Keresés

Részletes keresés

atp Creative Commons License 2011.12.08 0 0 334

Segítsetek megoldani!

 

A Na-benzoát adagolása mindenhol 0,2-0,3 g/liter. A borászatban is így lehet alkalmazni, de minden máshoz (befőtt, szörp stb.) ezt ajánlják.

 

Vettem egy 15 g-os Na benzoátot a boltban (lucullus, szilasfood) amire az van írva, hogy 7,5 literhez való. 15g -> 7,5 literben az 2 g/l. Ez durván 10 szeres dózis.

 

Tudjuk, hogy a Na benzoát ADI értéke 5 mg/ttkg. De 25 mg/ttkg már betegséget okoz!

Ha boltban váráolható Na-benzoátot használom az előírása szerint akkor 2 dl már veszélyes lehet a borból, szörpből vagy befőttből....

 

 

Csak azt tudom elképzelni, hogy a szilasfood Na-benzoát 10 x -esére van hígitva. de ez megint csak lehetetlen, mert az összetételén akkor fel kellett volna tünteni a ballasztanyagot is...

 

vismaior Creative Commons License 2005.06.14 0 0 333
Sziasztok, két lesújtó hír:

2005. 06. 14.
Tiltott színezéket tartalmaz a Captain's fokhagymás bors fűszerkeverék, ezért a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség megtiltotta a forgalmazását - tudta meg az Index az intézmény helyettes szóvivőjétől.

itt a cikk

2002-es cikk az Agrármarketing Centrum honlapjáról:

A fűszerpaprika ágazat középtávú marketingstratégiája
Az FVM Agrármarketing Centrum Kht. 2002-ben elkészíttette a fűszerpaprika ágazat középtávú marketingstratégiáját.

Háát, ez a sratégia nem jött be... Már 2005-ben másként állnak a dolgok....

itt a másik cikk

üdv,

vismaior
zozoka33 Creative Commons License 2005.04.14 0 0 332

Érdemes elolvasni.  

 

Ön most egy ingyenes TUDOMÁNY egypercest olvasott, ha tetszett küldje tovább.

 

 

Aszpartámháború, E-számháború Az aszpartám (aspartam) talán a legelterjedtebb és egyben a legvitatottabb édesítőszer. Bizonyos publikációk egyenesen méregnek titulálják, a másik tábort viszont megdöbbentik ezek a cikkek és csúsztatásokról beszélnek. Mi - mezei vásárlók - pedig meg vagyunk zavarodva, mint Ádám Anyák napján, hiszen lépten-nyomon csak aszpartámba botlunk, ha diétás terméket keresünk. Kinek higgyünk?

Az ellentábor

Dr. Russell L. Blaylock, a Missisipi Orvosi Egyetem neurosebészeti professzora közel 500 tudományos kutatási forrást felhasználva részletes kimutatást közöl könyvében az aszpartám egészségre káros hatásairól. Legfőképpen komoly krónikus neurológiai elváltozásokról, és számos más akut betegség előidézésében való közrejátszásról ír a vegyület kapcsán. Szerinte a fenti ételadalékanyagokat excitotoxin-oknak kellene nevezni és azonnal be kellene tiltani forgalmazásukat. Ezek 3 fő alkotóeleme az aspartic-sav, a phenylalanine valamint a glutamate, amelyek savas aminosavakként is ismeretesek, és nagyon kis koncentrációban az agyi neuronról neuronra való információ átvitelben játszanak szerepet, tehát természetes kémiai elemei az agynak.
Akkor miért mérgezőek? Dr. Blaylock szerint ezek természetes mennyisége rendkívül alacsony koncentrációjú, és amikor e koncentráció fölé kerülnek, akkor a neuronok hirtelenül és szabálytalanul "tüzelnek". Ugyanakkor a többletkoncentráció az agysejtek nagyobb kalcium felvételét váltja ki, ami bizonyos neuronfajták pusztulását idézi elő. Az aszpartám vagy a glutamate még nagyobb koncentrációjánál a sejtek egy különleges késtetett halálban múlnak ki, aminek a neve "excitotoxicity", (azaz izgalomba hozott toxikusság). Ez a folyamat nem gyors, személyenként különböző sebességű. Néhány különösen érzékeny személynél komoly komplikációk lépnek fel, amelyek akár az egyén halálát is okozhatják. Nem elhanyagolható állítás az sem, hogy állítólag az aszpartám bomlása során a vegyület metilalkohol tartalma miatt formaldehid keletkezik.

Lépten-nyomon csak aszpartámba botlik, aki diétás termékeket keres
Néhány tipikus termék, amit aszpartámmal édesítenek: Szénsavas és rostos üdítőital, joghurt, fagylalt, reggeli készítmények, pezsgőtabletta, sportital, gyerekvitamin(!), lekvár, szinte minden rágógumi, diabetikus termékek és maguk az édesítőszerek (kevés kivétellel). Az aszpartám néhány mellékhatása: látászavarok, szemfájdalom, fülcsengés, hallásgyengülés, epilepsziás görcsök, migrénes fejfájás, egyensúlyzavarok, memóriavesztés, állandó álmosság, végtagzsibbadás, részleges bénulás, remegés, depresszió, ingerlékenység, agresszió, álmatlanság, fóbiák, szapora szívverés, légzési nehézségek, hányinger, hasmenés, véres széklet, hasfájás, nyelési fájdalom, bőrviszketés, kiütések, asztma, herpesz, tályog, menstruációs zavarok, a haj elvékonyodása, hajhullás, hirtelen súlyvesztés, fokozatos súlygyarapodás, fájdalmas vizelés, túlzott szomjúság, bedagadt lábak, visszafordíthatatlan agykárosodás, születési rendellenességek, gyomorfekély, izületi fájdalmak.

Egy biológus ellenvéleménye
Az aszpartám nem tartalmaz metanolt (metilalkoholt), mivel a fenilalanin-aszparaginsav dipeptid szabad karboxil csoportjához egy metilcsoport kapcsolódik semlegesítendő annak savasságát. Az aszpartámból metanolt csak "kémcsőben" lehet előállítani hidrolízis révén, mintegy 6 tömegszázaléknyi mennyiségében. A szervezetben azonban metilcsoportként vesz részt az anyagcsere folyamatokban, oxidálódik formil-csoporttá, és végül széndioxidra és vízre bomlik. Ebből következik, hogy belélegezni sem lehet a feltételezetten képződő formaldehidből halálos mennyiséget. Kérdezzenek meg egy korboncnokot, hogy mennyi formaldehidet lélegzik be, amikor a kioperált szerveket tömény formalinba (30%-os formaldehid oldat) teszi tartósítás végett! És nem nagyobb a rákos halálesetek aránya náluk a össznépességhez képest! - Ha igaz lenne a metanol képződés (de nem igaz), akkor is az egy nap elfogyasztható 40 mg/testsúly aszpartám 2,5 g-t jelent egy 60 kg tömegű ember esetén, ennek 6 %-a, azaz 0,15 mg lenne a felszabaduló metanol. Ez 3-4 csepp tiszta metanolnak felel meg. Ez lenne az a mérgező mennyiség, amit csak akkor fogyasztana el az ember, ha több tíz liter üdítőt, vagy több tíz kg édesített élelmiszert fogyasztana el naponta. Meginni és megenni is képtelenség ennyit! A fenilalanin és az aszparaginsav sem mérgező, mindkettő aminosav, amelyek a fehérjék felépítéséhez szükségesek, ráadásul a fenilalanin úgynevezett esszenciális aminosav, azaz csak a táplálékkal tudjuk felvenni. Az aszparaginsav az általános oxidatív lebontó anyagcsere útvonalon keresztül széndioxiddá és vízzé alakul.

Megmondom őszintén, én még mindig úgy vagyok, mint a cikk elején említett Ádám. Szerencsére az Európai Unió elfogadta azt a javaslatot, hogy végezzenek független kutatásokat az aszpartám "biztonságos" mivoltával kapcsolatban. Előbb-utóbb talán megtudjuk, hogy mi is az igazság...

Mindenesetre:
Édesítőszer E-számok:

E950 Kálium-aceszulfám
E951 Aszpartám
E953 Izomalt
E957 Taumatin
E959 Neoheszperidin DC (dihidro-kalkon)
E966 Laktit
E967 Xilit
E999 Quillaya kivonat

kispesti99 Creative Commons License 2005.04.13 0 0 331
Tengertánc Creative Commons License 2005.04.11 0 0 330
A biopiac most már tényleg elköltözött a Marczibányi térről a XII. kerületbe, a MOM műv. ház melletti szabad területre. Szombat de. már volt is piac...
kispesti99 Creative Commons License 2005.04.11 0 0 329
zozoka33 Creative Commons License 2005.04.09 0 0 328

Érdemes elovasni

 

Rákkeltő anyagok vannak a légfrissítőkben

http://origo.hu/itthon/20041214rakot.html

 

                                         Üdv zozoka

vismaior Creative Commons License 2005.03.17 0 0 327
El kell, hogy szomorítsalak:

ha a növényvédőszer benne van a zöldségben, akkor azt onnan ki nem vonod semmivel. A főzés hatására ugyan egyes mérgek lebomlanak, de újabb "finomságokká" alakulnak át...

A bioboltokkal pedig csínnyán, nem mindig bio az, amire ezt ráírják és kétszer annyiba kerül, mint a normál... De ezt már írtam lentebb...

vismaior
Előzmény: KLeoPA (326)
KLeoPA Creative Commons License 2005.03.17 0 0 326
Nagyon megörültem ennek a topiknak. Az én kálváriám úgy 5 éve kezdődött.(A vegetától lettem először csalánkiütéses) Stressz alapon kezdtem allergiás lenni egyre több élelmiszerre. Mostanra vagy majdhogynem a legáltalánosabb élelmiszereket kellene kiiktatnom az étrendünkből. Egyértelműen allergiás lettem a nátriumnitritre meg a nátriumbenzoátra. (E250 és talán E251?) Mindennek a teteje, hogy a párom meg cukros. Össze is vásároltam néhány szakirodalmat és ugyanazokat a következtetéseket vontam le, mint te, 4csin. Még nem sikerült átállnunk, de folynak a kisérletek. A zöldségekkel nekem is meggyült nagyon a bajom. Ezeket nem bírom kiiktatni, mert nem tudom megtermelni itt a második emelet erkélyén. Nem tudom, hogy hogyan tudnám kivonni belőlük a beívódott növényvédőszereket. A bioboltok nyitvatartása nem egyeztethető össze a munkaidőmmel, így csak a nonstop bevásárlóközpontokra számíthatok. Sajnos ezekben meg nagyon ritkák a "tiszta" élelmiszerek. Örömmel olvastam, hogy a vashiányra meg az alacsony vérnyomásra is megoldás az étrendetek. (Ilyen jellegű gondjaim is vannak...) Örülnék, ha néhány gyorsreceptet megosztanál velünk itt a fórumon! Előre is köszönöm!
Előzmény: Törölt nick (325)
Törölt nick Creative Commons License 2005.03.15 0 0 325
Soha nem állítottam, hogy egyedül az e-mentes kajálás megoldja a dolgokat (szerintem a betegségek a lélekben kezdődnek, az okoz fizikai tüneteket). De ha ennyi minden van amit nem tudunk megváltoztatni és 2-3 tényező amit igen, akkor minden mindegy alapon a változtatható 2-3 tényező is menjen a kukába? Én is tudom, hogy vannak olyan e-számok, amik nem ártanak (általában 2-3, egymástól független helyen is meg szoktam nézni valamit), de sajna ezeket az esetek legnagyobb többségében ártalmasakkal keverik, így az már nem lesz jó választás (rossz belegondolni, mi minden van pl. egy babapiskótában... grrr... hát nem jobb akkor már inkább otthon kikeverni?). A keleti fűszerektől egyébként én is tartok, előre kikevert fűszert nem is szoktunk venni - a zöldfűszerek a kedvenceim - pl. borsikafű, lestyán stb.. Banán és hasonlók sem szerepelnek az étrendünkben (az nem biztos, hogy a mi gyomrunknak lett kifejlesztve). Mondjuk az is igaz, hogy én általában megtervezem, mikor miből kéne kaját csinálni, hogy minden vitaminból, ásványi anyagból stb. stb. (vas etc.) jusson a szervezetünkbe. A dolog szemmel láthatóan működik is, mert azóta papírom van róla, hogy egyszercsak megszűnt gyerekkorom óta tartó vashiányom és az örökké alacsony vérnyomásom sem hasonlít már annyira egy hulla vérnyomására - a páromé meg lement a teljesen normális szintre (előtte gyógyszert is kellett rá szednie). Szóval én ennek eddig csak a jó részét tapasztaltam. Igaz, ahogy azt már mondtam, marha macerás, be sem lehet igazán tartani (a párom mondjuk az elengedhetetlen csoki kivételével betartja) én pedig törekszem a betartására. Mondjuk én itt is csak azt mondom, hogy ha az ember csak egy picit is törekszik az e-betűs dolgok kiiktatására és akár csak 1/4-ével lecsökkenti azok bevitelét, már akkor is sokat tett a testéért.
Előzmény: Raha (324)
Raha Creative Commons License 2005.03.15 0 0 324
Félreértés ne essék, nagyra értékelem az igyekezetet.
Azokat a bizonyos E számokat azért említettem, mert van egy nagyon komoly félreértés ezekkel a számokkal kapcsolatban. Ugyanis egy csomó természetes alapú zinezéket vagy anyagot is jelölnek E számmal. És van aki vakon elutasít mindent amit E betűvel jelölnek.

A problémám a dologgal az, hogy az élelmiszerek csak az egyik rizikótényező az életünkben. Ott van még a levegő szennyezettsége, a termőföld szennyezettsége (és innentől az élelmiszerek sem biztos hogy káros anyagoktól mentesek), a sugárzások, a stressz és még sok minden.

És nem tudhatjuk hogy ezek egymáshoz képest mennyi kárt okoznak. Vajon a stressz rövidíti meg az életet vagy a helytelen táplálkozás, vagy valami más?

Valaki említette a zacskókba csomagolt keleti fűszereket. Én nem lennék abban annyira biztos, hogy azokban semmi nincs.
Én Ázsiában éltem két évig. A szállodába naponta szállították a gyümölcsöt, zöldségeket, mindenféle alapanyagokat. Amikor nagyon nem stimmelt a paradicsom íze, akkor meggyanusítottam a szakácsokat, hogy nem mossák el a késeket rendesen (klóros vízben kellett fertőtleníteni), ugyanis klóros íze volt a paradicsomnak. Kiderült hogy olyan menyiségű vegyszerrel védik, hogy megérződik az ízében. Ugyanis ott még nincsenek olyan komoly élelmiszeripari szabályok mint Európában, ezért minden szart odavisznek a nagy cégek, és eladják amíg lehet... Szóval a banán, datolya, füge vagy mandarin nem biztos hogy rendben van....

A fűszert töménysége miatt nem kell védeni (bár ami hivatalos úton kerül be az országba, tudomásom szerint lágy sugárzással kezelik), de amikor termelik, akkor bizony lehet kemény mennyiségű permetezőanyag rajta...

Amitől kiakadok, hogy időnként emberek elkezdik szidni a tejet, szóját, húst, koleszterint, tojást, joghurtot, (igény szerint lehet választani), majd elkezdik nyomni a rizst (mert Ázsiában egészségesek az emberek, a rizs lehet az oka).

Ez utóbbiról mesélhetnék. A rizs nagyon egyhangú táplálkozás. Rengeteg embert láttam vitaminhiányos tünetekkel (fogínyen, bőrön látszik legjobban). Együnk minden nap rizst - ez a hosszú élet titka! Ez így baromság, bár tuti nem árt....

Szóval a lényeg, hogy valószínűleg tesztek valamit. De hogy mennyit javítana az életkilátásokon ha mondjuk egy kis faluban élnétek TV és mobiltelefon nélkül (bár lehet hogy így van, nem tudom), szóval ezt senki nem tudja. Meddig lehet elmenni?

Előzmény: Törölt nick (323)
Törölt nick Creative Commons License 2005.03.15 0 0 323

Hát eredetileg nem volt önkéntes a dolog, hanem kellett (a páromnak) de úgy döntöttünk, hogy ez így is marad.

 

Szélsőséges: persze, hogy az. Ma, a XXI. században lényegében lehetetlen ezt követni, iszonyú munka. (Szerintem nincs az az állat aki kényszer nélkül belekezdene:) Mondjuk nálunk már nem gáz a dolog, de ezt csak most, kb. fél év után mondhatjuk el, most kezdünk beleszokni az újfajta főzicskélésbe, mostanra alakultak ki a "gyorskajáink" stb. stb.

 

Egybként miért ne tudnánk kizárni az aszkorbinsavat, a karamellt, a klorofillt vagy a riboflavinokat? - Meg miért kellene kizárni? (Bár ha C vitamin, akkor természetes forrásból inkább, de tény és való, hogy az az egyetlen olyan cucc, ami ellen tényleg nincs kifogásom)

 

Na szóval vissza a lehetetlen kizárni cuccoshoz: Ha mi MINDENT tiszta alapanyagokból csinálunk, hogy kerülnének bele e-cuccosok? Mondom. A kenyeret mi sütjük (csak tiszta - és gyakran bio hozzávalókból). A joghurt alapja is egy sima joghurt sima tejjel, ha főzünk, sima zölfűszerekkel ízesítünk, semmi Maggi trutyi vagy hasonlók, ha aszalt gyümölcs - kizárólag olyan, amit semmivel se kezeltek, a zabpehely is tiszta, a köles, az amarant és a hajdina is. Sőt, most tavasszal egy gyümölcsaszalóba is beruházunk majd. Sütéshez szódabikarbónát esetleg élesztőt használunk, vaj helyett olivaolajat, margarin kizárva, a só csökkentésére szezámsót vagy tamarit használunk.

 

A zöldségek sajna kényes téma, a biozöldség megfizethetetlen, abból kizárólag répát és krumplit szoktunk venni, a többinél meg szerintem már túléljük a vegyszermennyiséget. Mondjuk a nagyon necces dolgok kilőve - mint pl. a salátafélék.

 

Szerinted milyen hátrányai vannak ennek az életmódnak? Komolyan. Kíváncsi lennék rá. (Ezek szerint 100-200 éve is komoly hátrányt szenvedek az emberek?)

Előzmény: Raha (322)
Raha Creative Commons License 2005.03.15 0 0 322
Én úgy érzem ez nagyon szélsőséges hozzáállás.
Mert hogyan zárjátok ki az életetekből mondjuk az E300-at ,E150-et, vagy az E140-et, vagy az E101-et???

Részben egyetértek, de nem lehet hogy hátrányai is vannak ennek az életmódnak?
Összehasonlíthatók-e ezek a hátrányok az E betűsök hátrányaival?
Előzmény: Törölt nick (321)
Törölt nick Creative Commons License 2005.03.15 0 0 321
Na csak annyi... mi már vagy fél éve minden e-betűst kizártunk az életünkből. Az eredmény: sehová nem tudunk elmenni kajálni, ha nincs nálunk valami "hazai" kaja, éhenhalunk. Ha melóhelyen nem akarok a műkajákból enni, órákon át kell biobolt után kajtatnom. Otthon minden nap főzünk, de a bevásárlást kb. 10 perc alatt elintézzük. Mivel alig van valami, ami tiszta:( A kenyértől a joghurton át mindent magunk csinálunk. Kajára alig költünk, az alapanyagok nem drágák. Zöldségfogyasztásunk beszűkült, megpróbáljuk az összes primőr és import cuccot kerülni. A magyar zöldségekről nem hallottam annyi rosszat, azoktól kevésbé tartunk. Alig várjuk a tavaszt és a nyarat, amikor minden tele van friss zöldséggel:) Hát... embertelen a dolog, de azt hiszem megéri - azóta nem vagyok éjjel-nappal fáradt. (ja: felvágott és hasonlók nuku, gyümölcsjoghurt kilőve, mert a joghurt és a gyümölcs együtt erjed, fehérkenyér, pizza nuku stb. stb.) Persze ha így kajál az ember néha megengedett a kilengés (csoki, néha pizza stb.) mert a rendszeresség okozza a bajt, nem a néha kilengés.
ants8019 Creative Commons License 2005.03.13 0 0 320
Igen, ezekre én is kíváncsi vagyok, ritka, amikor nélkülözhetjük őket! Ha van benne egy rakás E, akkor is 3 nap után megromlik....pl. felvágott, kenyér...
Előzmény: zozoka33 (316)
petike23 Creative Commons License 2005.03.11 0 0 319
Igen.. csak a rokon, ismerős a garancia.
Előzmény: Törölt nick (318)
petike23 Creative Commons License 2005.03.10 0 0 317

Szia,

 

1.) meg kell nézni a csomagolásán

2.) érdemes őstermelőktől, piacon vásárolni.

3.) kerülni kell a felvágottakat, szinezett, aromával ízesített termékeket

 

Üdv: Petike23

Előzmény: zozoka33 (316)
zozoka33 Creative Commons License 2005.03.10 0 0 316
Üdv. Mindenkit

 

Ha tudtok olyan élelmiszereket, amelyikekben kevés az E betűs marhaságok, akkor örömmel venném az infokat. 

                                                      Üdv zozoka 

petike23 Creative Commons License 2005.03.03 0 0 315

Helló,

 

jó, hogy betetted (pláne az ember a lehető legjobbat akarja megadni a gyermekének), de nem kell aggódni a bébiételek miatt. :)

 

Üdv: Péter

Előzmény: kispesti99 (314)
kispesti99 Creative Commons License 2005.03.03 0 0 314

Szia!

 

Nem értek a vegyészethez, csak azért tettem ide a linket, hogy a gyerekesek elkerülhessék ezeket a termékeket.

 

Üdv. Kispesti

Előzmény: petike23 (313)
petike23 Creative Commons License 2005.03.03 0 0 313

Helló,

 

a cikkről: nem írták meg, hogy mennyi 2-etil-hexánsavat és szemikarbazidot találtak, hiszen a mai korszerű analítikai módszerekkel gyakorlatilag minden kimutatható mindenben.

 

Ez így kicsit "tiltsuk be a dihidrogénmonoxidot" ízű.

 

Üdv: Petike

 

 

Előzmény: kispesti99 (312)
kispesti99 Creative Commons License 2005.03.03 0 0 312
H_G Creative Commons License 2005.03.02 0 0 311
Nana, a McD. fasírtjai vitathatatlanul szörnyűek, de a sült krumplijukról tekintélyes finnyás étteremkritikusok is elismerik, hogy nagyon finomra készítik.

Előzmény: Baboona (310)
Baboona Creative Commons License 2005.03.02 0 0 310
Hát igen, a panírban sütés valóban nem az egészséges táplálkozás része, de milyen finom a ropogós bundájú zöldség, hal, stb.! Mondtam, hogy én szeretem a hagyományos dolgokat és inkább jöjjön a szívinfarktus gyorsan, mint a lassú rák. Node ne zárjuk ilyen morbid stílusban a témát- köszönöm a tanácsokat; igyekszem keveset használni a fritőzt és felváltva mangalicazsírral/napraforgóolajjal. A McDonalds-tól pedig Isten ments!
Előzmény: H_G (307)
H_G Creative Commons License 2005.03.02 0 0 309
A földimogyorót (Olitalia márkájút) mostanában már nem gond beszerezni, bár jelentősen drágább a többi finomított olajnál. Az annyira alkalmas krumplisütésre, hogy e célra még a McDonalds is azt használja. (Ők nyilván jóval olcsóbban kapják.)
Előzmény: petike23 (308)
petike23 Creative Commons License 2005.03.02 0 0 308
Fritőzben azért én inkább a napraforgóolajat javasolnám...
Előzmény: Baboona (306)
H_G Creative Commons License 2005.03.02 0 0 307
Speciel a gomba és padlizsán (v. cukkini) rettentő finom lesz kicsit előpácolva és grillezve! A tonhalat is meg lehet csinálni kevesebb zsiradékkal, csak akkor le kell mondani a ropogósságról.

Rósejbnit tényleg nem csinálhatsz másképp, de az semmiképp sem illeszthető be az egészséges táplálkozásba. De a főtt krumpli sem rossz kis ráolvadt sajttal, ahogy a raclette-sütő aljából kikerül.

"magas koleszterinszint/rák"

Nem, a magas koleszterinszintet éppen a rák megelőzésével hozzák kapcsolatba... (Biztos ismered a viccet: hogyan lehet megelőzni a rákot? - Szívinfarktussal!)
Előzmény: Baboona (306)
Baboona Creative Commons License 2005.03.02 0 0 306
Köszönöm a gyors választ! Attól tartok, a kőgrill/raclette sütő nem alkalmas az általunk igen kedvelt ún. rosejbni, továbbá a különféle panírozott zöldségek (karfiol. gomba, padlizsán), rántott tonhal, etc. sütésére. A bő zsiradékban sütéshez - úgy vettem észre - még mindig jobb a fritőz, mivel sütés után nem tocsog olajban az így sütött étel, szinte száraz. Szóval szerinted álljak át a mangalicazsírra? Térjünk vissza a hagyományhoz, nagyanyáink módszeréhez? Én egyébként eléggé szkeptikus vagyok az új dolgokkal szemben, szerintem sokszor érdemes követni a régi, bevált módszereket, amelyeket sok-sok éven át használtak. Persze, itt van pld. a magas koleszterinszint/rák (ld. vaj/margarin) kérdése - ideális megoldás nincs ma már.
Előzmény: H_G (305)
H_G Creative Commons License 2005.03.02 0 0 305
A fritőzt legjobb lenne teljesen mellőzni (vegyél helyette kőgrillt / raclette-sütőt / kontaktgrillt), de ha mindenáron ragaszkodsz az olajba merítve sütéshez, az ilyen hosszan tartó nagy hőmérsékletet legjobban az disznózsír viseli (a mangalicáé vmivel egészségesebb a modernebb sertésfajtáknál), utána jön a földimogyoró- és szójaolaj -- persze finomítva, nem a hidegen sajtolt bio-változatok. Nem véletlen, h. az ázsiaiak, akik rettentő forróra hevítik a wokot, pont ezt a három zsiradékot használják. (És a gyapotmag-olajat, de annak csak az a fő erénye, h. a helyszínen nagyon olcsó.)

Ezek után jón hőállóságban a repce- és napraforgóolaj meg a trópusi olajok; a pálma és kókusz igazán a kavargatva sütéshez jó, meg sütőben készülő dolgokhoz.

Még alacsonyabb hőállóságú a kukoricaolaj, legkevésbé bírják a hevítést a vaj és az olíva.
Előzmény: Baboona (303)
kispesti99 Creative Commons License 2005.03.02 0 0 304

Régebben amikor még "megvoltak a lyukak" a tappistában nem egy nap alatt készültek ezek a sajtok. De jöttek a "szakemberek" (tisztelet a kivételnek) és megcsinálták az egy nap alatt kész sajtok technológiáját.

Ezek az egynapos sajtok eszembejuttatnak egy régi viccet:

Felépíti a cigány a kéményt a megrendelőnek, majd szól a segédjének, gyere Gázsi, fogd meg a kíményt amíg felveszem a pénzt !

 

Csak az a baj, hogy a fentemlített kémény olymódon "dől ránk", hogy tönkremehet az egészségünk.

Előzmény: vismaior (300)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!