert egy kis dombon áll.

Laci
Előzmény: sandinista (4499)
sandinista Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4499

Szerintem a kerítés "cikkcakk" felső részénél (a PRV-től balra fel) kéne lennie a P-37-nek. Mintha lenne is ott valami olyasmi, de az egyik antenna úgy tűnik le van szerelve.

Előzmény: GLASZLO (4495)
sandinista Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4498
Köszi, mail ment.
Előzmény: GLASZLO (4497)
GLASZLO Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4497

Szia Sandinista!

Ha gondolod, küldj egy mailt, benne a telefonszámoddal és egy időponttal, amikor nem zavarlak és felhívlak, vagy küldök SMS-t. :)

Laci
Előzmény: sandinista (4496)
sandinista Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4496

Szia Laci!

Úgy néz ki holnap déltől egészen kedd estig nem nagyon leszek netközelben, de azért valami külső segítséget megpróbálok igénybe venni, hogy megtudjam a részleteket.

Előzmény: GLASZLO (4492)
GLASZLO Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4495
Sziasztok!

Pár kép Medináról. Most már biztos, hogy német oldal volt, mert a PRV-t W-vel írták. Van P37 is, amit nem nagyon látok a műholdképen.

GLASZLO Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4494
Szia!

Részleteket sajnos nem tudok, én csak egy amatőr érdeklődő vagyok. Van pár képem róla, melyeket ha jól emlékszem, egy német oldalról halásztam le. Ezeket majd este felrakom. Ha minden igaz P18-as, PRV17-es, Szt68-as és P14-es van ott.
A Google Earth szerint egy kb 400m x 400m-es területen fekszik.

Laci
Előzmény: Volt Katona(Lee) (4486)
Qqberci Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4493
Köszi :-)
Előzmény: GLASZLO (4492)
GLASZLO Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4492

Szia!

Holnap beszélem meg az őrnagy Úrral a részleteket, azaz hogy pontosan hol és mikor találkozzunk 18-án reggel. Utána jelentkezem.

Laci
Előzmény: Qqberci (4491)
Qqberci Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4491
Szia!

Van már valami konkrétum 18-ával kapcsolatban?
Előzmény: GLASZLO (4414)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4490
Azt hiszem hogy Tupoljev, de nem 100 as ! Utánna kell néznem.
Előzmény: LeX (4489)
LeX Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4489
Nevet/típust tudsz mondani?
Előzmény: Kuruc71 (4488)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4488

A szovjeteknél hadsereg szinten alkalmazott pilóta nélküli felderítő repülőgép.

Csak egyszer használatos volt !!!!

Előzmény: LeX (4487)
LeX Creative Commons License 2006.10.11 0 0 4487
Ez biztos off, de ez miez?

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4486
Medina mekkora területen helyezkedik el??
Milyen technika van benne elhelyezve??
Mekkora letszammal???
Előzmény: GLASZLO (4414)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4485

Egy kis vizuális kiegészítés, remélhetőleg mindenki számára érthetően.

Előzmény: 75125200 (4474)
UV_59 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4484

Hát igen. Én mindig is hittem a "kollektív bölcsesség" erejében.

Asszem a legutóbbi írásoddal minden fátyol lehullott az LC-KVARC működés és a távolsági kitérítések hossza ügyében, illetve ezzel együtt az I-91V egység ügyben is.

Talán a hárompont-kismagasság, mint rávezetési módszer is kitárgyalva (a képletem a 4466-ban persze hogy dimenzióhibás, köszönet Neva 07-nek a korrekcióért).

A H<5 témához ha megengedtek még néhány dolgot részemről, amit aztán remélem nem hagytok szó nélkül:

A SZNY antenna iránykarakterisztika "élhosszúsága" emlékeim szerint kb. 7-8 fok. Hogy a karakterisztika képzés a gyakorlatban hogy történik, halvány fogalmam sincs (tápvonalrés vagy mi szösz van - Volt tüzér segíts!), de szerintem az energiaeloszlás egyenletességét a teljes késnyalábon belül képtelenség technikailag megoldani, ezért is gondoltam, hogy a nyaláb alsó-felső széle felé haladva az energia csökkenő lesz (pl 3 dB-el). Persze ez a hatás (ha igaz is) csak a béta síkra vehető figyelembe, mivel az epszilon (ahogy írtad is) a letapogatás miatt ebből a szempontból változatlan.

Az antenna helyszögemelés hatását (ha már igyekszünk a teljességre törekedni), célszerű a két síkra külön tárgyalni.

Az antenna emelése miatt az oldalszög iránykarakterisztika "elemelkedik" a földtől (legalábbis nem annyira "söpri végig"a földfelszínt, ahogy antennaemelés előtt), emiatt az oldalszög vevőrendszerbe elve kevesebb az állócélról visszavert jel. Ennek hatásaként a célcsatornában a felderítés, az oldalszög és (ha oda van kapcsolva) a távolsági követés feltételei javulnak. Rakétacsatornán szerintem nem oszt-szoroz semmit.

Helyszögben az antennaemelés ilyen hatást nem okoz (a változást itt majd a H<1 üzemmód hozza). Itt (korábban már elemezve) a függőleges jelzést "hozzá kell igazítani" az antennaemelés mértékéhez, vagyis 3 fokkal balra kell mozgatni. Ez rávezetés üzemmódban ugrásszerűen jelentkezik, kézi és automatakövetésben a jelzés az antennaemeléssel szinkronban "vándorol", hogy ne zavarja meg a folyamatos követést és az átmeneti folyamat ne okozzon "lengést" a rakéta vezérlésében. Én mindezek után tennék egy olyan megállapítást (majd cáfoltok, ha nem így lenne), hogy a H<5 érdekessége abban áll, hogy a helyszögsíkú "változtatás-antennaemelés" hatása alapvetően az oldalszög síkban jelentkezik.

Ha már itt vagyunk, leírom amire emlékszem H<1 ügyben:

A H<1 üzemmódot a zavaró tükörjelek célkövetésre gyakorolt hatásának csökkentése érdekében alkalmazzuk. Tükörjel csak igen kis magasságon (nevezhetjük földközeli magasságnak), alakul ki, korábbi (volt) megfigyeléseim szerint 200m vagy az alatt.  A tükörjelet (lelkes amatőr és a képzés alatt álló kollégák) úgy képzeljétek el, hogy a célról visszavert jelek egy része először a földre "verődik", majd onnét újra visszaverődve jut a vevőbe (tükörjel csak helyszögben van). Így azonos távolságon két céljel látszik. Egyik a valós, a másik tőle balra (kvázi "kisebb magasságon") a tükörjel. Ha a cél emelkedik, a két jel szögben "távolodik", ha a cél süllyed, a két jel "közeledik" és bekövetkezik az az állapot, amikor "egybeérnek". Ez az "egybeérés" az, amikor a tükörjel zavarja a követést. Tudniillik, az "összegzett jel" közepére követéskor nyilván pontatlan a követés (alákövetünk). Ennek "kiküszöbökése" érdekében a H<1 bekapcsolásakor (a H<5 valamennyi hatásán túlmenően), a cél helyszög koordinátaberendezésben (K-73VE) asszimetrikus követőkapuk képződnek (baloldali fele méretűre csökken). Így automatakövetés esetén az összegzett jel jobbfelére valósul meg a célkövetés. A cél kézikövetése esetén egyébként a kezelő feladata, hogy a követést az összegzett jel jobboldalára valósítsa meg. Ezzel egyidőben a rakéta helyszög koordinátaberendezésekben (legalább is így rémlik) felülről határolják a diszkriminátor által képzett integrálimpulzusok közül a baloldalit, ezzel megakadályozva, hogy a rakéta tükörjel megjelenés esetén a vezérlés "kisebb magasságra" történjen. A H<1 bekapcsolással tehát mi is viszonk a rendszerbe pontatlanságokat, de ezek az egyébként is fellépő hibák ellen hatnak, és hatásukkal elérjük, hogy a találkozási pontban a "mellélövés" a sokszor emlegetett 60m sugarú körön belülre esik.

Előzmény: 75125200 (4474)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4483

És ha már belementünk a rávezetési módok pontos képoleteinek csatolásába, én is csatolom az összes Nyeva rávezetési mód teljes képletét. A 3357-ben már elkezdtem a bemutatásokat, viszont ott még a pontos képleteket nem csatoltam. És most, hogy már birtokában vagyok a rávezetési módokhoz kapcsolódó magyar szakzsargonnak is (ET, HP...) nem fogom keverni az orosz rövidítésekkel.

Nyeva rávezetési módok a pontos képletekkel.

A Nyevánál is természetesen a két alap a HP és az ET rávezetési módok voltak. Ezeknek a módoknak a komplexum rendeltetéséből eredően volt néhány modifikációja, amelyet a rendszer automatikusan számított ki az antennák helyszöge alapján, tehát nem kellett külön kapcsolgatni. A lövészetkor tehát csak az UK-62 pulton egy kapcsolót (ΠC és TT - magyarul ET és HP) kellet a légi helyzet alapján az egyik, vagy a másik pozícióba kapcsolni. A kapcsolónak volt még egy pozíciója a PP (Pribór Púszka - az APP), amelyet az automata rakétaindításnál kellett kapcsolni. A többit a rendszer automatikusan számolta.

Akkor tehát az 1. sz rajz képleteihez tartozó magyarázat:

1.) Előretartási módok (ET) - Nyeva

1.1.) 1/2 ET (fél előretartás)

Ф1R, 2R - rakéta koordináták fí 1, 2 szögekben,

Ф1C, 2C - célkoordináták fí 1, 2 szögekben,

Ф1CM, 2CM - a műszerek által indikált célkoordináták fí 1, 2 szögekben,

delta r és delta r deriv. - cél és rakéta távolságkülönbsége, annak időbeni

derivációja (közeledési sebessége). Az alul és felülhatárolás a rakéta

tűzvezető lokátor általi világításában (szektorban)tartásához volt

szükséges. (a Volhovnál ugyanígy!)

Az 1,21/2 szám egy kis korrekció az 1/2-hez. Ez szerintem a rakéta

aeridinamikai tulajdonságaibó eredt. Tehát nem pontosan fél (1/2), hanem

1,21 értékkel számolt a rendszer.

1.2.) 1/2 ET-KM (fél előretartás - kis magasságok)

K - konstans érték 3000m alatti célmagasság esetén: 2,12o/s.

t - a rakéta pillanatnyi repülési ideje (s).

1.3.) 1/2 ET+ δ (fél előretartás konstans kinematikus pályaemeléssel)

δ - 0,2o/s.

Az előretartási módok modifikációi automatikusan kapcsoltak a cél repülési paraméterei alapján, főleg annak repülési magasságának és a R és C találkozási pont vízszintes távolságának függvényében!

2.) Hárpmpontos módok (HP) - Nyeva

2.1.) A klasszikus HP.

2.2.) HP-KM (hárompont kis magasságok)

ho - a kezdeti előretartás (értsd pályaemelés) értéke.

R(t) - a már sokszor emlegetett időfunkció.

t - a rakéta kilövésétől eltelt idő (s).

T (tau) - időkonstans (10s).

A HP-KM automatikusan kapcsolt a cél 2o egyenlő és alatti helyszögekor.

3.) FÖLD

A képletben leírtakat már az előzőekben magyaráztam. Ami még itt ismeretlen lehet, az az 1350-es szám. Mivel föld üzemmódban a cél ne mozgott! (a föld lövészetet Nyevával mindig egy ASZ követésbe fogott fix pontra lehetett végrehajtani max. 16-17km távon.) ezért a R és C egymáshoz viszonyított sebességét ezzel a konstans értékkel helyettesítették. Hogy miért pont ennyivel most ne kérdezzétek! Ennél a lövészetnél a rakéta mindig egy síkban, ballisztikus úton repült (valahol keringett itt egy ilyen lövészet videója is). Az irányító parancsokat 720m-rel a robbanási pont előtt a rendszer abbahagyta sugározni és egy fix visszaszámlálással helyettesítette, amely már nem függöt a parancsoktól. Földi lövészetkor a célnak minden esetben láthatónak kellett lennie az RL csatornán.

Azt, hogy a Nyeva rendszerrel a lövészet hogy is nézhetett ki és az egyes rávezetési módokat hogy is ellenőriztük, a kibővített működési ellenőrzés 7. pontjában (EV) a 3472, 3499, 3500, és a FÖLD a 3501 hozzászólásomban.

És akkor a képletek:

st_patrick Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4482

Szép kockád volt. Ne aggódj, műszaki kérdésekben az én fejem is legalább 3,5 tonna szokott lenni amíg fel nem fogom. ( A rossznyelvek szerint a fejformám is hasonló ilyenkor.)

De ha egyszer felfogom...

Előzmény: Volt tüzér (4459)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 4481

Hát ha már így a csatolt linkeknél vagyunk, akkor mindjárt egy jó kis Google Earth-ös gyűjtemény, amit a csehektől kaptam.

http://bbs.keyhole.com/ubb/showthreaded.ph...94/page/vc

Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4480

Sok-sok kép

http://tanxheaven.com/referencepictures.htm

Szerintem sokan ismeritek.

Ez a kép onnan van.

Max-i Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4479
Udv !

Lattatok mar ?

http://tanxheaven.com/krzo/SA-2-DWINA-SAM/SA-2-Dwinakrzo.htm
http://tanxheaven.com/mbo/SA-2Guideline-w-Trailer/SA-2Guideline-w-Trailer.htm

Maxi
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4478
Előzmény: Volt tüzér (4476)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4477

Kedves UV_59 és 75125200!

Kiegészítésként én is csatolom UV_59 barátom által leírt HP-KM (H<5) rávezetési mód képletét (lásd 1. rajz) egy kis kiegészítéssel.

Most csak ismételni fogok, annél a rávezetési módnál a rakéta kinematikus (előre kiszámított) reppályáját emelte meg a rendszer helyszögben. Az SZVK bemutatásakor előszedtük azt a bizonyos R(t) funkciót, aminél én megemlítettem, hogy valamiért összefüggött az 5000 méterrel (4067, 4105 és 4108 hozzászólások). Hát persze, hogy a H<5 kapcsolásakor is bekerült a képbe és az exponenciális pályaemeléskor bekerül a rávezetési mód képletébe is. Talán még ennyivel egészíteném ki UV_59 barátom 4466-ban leírt képleteit.

Most lehet, hogy valakit megzavarok, de a HP-KM (H<5) rávezetési módot nem hivatalosan "HP exponenciális előretartással" módnak is hívták (perszer az előretartás itt a kinematikus pálya emelésére vonatkozik csakis helyszögben!!).

Tehát az 1. rajzon a képletekhez néhány kiegészítő:

ho - a kezdeti előretartás konstans értéke (350m),

R(t) - időfunkció, amely ebben a magasságban kidolgozott rávezetésnél a ferde távot helyettesíti (az SZVK-nál talán valamennyivel többet írtunk róla),

t - a rakétakilövés pillanatától mért idő,

tr - az irányított rávezetés megkezdésének pillanata (az első fokozat eldobása után),

T (tau) - a helyszögérték változás meredeksége alapján választott konstans szám.

(a képletben az x-szel a szorzást jelöltem :-)))

UV_59, az általad a 4466-ban lerajzolt rávezetési módok alkalmazását bemutató rajzot nagyon jó és leleményes ábrának tartom. Engedelmeddel én is átveszem majd ezt a bemutatási formát a Nyeva rávezetési módok rajzon történő bemutatásához.

És akkor a rajz:

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4476

1. Szerintem is.

2. Keresd meg a lapot, mert szükség lehet rá.

3. Azért nálunk nem volt sár a tüzelőállásban. Ahol technikával kellett mozogni, ott valamilyen burkolat volt. Itt meg... No hiszen!

Előzmény: Dízelparadicsom (4475)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.08 0 0 4475

Tegnap találtam ezt a képet szörfölés közben valami román lapon volt.

Szerintem jó  kép!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!