Tudom jól, bosszant is erősen. Egy antibiotikum utóhatása. Ezt nem lehet izomból megoldani. Sok évet tüzeltem le, nem felejtettem el egyszer csak a metódusokat, gondolhatod.:) Ez viszont beütött. Szabadtűznél is jelentkezik. Nem akarok offolni. Ilyen irányú, biztonságos megoldás érdekel rönk esetén.
Azt én értem, csakhogy a rönk, a fafal hogy reagál erre, kivitelezhető, működik? A kérdés meg amiatt van, mert nem lehetek sajnos 1 helyiségben a tűztérrel (CO-t nem jól tűri a vérem-szervezetem). Így a hatékonyságnál is fontosabb a teljesen elszeparált égéstér a tartózkodási helyiségtől. Ez van, ezt kell szeretni, megoldani. Nem is valószínű, hogy ez változni fog, vagyis a kérdés az, hogy tegyek-e le a tüzeléses rönkház-álomról vagy van opció.
Én is így gondolom, ellenpontozni muszáj a hiányosságokat. Ezt viszont először olvasom, hallom, hogy egy tömeg drágább lenne, mint egy cserép. Igaz, vályogban lakom, de olthatatlan álom egy rönk, ám a mostani helyzetben is azt kutatom, azt igyekszem kitalálni, hogy keményfára melyik a leghatékonyabb megoldás. 1 kályhára való tégla talán van itthon, de a 2 közül melyik lehet a hatékonyabb? Kérdés2: rönkház esetén melyikből könnyebb falon átnyúló megoldást megépíteni?
Aki nem elektromosan fűt, az milyen kályhával teszi? Vályogfalhoz képest itt folyamatos fűtést igényel a ház, nincs hőtárolás a gerendákban, így a kályhának kell ellenpontoznia ezt. Ki hogyan oldja meg?
Tudnál nekem privátben egy email-t küldeni? - szivesen kérdeznék pár dolgot a házról, mert mi is nagyon hasonlóban gondolkodunk fűtés terén is, és nem akarom a fórumot traktálni a kérdéseimmel. email címem az alias nevem az utolsó "1"-es nélkül [KUKAC] gmail
Hogy mennyi párát ill nedvességet tud tárolni egy rönkház az elsősorban a tömegétől függ. Egy több száz, sőt ezer tonnás ház nagyon sokat, egy házacska kevesebbet.
Kanadában a gazdagok fenn északon építenek hatalmas gerendaházakat, de azok is csak pár száz tonnásak lehetnek.
A Fa légszáraz korában kb. 20 % nevességtartalommal rendelkezik (hogy konkrétan mennyi megnézhető ), nyersen durván 50 %.
Tehát egy hatalmas ház, ami 500 tonna.... nagyon nagy , abból a rönk pl. 60 % ( mert vannak eleve szárazon beépített anyagok is(tehát 300 tonna nyersen beépített rönk anyag, akkor az elveszti a tömegének 30 %.... a víz száradás miatt elmegy.
Na de ki az aki nyersen beépíti a rönköt ?
Na szóval beáll a légszáraz állapot, annál a volt 500 tonnás háznál minusz 90 tonna. Lesz az 410 tonna, ebből a száraz faanyag kb. a fele. Tehát az a kb. 250 tonna fa párszázalékot fel vesz és párszázalékot lead. Tegyük fel 5 % vesz fel , többet nem...
Tehát nem jelentős a pára szabályozás.
Amúgy nem csak a rönkház hanem minden porózus építőanyagból épült épület hol felvesz nedvességet hol lead, de nem jelentős ez a mennyiség.
A laikusok vakítására... bocs elkápráztatására használják az ilyen fogalmakat...
kérdezem mi a szitu, mert itt a párából adódó gondokról írnak ott ahol meg kaserolják (forgalmazók) a rönkház előnyeit ott, meg azt, hogy jól felveszi és amikor kell kiadja a nedvességet. nem hiszek, csak tájékozódnék. gondolkoztam rönkházon, de mutatott az ismerősöm egy infrás felvételt és elment a kedvem, most meg ez a nedvesség, a sok csapadék, rovarok?!?
valahol azt olvastam, h a rönk ház egyik nagy előnye, h akár több tönna vizet is fel szív a párából és ki adja amikor száraz a levegő és ezért nagyon egészséges a klimája. akkor ez ne igaz? ill lakkozva vannak a falak?
Sopronban van egy telkünk, arra szeretnénk gerendaházat építtetni. Adja magát, hogy Ubrankovics Kft legyen a kivitelező, helyben vannak, ismerik a lehetőségeket, jó a hírük, stb.
Ha van olyan köztetek, aki általuk épített gerendházban lakik, kérhetném, hogy ossza meg tapasztalatát, az építkezésről, és arról, hogy milyen a házban lakni X év múlva, felmerültek-e közben problémás és hasonlók.
Vállalkozó szellemű céget, csapatot keresek egy különleges szerkezetű faház szerkezetének összerakására, összeszerelésre meglévő elemekből. Kb. 1 hónapos munka.
Jelentkezni a mrrain86.ke@gmail.com emailcímen lehet.
Sziasztok! Minden vágyam egy gerenda ház, de szomorúan olvasgattam itt, hogy milyen nehézségekbe ütközik az építkezés! A kérdésem az lenne, hogy én mindenképpen vízpartra szeretném mivel ott szeretnék élni! Viszont ahogy olvasgattam 50 m2 alatt ez talán kivitelezhető lenne? Nyaralóként pl? Tudna nekem infót írni valaki, hogy ez kivitelezhető lenne így és kb mennyiből tudnám össze hozni, ha megoldható persze? Előre is köszi minden infót!
Kézi rönkben lakom, kb. 27-es átmérő. Nyaralóként épült 10+ éve. A terület besorolása miatt lett nyaraló. Állandóra be vagyok jelentkezve. 73 hasznos m2-re a fűtés+melegvíz átlag kb. 8700 Ft/hó. (Kombi kondenzációs kazán tisztán padlófűtés.)
Semmi hátrányát nem tapasztalom annak, hogy nyaraló. A használatbavételi is egyszerű volt (meg se nézték a házat).
Szabadfelhasználású kölcsön volt, nem kellett semmilyen kivitelezői megfelelés, számla és hasonlók. Mindennel úgy kavarhattam, ahogy nekem jólesett. Rengeteget sokat spóroltam így.
Nem lett beépítve, mondta a kivitelező, h felesleges, de a gépész tervező is meggyőzött róla, viszont ha polisztirol szigetelésem lett volna, akkor már kellett volna. Annyi bőven elég, h az ablakoknak van egy úgymond párátlanító funkciója vagy minek hívják pontosan...annyi a lényege, h 75 fokos szögbe kell fordítani a kilincset és az ablak teteje kb. 1 centinyi résre kinyílik bukó állásban amin remekül kiszökik a pára. Eleinte tartottam tőle, h a meleg is kiszökik de ha egész napra úgy hagyom akkor csak 2 fokot hűt le a házon, de persze nem kell egész napra úgy hagyni, elég napi 1-2 órát valamelyik napszakban, én általában este szoktam.
Én tavaly építkeztem, 2018-ban megvettünk a kivitelezőmmel minden anyagot a házhoz, amit nem tudtunk elhozni arra befizettünk és elraktároztattuk. Én is rönkházat szerettem volna, de ugye nem lehetett a szigetelési érték miatt, lett volna az a lehetőség, hogy mezőgazdasági tároló lesz a rönkház de ugye abban nem lakhatsz hivatalosan, mert nem jegyzik be lakóháznak az ingatlan nyilvántartásba, meg persze 27%-os lett volna az áfa 5% helyett. Mivel a rönkház kilőve, mondom oké legyen szigetelt gerendaház, kértem rá ajánlatot...valamivel több mint 35 milliót kaptam alap és gépészet nélkül, szerkezetkész házra, és 6! centis "gerendából" lett volna a homlokzati főfal, már ha azt gerendának lehet hívni! Ez még 2018-ban persze...akkor elhatároztam, h lemondok a faházakról és átterveztettem téglára a házat. Akkor jöttem össze a kivitelezővel aki épített nekem, 2019 februárjában kész lett a házalap, 2019 július 7-én elkezdtek falazni, (amúgy június elejére lett tervezve a falazás csak 1 hónap csúszás volt mert tavaly egész májusban esett az eső) karácsonyra már ott laktam. Persze maradt még belül kis munka, de az idén kész lesz. Így, hogy téglaház lett megállt az egész 38 millióból kulcsrakészen(2018-as árakon), 44 centis habarccsal rakható klíma tégla, szigetelésnek meg 20 centis gyapot van rajta, a födémben meg 40 centi gyapot van. Eddig senki nem akarta még elhinni, h 1200Ft-ra jön ki hetente a fűtésem, de már nem is magyarázkodok senkinek, hogy miért...Ezeket mind azért írtam le, hogy gondolkozz el valóban faházat akarsz-e építeni? Idénre már sztem kicsúsztál a jó kivitelezőknél egy téglaház megépítésére, jövőre meg már megint változik ez a szigetelési jogszabály hülyeség, úgyhogy azt javaslom vegyetek egy felújítandó házat valahol ahol jól éreznétek magatokat, és ahogy írtad, a haverokkal majd megcsináljátok amit tudtok, a többit meg egy jó szakemberrel/emberekkel csináltasd meg. Remélem tudtam segíteni.
Tudom, nem a legjobb időpontban,de megérett bennünk,hogy kiköltözzünk a városból és rönk vagy gerendaházat építettünk. Sajnos most szembesültem a szigetelési előírásokkal.
Én sem értem egészen, itthon miért szálltak bele ennyire ebbe, miközben a skandinávok mentességet kértek. Na mindegy is. Én azt gondolom,hogy egy jól átgondolt és normális méretezésű rönk/gerendaház
"gazdaságos" tud lenni. Legalábbis tud olyan lenni, mintha vennék egy 50-60 éves falusi téglaházat.
A kérdésem az lenne,hogy milyen menekülő utak vannak?
-Vegyek a nyaraló telket és oda pl mehet egy sima rönkház? A bejelentés oda mehet simán egy családnak állandó tartózkodásra?
-Illetve állítólag 50 négyzetméterig nincsenek ezek az előírások, aztán majd a tetőteret befejezzük, oda 2 szoba pl.
-Vagy veszek egy bontandót és annak az alapjára "felújítok" egy rönk vagy gerendaházat?
-Veszek egy romot és mellé építek egy mezőgazdasági épületet?
A szendvics szerkezetű gerendaházak annyira nem tetszenek, mert akkor ennyi erővel lehetne más is. Ha lemondok a CSOK-lakáshitel verziókról , lehet úgy is jobban járnék mint egy jövő évre vonatkozó passzívház előírással.
Max vennék fel pár milla személyi kölcsönt, de akkor sokmindent haverokkal meg tudnánk csinálni.